Unreal Engine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Unreal Engine
Geliştirici(ler)Epic Games
İlk yayınlanma1998
Güncel sürüm5 / 5 Nisan 2022 (22 ay önce) (2022-04-05)
Programlama diliC++
İşletim sistemiÇapraz platform
Erişilebilirlikİngilizce
TürOyun motoru
LisansSahipli yazılım,
UDK (açık kaynak kodlu, özgür değil)[1][2]
Resmî sitesiunrealengine.com

Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilen ve ilk olarak 1998 yılında yayınlanan Unreal isimli birinci şahıs nişancı oyununda kullanılan oyun motoru. Esas olarak birinci şahıs nişancı oyunları için geliştirilmesine karşın, sonraları çeşitli türlerdeki oyunlarda kullanıldı. C++ ile yazılmış kodu sayesinde yüksek derecede taşınabilirliğe sahiptir ve günümüzde birçok oyun geliştirici tarafından kullanılan bir araç haline gelmiştir.

Şu anki sürümü Unreal Engine 5'tir. Microsoft Windows, Xbox One, Windows RT için DirectX; OS X, Linux, PlayStation 4, iOS, Android için OpenGL ve internet tarayıcılar için JavaScript/WebGL kullanır.

Sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Unreal Engine 1[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında lisans sahiplerine sunulmuştur. C++, UnrealScript ve Assembly ile yazılmış, Microsoft Windows, Linux, Mac OS, Mac OS X, Dreamcast, PlayStation 2 platformlarına destek vermiştir. İlk çıkışını 1998 yılında Unreal ile gerçekleştirmiştir.

İlk sürüm motor tarama, çarpışma algılama, YZ, görüş kabiliyeti, ağ işlemleri, betik desteği ve dosya sistemi yönetimini bir araya getirdi. Unreal Engine 1 gelişmiş bir yazılım pikselleştirici ve özellikle 3dfx kartlar için geliştirilmiş Glide uygulama programlama arayüzü kullanan ve daha sonra OpenGL ve Direct3D için de güncellenen bir donanımsal hızlandırıcılı tarama yolu sunuyordu.

Motorun büyük bir kısmı UnrealScript denilen özel bir betik dili ile gerçekleştirilmiştir. En büyük rakibi Quake II ile karşılaştırıldığında ağ performansı çok kötü olmuştur. Epic, bu motoru hem Unreal hem de Unreal Tournament için kullanmıştır. Unreal Tournament'ın yayınlanmasıyla ağ performansında ve Direct3D ile OpenGL desteğinde önemli adımlar atılmıştır.

Motor, modüler motor mimarisi ve Tactical Ops gibi gibi köklü dönüşümleri de içeren özelleştirmeler yapmayı kolaylaştıran bir betik dili sunması dolayısıyla çok popüler olmuştur.

Unreal Engine 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisans sahiplerine Ocak 2001'de sunulmuştur. C++ ve UnrealScript ile yazılmış; Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, Xbox, PlayStation 2 ve GameCube platformlarına destek vermiştir. İlk çıkışını 2002'de America's Army ile gerçekleştirmiştir.

Motorun bu neslinde çekirdek kodları ve tarama motoru tamamen yeniden yazılmıştır. Buna ek olarak ilk olarak motorun önceki nesli ile gelmiş olan UnrealEd 2'yu ve kısa bir süre sonra da Karma fizik yazılım geliştirme kiti ile birlikte gelen UnrealEd 3'yi sundu. Bu fizik motoru Unreal Tournament 2003 ve Unreal Championship'te ragdoll fizikleri için kullanılmıştır.

UE2 orijinal sürümü için çıkan UE2.5 güncellemesi tarama performansını geliştirmiş ve motora araç fiziği eklemiştir. Ayrıca UnrealEd için bir parçacık sistemi düzenleyici ve Unreal Tournament 2004 için 64 bit desteği sunulmuştur.

Unreal Engine 3[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında piyasaya sürülen bir oyun motoru sürümüdür. Bu motor, C++ programlama dili kullanılarak yazılmış ve Xbox 360, PlayStation 3, Microsoft Windows, Mac OS X ve iOS gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir hale getirilmiştir. Unreal Engine 3, birçok yüksek kaliteli grafik özelliği, animasyon sistemi ve oyun geliştirme aracı sunar. Bu motor, birçok ünlü oyun yapımcısı tarafından kullanılmıştır, örneğin Gears of War, Bioshock, Batman: Arkham City ve Mass Effect gibi oyunlar.

Unreal Engine 4[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında piyasaya sürülen bir oyun motoru sürümüdür. UE4, C++ programlama dili kullanılarak yazılmış ve DirectX 11, PlayStation 4, Xbox One, Android, iOS ve Nintendo Switch gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir hale getirilmiştir. Bu motor, UE3'ten daha gelişmiş bir grafik sistemi, Blueprint adlı bir görsel betikleme aracı, geliştirilmiş animasyon sistemi, daha iyi yüzey materyalleri ve daha fazlası gibi birçok özellik sunar. UE4, oyun geliştiricilerinin hızlı ve kolay bir şekilde oyunlarını tasarlamalarına, oluşturmalarına ve yayınlamalarına olanak tanır.

Unreal Engine 5[değiştir | kaynağı değiştir]

Unreal Engine 5, önceki sürümlerine kıyasla birçok yenilik ve geliştirme sunar. Unreal Engine 5'in diğer versiyonlardan farkı ve yenilikleri:

  • Nanite: Bu, Unreal Engine 5'in en büyük yeniliklerinden biridir. Nanite, çok yüksek detaylı nesnelerin render edilmesine olanak tanır. Bu özellik sayesinde, milyonlarca üçgen ve piksel içeren sahneleri gerçek zamanlı olarak oluşturabilirsiniz.
  • Lumen: Bu, Unreal Engine 5'in dinamik küresel aydınlatma özelliğidir. Lumen, gerçek zamanlı olarak ortam ışığını ve gölgelemelerini işler ve oyun içindeki nesnelerin görünümünü büyük ölçüde iyileştirir.
  • MetaHumans: Bu, Unreal Engine 5'in insan modelleri için yüksek kaliteli bir araç setidir. Bu araç seti sayesinde, gerçekçi insan modelleri ve animasyonları oluşturabilirsiniz.
  • İyileştirilmiş animasyon sistemi: Unreal Engine 5, animasyon sistemi için birçok geliştirme sunar. Bu geliştirmeler arasında, animasyonların daha doğal görünmesi ve daha gerçekçi hareketlerin elde edilmesi sayılabilir.
  • PlayStation 5 ve Xbox Series X|S desteği: Unreal Engine 5, yeni nesil konsollarla uyumlu olarak tasarlanmıştır. Bu sayede, yeni nesil konsollar için daha iyi performans ve daha yüksek kaliteli grafikler elde edilebilir.
  • Ücretsiz öğrenme kaynakları: Unreal Engine 5, yeni başlayanlar için öğrenme kaynakları sunar. Bu kaynaklar, oyun geliştirme sürecinde kullanılabilecek araçlar ve teknikler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.

Bu yenilikler, Unreal Engine 5'in oyun geliştirme sürecinde büyük bir fark yaratmasını sağlar. Unreal Engine 5, oyun geliştiricileri için daha hızlı, daha kolay ve daha gerçekçi oyunlar oluşturma imkanı sunar.

Unreal Engine kullanılan oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Unreal Engine Licensing FAQ". Epic Games. 27 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 
  2. ^ "UDK Licensing". Epic Games. 19 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]