Vikipedi:Köy çeşmesi (teklifler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Köy çeşmesi (istekler) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Wikidata Page Banner[kaynağı değiştir]

Wikidata Page Banner eklentisinin Türkçe Vikipedi'ye eklenmesini teklif ediyorum. Böylece üst sekmeler üzerinde imleç gezdirildiğinde menü şeklinde alt sekmeler açılıyor. Örneğin burada bu eklenti sayesinde üst sekmeler otomatik açılmakta. Türkçe Vikipedi'deki proje, portal, etkinlik, yarışma gibi etkinliklerde çok güzel olur.

@Superyetkin topluluk onayı alındıktan sonra Phabricator'da istekte bulunacağımızı söylemişti, teklifi topluluk onayına sunuyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.14, 1 Ekim 2019 (UTC)

 • Kullanışlı bir eklenti. Destek Destek --İnceleme Elemanı (mesaj) 09.39, 4 Ekim 2019 (UTC)
 • Şurada bahsettiğim konu sebebiyle olumlu bakamıyorum. Vikipedi diğer web siteleri gibi değil, bir ansiklopedi. İçeriği bu şekilde gizlemenin bir getirisi olmuyor (subjektif şık olması açısından). "Açılabilir" değil "kapanabilir" olursa (kendiliğinden açık gelirse) bir sorun teşkil etmez, isteyen kapatır o kısımları.--NanahuatlEfendim? 16.11, 4 Ekim 2019 (UTC)
 • Destek Destek Bırakınız yapsınlar diyerek destek veriyorum ama gerekli mi, bir eksiği mi kapatıyor, sanmıyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.43, 4 Ekim 2019 (UTC)

An itibarıyla bu eklenti üç Vikipedi sürümünde kullanılıyor: Katalanca (istek), Baskça (istek) ve Galiççe (istek), yani İspanya dilleri. İstekten görülebileceği üzere Katalanca uygulamayı Vikiproje ve Kullanıcı ad alanlarıyla sınırlı tutmuş, ki düşününce mantıklı gibi. eu:Atari:Hezkuntza/Irakasle-gela sayfasında görülebilecek düz "afiş" [banner'ın resmî Türkçesi :)] gerçekten de Vikiprojeler için yararlı, kullanıcı sayfaları için de şık olabilir. ca:Viquiprojecte:Minerals sayfasında görülebilecek klasik VikiGezgin görünümü ise belki portal ad alanı için yararlı olabilir, ama olmasa da dünya yıkılmaz. Ben VikiGezgin'in en:voy:Africa sayfasında görülebilecek olan çok fazla bilgiyi görsel açıdan sade ve basit bir şekilde sunma özelliği taşıyan kullanımı başarılı buluyorum ama bu düzeyde bir şeye Vikipedi'de gereksinim olmuyor. Neyse, Destek destek atayım ben, bir zararı yok neticede.

Vito Genovese 16.42, 16 Ekim 2019 (UTC)

 • Destek Destek - Şahsen bu tür menüleri pek sevmesem de; kullanımının kullanıcı, vikiproje ve portal alanlarıyla sınırlı kalması şartıyla destekliyorum. --Khutuckmsj 16.48, 16 Ekim 2019 (UTC)
 • Destek Destek --ToprakM 20.24, 20 Ekim 2019 (UTC)
 • Destek Destek SplendidSnowLeopard (mesaj) 20.25, 20 Ocak 2020 (UTC)

Otomatik kaynak şablonu oluşturucu[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'de gerçekten de çok pratik bir özellik var, bir maddeyi görsel düzenleyici ile açtığınızda ve kaynak eklemek istediğinizde Türkçe Vikipedi'nin aksine otomatik kaynak şablonu oluşturuyor ve URL, ISBN veya DOI gibi çeşitli bilgileri girdiğinizde size tam ve detaylı bir kaynak sunuyor. O kadar kullanışlı ki bir madde düzenlediğimde rastgele İngilizce bir madde açıp oraya kaynaklarımı ekleyerek kopyalıyorum Türkçe maddeye, ama bazı kısımları İngilizce oluyor haliyle. Bu özelliğin Türkçe Vikipedi'ye eklenmesi mümkün müdür? Şurada daha detaylı gösterilmiş. Gogolplex (mesaj) 12.53, 29 Kasım 2019 (UTC)

@Vito Genovese ve @Superyetkin konu hakkında bilgi sahibi olabilir. --Khutuckmsj 05.48, 15 Aralık 2019 (UTC)
 • Destek Destek Son derece kullanışlı ve pratik. Türkçe Vikipedi'de de bu aygıt olmalı, kaynaklara ayırdığımız manuel yazma zamanını inanılmaz kısa süreye indirir. Vikipedi:Kaynak gösterme şablonları nı elle dolduruyoruz, arşiv bağlantısını kendimiz arıyoruz/oluşturuyoruz, tarihleri kendimiz giriyoruz vb. Bu sürenin kısalmasına olumlu katkısı olacaktır. Destekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.20, 15 Aralık 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum Türkçe Viki'de zaten olan şu özelliğe benziyor. Belki biraz daha iyisi? Tr-wiki'ye taşınırken belki var olan kaynak formu aracına entegre edilebilir. •gufosowa•✆• 08.58, 17 Aralık 2019 (UTC)
Cevap Cevap evet, biraz daha iyi çünkü tek tık ile kaynak eklenebiliyor kaynak şablonunu seçmeye gerek kalmadan @Gufosowa. Ek olarak bu özellik sadece kaynak editöründe var Türkçe Vikipedi'de ve görsel düzenleyicide eksik. Yeni kullanıcılar için de çok büyük bir kolaylık oluşturacağı fikrindeyim.--Gogolplex (mesaj) 14.38, 9 Ocak 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Herkese selamlar, muhtemelen oylama hakkımı kaybetmişimdir, bir süredir katkım yoktu, ancak bugün görsel editörü kullanırken kaynak noktasında oldukça zorlandım, Vikipedi'nin derinliklerine dalıp kaynak şablonlarını bulup hatta bazı hatalar yapıp düzelterek yolumu buldum. Geçmişten gelen aşinalıklarım olmasa kaynak şablonlarını bulmakta ve kullanmakta çok daha fazla sıkıntı çekeceğim aşikardı. Dolayısıyla görsel düzenleyicide kaynaklara daha kapsamlı giriş yapılabilecek bir yöntem harika olur diye düşünüyorum. Oylamaya hakkım varsa da Destek Destek ----anerka'ya söyleyin 14.18, 17 Ocak 2020 (UTC)

Mobil görünümde tarih[kaynağı değiştir]

Ana sayfanın mobil görünümünde, masaüstü görünümde olduğu gibi tarihin yer almasının iyi olacağını düşünüyorum. ("27 Aralık 2019, Cuma" gibi.) Mobilde bazen bir önceki güne ait "Tarihte Bugün" bilgileri ana sayfamda görünüyor. Ziyaretçiler arasında bu sorunla karşılaşanlar muhakkak vardır. Mobil ana sayfanın başına tarihin konulması uyarıcı olacaktır. Bahsettiğim sorunu yaşamayanlar için ise herhangi bir zararı yok. – Aybeg 14.48, 27 Aralık 2019 (UTC)

ÖNEMLİ: Hizmetli etkinliği incelemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 2013 yılında küresel topluluğun fikir birliği sonucunda "ileri düzey hakların" (hizmetli, bürokrat, vb.) alınmasıyla ilgili bir politika benimsenmiştir. Bu politikaya göre, kâhyalar, etkin olmama politikasına sahip olmayan tüm Wikimedia Vakfı vikilerinde hizmetlilerin etkinliklerini incelemektedir. Bildiğimiz kadarıyla sizin vikinizde etkin olmayan hesapların "ileri düzey haklarının" alınmasına yönelik resmî bir süreç bulunmamaktadır. Yani, hizmetli etkinliği incelemesi uyarınca bu konuyla kâhyalar ilgilenecektir.

Aşağıdaki kullanıcıların etkin olmama ölçütlerini (2 yıldan uzun bir süre boyunca değişiklik ve günlük işlemi yapmamış olma) sağladığını belirlemiş bulunuyoruz:

 1. 1. Filanca (hizmetli)

Bu kullanıcılar kısa bir süre içerisinde bir bildirim alacaktır ve bu bildirimde bu hakların bazılarını veya tamamını ellerinde tutmak istiyorlarsa topluluk nezdinde bir tartışma başlatmaları istenecektir. Kullanıcılar yanıt vermezse, bu durumda ileri düzey hakları kâhyalar tarafından alınacaktır.

Ancak bir topluluk olarak küresel politikanın yerine geçecek kendi etkinlik incelemesi sürecinizi oluşturmak isterseniz, etkin olmayan bu hak sahipleri konusunda başka bir karar alma arzusundaysanız ya da bizim görmediğimiz bir politikaya zaten sahipseniz, vikinizdeki hakların incelenmesini gerçekleştirmememiz gerektiğini anlayabilmemiz için lütfen Meta Viki üzerinde kâhyaları bilgilendirin. --علاء (mesaj) 11.29, 8 Ocak 2020 (UTC)

Do you want to improve how newcomers start on your wiki? We can help![kaynağı değiştir]

Hello!

Sorry to use English. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. Teşekkür ederiz.

The Growth team at the Wikimedia Foundation works on helping communities to welcome new users. As of January 2020, the team has created 4 features that may help your community to welcome new users and help all of them to remain active on your wiki:

 • Help panel: allows newcomers to find help and ask questions while they edit.
 • Welcome survey: learn what topics and types of edits newcomers are interested in.
 • EditorJourney: know what workflows newcomers go through on their first day.
 • Homepage: a personal special page for newcomers, were they can find help, impact of their edits and, soon, suggested edits.

We have tested these features on 4 Wikipedias (Arabic, Czech, Korean and Vietnamese) and we believe that features likely have a positive impact. As a consequence, we allow other wikis who want to improve how they welcome newcomers to get those features. We have created a checklist to allow communities to start the process of getting these features.

Do you think your community would be interested? If so, please contact us, since your wiki seems to be eligible. You can also ping me if you have any questions. :)

Teşekkür ederim, Trizek (WMF) (mesaj) 09.51, 15 Ocak 2020 (UTC)


Yeni kullanıcıların vikinize nasıl başladıklarını geliştirmek ister misiniz? Yardımcı olabiliriz!

Merhaba!

İngilizce kullandığım için üzgünüm. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. Teşekkür ederiz.

Wikimedia Vakfının Growth ekibi yeni kullanıcıları karşılamakla ilgili olarak topluluklara yardım etme konusunda çalışıyor. Ocak 2020 itibarıyla Growth ekibi, yeni kullanıcıları karşılama konusunda topluluğunuza yardımcı olabilecek ve bu kullanıcıların tamamının vikinizde etkin kalmaya devam etmesine katkı sağlayabilecek 4 özellik yarattı:

 • Yardım paneli: yeni kullanıcıların katkı sağlarken yardım bulmasına ve soru sormasına olanak sağlar.
 • Karşılama anketi: yeni kullanıcıların hangi konularla ve katkı çeşitleriyle ilgilendiğini öğrenin.
 • İlk günü anlama: yeni kullanıcıların ilk gün hangi iş akışlarından geçtiğini bilin.
 • Ana sayfa: yeni kullanıcıların yardım isteyebileceği, değişikliklerinin etkisini görebileceği ve -yakında- önerilen değişiklikleri bulabileceği kişisel bir özel sayfa.

Bu özellikleri 4 Vikipedi'de (Arapça, Çekçe, Korece ve Vietnamca) test ettik ve bu özelliklerin muhtemelen olumlu bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Sonuç olarak, yeni kullanıcıları karşılama yöntemlerini geliştirmek isteyen diğer vikilerin bu özellikleri almasına izin veriyoruz. Toplulukların bu özellikleri edinme sürecini başlatmasına izin vermek için bir kontrol listesi oluşturduk.

Topluluğunuzun ilgileneceğini düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse lütfen bize ulaşın, çünkü vikiniz uygun görünmektedir. Herhangi bir sorunuz varsa bana ping atabilirsiniz. :)

Teşekkür ederim, Trizek (WMF) (mesaj) 09.51, 15 Ocak 2020 (UTC)

Erişim engelinin kalkmak üzere olduğunu ve buna bağlı olarak sitedeki trafiğin artacağını göz önünde bulundurduğumda bu girişimin Vikipedi için faydalı sonuçları olabileceğini düşündüğümü söyleyebilirim. Topluluk da uygun görürse bu dört özelliğin bizde de aktifleştirilmesi için başvurabiliriz.--BSRF 💬 14.50, 15 Ocak 2020 (UTC)
BSRF çeviri için teşekkür ederim. Bence harika olur. Başvuru en kısa sürede yapılıp uygulamaya geçilmesi gerekir. (Bilginize @Superyetkin, @Sakhalinio ve @Elmacenderesi) Vikipedi'nin açılmasına çok az bir zaman kaldı. Her an açılabilir. Hayırlı olsun şimdiden:)--Nystaléos benim? 15.06, 15 Ocak 2020 (UTC)
Kesinlikle süper, teknik arkadaşlar bu konuda bize yardımcı olacaklardır diye inanıyorum. Selamlar, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 15.27, 15 Ocak 2020 (UTC)
Onlara da sesleneyim o zaman :) @İncelemeelemani, @Vito Genovese (En son 1 ay önce aktifler, @HastaLaVi2 4 ay önce aktifmiș. Bilgisi olsun onun da) --Nystaléos benim? 15.37, 15 Ocak 2020 (UTC)
Engel umarım kalkar artık, araya kaynamaz. Engelin kalkmasıyla birlikte bence eskisinden daha fazla ilgi olacaktır. Bunun yanında Vikipedi'nin değeri çok iyi anlaşıldı bu sayede aslında. Böylelikle nasıl katkı yapacağını merak edip üye olacak bir çok insan da olabilir. Böyle bir yeni kullanıcı karşılama ve yardım etme sistemini denemekten zarar gelmez.Sait* 16.04, 15 Ocak 2020 (UTC)

Bu başlık altında sağlanacak görüş birliğinin ardından Türkçe Vikipedi olarak başvuru sürecini başlatabileceğiz. Başvuru sırasında, projeye şu iki alanda destek verecek kişileri de bildirmek durumundayız:

 • Yol göstericiler (yeni kullanıcılara Vikipedi kural ve alışkanlıkları konusunda yardımcı olacak üyeler)
 • Destek birimi (projenin sonraki aşamalarında uyarlama, çeviri, iyileştirme, vb. konularda bilgi paylaşımı yapabilecek kullanıcılar)

Teşekkürler. --Superyetkinileti 18.00, 15 Ocak 2020 (UTC)

Yol gösterici olarak destek vermek istiyorum. Halihazırda kendi çapımda yapmaya çalışıyorum, bunu organize bir projede yapmak daha etkili olacaktır. --Ali Haydar (mesaj) 18.06, 15 Ocak 2020 (UTC)
Destek Destek Büyüme konusunda kaybettiğimiz iki yılı telafi etmek açısından güzel olur. Ben de yol gösterme için gönüllüyüm. --•gufosowa•✆• 19.27, 15 Ocak 2020 (UTC)
Bende hoş geldin deyip kurallar konusunda yardımcı olabilirim seve seve. Şu Survey yani: "Welcome survey: learn what topics and types of edits newcomers are interested in."--Nystaléos benim? 13.57, 16 Ocak 2020 (UTC)

Hello!

Thank you for being interested by these features. If you want to have them soon, I advise you to create the request on Phabricator as soon as possible and do all the tasks needed (like all the translations).

We are ready to start the deployment process for 3 other wikis. If you manage to make all the tasks being asked for the deployment very soon, we can add your wiki to the deployment process. You would then have the Growth tools before fully regaining all the traffic you miss.

I'm happy to work with you, and happier to see you being back! :) Trizek (WMF) (mesaj) 12.48, 16 Ocak 2020 (UTC)

Any update about this? Trizek (WMF) (mesaj) 11.27, 22 Ocak 2020 (UTC)
@Superyetkin'in belirttiği yol gösterici görevine üç kullanıcı talip olmuş. Ben de destek birimi görevini üstlenebilirim. Başka görev almak isteyen kullanıcı yok mudur? Bu sayı yeterliyse ve itiraz eden de olmadığına göre başvuruyu yapsak mı artık?--BSRF 💬 17.34, 22 Ocak 2020 (UTC)
I suggest that you should be at least 2 people can interact using English to help on the coordination with the Growth team. Please create the Phabricator ticket when you are ready, and start the tasks listed in it. If you manage to finish everything before mid-February, we could add your wiki the the late February deployment. Let me know if you need more details! :) Trizek (WMF) (mesaj) 18.01, 22 Ocak 2020 (UTC)
İstek yapıldı Done here. --Superyetkinileti 19.12, 22 Ocak 2020 (UTC)

Kaynaksız biyografi maddelerinin silinmesi[kaynağı değiştir]

Bu sayfada yazdığı üzere kaynaksız biyografi maddelerinin ivedilikle silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben mesela 10 tane kaynaksız manken maddesi açtıktan sonra 1 tane uydurma manken maddesi açarım ve kimsenin ruhu duymaz. Bu yüzden biyografi maddelerinde mutlaka/veyakaynaklı olması gerektiğini düşünüyorum. Topluluğun fikrini almak istedim. Cem 53 mesaj 16.19, 15 Ocak 2020 (UTC)

Destek Destek Şu sayfanın çevrilerek politika olarak kabul edilmesinin sağlıklı olacağı görüşündeyim. Bu sorunu ve öneriyi daha önce diğer kullanıcıların da dile getirmiş olduğuna da dikkat çekmek istiyorum. Özellikle erişim engelinin kalkmasının ardından bu tarz daha fazla sayfanın açılacağını düşünüyorum. Gogolplex (mesaj) 16.36, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • İngilizce Vikipedi, neredeyse doygunluğa ulaşmış bir proje. Onlar, bir biyografi maddesini -ki orada biyografi maddesi de demiyor, "hayatta olan kişilerin maddeleri" diyor- kaynaksız diye silebilir, zira zaten "kafadan" kayda değer denilebilecek kişilerin %99'unun maddesi orada mevcut. Bunun yanı sıra dünyanın her noktasından katkı yapıldığından dolayı kayda değer olmayan madde girişi de çok fazla. Dolayısıyla silinmeye aday gösterme prosedürleriyle kaybedecek zamanları yok, zaman kaybetmeye gerek de yok. Bizde ise böyle bir durum söz konusu değil. "Ben mesela 10 tane kaynaksız manken maddesi açtıktan sonra 1 tane uydurma manken maddesi açarım ve kimsenin ruhu duymaz" kısmı her ne kadar doğru olsa da sürüm kontrolü sistemimiz bunu bir nebze olsa da frenliyor. Hiçbir kullanıcıda da ne yazık ki mükemmeliyet arayamayız. Sürüm kontrolünü sıkı tutarsak ve kontrol etmiş olmak için kontrol etmezsek (bu kısım çok önemli) bunların üstesinden geliriz.--NanahuatlEfendim? 21.58, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Vikipedi'ye kaynaksız bilgi girişi zaten yasak. Kaynaksız olarak açılan maddeler kayda değerliğine göre ya hızlı siliniyor ya da silinmeye aday gösteriliyor. Gerek değişiklik yapan kullanıcılar, gerekse yeni madde devriyeleri gördükleri zaman madde üzerinde gerekli değişiklikleri yapıyorlar, en azından {{kaynaksız}} şablonunu ekliyorlar. Bu yüzden şu aşamada yeni bir politika geliştirmekten ziyade, bu tip maddelere karşı hem devriyeler hem de diğer kullanıcılar olarak biraz daha hassasiyet göstermenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. --Ravages (mesaj) 11.29, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Hem fikir degilim, dikkat ederseniz cevirinizde eksiklik var. Referans verdiginiz sayfa kaynaksiz maddeleri silin demiyor ve yukarida dendigi gibi "her kaynaksiz maddenin" silinmesi de dogru degil. Her madde icin kaynak bulmak kolay degil, ancak olmadigi anlamina da gelmiyor. Eger materyal (bir suru ornegi var), ansikopedi de bulunmasi (diger orneklerle karsilastirildiginda) normal ise, kaynagin su an icin temin edilememesi silinmesini gerektirmez. Ancak maddenin kendisi tartismaliysa (yukaridaki baslikta belirtildigi gibi), o zaman silinmesi goz onune alinabilir. Ancak "tartismali" konusunun kendi basina tartisma acacagi da malum. Ozet olarak, vikipedi'nin ilkeleri disinda kurallara enek bakmak bence daha dogru bir yaklasim olacaktir. Saygilar, Citrat (mesaj) 00.38, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Ben de daha serbest bir yaklaşım taraftarıyım. Kayda değer bir kişi hakkında açılacak kaynaksız madde, hiç madde olmamasından daha iyidir, zaman içinde geliştirilir. Kaynaksız maddelere otomatik *kaynaksız* şablonu ekleyen botlarımız da vardı sanırım. --Khutuckmsj 01.35, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Aynen Khutuck'un dediği gibi, kaynaksız maddeye direk bot şablon ekleyip, makaleyi editleyenlere uyarı gönderebilir. İlk makalalerde yoğun diğer dillerden tercümeler etmiştik direk, açıkcası direk referans ekleme eksikliği mevcut idi. Hatta kelimenin üstüne numarayla değil, direk kaynakça bölümüne hangi bölümden, yerden alındığı üzerine metin yazılıyordu. Tam olarak bu maddeler nedir? Örnekler verilebilir mi? Aslında bir havuzda kaynaksızlıktan silinecek biyografiler :) diye bir bölüm olursa, aslında iyi de uğraş olur; o havuza bakılıp kaynaklar bulunur, gerekirse düzeltmeler yapılır. Hatta millet eşine dostuna makale açması gibi bir durum söz konusuysa da o makale silinir vb. --Nerval (mesaj) 09.26, 17 Ocak 2020 (UTC)

Logo değişimi[kaynağı değiştir]

Biraz emrivaki oldu ancak hızlı davranılması gerekli. Yeniden erişime açıldığına göre logonun değiştirilmesi gerekiyor ve bazı kullanıcılar da bu fikri destekledi. Diğer logo değişimlerinde yapıldığı gibi bir oylama düzenlememiz ve kullanıcıların ortaya koyacağı logolar arasından bir seçim yapılmasının en sağlıklı sonucu doğuracağını düşünüyorum. Bu logoyu belli bir süre kullandıktan sonra da normal logoya dönüş yapılabilir.--Gogolplex (mesaj) 21.54, 15 Ocak 2020 (UTC)

 @Nystaléos @Sakhalinio, @Superyetkin, @Hazan, @SAİT71, @Vitruvian, @Kingbjelica, @KediÇobanı, @Hedda Gabler, @Nanahuatl, @Cem Rize, @BeraatAydin632 ve diğer aktif kullanıcalar fikirlerini belirtirse güzel olur.
 • Bir kullanıcı da logo tasazrlıyor. Ben hikayemde falan paylaşacağım hızlıca bir tasarım yaptım. Vikipedi için en iyisi neyse onu yapalım. - - KediÇobanı🐈 22.28, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • #kavuştuk mesajlı logo gayet güzel. Bunu ya da buna benzer bir tasarımı destekliyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 23.19, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • KÇ'deki gayet güzel olmuş ama en hızlı şekilde güncellenmesi gerekiyor. Geciktikçe anlamını yitirecektir logo. --Goktr 23.24, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk logosu olsun işte, bugün değiştirmeliyiz logoyu, 5 gün sonra mı değiştireceğiz :)Sait* 05.20, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • "Kavuştuk" logosunun konulmasını destekliyorum. – Aybeg 06.14, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Her logoyu destekliyorum. Yeter ki değişsin:) --Nystaléos benim? 10.23, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk logosu konulsun.--ahzaryamedileti 10.24, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk mesajlı logo güzel, konulmasını destekliyorum. --Ravages (mesaj) 11.30, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Ben de kavuştuk logosunu destekliyorum.--Narsilien (mesaj) 11.32, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk logosunu beğendim. Elinize sağlık. Hedda Gabler (mesaj) 12.28, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Kediçobanı tarafından tasarlanan #kavustuk hastanglı logonun mevcut logo ile değiştirilmesini destekliyorum. --Maurice Flesier message 12.29, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Tercihim "Kavuştuk logosu". Tesekkurler KediCobani! Citrat (mesaj) 13.26, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk +1 --Khutuckmsj 13.36, 16 Ocak 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı phabricator talebi yapıldı.-- Hakan·IST 15.10, 16 Ocak 2020 (UTC)

Bence de kavuştuk logosu olmalı BeraatAydin632 (mesaj) 15.11, 16 Ocak 2020 (UTC)

 • Kavuştuk logosunu destekliyorum --Jimqode (mesaj) 09.05, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Elinize sağlık, gayet güzel bir çalışma olmuş. --rsina (mesaj) 07.44, 18 Ocak 2020 (UTC)
 • Kavuştuk mesajlı logoyu destekliyorum. Ama bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. --iazak (mesaj) 11.56, 18 Ocak 2020 (UTC)

İsim değişimi[kaynağı değiştir]

Eskiden çok önemsemiyordum, ama gündemle ilgili haberler bakınca, herkes "Vikipediya" dediğini gördüm. "Vikipediya" orjinal Wikipedia ismini daha yakın, ve bu olaylardan sonra Türkçe Wikipedia icin guzel bir milat/başlangıç olabilir. -Randam (mesaj) 18.02, 17 Ocak 2020 (UTC)

"Herkes" ten kastımız nedir onu anlayamadım. Gördükleriniz belki İngilizce olarak Wikipedia'nın okunuşu şeklinde "Vikipediya" olarak söylüyorlardır. Wikimedia Vakfı'nın orjinal adından geliyor o İngilizce adlandırma. Türkçe hali Vikipedi, kullanışı da bu.
Aşağıdaki kaynak arama kısmından da görülebilir, Türkçe dışındaki dillerde bu kullanım var.
Kaynak ara: "Vikipediya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
--Ahmet Turhan (mesaj) 18.11, 17 Ocak 2020 (UTC)
Ansiklopedi kelimesine atıf var orada...--NanahuatlEfendim? 18.57, 17 Ocak 2020 (UTC)
İsmin Vikipedi olarak kalması, birkaç açıdan daha sağlıklı olur. Hem oturmuş, yerleşmiş bir isim olması, hem ansiklopediye gönderme yapması, hem de fonetik olarak daha uygun olması nedeniyle mevcut ismin devam etmesi gayet mantıklı olur. --iazak (mesaj) 20.01, 19 Ocak 2020 (UTC)

Lsjbot Türkçe Vikipedi'ye gelsin[kaynağı değiştir]

Adamın biri Lsjbot adlı bir bot kullanarak İsveççe Vikipedi'lerin bir milyon maddeyi aşmalarını sağlamış. Biz de aynı botu Türkçe Vikipedi'ye uyarlayarak burada bir madde patlaması yaratabilir ve gerçekten ses getirebiliriz. Hazır da Vikipedi yeni açılmışken güzel olmaz mı, siz ne dersiniz sevgili Romalılar? SplendidSnowLeopard (mesaj) 20.37, 20 Ocak 2020 (UTC)

Teoride robot çeviri Vikipedi'de hiç sıcak bakılmayan bir durum. Bu olay botla madde yaratma olayını kapsıyor, yani tam burada yazılı durumu. Çeviri aygıtlarını kullanarak çevrilecek cümleler düzgün bir Türkçe ile yazılmış olmuyorlar, bu da onların silinmesine veya en azından sorunlu olarak etiketlenmesine yol açıyor. Bu tür botlarla oluşturulacak maddelerin büyük çoğunluğuna sorunlu etiketi yapıştırılacaktır. Bu da Türkçe Vikipedi'nin kalitesini inanılmaz düşürecektir.
Sorumuz şu olmalı: Çok ama niteliksiz maddeler mi, az ama nitelikli maddeler mi? Bence nitelik çok daha önemli. Buradan kasıt uzun maddeler değil, taslak madde bile olsa asgari Viki standartları şartlarını sağlamalı. Botun tam içeriği açıklanana kadar yine de tartışalım, ancak benim görüşüm negatife yakın. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.50, 20 Ocak 2020 (UTC)
Galiba açık olmayan kısım şu ki bu bot çeviri filan yapmıyor, sadece taslak maddeler oluşturuyor "X, bilmemnerede yaşayan bir Y'dir" gibi kısa cümleler, bir tane de kutucuk, hepsi bu. İçeriğini doldurmak biz insanlara kalıyor, ama o kadarı bile hiç yoktan iyi değil midir, siz ne dersiniz? Kaynak kodu da açık ayrıca, buradan bakabilirsiniz. --SplendidSnowLeopard (mesaj) 21.05, 20 Ocak 2020 (UTC)
@Khutuck veya @Superyetkin bir inceleyebilir belki. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.08, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Efendim bir gecede cahil bırakıldık, tarihimizi unuttuk, dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz :)
Şaka bir yana bunu 2011'de bir tur yaptık. Fırtına Bot adlı botumla topluluk onayı alarak 7800 kadar gökadası maddesi açmıştım.
Konuyla ilgili çok geniş katılımlı, çok detaylı ve gayet uzun bir tartışmamız arşivlerde mevcut, tüm görüşleri oradan inceleyebilirsiniz: Mart 2011 Botla madde açma tartışması. Bu tartışmada çok detaylı bir yönerge çıkarttık.
Özetle elinizde gücel bir database varsa, bunla nasıl madde açacağınızı düşünüyorsanız bir mesaj uzağınızdayım. Şu ara yeni gelen kullanıcıların işini kolaylaştıracak aletler ve Viki'nin bakımıyla alakalı şeylerle ilgileniyorum, ama "10 bin madde açalım, data da burada" derseniz yardımcı olurum.
Önemli olan sadece madde açmak için madde açmamamız. Gerçekten okuyucuların işine yarayacak, kalıcı şeyler yazacaksak yapalım. NGC maddelerim güzel ve kalıcı maddeler, bir kısmı da iyi gelişti, daha iyisini yazabiliyorsak yazalım.--Khutuckmsj 21.29, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Ooo dokuz sene önceki tartışmayı başlatan tetikçi olarak beni çok mutlu etti bu referanslar :) Efendim dokuz senede Vikipedi'deki pek çok konuyla ilgili görüşlerim feci değişti ama bu sanırım aynı kalanlardan, kendimi tekrarlama ihtiyacı da... "Nitelik mi nicelik mi" tartışmasına nihai cevabın her zaman "Neden ikisi birden olmasın?" olması gerektiğini düşünmüşümdür. Bir konu hakkında 1 parça bilgi sıfırdan iyidir. Ancak Lsjbot maddelerinin sıkıntısı sv:Lepanthes fusiformis maddesine dair Google araştırması yapsanız göreceğiniz gibi esasen kayda değer olmayan maddeler olması. Çoğu madde haklarında "çoklu bağımsız kaynak" yok, veritabanı entrylerinden ibaret sadece, ki bu da gelişmesi mümkün değil anlamına geliyor. Bunun aksine, bizim NGC maddelerinin gelişmesi, sistemli olarak üzerlerinde bir insan çalışmadığı sürece olası değil ama mümkün (ki geliştiren bir arkadaşımız da vardı). Vikiveri aslında işimizi biraz kolaylaştırabilir gibi geliyor bana bu konuda. Lsjbot maddeleri değil ama gerekli standartları karşılayan bot maddelerine topluluk kararımız ve politikamız net olarak izin veriyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.35, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Bir anda 700.000 maddelik bir veri tabanına ulaşmak imkansız, ancak yapılacak bir araştırma ile örnek veriyorum bizde eksik olan 3.000 maddelik İtalya köy maddeleri, 5.000 maddelik abd otoyol maddeleri gibi spesifik konularda toplu madde oluşturma desteklenebilir. Yukarıda da söylendiği gibi botun uygun çalışmasını sağlayacak aynı tip maddelerin ortaya konması lazım. Bu konuda sağlıklı taslak madde açılıyorsa, yapılabiliyorsa gayet yararlı olacağı görüşündeyim. Zamanla piramit misali nadde katkılar ile en tepe noktaya ulaşacaktır. Bu tür bir çalışma yapılırsa bende mümkün olduğu kadar destek veririm.Sait* 10.49, 21 Ocak 2020 (UTC)
 • Canlı türleri, yerleşim yerleri, sporcu maddeleri vb bu şekilde açılabilir. Diğer türlü bot yerine insanlar o maddeyi açtığında da ilk başlarda hemen hemen aynı boyutta maddeler oluşuyor. Vikiveri ve Vikitürden daha doğru bir şekilde bilgilerin alınıp bu maddelerin açılması taraftarıyım. Ceas08 (mesaj) 12.43, 21 Ocak 2020 (UTC)