Vikipedi:Köy çeşmesi (teklifler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Köy çeşmesi (istekler) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Köy çeşmesi ikonlarının yenilenmesi[kaynağı değiştir]

Geçenlerde hatırladığım kadarıyla bu konu açılmıştı fakat anasayfa tasarımı belli değil diye kapatılmıştı konu. Anasayfa'nın tasarımı kararlaştırıldığına göre konuyu açabiliriz. Hatta tasarımlar yapılmıştı. Arşivden bulursam aşağıya bağlantısını eklerim. Ornek11222mesaj 18.02, 4 Şubat 2021 (UTC)

Buldum, burada. Ben 1. öneri uygun diye düşünüyorum. Bu konu hakkında @Jelican9'a sesleneyim. Ornek11222mesaj 18.05, 4 Şubat 2021 (UTC)
Destek Destek Evet bu konuda girişimim olmuştu ancak bir sonuç alamadık. Jelican9💬 19.32, 4 Şubat 2021 (UTC)

Anasayfa tasarımı kararlaştırılmadı, hâlen geçiş dönemindeyiz. Değişecek.

Vito Genovese 20.53, 4 Şubat 2021 (UTC)

@Vito Genovese, anasayfa tam belli olmasa da bunun köy çeşmesi ikonlarının yenilenmesine engel değil diye düşünüyorum. Ornek11222mesaj 17.06, 6 Şubat 2021 (UTC)
Değil şüphesiz ki. Ancak nihayetinde seçilecek tasarımla çok ilgisiz bir KÇ tasarımı biraz garip duracak, KÇ tasarımına uygun bir anasayfa tasarım adayı seçilsin düşüncesiyle hareket edilmesi de diğer adaylara haksızlık olacaktır.
Vito Genovese 17.14, 6 Şubat 2021 (UTC)

ÖNEMLİ: Hizmetli etkinliği incelemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 2013 yılında küresel topluluğun fikir birliği sonucunda "ileri düzey hakların" (hizmetli, bürokrat, arayüz yöneticisi vb.) alınmasıyla ilgili bir politika benimsenmiştir. Bu politikaya göre, kâhyalar, etkin olmama politikasına sahip olmayan tüm Wikimedia Vakfı vikilerinde hizmetlilerin etkinliklerini incelemektedir. Bildiğimiz kadarıyla sizin vikinizde etkin olmayan hesapların "ileri düzey haklarının" alınmasına yönelik resmî bir süreç bulunmamaktadır. Yani, hizmetli etkinliği incelemesi uyarınca bu konuyla kâhyalar ilgilenecektir.

Aşağıdaki kullanıcıların etkin olmama ölçütlerini (2 yıldan uzun bir süre boyunca değişiklik ve günlük işlemi yapmamış olma) sağladığını belirlemiş bulunuyoruz:

 1. Cat (hizmetli)

Bu kullanıcılar kısa bir süre içerisinde bir bildirim alacaktır ve bu bildirimde bu hakların bazılarını veya tamamını ellerinde tutmak istiyorlarsa topluluk nezdinde bir tartışma başlatmaları istenecektir. Kullanıcılar yanıt vermezse, bu durumda ileri düzey hakları kâhyalar tarafından alınacaktır.

Ancak bir topluluk olarak küresel politikanın yerine geçecek kendi etkinlik incelemesi sürecinizi oluşturmak isterseniz, etkin olmayan bu hak sahipleri konusunda başka bir karar alma arzusundaysanız ya da bizim görmediğimiz bir politikaya zaten sahipseniz, vikinizdeki hakların incelenmesini gerçekleştirmememiz gerektiğini anlayabilmemiz için lütfen Meta Viki üzerinde kâhyaları bilgilendirin. --علاء (mesaj) 19.02, 7 Şubat 2021 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Malum toplam 400.000 maddeye az kaldı. Masaüstü sürümüne özel bir logo hazırlanacak. Fakat bunu masaüstüyle kısıtlamasak? Yani mobil sürüm için de bir logo hazırlasak? Ornek11222mesaj 17.02, 24 Şubat 2021 (UTC)

Anasayfada teşvik edici düzenleme[kaynağı değiştir]

Anasayfada bulunan "Cesur ol! Madde Oluştur" kısmına "Çeviri yap!" veya benzeri bir bölüm eklenebilir. Yeni maddeler için araştırma yapmak ve zaman ayırmak yerine sadece yabancı dilini kullanmak isteyenler için teşvik edici olabilir. Uçüncü Ulus (mesaj) 21.24, 25 Şubat 2021 (UTC)

Şuan bozuk çeviriler ile karşı karşıya olduğumuz için eklenmemesi daha doğru olacaktır. Robingunes 21.32, 25 Şubat 2021 (UTC)
UcuncuUlus: Bir zamanlar çeviri yapılması özellikle teşvik ettiğimiz bir şeydi. Vikipedi:Çeviri grubu adıyla bir organizasyon çabası vardı. Belli dil çiftlerinde çalışabilecek kullanıcılar listeleniyor, isteyen bu kullanıcılardan yardım isteyebiliyordu. Elbette o dönemde çeviri yapmak için ham metni alıp Türkçe Vikipedi'ye yapıştırmak ve metni manuel yollarla düzenlemek gerekiyordu. Ne Görsel Düzenleyici ne de İçerik Çevirmeni vardı.
Son dönemde ise İçerik Çevirmeni ve desteklediği Google Translate temelli makine çevirisi özelliği bazı tartışmalara neden oldu. Bu konuda endişelerini dile getiren kullanıcılar, bu yolla oluşturulan metinlerin çoğu zaman doğal Türkçe akıcılığında olmadığını, ciddi çeviri sorunları barındırdığını dile getiriyorlar. Bu nedenle bazı önlemlerin alınması da gündeme geliyor. Yine bu doğrultuda, özellikle işbirliği projelerinde yeni madde oluşturmanın teşvik edilmemesi, farklı türde işbirliklerine ağırlık verilmesi gibi çözümler de tartışıldı. Bu nedenlerden dolayı, konuşulan önlemler devreye girmeden insanları çeviri yapmaya çağırmak Türkçe Vikipedi topluluğunun an itibarıyla sıcak bakacağı bir yöntem gibi görünmüyor. İçerik Çevirmeni özelliğinin daha sağlıklı sonuçlar ürettiğine kanaat getirildikten sonra düşünülebilir.
Vito Genovese 02.56, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kaliteli madde kriterlerinde güncelleme teklifi[kaynağı değiştir]

Birkaç ay önce kaliteli madde kriterlerinin güncellenmesine dair bir teklifi topluluğa sunmuştum. Gelen geri bildirim doğrultusunda güncellenmiş bir teklif metni (kalıcı bağlantı) ile bu teklifi tekrardan topluluğun gündemine getiriyorum. Mevcut kaliteli madde kriterlerimiz anlamlı olamayacak kadar eskimiş ve ciddi sorunlara sahip. Özellikle anasayfada günün kaliteli maddesine yer vermeye başladığımız bu dönemde KM kriterlerinin güncellenmesi, bu alanda ilerleyebilmemiz adına önem arz ediyor. İlgi gösterilirse faydalı olacaktır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.00, 25 Şubat 2021 (UTC)

Maddelere defaultsort ekleme/düzeltme[kaynağı değiştir]

Merhaba, yabancı dilden çeviri yapılan biyografi maddeleri ve kullanıcıların elle eklemesi ile alfabetik listelemede sorun yaratan bir durumu çözmek için bot isteğinde bulunmak istiyorum. Öncelikle uygulanabilirliği ve politikalara uygunluğunu tartışmaya açmak istedim. Şablon DEFAULTSORT, Türkçe Vikipedi'de sayfası olmadığından İngilizce Vikipedi'den şablon açıklaması ekliyorum. İngilizce Vikipedi'de kullanımı "DEFAULTSORT:Surname, Forename", bunu Türkçe Vikipedi'ye taşıdığımızda ya da bazı kullanıcıların yaptığı gibi elle eklediğimizde Kategori indexlerinde biyografiler soyadlarının olduğu harflerde listeleniyorlar. Örnek; Türk kadın şarkıcılar altında "Gaye Su Akyol", "Hülya Avşar", "Tuğba Altıntop" A harfinin altında listelenmiş. Tuğba Altıntop için şuradaki değişiklikte şablonun eklendiğini görebilirsiniz. Bu değişiklikleri doğrusu ile değiştirmek, değiştirme botla yapılmıyorsa en azından olmayan maddelere "DEFAULTSORT:Adı, Soyadı" olarak eklemek gerektiğini düşünüyorum. Başka bir açıdan düşünerek şablonun çalışma prensibini Türkçe Vikipedi için tersine çevirmek de çözümlerden biri olabilir. Yapılabilirlik durumunu bilmiyorum. Eğer fikir birliği sağlanırsa yapılması gerektiğini düşünüyorum. İyi çalışmalar. --BirazdangelicemMsj 14.01, 26 Şubat 2021 (UTC)

Vikipedi tarihinde çeşitli noktalarda gündeme gelmiş bir konu:
Son tartışmada eğilim DEFAULTSORT olayının tamamen kaldırılmasından yanaymış. Karar buysa, değişiklik yerine tamamen kaldırma yönünde bir işlem yapılabilir ve süzgeçle de yeniden eklenmesini önleriz.
Vito Genovese 16.26, 26 Şubat 2021 (UTC)
Sürekli gündeme geliyor ama ne hikmetse sadece 0-1 ikili ihtimali olan bir konuda karar verilemiyor ve kategorilerde yarısı adına, yarısı soyadına göre sıralamaya devam ediliyor. Son tartışmadaki (defaultsort kullanılmalı ve soyadına göre sıralanmalı) görüşümü koruyorum. En önemli konu, bir sonuca ulaşılıp ikiliğin giderilmesi.--Sayginerv-posta 18.19, 26 Şubat 2021 (UTC)
 • Daha önce konuşuldu mu hatırlamıyorum ama aklıma gelen bir fikir, defayltsort Özelliğini wiki veriye bağlamak mümkün olur mu acaba? Mevcut sihirli kelime yerine botla bir şablon koyarız, ((defaultsort|Soyadı, Adı)) gibi olur, parametre varsa gösterir yoksa Wiki veriden ad soyad kısımlarını çeker. Daha sonra bu şablon olmayan biyografi maddelerini de botla düzenleriz. Sırasını da kafamıza göre yaparız, her şey şablonda olursa bir hafta ad-soyad ertesi hafta soyad-ad koyabiliriz :)) Yazılımsal sebeple bunun uygun olmama olasılığı yüksek tabii. mobilden yazıyorum , hatalar için kusura bakmayın. —Khutuckmsj 18.28, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Ad bazlı bir kültürden geldiğimiz için ben hiç kullanılmamasından yanayım.
  Vito Genovese 19.10, 26 Şubat 2021 (UTC)
+1 --kibele 19.27, 26 Şubat 2021 (UTC)
Aslında ikimiz de aynı şeyi istiyoruz Vito Genovese. Ben de ada göre sıralanması gerektiğini düşünüyorum. Mesaj sayfanızdaki konuşmamızda belirtmiştim. Hiç kullanılmaması sorunu kökten çözecektir. Ben şablonu kullanarak yapalım istedim ama sizin teklifiniz daha yerinde kesinlikle. --BirazdangelicemMsj 11.26, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Metinlerde hiçbir zaman adla yazmıyoruz maddeleri. Albert, Fatih, Hakan, Recep gibi... Ansiklopediler de keza soyadlara göre sıralama yapıyor. Soyadlara göre olmalı. Türkçe Vikipedi, Türkiye'deki kültürün yansıtıldığı bir ortam değil, olmamalı da. Türkçe Vikipedi, var olan evrensel bilgiyi, evrensel nitelikte ve Türkçe dilinde sunan bir ortam. Türkiye'deki kültür "Büyük Hakan, Küçük Hakan, Hakan (III)" diyordu zamanında, soyadları kullanmak yerine...--NanahuatlEfendim? 19.40, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Türkiye'deki kültür demedim, demem zaten. Türkçe konuşanların kültürü, diyorum. Dilden bunu ayırmak mümkün değil. Yani bu Türkçe konuşucusu Almanya'da yaşasa da Bulgaristan'da yaşasa da geçerli olan bir durum, ülkeden bağımsız. Bu bağlamda çoğumuzun Türkiye'de yaşıyor olması bir tesadüf sayılabilir yalnızca. Örneğin Rusça Vikipedi'de madde adları soyadla başlıyor. Kategori sıralaması değil, doğrudan madde adı (örneğin ru:Эрдоган, Реджеп Тайип). Dolayısıyla bu konu evrenselliğin kapsamında olan bir durum değil.
  Ben kategori yapılarını elimize aldığımız matbu ansiklopedi ciltleri gibi göremiyorum açıkçası.
  Vito Genovese 20.17, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Maddeler kategoride "Aniston, Jennifer" diye görünebiliyor olsaydı yine çok büyük bir sorun değildi de; Jennifer Aniston, Lawrence, Lopez diye maddeleri bulmak Anerka'nın altta örneklediği senaryodan çok daha kolay kategori içinde de.
  Vito Genovese 20.20, 26 Şubat 2021 (UTC)
 • Her türlü kişi hakkındaki her internet aramamda isim soyad kullanıyorum. Ek olarak kategorilerde tüm maddeler isim soyad olarak yazılıyorken, soyada göre sıralama yapmak kişiyi bulmayı çok zor kılıyor.
Örnek;
Sébastien Pocognoli
Lukas Podolski
Amy Poehler
Rydell Poepon
Clémence Poésy
Gözle hızlı tarama yapmak imkansıza yakın hale geliyor, liste uzadıkça da durum kötüleşiyor. Maddeleri kategorilerde soyadlarına göre dizeceksek maddeleri soyadı, adı şeklinde açmamız bence şart, zaten basılı ansiklopedilerdeki girdiler de soyadı, adı şeklinde olduğu için onlardaki bu şekilde kullanım orası için doğru. Ancak bu bizim madde adı kurallarımıza tamamen ters ve tüm maddelerimiz yaygın kullanım olan "Adı Soyadı" şeklinde. Dolayısıyla ad soyad olarak kalsın.----anerka'ya söyleyin 19.59, 26 Şubat 2021 (UTC)
en.wiki soyadına göre sıralıyor (madde adları da adı soyadı şeklinde) ama bir kez olsun zorlandığımı hatırlamıyorum. Mesele kolaylık-zorluktan çok buradaki alışkanlık gibi o yüzden. Ada göre sıralama, işin doğası gereği yan yana bulunması daha makul maddeleri birbirinden ayırıyor; Pierre Curie ile Marie Curie'yi, Necmettin Erbakan ile Fatih Erbakan'ı, Filippo Inzaghi ile Simone Inzaghi'yi aynı kategorinin ayrı uçlarına atıyoruz. İki Curie'nin arka arkaya sıralanması, iki Pierre veya Marie'nin alt alta olmasından çok daha mantıklı ve faydalı.--Sayginerv-posta 05.07, 27 Şubat 2021 (UTC)
Ayrıca "bana daha kolay" gibi sübjektif gerekçelerden ziyade Türkçe ansiklopedilerde nasıl kullanıldığına bakmak uygundur. Türkçe ansiklopedilerden TDV İslam Ansiklopedisi, Temel Britannica (Gustav Mahler), İstanbul Ansiklopedisi, Ana Britannica, Meydan Larousse (üçüne illegal link veremiyorum, arayan bulabilir) hep soyada göre sıralamış. Kaynak gösterirken "soyad, ad" formatını benimsiyoruz. Aslında öyle bir "kültür" olmadığı görülebiliyor. NanahuatlEfendim? 07.09, 27 Şubat 2021 (UTC)
Erişim kolaylığı sübjektif bir gerekçe olarak kabul edilemez, temel bir önceliktir. Sözünü ettiğim kültür, toplumsal iletişim kültürü, ansiklopedi pratiklerinden farklı bir şey bu. İnsanlar birbirine Bayan Yılmaz, Bay Demir diye değil, Ayşe Hanım, Ahmet Bey diye hitap eder Türkçe konuşulan toplumlarda. Ansiklopedi pratikleri ise bambaşkadır. Örneğin yine ansiklopedi pratikleri uyarınca BEK:DIR kabul edilebilir bir şey değildir. Basılı ansiklopedilerde ister İngilizce olsun ister Türkçe olsun hepsinde sıfır koşaç kullanılır, yani "İngiliz oyuncu ve yönetmendir" diye bir şey olmaz, hepsi "İngilizce oyuncu ve yönetmen" biçiminde düzenlenir. Ancak Vikipedi kendi pratiklerini geliştirmiştir. İngilizce Vikipedi ne Larousse'larda ne Britannica'larda olmayan bir biçimde "was an actor and director" tanımlaması yapar. Bu iki basılı ansiklopedinin çevrimiçi sürümleri bile hâlen sıfır koşaç kullanıyorken hem de. Dolayısıyla biz basılı ansiklopedi pratiklerinden ayrı bir yerde duruyoruz.
Kategori içerisinde maddeleri
 • Inzaghi, Filippo
 • Inzaghi, Simone
diye görüntüleyemiyoruz. Böyle bir teknik olanağımız yok. O yüzden DEFAULTSORT kullandığımızda maddeler yine Anerka'nın örneklediği gibi
 • Sébastien Pocognoli
 • Lukas Podolski
 • Amy Poehler
biçiminde görünüyor. Basılı ansiklopedilerin soyadı, ad sıralamalarındaki espri, aynı aileden olanlara kolay erişim olsa gerek. Çünkü 24 ciltlik bir ansiklopedide Filippo belki 8. cilde, Simone ise 17. cilde düşecek aksi takdirde. Biz ise dijital bir ansiklopediyiz. Filippo'yu bulan da maddesini açıp anında Simone'ye ulaşabiliyor, aynısı Curieler için de benzer örnekler için de geçerli.
Çift sözcüklü soyadları, unvanlı soyadları filan derken hiçbir zaman DEFAULTSORT sistemini kusursuz tutamayız, dolayısıyla kategori içinde aranan maddelerin bulunması bu doğru yerde bulunmayan maddeler nedeniyle iyice kaotikleşir. Maddelerin Özel:ÖnekDizini'nde olduğu gibi sıralanması ise her zaman yalın ve nettir; adapte olan herkesin kolay erişimini sağlayacaktır. Bu nedenle DEFAULTSORT'a kesin olarak karşıyım, diyerek görüşlerimi de toparlamış olayım.
Vito Genovese 08.48, 27 Şubat 2021 (UTC)
İyi madem, kabul oluyorsa "bana da bu kolay geliyor" diyeyim ve bırakayım burada gerekçemi. NanahuatlEfendim? 09.23, 27 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl, anlaşılan o ki gerekçemi bana kolay geliyor'a indirgiyorsunuz. Olay bana kolay gelmesi değil tabii ki.
Basılı kaynaklarda verdiğiniz örneğe karşılık argümanımı tekrarlıyorum, kişilerin soyadı, adı kullanımı ansiklopedi maddesi için de geçerli örnek verdiğiniz İslam Ansiklopedisi'ndeki madde zaten soyadı, adı olarak geçiyor tabii ki o şekilde dizinlenmesi çok normal. Kategoride hali hazırda DEFAULTSORT'la sıralanmış bir parçayı size alıp kopyaladım, kendim yarattığım bir durum değil. Gözle tarama yapmak çok zor, çünkü sıralı gitmiyor, çünkü dizilim soyadıyla başlamıyor. Bu kişisel bir şey değil, sıralama alfabeden kaynaklı ve belli, hızla göz gezdirdiğinizde kategoriyi soyadına göre sıralayıp başlangıcı ada göre gözle taramak kategorinin "sıralılığına" engel teşkil ediyor. --anerka'ya söyleyin 11.10, 27 Şubat 2021 (UTC)
Estağfurullah @Anerka. Yukarıda denilen "erişim kolaylığı sübjektif bir gerekçe olarak kabul edilemez" argümanı için demiştim onu. Kategorilerde dolaşan biri de soyadına göre arar ve bulur kanaatindeyim. Einstein'ı arayan kullanıcı E'ye gider, orada görür. Evet anlıyorum, kategorilerde ad-soyad formunda listeleniyorlar ama önemli olan göze hoş gelmesinden ziyade okurların aradığına kolayca erişmesi diye düşünüyorum. NanahuatlEfendim? 22.22, 27 Şubat 2021 (UTC)
Erişim kolaylığı gayet de öznel bir gerekçe. Yıllardır en.wiki kullanıyorum ve bir kez bile, buradaki düzene göz aşinalığı olmasına rağmen, "Yahu bu ne şimdi böyle?" demedim. Resmi bir konuşmada-metinde her zaman soyadıyla hitap vardır. Arkadaş arasındaki muhabbetin değil formel bir metnin nasıl olması gerektiğini dikkate almanız gerekir. Kimsenin basılı ansiklopediler nasıl yapıyorsa biz de öyle yapalım dediğini düşünmüyorum; orada öyle olmasının sebeplerinin, burada da geçerli olduğu anlatılmak isteniyor. Yoksa zaten bu kadar tartışmaz, basılı ansiklopedilerde böyle deyip uygulardık. Sadece DEFAULTSORT sistemini değil neredeyse hiçbir sistemi kusursuz tutamazsınız. Yani bu da geçerli bir gerekçe değil. DEFAULTSORT kullanmadığınızda şu an, olması gerektiği gibi, Soyadı-Ad şeklindeki Koreli biyografilerini nereye koyacaksınız mesela? Soyadına göre mi sıralayacaksınız yoksa bu sefer Korelilere DEFAULTSORT koyup adına göre mi sıralayacaksınız? Bu sizin bahsettiğiniz kusursuz düzeni bozmayacak mı? --Sayginerv-posta 04.48, 28 Şubat 2021 (UTC)
Güzel bir nokta yakalamış Sayginer. Bu gibi durumlar her daim olacaklardır maalesef... İsmin önünde lakap olan Osmanlı paşalarında da olacaklar mesela. Keza Brezilyalılar, Portekizliler, soyadı olmayan Araplar falan derken bir ton istisna çıkıyor ortaya. Ciddiyetin, resmiyetin korunması daha sağlıklı bence de. Anerka'nın gerekçelerini bir kenara bırakırsam, daha çok "sürekli bu şablonu ekleyemeyiz" argümanı biraz akıl çeliyor gibi geliyor bana. Aslında bakılırsa hiçbir türlü kusursuzluk yakalanamaz. Botları da kullanamayız mesela, III. Mehmed gibi maddelerde bu şablon gerekli (M harfinde sıralaması için). Bir ton istisna var, kullansak da kullanmasak da. NanahuatlEfendim? 05.30, 28 Şubat 2021 (UTC)
Şirket içi yazışmalarda ve şirket çalışanlarına dışardan gelen tüm e-postalarda "Ad Bey/Hanım" şeklinde hitap ediliyor. Şirket dışına yazılan tüm resmi yazılardaysa "Sayın Ad Soyad". Sadece yabancılara e-posta atarken İngilizce yazdığımız için Mr. Mrs. Ms. yazıp soyadlarını kullanıyoruz, İngilizce'nin yapısı gereği o da. Devletten gelen yazılarda daima Adım Soyadım oluyor. İş yerinde yanıma gelip benden bir talebi, isteği olan kişiler önce ismimi sonrada uygun unvanı (Bey/Hanım) kullanıp nazikçe soruyorlar. Kısaca, tüm resmi yazışmaları ve görüşmelerimi baz aldığımda İngilizce yazılan metinler dışında hiç sadece soyadımla hitap edilmedi bana, belkide ben denk gelmedim, ama çok çeşitli kesimlerden insanlarla muhattap olmuşluğum da var. Yukarıda yazdığım kategori konusunda madde adı nasılsa öyle dizinlenmesi gerektiği noktasında fikrim değişmedi. O konudaki argümanımı tekrar tekrar yazmama gerek yok.----anerka'ya söyleyin 07.32, 28 Şubat 2021 (UTC)

DEFAULTSORT'un topluca kaldırılması gerektiği yönündeki argümanların (Türkçe konuşucuların ad kullanımına öncelik vermesi, madde adının ad-soyad şeklinde olmasının doğurduğu sorunlar) çok daha ikna edici olduğunu söylemem lazım. BEK:DIR gibi başka konularda da basılı ansiklopedilerden ayrışırken, bu konuda neden ayrışmamamız gerektiğine dair ikna edici bir argüman göremiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.13, 27 Şubat 2021 (UTC)

Pek çok kez bahsedilmiş. Ben de Türkçedeki kullanımın "ad soyad" sıralaması olmasından ötürü DEFAULTSORT kullanımının tamamen kaldırılmasından yanayım. Dr. Coalmesaj 22.27, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Türkçe kullanan toplulukta kullanımın “ad-soyad” şeklinde kullanımının yaygın olduğu kanaatiyle şablonun kullanımdan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz, çeşitli şekillerde (Türkçe’de) soyadının önce kullanımı bir istisna olduğu kanaatindeyim. chansey mesaj? 07.48, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Şablonun tamamen kaldırılması yönündeki tüm görüşlere katılıyorum. --Esmer Günler (mesaj) 12.38, 1 Mart 2021 (UTC)

Bu tartışmanın başlangıç noktası, az önceki faaliyetlerini Özel:Katkılar/2003:D6:A74E:77DB:145E:C612:CC34:F6C1 sayfasından görebileceğiniz kullanıcıydı. DEFAULTSORT ve kategoriler üzerinden süregelen olumsuz değişiklikler bu tartışmayı doğurmuştu. Tartışmaya göz gezdirdiğimde sıralama ayarlarının kaldırılması yönünde erken bir fikir birliği oluştuğunu görüyorum. Elbette nihai bir şey söylemek için erken. Ancak bu sorunlu değişikliklere de müdahale olması açısından maddelere DEFAULTSORT ve türevlerinin eklenmesini az önce eklediğim geçici nitelikteki Özel:İstismarSüzgeci/106 ile durdurdum. Bu tartışmanın durumuna, fikir birliği dengesinin değişip değişmemesine göre bu süzgecin kalıcı olup olmayacağı belli olacaktır. Elbette mevcut DEFAULTSORT kullanımlarının temizliği de tartışmadan çıkacak nihai sonucun şu anki duruma paralel olması hâlinde atılacak bir adım.

Vito Genovese 18.40, 2 Mart 2021 (UTC)

 • Herkes kullanılmamasından yanaysa -ve teknik olarak mümkünse- DEFAULTSORT sihirli kelimesini direkt vikiden kaldıralım derim. Böylece süzgece falan da ihtiyaç kalmaz. ‒ToprakM  18.55, 2 Mart 2021 (UTC)
  Hepsini botla kaldırmak uygunsuz, yukarıda zaten belirttik :) Benzer şekilde eklenmesi de uygunsuz İstisnalar hep oluyor ve olacak da. Herkes kullanılmamasından yana değil bu arada, ben değilim. Sayginer değil, Khutuck alternatif bir çözüm sundu mesela... NanahuatlEfendim? 19.23, 2 Mart 2021 (UTC)
 • Ad-soyad önceliğinde zaten bir standartı yoktu maddelerde, karma şekilde kullanıldı. İçerik çevirmeni öncesinde İngilizceden çevirilen maddeler haricinde kimsenin kullandığına pek şahit olmadım. Ekleyenler "ya bunu neden ekliyoruz" diye pek düşünmemiş olsalar gerek, bilinçsiz bir eklemeyle ana metinde olduğundan buraya çekilmiş gibi geliyor bana. Benzer görüşler daha ikna edici olduğundan kaldırabilir bence de--Kingbjelica (mesaj) 21.34, 2 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı sayfalarının otomatik olarak korunması[kaynağı değiştir]

Şimdiye kadar gördüğüm kullanıcıların hiçbiri kullanıcı sayfasında başka bir kullanıcının değişiklik yapmasından hoşlanmadı ve değişiklikleri geri aldı. Henüz iyi amaçlı olanlardan bahsediyorum. Bunu vandalizm amaçlı olarak yapanlar da var. Vandalların bazıları yaptıkları sayfaları silen/sildiren, kendilerini uyaran kullanıcıların sadece mesaj sayfalarına değil, kullanıcı sayfalarına da saldırıyorlar Kimi vandallar var ki, sadece kullanıcı sayfalarına saldırıyorlar. Bunlarla uğraşmaya ne gerek var? Kendi .css veya .js sayfamızda sadece biz ve arayüz yöneticileri değişiklik yapabiliyor. Neden kullanıcı sayfalarını da sadece o kullanıcının ve hizmetlilerin değiştirebileceği şekilde otomatik olarak korumuyoruz? Bu imzasız yazı Prof.Bilmiş (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.01, 1 Mart 2021 (UTC)

Yeni eklediğim Özel:İstismarSüzgeci/104; Onaylı veya Otomatik Onaylı olmayan kullanıcıların başka kullanıcıların sayfalarında değişiklik yapmasını varsayılan olarak önleyecek. Bundan daha yüksek düzeyde bir kısıtlama için topluluk kararı alınması gerekir. Ancak genel olarak vandalizm ve yanlışlıkla mesaj durumlarına da etkisi olacaktır.
Bu arada süzgecin kısıtlamasını atlatmak için, değişikliğe izin vermek isteyen kullanıcıların sayfalarına {{açık kullanıcı sayfası}} şablonunu eklemeleri yeterli. Ancak "açık"ın "a"sı mutlaka küçük olmalı ve şablon adının solunda sağında boşluk bırakılmamalı.
Vito Genovese 12.38, 2 Mart 2021 (UTC)