Vikipedi:Köy çeşmesi (teklifler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Köy çeşmesi (istekler) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Türkçe Vikihaber'i kapatma[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Uzunca bir zamandır aklımın bir köşesinde olan bir konuyu gündeme getirmek isterim. Birçoğunuzun bildiği üzere, birkaç yıldır var olan ve özgür lisanslı metinlerle haberlerin yer aldığı bir kardeş projemiz var: Vikihaber. Ana sayfasından görebileceğiniz üzere bu proje oldukça atıl durumda. Teması itibarıyla günlük, hatta saatlik güncellenmesi gereken bir proje. Vikipedi'nin aksine, gidip de 5 yıl öncesinin haberlerinin girilmesinin bir anlam ifade etmediği bir proje. Haberleri girerken, metnin de telif haklarını ihlal etmemesi gerekiyor. Bu da akıl almaz bir kullanıcı ilgisi gerektiriyor. Sürekli olarak haberleri takip etme, yalnızca Türkiye ile ilgili değil, dünyanın her noktasıyla ilgili haberleri takip etme, bunları biçem el kitabına uygun bir şekilde yazma, bununla birlikte telif hakkı sorunlarına takılmama. Bunların yazılmasını bir kenara bırakalım, kontrolü dahi inanılmaz bir efor gerektiriyor. Ana sayfasına da bakılırsa zaten "en son haberler" kısmında 2018'den, 2019'dan haberler yer almakta. Yaklaşık 10 yıldır aktif olan projedeki toplam haber sayısı da yalnızca 1.175. Yılda 115, ayda ise yalnızca 9 habere denk geliyor bu. Daha önce birkaç kere projenin canlandırılması denendi, ancak öyle geçici hareketlenmelerle canlanacak bir proje de değil. Onlarca haber kaynağının var olduğu bir yerde burayı takip eden olduğunu varsaymak da çok çok çok iyi niyetli bir yaklaşım olacaktır. Wikimedia Vakfı üst düzey yöneticilerinin dahi "başarısız" olarak nitelediği bir proje. Bu projenin Türkçe ayağının kapatılmasının, hem atıl olmayan bu projenin bu şekilde kötü bir izlenime yol açmasının önüne geçmek hem de "küçülürken büyüyelim" anlayışıyla, orada ayda bir değişiklik yapan bazılarının diğer verimli projelere yönlenme ihtimalini doğurduğundan, projenin kapatılmasını öneriyorum.--NanahuatlEfendim? 20.20, 26 Şubat 2020 (UTC)

Biri iki başka proje hakkında söyleyeceklerim var ama suyu bulandırmayayım şimdi. Baştan aşağı katılıyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 01.04, 27 Şubat 2020 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, öyle bir giriş yaptın ki "projeler dikkat etsinler hareketlerine, ben genelkurmay cumhurbaşkanı başbakanınızım" diye devam edeceksin sandım :D--NanahuatlEfendim? 01.07, 27 Şubat 2020 (UTC)
Tam da o minvalde yazacaktım aslında. Kenedilerden olduğum için dikkate alınır diye düşünüyorum ama başka konuları açıp bu meselenin çözülme sürecini uzatmayayım dedim🎩 --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 01.17, 27 Şubat 2020 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, hangi projeler mesela? Vikisöz ve Vikisözlük sürekli olarak katkıya muhtaç olmayan projeler bence. Vikisöz oldukça hoş bir proje, Vikipedi ile entegre kullanılınca hele. Vikisözlük, Vikipedi'nin kendileri için fazla olduğunu düşünenler için bence hoş (katkım sıfıra yakın buraya). Vikikaynak, meh. Düşünce güzel ama uygulaması meşakkatli. Milliyet arşivi tarzı olsa daha hoş olabilirdi (hem görsel hem metin). Vikikitap için Vikikaynak ile aynı şeyi düşünüyorum. Vikiversite ölü -ki galiba Türkçesi Beta. Vikigezgin de Türkçede açık değil (ana sayfada niye var zaten?). Senin düşüncelerini merak ettim.--NanahuatlEfendim? 06.13, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Yıllarca katkı sunmuş, Vikihaber'de hizmetlilik ve bürokratlık yapmış biri olarak, katılıyorum, beyhude işler bunlar... Zamanında engelde katkı yapmayı kolaylaştırmak için Vikihaber'i kullanalım diye çılgın fikirlerim vardı :) An itibarıyla vandalizm ve reklam biriktirmekten başka fonksiyonu yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.21, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Yukarıda sunulan nedenlere katılarak kapatılmasını destekliyorum. LuCkY ileti 05.57, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Vikipedi’de dahi yeterince aktif kullanıcımız yok iken Vikihaber gibi yüksek yoğunlukta ilgi gerektiren bir projenin aktif olmadığı ortada. Amacına hizmet edememekte. Gerekçeye katılarak destekliyorum. Chansey 06.02, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • En başından beri VikiHaber’in açılması gereksizdi. Belki anasayfamızla entegre edilseydi daha ilgi çekebilirdi fakat öylece kendi yağında kavrulur oldu. Ben de kapatılmasından yanayım. — Hedda Gabler (mesaj) 06.33, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Zaten İngilizce dışında Vikihaber'in çalışmadığı yıllardır meydanda. Hızlı kapatılsın...--Śαвяí¢αи76ileti 07.18, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • sunulan gerekçelere katılıyorum ve kapatılması gerektiğine dair görüşlerde hemfikirim. Bunun yerine diğer birçok dilde olduğu gibi ana sayfada bir güncel haber bölümümün oluşturulması daha faydalı olur. Burada güncel gelişmeleri anında özgürleştirerek madde oluşturan kullanıcılar da var. --Maurice Flesier message 07.45, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • çoktan öldü (ki hatta ölü doğdu), çılgın fikirlerle yapılan zombi makyajı aktı, sadece gömülmeyi bekliyor. :) --kibele 08.21, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Kapatilmasi konusunda hem fikirim. Citrat (mesaj) 03.33, 1 Mart 2020 (UTC)
 • Maalesef ölü ve canlanması da mümkün görünmeyen bir proje. Kapatılması gerektiğine katılıyorum. --Khutuckmsj 05.30, 1 Mart 2020 (UTC)
 • Maalesef, kapatılması yönündeki görüşlere katılıyorum. – ravages | mesaj 12.43, 1 Mart 2020 (UTC)
 • Tüm yorumlara katılarak - özellikle de @Seksen iki yüz kırk beş'in yorumu - ben de kapatılmasını düşünüyorum. Vandalizm ve reklam silmek dışında ne yapabildim ki senin için gönlümün Türkçe Vikihaber'i. Bu projenin ilerlemesi şimdilik çok zor. --Uğurkentmesaj 12.51, 1 Mart 2020 (UTC)

Sanırım kapanması gerektiği konusunda hemfikiriz. O zaman biraz da nasılını konuşmak lazım ki havada kalmasın. Geçmiş örneklere baktığımızda inaktif de olsa projeleri Incubator'e taşımak büyük bir iş yükü gerektirdiğinden (ve özellikle tekrar aktifleşirse yine büyük bir iş yükü gerekeceğinden) LangCom tarafından tercih edilmemekte. Bunun yerine Norveççe Vikihaber örneğindeki gibi anasayfaya "şimdilik dükkânı kapattık, tekrar etkinleştirmek isterseniz şuradan iletişime geçin" türü ifadelerin yerleştirildiği "yumuşak kapama"lar tercih ediliyor. Biriktireceği vandalizm de birikecek maalesef artık. Eğer bunu yapacaksak hiç Meta'da koşturmaya gerek yok bence. Bu dediğimi yapmak için sadece anasayfayı değiştirebilecek bir hizmetli lazım. Tabii Vikihaber'de hizmetli bulunmadığından kâhya olarak bunu yapabilecek @HakanIST'e sormalıyız. Alternatif olarak "sert kapama", yani değişikliğe kilitleme var. Bunun örneği olmuş mu emin değilim. Olan içeriğin de propaganda niteliğinde olduğu Bulgarca Vikihaber yakın zamanda silinmiş ama bizim Vikihaber için böyle bir girişim yapabileceğimizden emin değilim. Etkin olduğu dönemde yer alan içerik bağlamında ciddi bir sorun yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.31, 2 Mart 2020 (UTC)

@Superyetkin ya da @HakanIST, başvurusunu yapabilir misiniz?--NanahuatlEfendim? 21.04, 8 Mart 2020 (UTC)

Yapıldı. --Superyetkinileti 17.53, 10 Mart 2020 (UTC)
 • Galiba bu kapatma kararını burada almamızın doğru olmadığını düşünüyorlar, eğer öyle bir sıkıntı varsa gidip wikihaberde bir başlıkta tartışalım.Sait* 19.25, 10 Mart 2020 (UTC)
Meta üzerinde başvuru yapılması istenmekte. --Superyetkinileti 16.59, 16 Mart 2020 (UTC)
@Superyetkin başvuruyu oluşturacak mıyız ya da tartışmayı Wikinews’te mi yapacağız yeniden? Başvuru “stalled” konumuna alınmış. Chansey 18.34, 16 Mart 2020 (UTC)

Arayüz yöneticisi[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi henüz arayüz yöneticisi diye bir grup yokken topluluk kararıyla teknisyen adlı bir grup oluşturmuştuk. Hizmetli olmayan lakin teknik işlerle ilgilenenlere başvuruyla bu grubu veriyorduk. Daha sonra Meta bir güvenlik önlemi olarak bir karar aldı ve hizmetlilerden (ve teknisyenlerden) arayüzde değişiklik yapma yetkisini aldı ve arayüz yöneticisi adlı yeni bir grup oluşturdu. Bizdeki teknisyen grubu ise bu yetkiler olmadan işlevsiz kaldı. Şu anda teknisyen olup arayüz yöneticisi olmayan kullanıcılar sadece kötüye kullanım süzgeçlerini değiştirebilmek gibi işlemler yapabiliyorlar. Teklifim arayüz yöneticilerinde olmayıp teknisyenlerde olan hakları (apihighlimits, abusefilter-log-detail, noratelimit, abusefilter-modify, abusefilter-modify-restricted) arayüz yöneticilerine verip iki grubu birleştirmek. Aslında arayüz yöneticisi eklendiğinde bunun yapılması gerekiyordu diye düşünüyorum lakin bu güne kısmetmiş.

Ayrıca bir arayüz yöneticisi olarak Şablon:Tepegöz, Şablon:Sil, Modül:Vikiveri gibi yüksek trafiğe sahip olduğu için tam korumaya alınmış modül ve şablonlarda teknik değişiklikler yapamıyorum ve bu tür teknik yerlerde arayüz yöneticilerinin de değişiklik yapabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durum İngilizce vikide Şablon editörü (templateditor) grubu açılarak ve çözülmüş. Bu husustaki teklifim ise arayüz yöneticisine ek olarak editsemiprotected (yarı koruma altındaki sayfaları değiştirme) ve editprotected (tam koruma altındaki sayfaları değiştirme) haklarının verilmesi yönünde. --ToprakM 17.53, 28 Şubat 2020 (UTC)

 • Destek Destekliyorum. İki grubun işlevini birleştirebiliriz. Korumalı sayfalarda değişiklik yapma da teknik açıdan gerekli bir hak, zaten teknisyen/arayüz yöneticisi grubuna eklediğimiz kullanıcılar da güvenilir kullanıcılar. Tam/yarı korumadaki şablonlarda değişiklik yapmalarının gerekli olduğu durumlara şahit oldum, daha verimli çalışabilmeleri için bu haklar gerekli.--Khutuckmsj 17.26, 29 Şubat 2020 (UTC)
 • Destek Destek Her iki grup da benzer amaçlarla oluşturulmuş, ben de birleştirilmelerinde bir sakınca görmüyorum. – ravages | mesaj 13.35, 13 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Birleştirilmesi faydalı olacaktır. Elenktra (mesaj) 13.57, 13 Mart 2020 (UTC)
 • Başvuruldu. --ToprakM 18.33, 14 Mart 2020 (UTC)
  Arayüz yöneticisi grubuna bazı aldıkları kararlardan dolayı herhangi bir yetki ekleyemeyecekleri cevabını aldım. Maalesef grupları birleştiremiyoruz. Sadece teknisyenlere editsemiprotected (yarı koruma altındaki sayfaları değiştirme) ve editprotected (tam koruma altındaki sayfaları değiştirme) haklarını verecekler. --ToprakM 19.21, 14 Mart 2020 (UTC)

Vikipedi alan adına sürüm denetimi[kaynağı değiştir]

IP kullanıcıları veya beyaz liste haklarına sahip olmayan kullanıcıların Vikipedi:Kaynak gösterme ya da Vikipedi:Vikipedi'ye katkı sağlamak sayfalarında yapılan deneme değişiklikleri sürüm kontrolüne takılmıyor ve direkt onaylanıp kararlı sürüm haline geliyor. Bu, bu veya bu gibi. Sürüm denetiminin olmaması bize ne gibi bir yarar sağlıyor, daha önce bu duruma ait bir karar alınmışsa gerekçelerini öğrenmek isterim ama bu durum biri görene kadar deneme içeriklerinin ya da vandal içeriklerin otomatik onaylanmış halde kalmasına yol açabilecek bir duruma tekabül diyor. Aynı alan adıma sahip Vikipedi:Deneme tahtası, Vikipedi:Şikayet gibi sayfalar tabi ki bu duruma tekabül etmiyor ama, özellikle politikalar, yönergeler veya bilgi sayfalarına yönelik sorun oluşan bir durum ortaya çıkıyor. Bu duruma dair tartışma yapıp toplulukça karar alıp başvuruda bulunabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.53, 1 Mart 2020 (UTC)

Sürüm kontrolü madde alanındaki vandalizme karşı bir araç olduğu için diğer alan adlarında çalışmayacak şekilde uygulandı. Tüm alan adlarımız şu şekilde: "Madde, Kullanıcı, Vikipedi, Dosya, MediaWiki, Şablon, Yardım, Kategori, Portal, Vikiproje, Modül, Gadget, Gadget definition" (ayrıca her alan adı için Tartışma, Kullanıcı Mesaj, Vikipedi Tartışma gibi tartışma alan adı). Şu anda madde kısmını doğrudan etkileyen tüm alanlarda ("Madde, Dosya, Şablon, Modül, Portal, Yardım") sürüm kontrolümüz mevcut.
Vikipedi alan adından belirttiğiniz üzere Vikipedi:Şikayet, Deneme tahtası vb. herkesin düzenleyebileceği ve kimseden onay beklememesi gereken sayfalar olduğu için bu alan adına sürüm kontrolü koymamız uygun olmayacaktır. Yoğun vandalizm olan politika vb. sayfalarımızı yarı korumaya alabiliriz. --Khutuckmsj 17.42, 1 Mart 2020 (UTC)

Viki Banner Güncelleme[kaynağı değiştir]

Selam herkese,

Bildiğiniz gibi salgın bir hastalık var ve neredeyse birçok site bilinçli bir çağrıda bulunarak insanları evde tutmaya çalışıyor. Biz de sayfanın tepesine “#EvdeKal ve Madde Düzenle” tarzı bir şey yazalım, derim ben. Hem kullanıcı kazanmış oluruz bu dönemde hem de madde sayımızda, içerikler de gelişebilir. Sizin bu konuda görüşleriniz neler? — Hedda Gabler (mesaj) 16.08, 21 Mart 2020 (UTC)

 • Destekliyorum, sadece metni dikkatli yazmak gerekir. --Khutuckmsj 16.21, 21 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek --Jelican9 (mesaj) 16.31, 21 Mart 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Gerek olmadığı kanaatindeyim. --ToprakM 17.51, 21 Mart 2020 (UTC)
 • İtalyanca Vikipedi'de şöyle çalışmalar var. Biz de yapabiliriz, bu banner iyi bir başlangıç olur. İlginize sayfasında bahsedilmiş, insanların nefes almaya ihtiyacı var, bundan hareketle neler yapılabilir diye düşünelim derim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.01, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Bilirsiniz Vikipedi olarak (sağolsunlar) kamuoyu ve belirli odakların gündemindeyiz, her uygulamamız reklam oluyor. Dünya olarak zor günlerden geçiyoruz. Evet bizim resmî olarak sosyal bir sorumluluğumuz bulunmamakta (veya ben bihaberim) fakat küresel olarak yapılan bu çağrıya bizim de Türk Vikipedistler olarak gönüllü katkı sağlamamızın olumsuz bir sonuç doğuracağını düşünmüyorum. Ben destekliyorum. Chansey 18.10, 22 Mart 2020 (UTC)

şu dönemde tek ve en yüksek tonda söylenmesi gerekeni söylememizde yarar var.. sadece 'evde kal'a vurgu yapan, hastalık, corona muhabbetlerine hiç girmeyen, evde yapılabilecekler listesine vikipedi'yi dahil eden, herkesin online işler yapmaya başladığı bir dönemde zaten bunu yapmakta olduğumuzu vurgulayan bir metin olabilir. --kibele 18.35, 22 Mart 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı ve Pictogram voting question-blue.svg Öneri Ansiklopedilerin bir "çağrı" yapması abes olur, bilgi kaynaklı bir yapıyız, materyal oluşturma ve bilgi sunma üzerine bir katkı alanı oluşturmalıyız, kitleleri hareket ettirme üzerine değil. Sadece çağrı usulü bir adım bizi değersizleştirir. Tamam insanlar ölüyor ama, bu "savaşa hayır" çağrısı yapmamız gibi bir şey olur, insanların ölmesi olayın karşılığı değil yani. Biz bu konuyla ilgili Türkçe Vikipedi'de olmaya maddeleri açma ve var olan maddelerimizi geliştirmeye yönelik bir proje oluşturalım ve banner ile bu projemizi duyuralım, en nitelikli çalışma bu olur. Ben bu konuda varım, eğer böyle bir projede çalışmak isterseniz ben bir şeyler hazırlamaya adım atarım.
Bu şuna benziyor: hükûmetler de 'evde kal' diyor, ancak işsizler veya parasız insanlar evde kalırsa bir gelir olmazsa bu çağrının hiçbir anlamı olmaz, insanlar yemek yiyemez, önce kendi işini doğru yapmak gerek. Bizim de böyle, Türkçe Vikipedi'de "kendi işimiz" olan konuyla ilgili maddelerimiz gelişmiş değil, hatta bir çoğu açılmamış, bunlara yönelik proje duyurumuzu yapmak ve kolektif bir şekilde çalışmalar yürütmek çağrı yapmaktan çok daha nitelikli bir hale gelir. İnsanlar Vikipedi'yi referans gösterirler, haber sitelerini paylaşmak yerine "bak olay buymuş" diye Vikipedi paylaşılır hale gelir. Her kuruluş kendine göre katkı yapar, ev sahipleri kira almaz, akademiler araştırma yapar, mobil şirketler iletişimi ucuzlatır vb vb. Biz de Vikipedi'yiz ve kendi alanımıza göre katkı yapmalıyız, yani ansiklopedi oluşturmaya katkı. O yüzden "sosyal çağrı" olayı niteliksiz bir girişim olur. Ha bu arada EvdeKal kampanyası (ya da uluslararası olarak ortak bir isim, o tartışılır) gibi bir madde oluşturulabilir, bu küresel kampanya ansiklopedik olarak kayda değer. Evde kal sloganını duyurmak belki bazı insanların "evde kalmasına" (ee? diyesi geliyor insanın) yol açar. Ama kapsamlı hazırladığımız projemizi duyurmak asıl bizim işimizi yaptığımızı gösterir. -- Ahmet Turhan (mesaj) 19.04, 22 Mart 2020 (UTC)
 • İnanın birçok küçük(!) Vikipedi, bizim burada davrandığımız kadar hassas değil. Vikipedi'yi millî ansiklopedisi gibi kullananlar, bir tarafa koyup "şuna hayır, buna hayır" sloganları atanlar var. Bunları gerek logolarını değiştirerek gerekirse bu bannerlar ile yapıyorlar. Benim şahsi düşüncem de İngilizce Vikipedi gibi, Vikipedi'yi daha çok ansiklopedik olarak kullanmak. Basit bir "evde kal" mesajı yerine Vikipedi'ye katkı yapmaya teşvik edici bir şey olabilir. Faydası olur mu peki? Pek sanmıyorum. Yapana da karışmam ama :)--NanahuatlEfendim? 19.37, 22 Mart 2020 (UTC)
Ben %100 eminim çalışmamızın faydası olur, olmaz deme. Kısa vadeli düşünmemek gerek, örneğin 20 sene sonra buradaki bilgiler illaki kullanılmış olacaktır., Türkçe çalışan akademisyenler çalışırken Türkçe Vikipedi'deki nitelikli bilgileri kullanacaklardır, Türkçe içinde bir sürü nitelikli çalışma ortaya çıkmış olacaktır, bununla ilgili bilimsel olaylar ilerleyecektir vb. Vikipedi'nin farkı bu, özgür bilgiye sahip. Örneğin bir ülke vaka sayısını saklıyorsa kısa vadeli bir süreçtir, ama Vikipedi'nin bu saklanan bilgileri vermesi orta vadeli bilgi aktarımıdır ve literatüre böyle girer. Milyonlarca insanlar 1900'lü yıllarda bu tür hastalıklardan öldü (II. Dünya Savaşı'nda tifüs kırdı geçirdi mesela), ama biz bunları Vikipedi'nin onlarca dil sürümünde okuyarak öğrenebiliyoruz. İnsanların öğrenmesi de Vikipedi'nin başarısıdır, yani çalışmamızın faydasıdır. O yüzden öyle basit sloganvari hareketler değil, icraat lazım. -- Ahmet Turhan (mesaj) 20.19, 22 Mart 2020 (UTC)
Ben aslında sosyal medya imkanlarını da kullanarak böyle bir çalışma yapılması için teklif sunmayı düşünüyordum. Bu teklifi görünce yazmak istedim. Bununla ilgili bir içerik üretip görüş almak için sunacağım --KediÇobanı🐈 18.17, 24 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Böyle hassas bir durumda bu duyurunun yapılması okuyucular için de bir kazançtır ve hatırlatmadır. Durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamakta ve anlatmakta yarar var diye düşünüyorum. 10 saniye de olsa bu banner gözükse ne güzel olur. Aklına gelir okuyucunun ve hem kendisine hem etrafına karșı sağlık açısından dikkat eder. Herhangi bir mahsuru yoktur. Vikipedi olarak da güzel olacaktır.#EvdeKal--Nystaléos benim? 20.38, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek ve Pictogram voting question-blue.svg Öneri Hem insanların evde daha çok bulunması hem de virüsle ilgili güvenilir bilgilere ihtiyaç duyulması sebepleriyle bu tip bir çağrının tam zamanı. Tarafsızlığı bozmayan bir çağrı yapmamız mümkün. İnsanları doğrudan 2019-20 koronavirüs pandemisi sayfasını düzenlemeye gönderen bir bannerla ilk düzenlemelerini yapmaya teşvik edebiliriz. "Bugün 10 bin kişi Vikipedi'de koronavirüsü okudu. Bilgilerini paylaş ve onlara yardımcı ol" gibi bir şey yazılabilir. --•gufosowa•✆• 20.43, 22 Mart 2020 (UTC)
Tarafsızlık diyince aklıma geldi. Bu hafta internette epeyce haber gördüm, Avrupa'da pek çok grup "Evde kalma, insanları öldüren, önlem almayan, görevini yapmayan hükûmete karşı sokağa çık" çağrısı yapıyor. Bu da işin diğer boyutu.
Ayrıca Evsizlik diye bir maddemiz de var. "Evde kalamayacakları" anlatan. -- Ahmet Turhan (mesaj) 20.49, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek --Elenktra (mesaj) 20.46, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Metni düzgün seçelim ve yapalım derim. Yukarıda Seksen iki yüz kırk beş'in yaptığı öneri de güzel, evde kal sloganıyla beraber Vikipedi'de yapılabileceklerin bir listesi neden olmasın? İlla evde kal demek de gerekli değil, "evdeyiz" de olabilir. Şu aşamada bu bir çağrıdan çok yaşama destek bence. ----anerka'ya söyleyin 20.54, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Yukarıda @Kibele'nin yer verdiği görüşe katılarak. Dr. Coalmesaj 20.55, 22 Mart 2020 (UTC)

anerka'nın dediğine destek.. sadece 'evdeyiz' ya da 'madem evdeyiz' diyerek katkı çağrısı yapmak yeterli.. vikipedi'yi geliştirmek icraatın ta kendisidir bu arada. --kibele 21.33, 22 Mart 2020 (UTC)

 • #evdendeğiştirebiliriz tarzında hem ansiklopedi yazabiliriz hemde evde kalarak virüsün yayılmasını önleyebiliriz manasında bir slogan olabilir.Sait* 22.05, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Pictogram voting question-blue.svg Öneri - İnsanların eve tıkılmasını fırsat bilerek Vikipedist kazanma çabası mantıklı, ancak sadece daha çok devriyeliğe ihtiyaç duyulacak şekilde bir güruhu çekmeyecek slonganlar olmamasına dikkat edilmeli. Öbür yandan italyanca vikide mevcut vikipedistlerin bir organizasyonu olmuş, burada çok daha açık ve göz önünde bir çalışmadan bahsediliyor, dediğim gibi dikkatli olunmalı. 1000 kişi gelsin içinden 2 tane düzgün vikipedist çıksa kardır diyebilecek noktada değiliz, karmaşa olmasın sonra. --YenilenebilirAdamMESAJ 23.03, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Toplum olarak bir bilinçlendirme çalışmasının yapılmaya çalışıldığı ortada. GSM operatörleri bile telefonlarda operatör bilgisi kısımlarında "Evde kal", "Evde hayat var" gibi çağrılarda bulunuyorlar. Bence bunlar devletin çağrısına uymaktan çok, toplum sağlığını korumakla daha yakından ilgili. Yani mesele, devletin çağrısını yaymak değil, toplumsal bir bilinç uyandırmak. Bence buna Vikipedi de ön ayak olmalı. Özellikle en çok görülen ana sayfada buna yönelik duyurular, ilgili maddeler ve resimler öne çıkarılırsa, "Vikipedi'de ne yapmalı?" tarzı bir yapılacaklar listesini içerir sayfa/sayfalar oluşturulursa oldukça faydalı bir girişim olacağını düşünüyorum. --ravages | mesaj 09.24, 23 Mart 2020 (UTC)

İnternet ve Bilişim projelerinin birleştirilmesi[kaynağı değiştir]

Pictogram voting question-blue.svg Öneri Merhaba, Vikiproje:İnternet projesinin Vikiproje:Bilişim projesine aktarılmasını öneriyorum. İnternet projesi tam 3 yıldır durağan kalmış, hiçbir güncelleme almamıştır. --Jelican9 (mesaj) 16.20, 30 Mart 2020 (UTC)

"-lerine göre" kategorileri[kaynağı değiştir]

Yıllardır aklımın bir köşesinde kalmış bir konuydu, artık gündeme getirmek isterim. Başlıkta anlatmaya çalıştığım gibi "-lerine göre x'ler" gibi yüzlerce kategorimiz var. Ancak, dilbilgisi açısından bu kullanım doğru değil. Kategori:Dinlerine göre Türkler gibi örnek üzerinden ilerleyelim. İnsanları "dinler"ine göre ayıramayız, zira bir kişinin bir dini vardır (sonradan din değiştirenleri ayrı tutuyorum). Ayrım "dinine" göre olur dolayısıyla. "İllerine göre yapılar" olmaz, "iline göre yapılar" olur mesela, bir yapı bir ilde yer alır. Dolayısıyla, bu tip kategorilerin ilk kısmındaki -ler, -lar çoğul eklerinin kaldırılmasını öneriyorum. "Çok fazla iş yükü" demeyin, botlar halledebiliyor, peşin peşin belirteyim :)--NanahuatlEfendim? 07.10, 11 Nisan 2020 (UTC)

 • Birden çok din olduğu için çoğul kullanım mantıklı geliyor bana. Bir tane din olmadığı için dinine göre kullanımı eksik gibi. Tekil kullanımın tam açıklamadığı fikrindeyim. "İline göre yapılar" kullanımı bir çok ili anlatacak bir yapıya sahip değil bana göre.Sait* 08.54, 11 Nisan 2020 (UTC)
 • Bilemedim. İyelik ekini kaldırmak ta bir çözüm olabilir, ama tüm adlandırmalara uyar mı bilmem. Kategori:Ülkelerine göre kişiler yerine "Ülkelere göre kişiler" gibi. Aidiyet eki koyuyoruz ve gereksiz de olabiliyor gibi geldi bana. Çoğul olmayacaksa "Ülkeye göre kişiler" de olabilir ama diğer yüzlerce kategori adlandırmasına uyar mı kontrol etmek gerekebilir, yoksa durum daha da karmaşıklaşabilir. Mesela Kategori:Göllerine göre körfezler iyelik almazsa "Göllere göre körfezler" olur veya "Göle göre körfezler". Ancak hangisi daha tutarlı tam çözümleyemedim. -- Ahmet Turhan (mesaj) 09.22, 11 Nisan 2020 (UTC)
@SAİT71, "doğum yıllarına göre kişiler" örneği ile durum daha rahat anlaşılabilir sanıyorum ki. Bir kişinin "doğum yılları" olmaz, "doğum yılı" olur :) @Ahmet Turhan, her kategoride standart olarak "-lerine göre x'ler" yapmak olmuyor zaten en temelde. Mesela "yıllarına göre filmler" vardı, "1999 filmleri" diyorduk. "1999 filmi" ne demek? Yapım yılı mı yayımlanma yılı mı? Bunu özel olarak çözmüştük. "Ülkeye göre kişiler" mesela ne anlama geliyor? Altında "Türkiye kişileri" olmalı ki adlandırmada uyum yakalansın, ancak o da bir anlam ifade etmiyor. İyelik eki bazılarında olmalı, bazılarında olmamalı dediğin gibi, ama benim önerim böyle özel durumlara göre incelemekten ziyade ilk kelimedeki çoğul ekinin kaldırılması. Neyse, konu çok daha karmaşıklaşıyor bu arada :D--NanahuatlEfendim? 18.50, 11 Nisan 2020 (UTC)
O zaman bu önerilerin VP:KT'de tek tek yapılması lazım, burada herhangi bir standarta kavuşturulacak adlandırma bulmamız zor, birine uyan diğerine uymaz. -- Ahmet Turhan (mesaj) 19.28, 11 Nisan 2020 (UTC)
Uzun zaman sonra herkese selam :) Sadece ilave olgunlaştırıcı bir fikir olması için yorum yapmak istiyorum. "İllerine göre nüfus sayımları" , "İllere göre nüfus sayımları" , "İline göre nüfus sayımları" , "İle göre nüfus sayımları" ... Elimizde 4 adet ihtimal var. A-Z sıralama amacıyla yabancı tabirle ORDER BY yapılacak nesne başa yazılıyor. İyelik tek başına olacaksa kesinlikle kalkmalı zaten, anlamsız. Onun dışında kalan 2 cümle de 2 farklı anlam taşıyor.

"İllere göre nüfus sayımları"-Türkiye illerine göre nüfus sayımları

 • Ankara nüfus sayımları
 • İstanbul nüfus sayımları
 • İzmir nüfus sayımları

"İle göre nüfus sayımları"-İstanbul iline göre nüfus sayımları

 • İstanbul 1997 nüfus sayımı
 • İstanbul 2000 nüfus sayımı
 • İstanbul 2007 nüfus sayımı

Yani kategorinin içinde ne olduğuna göre başlık değişir. Saygılarımla... K a h v e 6buyrun? 20.43, 15 Nisan 2020 (UTC)

Yıllarına göre kategorileri[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikipedi halkı. Kategori:Yıllarına göre spor kategorisine bir göz attığımızda görüyoruz ki, bu yıllarına göre kategorileri tamamen birbirine girmiş durumda. Kimisi "Yıllara göre ..." şeklinde, kimisi "Yıllarına göre ..." şeklinde, "Tamamlandığı yıla göre ...", "Kurulduğu yıla göre ..." vs. vs. Bunları bir standarta neden indirgemiyoruz ki? ~ Z (m) 19.45, 25 Nisan 2020 (UTC)

@HastaLaVi2, biraz üstteki #"-lerine göre" kategorileri başlığına taşıyabilir misin yorumunu? Orayı da okuyabilirsin hatta.--NanahuatlEfendim? 19.51, 25 Nisan 2020 (UTC)
@Nanahuatl, kusura bakmayın ya, bu başlığa hiç dikkat etmemişim. Utandım şu an. Okuyup yorumumu yapacağım. Başlığı buraya taşıyayım dedim. ~ Z (m) 19.53, 25 Nisan 2020 (UTC)

Kategorilerde 0-9[kaynağı değiştir]

Yakın zamanda yıllarla ilgili kategorilerde dolaştığımdan, ilgimi çekti. İngilizce Vikipedi'de "0, 1, 2, 3" vs.. şeklindeki kategori anahtarları "0-9" şeklinde tek bir anahtar altında toplanmış (bakınız: en:Category:Centuries). Mesela, en:Category:11th century kategorisinde orada daha temiz bir görünüm elde edilmiş. Buradaki karşılığında ise (Kategori:11. yüzyıl) her sayının altında zaten tek bir on yıl kategorisi beliriyor ve bu gereksiz yere boşluklar oluşturuyor kanımca. Biz de aynı uygulamaya geçemez miyiz? ~ Z (m) 19.05, 23 Nisan 2020 (UTC)

Olmaması gerektiğine katılıyorum, gerekçe makul. @Dünya vatandaşı'nın başının altından çıkıyor hep bunlar :P--NanahuatlEfendim? 19.12, 23 Nisan 2020 (UTC)
 • Ben de gerekçeye katılıyorum. --justinianus 11.22, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Türkçe Vikipedi'deki ikonların yenilenmesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, Türkçe Vikipedi'de yer alan ikonların artık demode olduğunu ve minimalist bir anlayışla oldukça basit ve anlaşılır şekilde yeniden düzenlenmesini düşünüyorum. Örnek olarak yaptığım çalışmalar ise;

Yukarıdaki gibidir. İşe koyulmak için sizlerin de görüşlerini bekliyorum. --Jelican9 (mesaj) 17.49, 1 Mayıs 2020 (UTC)

Türkçe'nin sembolü hilal ve yıldız değil yalnız.. -- Ahmet Turhan(mesaj) 17.50, 1 Mayıs 2020 (UTC)
İkon Türkçe'yi simgelemiyor. İlgili maddenin Türkçe taslak olduğu anlamına gelmekte. --Jelican9 (mesaj) 17.52, 1 Mayıs 2020 (UTC)
Şablon:Türkiye-taslak ikonu mu? @Jelican9 -- Ahmet Turhan(mesaj) 18.05, 1 Mayıs 2020 (UTC)
Örneğin Şablon:İstanbul-taslak şablonundaki görselin iyileştirilmesi gibi, yavaş yavaş tüm eski ve deforme olmuş ikonları değiştirmeyi düşünüyoruz. --Jelican9 (mesaj) 18.10, 1 Mayıs 2020 (UTC)
Çok fazla minimalizm olmasa da eskisinden modern, en yeniden de biraz klasik olarak orta bir düzeyde yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum: Flag turkey template.png --Kutay Temel benim? 17.53, 1 Mayıs 2020 (UTC)

Destek Destek --katılıyorum --DrSorrowMD (mesaj) 17.59, 1 Mayıs 2020 (UTC)

Destek Destek -- Klasik fakat eskisinden daha modern bir ikon tasarımı fikrine katılıyorum -- Brcan (mesaj) 01.16, 3 Mayıs 2020 (UTC)

 • Yanılmıyorsam geçenlerde de gelmişti buna benzer bir "modernleşme" teklifi (bilgi kutularının köşelerinin yuvarlak olması teklifiydi). Arkadaşlar "modern" ile ne kastediliyor? Bu görsellerin zaten halihazırda herhangi bir faydası yok, X ya da Y kullanılması fark etmiyor. Enerjilerimizi lütfen ansiklopediyi geliştirmeye harcayalım. Taslak şablonlarındaki ülke bayraklarının yenilenmesi demek, 200 küsür resim üretmek demek. Bunları değiştirince de bir fark olmayacak, ansiklopedi gelişmeyecek. İsteyen değiştirsin 200 tanesini isterseniz kalsın, bir faydasını göremiyorum şahsen.--NanahuatlEfendim? 04.02, 3 Mayıs 2020 (UTC)
Ansiklopedinin gelişmesi sadece yazım ile değil, okunabilirlik ile alakalı. Okunabilirliğimizi arttıracak tasarımsal değişiklikler ansiklopedik değer de sağlar. İkonografi zaman içerisinde değişim gösteriyor, 1990'larda kullanılan ikon tasarım tarzı ile 2000'ler, 2010'lar ve 2020'lerdeki farklı. 1990'dan kalma skeuomorph ikonlarımıza bakan 2005 doğumlu bir genç ne anlattığımızı anlamıyorsa bu bir ansiklopedik sorundur. Tabii ki işi gücü bırakıp modern tasarımların peşinden koşmak zorunda değiliz ama yapmak isteyen varsa 90'lardan kalma ikonları güncellememiz iyi olur. --Khutuckmsj 17.06, 3 Mayıs 2020 (UTC)
 • Bu görseller genel itibarıyla asıl konuya görsel bir tat katmak amacıyla yapılmış, çok önemli olmayan görseller. Yıllar önce yapılmış ve kullanıma geçmiş, bir sürü maddeye de bağlı oldukları şablonlar vasıtasıyla eklenmiş şeyler. Değişiklik elbette yapılabilir, fakat bunun tek farkı estetik açıdan göze daha çok hitap eden tasarımların (ki bu da kişiden kişiye değişir, kimi eskisini kimi yenisini daha çok beğenecektir) yer alacak olması. Vikipedi'de bu tip bir sürü görsel olduğundan bunların tespiti de, değiştirilmesi de zahmetli olacaktır. Yapmak istiyorsanız elbette yapabilirsiniz, fakat Nanahuatl'in de açıkladığı üzere ansiklopedik içerik üretmeye ve vandalizm gibi temel sorunlarımızla mücadele etmeye odaklanmanın daha faydalı olacağını kanaatindeyim. --justinianus 11.17, 3 Mayıs 2020 (UTC)
Hepsinin yenilenmesi tabii ki söz konusu değil, bunu zaman yayabiliriz fakat neden halen eski stil kullanalım? Görsellik açısından da gelişime açık olmalıyız. --Jelican9 (mesaj) 14.59, 3 Mayıs 2020 (UTC)

Destek Destek SplendidSnowLeopard (mesaj) 12.33, 8 Mayıs 2020 (UTC)

Komün, il ve mahallelerin madde açıklamaları[kaynağı değiştir]

İyi günler, bu başlığı açmamın nedeni, komün, il ve mahalle gibi idari yapıların madde açıklamaları konusunda standart bir kalıp kullanmanın daha iyi bir görüntü için önemli olması(özellikle de mobil uygulamada). Örneğin bir komün için; "İtalya'nın komünleri", "İtalya'da bir komün", "İtalya'nın bir komünü", sadece "komün" vs. birçok madde açıklaması yapılabiliyor. Ben çoğunlukla "İtalya'da bir komün" kalıbını kullanıyorum örnek olarak. Sonuç olarak bu adlandırma için bir standart bulmalıyız. -- Brcan (mesaj) 15.36, 2 Mayıs 2020 (UTC)

 • @Brcan, Vikiveri'deki madde açıklamasını mı kastediyorsunuz? --justinianus 11.20, 3 Mayıs 2020 (UTC)
 • Evet, geç cevap için üzgünüm. Brcan (mesaj) 19.27, 4 Mayıs 2020 (UTC)
 • @Brcan, bunu Vikiveri'deki ilgili sayfasında tartışmak daha uygun olacaktır. Çok kullanmadığım için bilemiyorum, yanlış paylaşıyor olabilirim, ama şu sayfada yeni bir konu açabilirseniz sanıyorum daha uygun olacaktır. Sevgiler. --justinianus 21.01, 7 Mayıs 2020 (UTC)

Kategori ikonlarının yenilenmesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, on yılı aşkın süredir anasayfada yer alan kategoriler kısmındaki ikonların artık değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Commons'ta güzel bir ikon seti var: Farm-Fresh web icons Buradaki ikonları kullanabiliriz. --Jelican9 (mesaj) 17.19, 17 Mayıs 2020 (UTC)

Bu ikonlar da neredeyse 10 yıllık. Ayrıca hepsi 32x32px boyutunda. --ToprakM 17.47, 17 Mayıs 2020 (UTC)
Dikkatimden kaçmış kusura bakmayın, fakat commons'ta bulunan bir SVG ikon paketiyle değiştirebiliriz. --Jelican9 (mesaj) 18.30, 17 Mayıs 2020 (UTC)

İş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Bu sayfada dikkatimi çeken bir konu oldu. Bu proje kurulduğu zamanlarda muhtemelen Vikiprojeler ve bunlardaki iş birliği projeleri henüz doğmamıştı. Bundan ötürü sayfa adı "İş birliği projesi" olarak kalmış. Ancak iş birliği projesi denilince, Vikipedi'deki tüm iş birliklerinin gelmesi gerekiyor. Bu proje sayfamız, İngilizce Vikipedi'deki Wikipedia:Collaborations sayfasına bağlanmış ve o sayfa da Vikipedi'deki iş birliği projelerini anlatıyor. Bu bağlamda, sayfa adını revize etmemiz gerektiğini düşünüyorum:

 • Vikipedi:Haftanın İş Birliği: Özel bir ad olduğundan (herhangi bir Vikiproje'ye dahil olmadığını belirtme adına) büyük harflerle başlayan bir biçim. Bu ad benim için uygun gözüküyor şahsen.
 • Vikipedi:Haftanın İş Birliği Projesi: Bir proje olmadığından sonuna "projesi" diye eklemememiz bence daha uygun. Vikiproje kavramıyla karışmasın. Vikiprojeler için de "Vikiproje:Spor/İş birliği projesi" şeklindeki kullanımlarda iki kez "proje" denildiği için kakafoni yaratabilir.
 • Vikipedi:İş Birliği Projesi: English Football League tarzı özel bir ad, ancak diğer kavramlarla karışabilir diye bence tercih edilmese daha iyi.

Gelen görüşlerine göre haftanın iş birliği sayfasının adını revize etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 05.23, 18 Mayıs 2020 (UTC)

 • Fikir uygun, Vikipedi:Haftanın İş Birliği adı da uygun. Wikipedia:Collaborations karşılığı bir sayfamız olursa ve sol menüdeki link orayı gösterirse tabii. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 06.04, 18 Mayıs 2020 (UTC)
 • Gerekçeyi doğru buluyorum. Fakat "haftanın" diye eklemeye gerek var mı? Bence doğrudan Vikipedi:İş birliği de diyebiliriz. Haftalık maratonumuz zaten devam etmekte ve haftanın çalışmaları orada belirtiliyor. --justinianus 11.33, 18 Mayıs 2020 (UTC)
 • İş birliği projesi olarak kalmasını tercih ederim. Adında zaten "projesi" ibaresi var ve karışıklığa yol açabileceğini sanmıyorum. Wikipedia:Collaborations sayfasını da gerekirse Vikipedi:İş birliği veya Vikipedi:İş birlikleri adıyla açabiliriz. --ToprakM 14.45, 18 Mayıs 2020 (UTC)
@Justinianus, "iş birliği" kavramı bir tek onu ifade etmiyor, o yüzden :) Özel olarak "İş Birliği" (The İş Birliği misali) olabilir elbette, ancak bence kafa karıştırıcı.--NanahuatlEfendim? 21.02, 18 Mayıs 2020 (UTC)
 • Bu arada Haftanın İş Birliği kavramına başka bir dilde denk gelen var mıdır? Yoksa bize özgü bir şey mi? Dil bağlantıları yanlıştı (genel iş birliği kavramını anlatıyordu) ve kaldırdım.--NanahuatlEfendim? 06.52, 19 Mayıs 2020 (UTC)
 • Konuyla ilgili olabilecek @Chansey, @Seksen iki yüz kırk beş, @BSRF, @Madrox gibi kullanıcıların görüşlerini de duymak isterim.--NanahuatlEfendim? 04.08, 21 Mayıs 2020 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de "Collaboration of Month" vardı sanki. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.02, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 • İş birliği kavramının projemizi destekleyen az ve öz bir kelime olduğunu düşünüyorum. chansey mesaj? 04.15, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Collaborations’u İş birlikleri olarak açıp, haftalık İBP’yi tıpkı Köy Çeşmesi gibi pastoral bir tavırla Vikipedi:İmece olarak da adlandırabiliriz. İş birliği çatı sayfa olur; haftalık proje İmece... chansey mesaj? 12.31, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 • Genel olarak diğer İş birliği projeleriyle ad kavramını ayırmak güzel bir fikir, Vikipedi:Haftanın İş Birliği adı fazlasıyla uygun.--Madrox❯❯❯ mesaj? 05.08, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 • * Vikipedi:İş Birliği bence yeterli.--Can Je suis là 20.53, 21 Mayıs 2020 (UTC)