Sivasspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sivasspor
Sivasspor logosu
Tam isim Sivasspor Kulübü
Takma isim(ler) Yiğidolar
Kırmızı-Beyazlılar
Kısa isim(ler) Sivas
SVS
Renkler           Kırmızı - Beyaz
Maskot Kangal
Kuruluş 9 Mayıs 1967 (&0000000000000048.00000048 yıl, &0000000000000082.00000082 gün önce.) [1]
Stadyum 4 Eylül Arena, Sivas
(Kapasite: 26.700)
Başkan Türkiye Mecnun Otyakmaz
Teknik direktör Türkiye Sergen Yalçın
Lig Süper Lig
2014-15 Süper Lig, 15.
Resmî site sivasspor.org.tr
İlk maç Sivasspor 0 - 0 Boluspor
(20 Haziran 1967; Sivas, Türkiye)
En farklı
galibiyet
Sivas Demirspor 2 - 11 Sivasspor
(27 Kasım 1988; Sivas, Türkiye)
En farklı
mağlubiyet
Göztepe 7 - 0 Sivasspor
(26 Mart 1978; İzmir, Türkiye)
İç saha
Deplasman
Üçüncü

Şu anki sezon

Sivasspor Kulübü'nün Diğer Şubeleri
Football pictogram.svg
Futbol
Football pictogram.svg
Futbol (A2)
Billiards pictogram.svg
Bilardo
Poker-sm-211-As.png
Briç
Shooting pictogram.svg
Atlı Cirit

Sivasspor, veya sponsorluk anlaşması gereğince Medicana Sivasspor [2] 9 Mayıs 1967 tarihinde Sivas'ta kuruldu. 2004-05 sezonunda 1. Lig'de şampiyon olarak Süper Lig'e yükseldi. O sezondan beri Süper Lig'de mücadele etmektedir. İç saha maçlarını 26.700 kapasiteli Sivas Arena'da oynamaktadır. Takımın teknik direktörlüğünü Sergen Yalçın yürütmektedir. Kulüp futbol dışında Bilardo, Atlı Cirit ve Briç branşlarında hizmet vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Öncesi Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlara göre kurulus yili 1967'dir. Oysa futbol (bunun yanisira Atletizm, Binicilik, Aticilik ve Voleybol) kulübü olarak Sivasspor, "Sivas'in Bagdat Caddesi'nde, gençligin bedeni inkisafina hadim..." olmak üzere 14 Nisan 1932 tarihinde kurulmustur. Ayni yil Kamil Matbaasi'nda basilan "Esas Nizamname"sinin (Dis Yasa) önsözünde Umumi Katip Fahri Sevki söyle diyor:"Sürekli ve her sahadaki buhranlarin cemiyetler haytinda ne derecede tesir yaptigini ve içerisinde çalisanlarin ne müskillerle karsilastigini büyün arkadaslarimiz bilirler. Spor teskilati gibi bilhassa maddi,manevi sahalarda çok fedakarligi icap ettiren tesekküllerin faaliyet gösterebilmesi için, bütün mensuplarinin yardimi lazimdir. Esirgenmeyecegini bildigimiz yardimlardan dolayi simdiden arkdaslarimiza tesekkür ederiz...". "Nizamname-i Dahili"sinde (Iç Yasa) ise; "S.S. remiz ve alamet-i farikasi ve Sivasspor nami" ile teessüs eden "Kulüp"ün kurulus amaci su sekilde açiklaniyor: "Kulübün tesekkülünden maksat, memlekette gençleri spora tesvik etmek ve onlari muntazam sporlarla idmanciligin fenn-i esasati dahilinde çalistirmak, netice itibriyle vatana gürbüz, iyi görür ve düsünür gençler yetistirmektir."

Dahili Nizamname'ye göre; Kulübün iki türlü üyesi vardir: "Bilfiil sporla ve kulüp muamelati ile istigal eden faal azalar" ve "Kulübe medar-i fahr ü seref olan ve her suretle Kulübü himayelerine alan zevat-i muhtereme"den olusan "fahri azalar". Yine 26 maddelik Nizamname'de; kurullarin görevleri, toplanti sekilleri, gelir kaynaklari (varidat), bunlarin nasil ve nereden temin edilecegi, gider kalemleri (masarifat), harcamalarin ne sekilde yapilacagi, kilik-kiyafet, kararlar, cezalar ve itirazlar ayrintili olarak hüküm altina alinmistir Mesela; "Alamet-i Farika" basligi altindaki madde söyledir: "Spor kiyafeti, yukarisi Kulüp renindeki(kirmizi-beyaz) forma veya fanila ve asagisi beyaz kisa pantolondur. Her aza sahaya çikarken son derece temiz kiyafetle sahada bulunmak ve diger gençlere her hususta bir intizam ve temizlik nümünesi olmak mecburiyetindedir...".

Ilk Sivasspor'un sportif faaliyetleri hakkinda fazlaca bilgi ve belge bulunmamaktadır. Ancak çalismalarini Halkevi Toplulugu ile koordineli sekilde yürüttügü ve bu çalismalarin, 2. Dünya Savasi'nin ülkeyi içine sürükledigi belirsizlik ortami içinde kesintiye ugradigi biliniyor. 1935 yilinda Kulüp Baskani Fahri, Üyeler ise; Resat(Ergün), Baki, Sevki ve Bekir (Keçeli) Beyler'dir. Kulübün 38'i faal ve 84'ü hali olmak üzere 122 üyesi vardir. Türkiye Idman Federasyonu'na girmek için müracatta bulunan kulüp, idari çalismalarini Sivas Halkevi'ndeki özel dairesinde yürütmektedir.

Uzunca bir aradan sonra Sivas'ın adini tasiyacak bir kulübün yeniden olusturulmasi yolundaki çalismalar, 1950 yilinda baslamis ve 27 Temmuz 1950 tarihinde Sivasspor Gençlik Kulübü resmen kurulmustur. Adi fazlaca bilinmeyen bu kulüp daha sonraki yillarda Yolspor ve Kizilirmakspor kulüplerinin katilimiyla 1967 de günümüzün Sivasspor'unu olusturacaktir

1967 Yılı Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Mart ayında Nusret Akça, Hüseyin Yıldırım, Hüseyin Pala, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden gibi isimler ilk olarak o günün Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu'na ve dönemin Valisi Vefik Kitapçıgil'e giderek durumu anlatırlar. Vali olaya çok sıcak yaklaşır ve kurulacak olan kulübün yalnızca sportif açıdan değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirerek bu oluşumu şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına da büyük bir hareketlilik getireceğini belirtir. Valinin dile getirdiği son derece olumlu sözlerini duyan kurul üyeleri sevinirler.

Sivasspor kurulacaktır. Hemen kuruluş hazırlığına başlanır. Çünkü 1967-68 sezonuna Sivasspor yetiştirilmelidir. Mayıs ayının ilk günlerinde hazırlıklar hemen hemen tamamlanmıştır.

Takımın renkleri konusuna da açıklık getirildikten sonra, 9 Mayıs 1967 tarihli gazeteler Sivasspor'un kurulduğunu yayınlamaya başlar. "Osman Paşa Caddesi, numara 1" Sivasspor'un kulüp binası olarak belediyeden 50 liralık sembolik bir ücret karşılığında kiralanır. Kulübün ilk telefon numarası da 2283'tür.

Sivasspor tarihinde ilk Yönetim Kurulunu oldukça zor görevler beklemektedir. Kollar sıvanarak büyük bir heyecanla işe başlanır. Bu kulübü kuranlar başlangıçta takımın doğrudan ikinci lige alınacağını düşünürler. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Kulübün ikinci lige alınması isteminin iletilmesi için, Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu, Genel Sekreter Nurettin Tarıkahya, Kulüp Amiri Hüseyin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Nusret Akça, Yalçın Özden (Tüccar) ve Hüseyin Pala'dan oluşan bir heyet Ankara'ya gider. Ankara'da başvuru yapılır. Bu başvuru sonrasında o günün Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, bir kurulla incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelir. Sivas dönüşü yazılan rapor hem Yönetim Kurulunu, hem de tüm Sivas'lı sporseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Zira raporda tesis ve altyapı yetersizliğinden istemin yerine getirilemeyeceğinin belirtilir. Yönetim Kurulu kısa süreli bir şok yaşadıktan sonra harekete geçer. Bütün yollar denenecek ve Sivasspor mutlaka ikinci ligde oynayacaktır. Başta Vali Vefik Kitapçıgil olmak üzere şehrin ileri gelenleri Ankara üzerinde baskı oluşturur.

Yönetimde bulunan Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım gibi aynı zamanda siyasi partilerin İl Teşkilatında görevliler aracılığıyla baskı siyasi bir boyut kazanır. Spor Bakanı Kamil Ocak'la görüşülür. Sivas milletvekili Rıfat Öçten dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'den yardım ister. Bu isteğin içinde üstü kapalı bir tehdit de vardır. "Ya Sivasspor'u ikinci lige alırsınız; ya da Sivas'tan oy almayı unutursunuz." Bu istek yankı bulmakta gecikmez. Aynı günlerde Futbol Federasyonu bir de Şekerspor olayı ile uğraşmaktadır. Birinci ligden düşürülen Şekerspor, idare mahkemesine açtığı davayı kazanmış ve mahkeme kararı ile 1967-68 sezonunda birinci ligde oynama hakkını elde etmiştir. Bu karar ikinci lig beyaz grupta Şekerspor'a ayrılan yeri boş bırakmıştır. Bu kadar olumsuzluk içinde şans ibresi Sivasspor'dan yana dönmüştür. Demirel'in talimatına zamanın federasyon başkanı Orhan Şeref Apak daha fazla direnemez ve Sivasspor 1967-68 sezonunda Türkiye ikinci ligi beyaz gruptaki takımlar arasında yerini alır.

Süper Lig Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılına kadar 1. Ligde oynayan Sivasspor 2004-2005 sezonunda Süper Lig'e çıktı. İlk iki sezonunda ligi 8. ve 7. sırada bitirdi. 2007-08 sezonunda ise büyük bir başarı göstererek şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ve o sezonu averajla Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gerisinde 4. bitirdi ve UEFA Intertoto Kupası'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı. 2008-09 sezonunda ise bir önceki sezonda sergilediği grafiği devam ettirdi ve ligi şampiyon Beşiktaş'ın 5 puan arkasında 66 puanla ikinci bitirdi ve 2009-2010 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmaya hak kazandı. Bu başarı ile Türkiye'yi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden 5. Türk takımı oldu. Diğer iki sezon sezonu küme düşme tehlikesi geçiren Sivasspor ligi 15. sırada tamamladı. 2013-14 sezonu öncesi futbol tarihinin en önemli oyuncularından Roberto Carlos teknik direktörlük görevine getirildi. Bu sezon başarılı bir dönem geçiren takım ligi dört büyüklerin ardından 5. sırada tamamladı. Bu sonuçla Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanmasına rağmen UEFA'dan gelen men cezası ile Avrupa Kupalarına katılamadı. 2014-15 sezonunda kötü bir yıl geçiren takım ligi 15. sırada tamamlasada Türkiye Kupasında yarı final oynama başarısı gösterdi. Bu yarı final maçı Sivasspor'un Türkiye Kupasındaki 3. yarı final maçı oldu.

Arma[değiştir | kaynağı değiştir]

Armada bulunan 3 yıldız, kurucu kulüpler olan Yolspor, Kızılırmak ve Sivas Gençlik 'i temsil etmektedir. Sivas'ın S harfi ile Spor'un S 'si iç içe geçmiş bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca armada ki renkler kulübün renkleri olan Kırmızı - Beyaz renklerini temsil etmektedir. Renkler hem Türk Bayrağından esinlenerek he hemde Kar ve Kan'dan esinlenerek kullanılmıştır.[3]

Sponsorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 2015 tarihinde kulüpten yapılan açıklamayla Medicana Sağlık Grubunun Sivasspor'a isim sponsoru olduğu bildirildi.[2]

Güncel kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Son güncelleme: 23 Haziran 2015[4][5]
No. Pozisyon Oyuncu
1 Türkiye KL Korcan Çelikay
3 Türkiye DF İbrahim Öztürk
7 Türkiye FV Orhan Gülle
8 Türkiye OS Erkan Kaş
11 Türkiye OS Musa Sinan Yılmazer
12 Brezilya DF Cicinho
21 Türkiye OS Burhan Eşer
22 Portekiz DF Manuel da Costa
25 Türkiye DF Fatih Çiplak
No. Pozisyon Oyuncu
35 Türkiye FV Batuhan Karadeniz
37 Türkiye OS Hakan Arslan
55 Türkiye FV İbrahim Akın
58 Türkiye DF Ziya Erdal
66 Türkiye OS Adem Koçak
80 Türkiye DF Ümit Kurt
91 Fas OS Mehdi Taouil
92 Fas OS Aatif Chahechouhe

Teknik Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Teknik direktör Türkiye Sergen Yalçın
Yardımcı antrenör Türkiye Murat Şahin
Kaleci antrenörü Türkiye Levent Açıl

Teknik Direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Tablo Süper Ligde görev almış teknik direktörleri içerir

İsim Sezon
Almanya Werner Lorant 1 Temmuz 2005 – 30 Haziran 2006
Slovakya Karol Pecze 1 Temmuz 2006 – 6 Kasım 2006
Türkiye Bülent Uygun 6 Kasım 2006 – 5 Ekim 2009
Türkiye Muhsin Ertuğral 13 Ekim 2009 – 22 Mart 2010
Türkiye Mesut Bakkal 25 Mart 2010 – 25 Ekim 2010
Türkiye Rıza Çalımbay 25 Ekim 2010 – 20 Mayıs 2013
Brezilya Roberto Carlos 3 Haziran 2013 – 21 Aralık 2014
Türkiye Sergen Yalçın 23 Aralık 2014 - Günümüz

Kulüp Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Yıllar
Türkiye Ahmet Durakoğlu 1967 - 1968
Türkiye Adli Onmuş 1968 - 1969
Türkiye Ethem Uslu 1969 - 1970
Türkiye Sacit Gökseyitoğlu 1970 - 1971
Türkiye İhsan Buyruk 1971 - 1974
Türkiye Hüseyin Yıldırım 1974 - 1977
Türkiye Nusret Akça 1977 - 1980
Türkiye Erdoğan Yücel 1980 - 1981
Türkiye Suzi Tirkeş 1981 - 1982
Türkiye Selahattin Koçer 1982 - 1983
Türkiye Metin Kazanç 1983 - 1985
Türkiye Nusret Akça 1985 - 1986
Türkiye Yahya Küçükkılıç 1986 - 1987
Türkiye Özer Süt 1987 - 1989
Türkiye Yılmaz Göktürk 1989 - 1993
Türkiye Ismail Haksever 1993 - 1994
Türkiye Mehmet Kaya 1994 - 1996
Türkiye Osman Seçilmiş 1996 - 2004
Türkiye Mecnun Otyakmaz 2004 - Günümüz

Sivasspor Mağazası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un orijinal ve lisanslı forma, atkı, kaşkol, bere, swetshirt, ceket, gömlek, süs eşyaları vb. gibi birçok değişik ürünlerinin satışını sanal alemde gerçekleştiren Sivasspor Mağazası yapmaktadır. Ayrıca Sivasspor'un bazı orijinal ve lisanslı ürünleri Taraftar Store mağazalarında satışı gerçekleşmektedir.

Sivasspor Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un yoğunluğu futbol takımı hakkında bilgi vermek, başkanın duyuyurularını yayımlamak için hazırlanan dergidir.

Taraftar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor tribünlerinde bulunan taraftar grubu ismi Yiğido Gençlik 'tir. Taraftarların en ünlü sloganı Beyaz Kırmızı Anadolu Yıldızı 'dır. Taraftarlar her maç 58. dakikada telefon flashları ile birlikte tribünlerinde tezahürat yaparlar.

İlkler ve Enler[değiştir | kaynağı değiştir]

En veya İlk Sonuç veya Kişi Tarih
İlk Maç Sivasspor 0 - 0 Boluspor 20.08.1967
İlk Galibiyet Sivasspor 4 - 2 Konyaspor 03.09.1967
İlk Mağlubiyet Adana Demirspor 2 - 0 Sivasspor 27.08.1967
İlk Beraberlik Sivasspor 0 - 0 Boluspor 20.08.1967
İlk Deplasman Galibiyeti Kasımpaşa 0 - 2 Sivasspor 19.11.1967
Sahasındaki İlk Mağlubiyet Sivasspor 0 - 1 Beylerbeyi SK 09.06.1968
En Farklı Galibiyet Sivas Demirspor 2 - 11 Sivasspor 27 Kasım 1988
En Farklı Mağlubiyet Göztepe 7 - 0 Sivasspor 23 Mart 1978
İlk Gol Atan Futbolcu Naci Sönmez 03.09.1967
İlk Hat-Trick Yapan Futbolcu Naci Sönmez 03.09.1967
Avrupa Kupalarında Gol Atan İlk Futbolcu Mehmet Yıldız 05.07.2008
İlk Kırmızı Kart Gören Futbolcu Kayhan Kaymaz 14.04.1985
Bir Sezonda Ki En Fazla Galibiyet 23 Galibiyet 2004-05 / 2007-08
İlk Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu 09.05.1967
En Uzun Süre Başkanlık Yapan Mecnun Otyakmaz 2004-2015

İstatistikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En Çok Maç Oynayan Futbolcular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Forma No Ülkesi Oyuncu Maç Yıllar
1 58 Türkiye Hayrettin Yerlikaya 302 1999-2013
3 9 Türkiye Mehmet Yıldız 234 2002-2011
2 8 Türkiye Kadir Bekmezci 213 2009-2015
4 ? Türkiye Selahattin Elbay 164 1967-1978
5 ? Türkiye Aydın Konuksever 154 1967-1974
6 20 Türkiye Erman Kılıç 149 2009-2013
7 58 Türkiye Ziya Erdal 143 2010-2015
8 1 Avustralya Michael Petkoviç 128 2005-2010
9 ? Türkiye Naci Sönmez 124 1967-1973
10 10 Türkiye Mohamed Ali Kurtuluş 122 2003-2009
  Şu anda aktif futbolculuk hayatı devam edenler

En Çok Gol Atan Futbolcular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Forma No Ülkesi Oyuncu Gol Maç Yüzdesi Yıllar
1 9 Türkiye Mehmet Yıldız 72 234 0.31 2002-2011
2 10 Türkiye Mohamed Ali Kurtuluş 44 122 0.36 2003-2009
3 92 Fas Aatif Chahechouhe 42 119 0.35 2012-2015
4 10 Nijerya Michael Eneramo 37 98 0.38 2011-2013
5 ? Türkiye Selahattin Elbay 36 164 0.22 1967-1978
6 20 Türkiye Erman Kılıç 32 149 0.21 2009-2013
7 ? Türkiye Naci Sönmez 24 128 0.36 1967-1973
8 17 İsrail Pini Balili 25 107 0.23 2005-2009
9 7 Bolivya Ricardo Pedriel 22 105 0.21 2010-2013
10 21 Türkiye Burhan Eşer 19 77 0.25 2013-2015
  Şu anda aktif futbolculuk hayatı devam edenler

En Çok Gol Atan Yabancı Futbolcular[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Forma No Ülkesi Oyuncu Gol Maç Yüzdesi Yıllar
1 92 Fas Aatif Chahechouhe 42 119 0.35 2012-2015
2 10 Nijerya Michael Eneramo 37 98 0.38 2011-2013
3 17 İsrail Pini Balili 25 107 0.23 2005-2009
4 7 Bolivya Ricardo Pedriel 22 105 0.21 2010-2013
5 10 Polonya Kâmil Grosicki 16 104 0.15 2010-2014
6 7 Nijerya John Utaka 14 57 0.25 2011-2015
7 19 Fransa Yannick Kamanan 14 63 0.22 2007-2009
8 37 Brezilya Anderson Ricardo dos Santos 11 39 0.28 2005-2007
9 33 Bulgaristan Ivan Cvetkov 11 42 0.26 2006-2008
10 54 Kamerun Herve Tum 10 38 0.26 2008-2009
  Şu anda aktif futbolculuk hayatı devam edenler

Ayrıca bakınız: Sivasspor'da oynayan yabancı futbolcular listesi

Transfer Rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gidenler:
Sıra Oyuncu Gittiği Takım Sattıkları bedel Sezon
1 Brezilya Fabio Bilica Fenerbahçe SK 2.500.000 €
+ Yasin Çakmak
2009-10
2 Polonya Kâmil Grosicki Stade Rennais FC 800.000 € 2014
3 Türkiye Servet Çetin Galatasaray SK 500.000 € 2006-07
  • Gelenler:
Sıra Oyuncu Geldiği Takım Alındıkları Bedel Sezon
1 Portekiz Manuel da Costa Lokomotiv Moskova 2.200.000 € 2013-14
2 Kongo Cumhuriyeti Lucien Aubey Stade Rennais FC 1.500.000 € 2009-10
3 Brezilya Sergio Pacheco de Oliveira Metalurg Donetsk 1.000.000 € 2007-08
4 Polonya Kâmil Grosicki Jagiellonia Białystok 900.000 € 2011-12
5 Fas Aatif Chahechouhe Chernomorets Burgas 800.000 € 2012-13
6 Peru Hernan Rengifo Sporting Cristal 800.000 € 2013

Rekabetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un kurulduğu günden bu yana Kayserispor ile bir rekabet halindedir. İki kulüp arasında ki ilk maç tarihe 1967 Kayseri Stadyum Faciası olarak geçmiştir. Bu olaydan sonra iki takım 5 yıl süreyle aynı ligde yer alması yasaklanmıştır. Bu rekabet hala devam etmektedir.

Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un formalarını 2008-09 sezonuna kadar Diadora, bu sezondan beri ise Adidas üretmektedir. Formalar, genelde çubuklu, kırmızı ve beyaz olmaktadır. Ayrıca 2009-10 ve 2012-13 sezonunda mavi, 2011-12 sezonunda siyah, 2014-15 sezonunda ise sarı formalar da üretilmiştir.

Üretici: Adidas
Göğüs Reklamı: Marka Alışveriş Merkezi
Sırt Reklamı: Aksa Elektrik

Klasik
İç Saha Forması
Klasik
Deplasman 1
Klasik
Deplasman 2

Sezonlara Göre İç Saha Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-2010
2010-2011
2011-2012
2013-2015

Sezonlara Göre Deplasman Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-2011
2011-2013
2013-2015

Alternatif Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

2011-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015

Kulüp Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılından 2014-2015 sezonuna kadar maçlarını 4 Eylül Stadyumu'nda oynayan Sivasspor 2015-2016 sezonundan itibaren maçlarını Sivas Arena'da oynayacaktır.

Sivasspor'un 2014-2015 sezonuna kadar maçlarını oynadığı 4 Eylül Stadyumu

Lütfullah Bilgin Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri 96.500 metre kare arazi üzerine kurulmuş olan tesisler 2011 yılında yapımı tamamlanmıştır. Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri Türkiye’nin en modern ve en büyük tesislerinden biridir. Tesislerin içerisinde A Takım binası, idari bina, 3 doğal çim ve 2 sentetik çim antrenman sahası, 1 basketbol ve voleybol sahası, 1 kapalı spor kompleksi, 1 restaurant, 1 saha bakım binası, 200 araçlık genel otopark, at çiftliği, açık ve kapalı at binim alanları bulunmaktadır.

Avrupa Kupaları Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Logo uefa 2012.png
Sivasspor.png
Logo uefa europa 2012.png
UEFA Intertoto Cupin logo.png

Sivasspor Süper Lige yükseldikten 2 yıl sonra, ligi 3 büyüklerin ardından 4. olarak Intertoto Kupası'na katılma hakkı kazandı. Kuraya 2. turda katılan takım Karadağ ekibi FK Grbalj ile eşleşti. İlk maçta deplasmanda Mehmet Yıldız'ın golleriyle rakibiyle 2-2 berabere kaldı. Rövanş maçında rakibini Diallo'nun golüyle 1-0 yenerek 3. tura yükseldi. 3. turda Portekiz'in Braga takımıyla eşleşti ilk maçta rakibini 4 Eylül Stadyumunda ağırlayan takım maçı 3-0 kaybetti. Deplasmanda ki rövanş maçını da 2-0 kaybederek elenmiştir. Diğer sezonunda Şampiyonlar Ligine katılma hakkı kazandı. Turnuvaya 3. ön eleme turundan katılan takım Belçika ekibi Anderlecht ile eşleşti. İlk maçı deplasman 5-0 kaybeden Sivasspor, Rövanş maçında rakibini Ersen Martin, Yannick Kamanan ve Musa Aydın'ın golleriyle 3-1 yenmesine rağmen Şampiyonlar Ligi'nden elenmiştir. Yoluna Avrupa Liginde devam eden Sivasspor Play-Off turunda Ukrayna temsilcisi Shakhtar Donetsk ile eşleşti ilk maçı Sivasta 3-0, rövanş maçını ise 2-0 kaybederek Avrupa Kupalarından elendi.

UEFA Şampiyonlar Ligi:

Sezon Tur Ülke Kulüp Ev Sahibi Deplasman Toplam
2009-10 3E Belçika Anderlecht 3-1 0-5 3-6

UEFA Kupası - Avrupa Ligi:

Sezon Tur Ülke Kulüp Ev Sahibi Deplasman Toplam
2009-10 4E Ukrayna Shakhtar Donetsk 0-3 0-2 0-5

İntertoto Kupası:

Sezon Tur Ülke Kulüp Ev Sahibi Deplasman Toplam
2008 2T Karadağ FK Grbalj 1-0 2-2 3-2
3T Portekiz Braga 0-2 0-3 0-5

Geçmiş Yılların Puan Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Tablo Süper Lig sezonlarını içerir. Teknik Direktörler sezona başlanılan menajerlerdir
Sezon Poz. Maç G B M AG YG Puan Türkiye Kupası Teknik Direktör
2005-06 8 34 10 13 11 34 44 43 1. Kademe Werner Lorant
2006-07 7 34 14 6 14 41 44 48 Grup Aşaması Karol Pecze
2007-08 4 34 23 4 7 57 29 73 2. Kademe Bülent Uygun
2008-09 2 34 19 9 6 54 28 66 Yarı Final Bülent Uygun
2009-10 15 34 8 10 16 42 59 34 Grup Aşaması Bülent Uygun
2010-11 15 34 8 11 15 43 57 35 Play-Off Turu Mesut Bakkal
2011-12 7 34 13 11 10 57 54 50 Çeyrek Final Rıza Çalımbay
2012-13 12 34 12 8 14 42 46 44 Yarı Final Rıza Çalımbay
2013-14 5 34 16 5 13 60 55 53 Grup Aşaması Roberto Carlos
2014-15 15 34 9 9 16 43 50 36 Yarı Final Roberto Carlos
  Avrupa Kupalarına katılmaya hak kazandığı sezonlardır

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2005-

1967-1983, 1984-1986, 1999-2005

1986-1999

1983-1984

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]