Vocaloid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vocaloid
Vocaloid 5 Editor
Orijinal yazar(lar)Yamaha
Geliştirici(ler)Yamaha Corporation
İlk yayınlanma15 Ocak 2004
Güncel sürümVocaloid 6
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiWindows 2000/XP/Vista/7/8
macOS
iOS (Mobile Vocaloid Editor, iVocaloid)
PlatformPC
Erişilebilirlik6 dil
TürVokal Sentezleyici Uygulaması
LisansTescilli
Resmî sitesinet.vocaloid.com

Vocaloid (Japoncaボーカロイド Bōkaroido), şarkı söyleyen bir ses sentezleyicisidir. Sinyal işleme kısmı 2000 yılında İspanya'nın Barselona kentinde Pompeu Fabra Üniversitesi'nde Kenmochi Hideki tarafından yönetilen ortak bir araştırma projesi ile geliştirildi. Daha sonra Yamaha Corporation'ın desteğiyle bu yazılım Vocaloid adıyla bir ticari ürün haline getirildi.[1][2]

Yazılım kullanıcıların şarkı sözlerini ve melodiyi yazarak şarkı söylemeyi sentezlemelerini sağlamaktadır. Özel olarak kaydedilmiş sesli aktörler veya şarkıcı vokalleriyle sentezleme teknolojisi kullanmaktadır. Bir şarkı oluşturmak için kullanıcının melodiyi ve şarkı sözlerini girmesi gerekmektedir. Melodiyi girmek için bir piyano roll tipi arayüz kullanılır ve her notaya sözler girilebilmektedir. Yazılım telaffuzların stresini değiştirebilir, vibrato gibi efektler katabilir veya sesin dinamiklerini ve tonunu değiştirebilmektedir. Her bir Vocaloid gerçek bir şarkıcının yerine geçmek üzere tasarlanmış "kutudaki şarkıcı" olarak satılmaktadır.

Başlangıçta Leon, Lola ve Miriam ile İngilizce ve Meiko ve Kaito ile birlikte Japonca olan yazılım Vocaloid 3'ten itibaren Bruno, Clara ve Maika için İspanyolca, Luo Tianyi ve Yanhe için Çince ve SeeU için Korece uyarlaması yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Werde, Bill (23 Kasım 2003). "MUSIC; Could I Get That Song in Elvis, Please?". The New York Times. 11 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2016. 
  2. ^ Kenmochi, Hideki; Ohshima, Hayato. "VOCALOID - Commercial singing synthesizer based on sample concatenation" (PDF). Interspeech 2007. 6 Haziran 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]