Cebel Şammar Emirliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cebel Şammar Emirliği
دولة آل رشيد / Devlet Al-Rashid(Arapça)

1836–1921
 

 

Bayrak
Cebel Şammar Devleti
Başkent Hail
Dil(ler) Arapça, Osmanlı Türkçesi
Din Sünni İslam
Yönetim Monarşi
Emir
 - 1836-1848 Abdullah I. bin Raşid ilk
 - 1921 Muhammad II. bin Talāl son
Tarihi
 - bin Raşid darbesi 1836
 - Suûdi Fethi 1921

Cebel Şammar Emirliği, Cebel-i Şemmer Emirliği (Arapça: امارة جبل شمر‎ Emaretû Cebeli Şemmer), diğer adlarıyla Ha'il Emirliği (امارة حائل Emaretû Ha'il) yahut Ali Reşid Emirliği (امارة آل رشيد Emaretû Ali Reşid), Arabistan yarımadasının Necid bölgesinde kurulmuş ve 19. yüzyılın ortalarından 1921'e kadar yaşamış devlettir. Cebel-i Şemmer Türkçeye "Şemmer Dağı" olarak çevrilir. Şemmer'in başkenti Ha'il'dir. Reşidi ailesi ülkeyi monarşi ile yönetmiştir. Günümüzde toprakları Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün'ün içindedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cebel-i Şemmer Emirliği 1836 tarihinde kurulmuş ve varlığını Necid'de sürdürmüş olup Suûd ailesi ile kavgalıydı. Reşidiler, 1891'de Mulayda Savaşı ile Suûdileri etkisiz hâle getirmeyi başarmışlardı. Bunun sonucunda İkinci Suûdi Devleti yıkıldı, Necid Emirliği ortadan kalktı ve Cebel-i Şemmer ile birleşti.

Suûdiler savaşı kaybettikleri için Kuveyt'e sürgüne gönderildi. Reşidiler kuzeyde Osmanlı İmparatorluğu ile dostça ilişkiler sürdürdüler. Müttefiklikleri, 19. yüzyılda Osmanlının etkisini ve meşruiyetinin zayıflaması sebebiyle, gitgide azaldı.

1902 tarihinde, Abdulaziz İbn Suud, Riyad'ı geri almayı başardı ve Suûdi Ailesi bölgeyi yeniden feth etmeye başladı. Birkaç çatışmadan sonra Reşidiler ve Suûdiler El-Kasım bölgesini tamamen kapsayan bir savaşın içine girdiler. Bunun sonucunda Reşidiler, Reşidi Emir Abdulaziz ibn Mitaab el-Reşid'in ölümü ile büyük bir bozguna uğradılar.

Emir'in ölümünün ardından, Cebel-i Şemmer yavaş yavaş çöküşe geçti. Daha sonra, Osmanlı'nın Cebel-i Şemmer'e yaptığı yardımlara karşılık olarak İbn Suud İngiliz İmparatorluğu ile ittifak kurma yoluna gitti.

Cebel-i Şemmer Emirliği 2 Kasım 1921 tarihinde Suûdilerle olan mücadelesini kaybetti ve Suûdilere teslim oldu. Daha sonrasında ise Necid Sultanlığı'na dahil edildi. Bugün birçok Şemmer Dağlısı, İngilizler tarafından yapılan sürgün dolayısıyla Suriye ve Irak'ta yaşamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel olarak emirlik yonca üretirdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]