Champ de Mars

Koordinatlar: 48°51′22″K 2°17′54″D / 48.85611°K 2.29833°D / 48.85611; 2.29833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eyfel Kulesi'nin en tepesinde güneydoğuya dönüldüğünde Montparnasse Gökdeleni ile görülen Champ de Mars, sol tarafında Hôtel des Invalides (Gaziler sarayı)
Adolf Hitler'in Paris ziyareti (solda Albert Speer sağda Walter Frentz, arkasında Eyfel kulesi ve Champ de Mars; 23 Haziran 1940, Palais de Chaillot, Paris)

Champ de Mars (Okunuşu: ʃɑ̃ də maʁs) (Mars alanı), Fransa'nın başkenti Paris'te halka açık, büyük ve yeşil alanın adıdır.

Kuzeybatısında Tour Eiffel (Eyfel Kulesi), güneydoğusunda École Militaire (Askeri Akademi) yer alır. Champ de Mars 'Mars Alanı' anlamına gelmektedir. Sözü edilen Mars, Antik Roma'nın savaş tanrısıdır. Bugün Champ de Mars'ın bulunduğu alan 16. Yüzyılda üzüm ve sebze üretimi için kullanılıyordu. 18. Yüzyıla gelindiğinde, aynı anda 10,000 askerin birlikte hareket edebilmesi için gereken özelliklere sahip olduğundan, daha ziyade askeri amaçlarla kullanılmış; pek çok eğitim ve hazırlık tatbikatına ev sahipliği yapmıştır. Parka Antik Roma'nın savaş tanrısı Mars'ın adının verilmiş olmasının sebebi budur. Bugün Champ de Mars, çeşitli bitkilerin bulunduğu, geniş yürüyüş patikalarının bulunduğu, ağaçlarla çevrelenmiş büyük bir alandır.

17 Temmuz 1791'de Kral XVI. Louis'nin yetkilerinin elinde alınmasına yönelik imza kampanyası başlatan kalabalık bir grubun üzerine, belediye başkanı Jean-Sylvain Baillythen'in emriyle Fransız askerleri tarafından açılan ateş sonucu elliye yakın kişi hayatını kaybetmiş, bu olay tarihe Champ de Mars katliamı olarak geçmiştir.

École Militaire ve La Motte-Picquet - Grenelle metro duraklarıyla Champ de Mars'e ulaşılabilir.