Charles Joseph Minard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Charles Joseph Minard
Doğum 27 Mart 1781(1781-03-27)
Dijon, Fransa
Ölüm 24 Ekim 1870 (89 yaşında)
Bordeaux, France
Mezun olduğu okul(lar) École Polytechnique
Kariyeri
Dalı İnşaat mühendisliği ve bilgi grafiği
İmza
Minard-signature.png

Charles Joseph Minard (27 Mart 1781 – 24 Ekim 1870, Bordeaux), bilgi grafiği sahasındaki buluşları ile anılan bir Fransız inşaat mühendisiydi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Minard Dijon'da doğdu ve École Polytechnique'te bilim ve matematik, ardından École nationale des ponts et chaussées 'de (Köprü ve Yollar Okulu'nda) inşaat mühendisliği okudu.

İnşaat mühendisi olarak Avrupa'nın çeşitli yerlerinde baraj, kanal ve köprü projelerinde uzun süre çalıştıktan sonra, 1830'da École nationale des ponts et chaussées (Köprü ve Yollar Okulu) müdürlüğüne atandı, 1836'ya kadar bu mevkide kaldı. Daha sonra Köprüler İdaresi'nde (Corps des Ponts) müfetiş olup 1851'de emekli olana kadar bu görevi sürdürdü. Emekliliğinden sonra kendini özel araştırmalarına verdi.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Joseph Minard tarafından çizilmiş, Napolyon'un Moskova Seferi'nin akış haritası.
Minard tarafından çizilmiş, pasta grafikler kullanılarak Fransa'nın her yerinden Paris'te tüketilmek üzere yollanan büyükbaş hayvan sayılarını gösteren harita.

Bilgi grafiği[değiştir | kaynağı değiştir]

Minard mühendislik ve istatistikte grafik kullanımında bir öncüydü. Carte figurative des pertes successives en hommes de l'Armée Française dans la campagne de Russie 1812-1813 adlı grafiği ile meşhurdur, 1869'da yayımlanan bu akı haritası Napolyon'un hezimetle sonuçlanan 1812 Rusya Seferi hakkındaydı. Grafik iki-boyutlu bir resim üzerinde birkaç değişkeni birden göstermekteydi:

  • Ordunun konumu ve yönü, bazı birliklerin ayrılıp sonra tekrar katıldıkları yerler de dahil olmak üzere.
  • Ordunun azalan büyüklüğü (örneğin Berezina nehri geçişine bakınız).
  • Geri çekilme sırasındaki düşük sıcaklıklar.

Napolyon ordusunun Rusya Seferindeki akıbetinin bu dramatik sunumuna ilk Étienne-Jules Marey dikkati çekmiş, "acımasız belagatıyla tarihçinin kalemine meydan okuyor" demiştir.

Edward Tufte, bu grafik için "gelmiş geçmiş en iyi istatistik grafik olabilir" demiş[1] ve The Visual Display of Quantitative Information (Nicel Bilginin Görsel Sunumu) adlı eserinde onu ana örnek olarak kullanmıştır. Howard Wainer de onu bilgi grafiğinin bir mücevheri olarak tespit etmiş ve onu "Grafikte Dünya Şampiyonu" olmaya aday göstermiştir.[2]

Minard benzer tipte pek çok başka harita üretmiştir; Arthur Robinson toplam 51 tane saymaktadır.[3] Bunlar çeşitli konular hakkındadır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edward R. Tufte (2001). The Visual Display of Quantitative Information. p. 40
  2. ^ Howard Wainer (1984). "How to Display Data Badly". In: American Statistician 38 (2): p 146 (pg 136–147).
  3. ^ (İngilizce) Arthur H. Robinson (Université du Wisconsin-Madison) (1967). "The Thematic Maps of Charles Joseph Minard". Imago Mundi. Cilt 21. ss. 95-108. ISSN 0308-5694. .
  4. ^ Michael Friendly, « The Graphic Works of Charles Joseph Minard 25 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. », University of York, 22 mayıs 2006. erişim tarihi 26 Şubat 2009.

Daha çok okumak için[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]