Sivasspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sivasspor
Sivasspor.png
Tam ad Sivasspor Kulübü
Takma ad Yiğidolar
Kırmızı-Beyazlılar
Kısa ad Sivas - SVS
Renkler          Kırmızı - Beyaz
Kuruluş 9 Mayıs 1967 (700917583048000000055 yıl, 262 gün önce)[1]
Stadyum Yeni 4 Eylül Stadyumu, Sivas
(Kapasite: 27.532)
Başkan Türkiye Mecnun Otyakmaz
Teknik direktör Türkiye Rıza Çalımbay
Lig Süper Lig
2021-22 Süper Lig, 10.
Resmî site sivasspor.org.tr
Şu anki sezon
Sivasspor Kulübü'nün Faal Şubeleri
Football pictogram.svg
Futbol (Erkek)
Football pictogram.svg
Futbol (Kadın)
Football pictogram.svg
Futbol (U21)
Controller.svg
e-Spor

Sivasspor, 9 Mayıs 1967 tarihinde Sivas'ta kuruldu. Süper Lig'de mücadele eden futbol takımı. Kulüp, futbol dışında e-Spor, masa tenisi, judo, bilardo, cirit ve briç branşlarında faaliyetini sürdürmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Öncesi Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlara göre Sivasspor'un kuruluş yılı 9 Mayıs 1967 tarihidir. Oysa spor (Futbolun yanı sıra Atletizm, Binicilik, Atıcılık ve Voleybol) kulübü olarak Sivasspor, "Sivas'in Bağdat Caddesi'nde, gençliğin bedeni gelişimine katkıda bulunmak..." amacıyla olmak üzere 14 Nisan 1932 tarihinde kurulmuştur. Aynı yıl Kâmil Matbaası'nda basılan Dış Tüzüğün önsözünde genel sekreter Fahri Şevki şöyle diyor:

"Sürekli ve her sahadaki buhranların cemiyetler içinde ne derecede tesir yaptığını ve içerisinde çalışanların ne müskillerle karşılaştığını bütün arkadaşlarımız bilirler. Spor teşkilatı gibi bilhassa maddi,manevi sahalarda çok fedakârlığı icap ettiren teşekküllerin faaliyet gösterebilmesi için, bütün mensuplarının yardımı lazımdır. Esirgenmeyeceğini bildiğimiz yardımlardan dolayı şimdiden arkadaşlarımıza teşekkür ederiz..."

Esas Nizamname

İç Tüzükde ise kulübün kuruluş amacı şu şekilde açıklanıyor:

"Kulübün teşekkülünden maksat, memlekette gençleri spora teşvik etmek ve onları muntazam sporlarla idmancılığın fenn-i esasati dahilinde çalıştırmak, netice itibarıyla vatana gürbüz, iyi görür ve düşünür gençler yetiştirmektir."

Nizamname-i Dahili

İç Tüzüğe göre kulübün iki türlü üyesi vardır: "sporla ve kulüp davranışı ile meşgul olan" faal üyeler ve "Kulübe medar-i fahr ü seref olan ve her suretle Kulübü himayelerine alan zevat-i saygıdeğerler"den oluşan hali üyeler. 26 maddelik Tüzükte; kurulların görevleri, toplantı şekilleri, gelir kaynakları, bunların nasıl ve nereden temin edileceği, gider kalemleri, harcamaların ne şekilde yapılacağı, kılık-kıyafet, kararlar, cezalar ve itirazlar ayrıntılı olarak hüküm altına alışmıştır. Mesela "Alamet-i Farika" başlığı altındaki madde şöyledir:

"Spor kıyafeti, yukarısı kulüp rengindeki (Kırmızı-Beyaz) forma veya fanila ve aşağısı beyaz kısa pantolondur. Her futbolcu sahaya çıkarken son derece temiz kıyafetle sahada bulunmak ve diğer gençlere her hususta bir intizam ve temizlik örneği olmak mecburiyetindedir..."

Sivasspor'un ilk sportif faaliyetleri hakkında fazlaca bilgi ve belge bulunmamaktadır. Ancak çalışmalarını Halkevi Topluluğu ile koordineli şekilde yürüttüğü ve bu çalışmaların, 2. Dünya Savaşı'nın ülkeyi içine sürüklediği belirsizlik ortamı içinde kesintiye uğradığı biliniyor. 1935 yılında Kulüp Başkanı Fahri, Üyeler ise; Reşat (Ergün), Baki, Şevki ve Bekir (Keçeli) Beyler'dir. Kulübün 38'i faal ve 84'ü hali olmak üzere 122 üyesi vardır. Türkiye İdman Federasyonu'na girmek için müracaatta bulunan kulüp, idari çalışmalarını Sivas Halkevi'ndeki özel dairesinde yürütmektedir.

Uzunca bir aradan sonra Sivas'ın adını taşıyacak bir kulübün yeniden oluşturulması yolundakı çalışmalar, 1950 yılında başlamış ve 27 Temmuz 1950 tarihinde Sivas Gençlik Kulübü resmen kurulmuştur. Adı fazlaca bilinmeyen bu kulüp daha sonraki yıllarda Yolspor ve Kızılırmakspor kulüplerinin katılımıyla 9 Mayıs 1967 de günümüzün Sivasspor'unu oluşturacaktır.

1967 Yılı Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Mart ayında Nusret Akça, Hüseyin Yıldırım, Hüseyin Pala, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden gibi isimler ilk olarak o günün Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu'na ve dönemin Valisi Vefik Kitapçıgil'e giderek durumu anlatırlar. Vali olaya çok sıcak yaklaşır ve kurulacak olan kulübün yalnızca sportif açıdan değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirerek bu oluşumu şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına da büyük bir hareketlilik getireceğini belirtir. Valinin dile getirdiği son derece olumlu sözlerini duyan kurul üyeleri sevinirler.

Sivasspor kurulacaktır. Hemen kuruluş hazırlığına başlanır. Çünkü 1967-68 sezonuna Sivasspor yetiştirilmelidir. Mayıs ayının ilk günlerinde hazırlıklar hemen hemen tamamlanmıştır.

Takımın renkleri konusuna da açıklık getirildikten sonra, 9 Mayıs 1967 tarihli gazeteler Sivasspor'un kurulduğunu yayınlamaya başlar. "Osman Paşa Caddesi, numara 1" Sivasspor'un kulüp binası olarak belediyeden 50 liralık sembolik bir ücret karşılığında kiralanır. Kulübün ilk telefon numarası da 2283'tür.

Sivasspor tarihinde ilk Yönetim Kurulunu oldukça zor görevler beklemektedir. Kollar sıvanarak büyük bir heyecanla işe başlanır. Bu kulübü kuranlar başlangıçta takımın doğrudan ikinci lige alınacağını düşünürler. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Kulübün ikinci lige alınması isteminin iletilmesi için, Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu, Genel Sekreter Nurettin Tarıkahya, Kulüp Amiri Hüseyin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Nusret Akça, Yalçın Özden (Tüccar) ve Hüseyin Pala'dan oluşan bir heyet Ankara'ya gider. Ankara'da başvuru yapılır. Bu başvuru sonrasında o günün Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, bir kurulla incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelir. Sivas dönüşü yazılan rapor hem Yönetim Kurulunu, hem de tüm Sivas'lı sporseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Zira raporda tesis ve altyapı yetersizliğinden istemin yerine getirilemeyeceğinin belirtilir. Yönetim Kurulu kısa süreli bir şok yaşadıktan sonra harekete geçer. Bütün yollar denenecek ve Sivasspor mutlaka ikinci ligde oynayacaktır. Başta Vali Vefik Kitapçıgil olmak üzere şehrin ileri gelenleri Ankara üzerinde baskı oluşturur.

Yönetimde bulunan Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım gibi aynı zamanda siyasi partilerin İl Teşkilatında görevliler aracılığıyla baskı siyasi bir boyut kazanır. Spor Bakanı Kamil Ocak'la görüşülür. Sivas milletvekili Rıfat Öçten dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'den yardım ister. Bu isteğin içinde üstü kapalı bir tehdit de vardır. "Ya Sivasspor'u ikinci lige alırsınız; ya da Sivas'tan oy almayı unutursunuz." Bu istek yankı bulmakta gecikmez. Aynı günlerde Futbol Federasyonu bir de Şekerspor olayı ile uğraşmaktadır. Birinci ligden düşürülen Şekerspor, idare mahkemesine açtığı davayı kazanmış ve mahkeme kararı ile 1967-68 sezonunda birinci ligde oynama hakkını elde etmiştir. Bu karar ikinci lig beyaz grupta Şekerspor'a ayrılan yeri boş bırakmıştır. Bu kadar olumsuzluk içinde şans ibresi Sivasspor'dan yana dönmüştür. Demirel'in talimatına zamanın federasyon başkanı Orhan Şeref Apak daha fazla direnemez ve Sivasspor 1967-68 sezonunda Türkiye ikinci ligi beyaz gruptaki takımlar arasında yerini alır.

1. Lig Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2004-2005 yılında 1. Lig'de şampiyon olmuştur.

Süper Lig Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2013-14 sezonunun 24. haftasında Gençlerbirliği - Sivasspor maçından bir kare

2005 yılına kadar 1. Ligde oynayan Sivasspor 2004-2005 sezonunda Süper Lig'e çıktı. İlk iki sezonunda ligi 8. ve 7. sırada bitirdi. 2007-08 sezonunda ise büyük bir başarı göstererek şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ve o sezonu averajla Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gerisinde 4. bitirdi ve UEFA Intertoto Kupası'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı. 2008-09 sezonunda ise bir önceki sezonda sergilediği grafiği devam ettirdi ve ligi şampiyon Beşiktaş'ın 5 puan arkasında 66 puanla ikinci bitirdi ve 2009-2010 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmaya hak kazandı. Bu başarı ile Türkiye'yi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden 5. Türk takımı oldu. Diğer iki sezon sezonu küme düşme tehlikesi geçiren Sivasspor ligi 15. sırada tamamladı. 2013-14 sezonu öncesi futbol tarihinin en önemli oyuncularından Roberto Carlos teknik direktörlük görevine getirildi. Bu sezon başarılı bir dönem geçiren takım ligi dört büyüklerin ardından 5. sırada tamamladı. Bu sonuçla UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanmasına rağmen UEFA'dan gelen men cezası ile Avrupa Kupalarına katılamadı. 2014-15 sezonunda kötü bir yıl geçiren takım ligi 15. sırada tamamlasa da Türkiye Kupasında yarı final oynama başarısı gösterdi. Bu yarı final maçı Sivasspor'un Türkiye Kupasındaki 3. yarı final maçı oldu. 2015-16 sezonunda 11 yıl aralıksız yer aldığı Süper Lig sezonunu 17. tamamlayarak 1. Lig'e düştü. 2016-17 sezonunda 1. Lig'i şampiyon olarak tamamlayarak tekrar Süper Lig'e yükseldi.

2020-21 sezonuna Rıza Çalımbay yönetiminde başlayan Sivasspor, ligde oynanan 40 maç sonunda 16 galibiyet 17 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 65 puan toplayarak ligi 5. tamamladı ve 2021-22 UEFA Avrupa Konferans Ligi'ne ikinci eleme turundan katılmaya hak kazandı. 2020-21 Türkiye Kupası'nda ise çeyrek finalde Antalyaspor'a 1-0 kaybederek kupadan elendi. 2020-21 Avrupa Kupası macerasına Avrupa Ligi grup aşamasından başlayan Sivasspor, I Grubunda, Villarreal, Makkabi Tel Aviv ve Karabağ ile oynadığı 6 maç sonucunda elde ettiği 2 galibiyetle 6 puan topladı ve grubu üçüncü sırada tamamlayarak Avrupa Kupası mücadelesini tamamlamış oldu.

Pilot Takım[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul ekibi Anadolu Üsküdar ile pilot takımı anlaşması vardır. İstanbul ekibinde birçok kiralık oyuncusu bulunmaktadır.

Arma ve Renkler[değiştir | kaynağı değiştir]

Armada bulunan 3 yıldız, kurucu kulüpler olan Yolspor, Kızılırmak ve Sivas Gençlik 'i temsil etmektedir. Sivas'ın S harfi ile Spor'un S 'si iç içe geçmiş bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca armadaki renkler kulübün renkleri olan Kırmızı - Beyaz renklerini temsil etmektedir. Renkler hem Türk Bayrağı'ndan esinlenerek hem de kar ve kandan esinlenerek kullanılmıştır.[2]

İsim Sponsorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 2015 tarihinde kulüpten yapılan açıklamayla Medicana Sağlık Grubunun Sivasspor'a isim sponsoru olduğu bildirildi. O günden sonra takımın ismi Süper Lig ve Türkiye Kupası maçlarında Medicana Sivasspor olarak adlandırılmıştır.[3] Anlaşma 2014-15 sezonunun ikinci yarısında ve 2015-16 sezonu için geçerli olmuştur.

Takım İsmi Yıllar
Sivas Gençlik Kulübü 1950-1967
Sivasspor 1967-2014
Medicana Sivasspor 2015-2016
Sivasspor 2016-2017
Demir Grup Sivasspor 2017-

Güncel kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Eylül 2022 itibarıyla
Mevki Futbolcu
2 Türkiye DF Murat Paluli
3 Türkiye DF Uğur Çiftçi
4 Gabon DF Aaron Appindangoyé
5 Gana OS Isaac Cofie
6 Yunanistan DF Dimitris Gutas
7 Fildişi Sahili OS Max Gradel
8 Almanya DF Robin Yalçın
9 Mali FV Mustapha Yatabaré
10 Kamerun OS Clinton N'Jie
11 İsrail OS Dia Saba
13 Türkiye DF Alaaddin Okumuş
14 Mali DF Samba Camara
15 Yunanistan OS Charis Charisis
17 Almanya OS Erdoğan Yeşilyurt
18 Türkiye KL Emre Satılmış
Mevki Futbolcu
19 Polonya FV Karol Angielski
21 Türkiye OS Emre Gökay
23 Norveç OS Fredrik Ulvestad
25 Türkiye KL Muammer Zülfikar Yıldırım
28 Fildişi Sahili DF Kader Keita
35 Türkiye KL Ali Şaşal Vural
37 Türkiye OS Hakan Arslan
58 Türkiye DF Ziya Erdal (Kaptan)
62 Türkiye DF Özkan Yiğiter
77 Türkiye OS Muhammed Ergin
88 Türkiye DF Caner Osmanpaşa
90 Nijerya FV Leke James
99 Türkiye OS Eren Şahin
Sırbistan OS Armin Đerlek
Nijerya FV Musa

Teknik Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Teknik direktör Türkiye Rıza Çalımbay
Yardımcı antrenör Türkiye Bülent Albayrak
Yardımcı antrenör Türkiye Kenan Oktay
Yardımcı antrenör Türkiye Servet Çetin
Yardımcı antrenör Türkiye Ayhan Tenbeloğlu
Kaleci antrenörü Türkiye Cengiz Birgen
Analist Türkiye Burhan Kılıç

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye Mecnun Otyakmaz
Başkanvekili Türkiye Erdal Sarılar
Başkan Yardımcısı Türkiye Mehmet Oflaz
Başkan Yardımcısı Türkiye Erdoğan Bozatlı
Sağlık Kurulu Sorumlusu Türkiye Uğur Akkuş
İletişim ve Medya Sorumlusu Türkiye Ömer Oğuzhan Sepet
Stadyum ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Türkiye Faruk Taşseten
Altyapı Sorumlusu Türkiye Mehmet Boyraz
Tesisler Sorumlusu Türkiye Mehmet Ali Topal
Lisanslı Ürünler Sorumlusu Türkiye Erdal Yılmaz
Reklam ve Sponsorluk Sorumlusu Türkiye Yusuf Ziya Kurt

Sivasspor Kurumsal[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor Store[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un orijinal ve lisanslı forma, atkı, kaşkol, bere, swetshirt, ceket, gömlek, süs eşyaları gibi birçok değişik ürünlerinin satışı şehir meydanındaki ve Sivas PrimeMall AVM'deki Sivasspor Store'larda yapılmaktadır. Ayrıca Sivasspor'un bazı orijinal ve lisanslı ürünleri E-Yiğido internet mağazasında satışı gerçekleşmektedir.

Sivasspor Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un yoğunluğu futbol takımı hakkında bilgi vermek, başkanın duyuyurularını yayımlamak için hazırlanan dergidir. Dergi sadece 2015 yılında 6 sayı çıkarılmıştır.

Taraftar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor tribünlerinde 3 taraftar grubu bulunmaktadır. Bu grupların isimleri Çılgınlar 58,Yiğido Gençlik' ve "Yiğidolar Grubudur". Taraftarların en ünlü sloganı Beyaz Kırmızı Anadolu Yıldızı 'dır. Taraftarlar her maç 58. dakikada telefon flashları ile birlikte tribünlerinde tezahürat yaparlar.

İstatistikler ve Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekabetler[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Eylül 1967 tarihli Hürriyet gazetesi manşeti

Sivasspor'un kurulduğu günden bu yana Kayserispor ile bir rekabet hâlindedir. İki kulüp arasındaki ilk maç tarihe 1967 Kayseri stadyum faciası olarak geçmiştir. Bu olaydan sonra iki takım 5 yıl süreyle aynı ligde yer alması yasaklanmıştır. Bu rekabet hâlâ devam etmektedir.

Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un formalarını 2008-09 sezonuna kadar Diadora, bu sezondan beri ise Adidas üretmektedir. Formalar, genelde çubuklu, kırmızı ve beyaz olmaktadır. Ayrıca 2009-10 ve 2012-13 sezonunda mavi, 2011-12 sezonunda siyah, 2014-15 sezonunda ise sarı formalar da üretilmiştir.

Üretici ve Sponsorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Üretici Göğüs Reklamı Sırt Reklamı Şort Reklamı Kol Reklamı
1983-84 Olimpiyat Spor - - -
1989-92 GÖK-YIL - - -
1994-95 Tam Sigorta - - -
1997-98 Puma Hedef Çamaşırları - - -
1998-99 Pazaristan - - -
2000-01 On Yıldız Çamaşırları - - -
2004-05 Fenerium Cola Turka - - -
2005-06 Diadora Turkcell - - -
2006-07 - - Turkcell
2007-08 - -
2008-09 Adidas - - -
2009-10 Duyes Group - -
2010-11 Türk Kızılayı Aksa Elektrik - Marka AVM
2011-12 Spor Toto - Tony Montana -
2012-13 Marka AVM - -
2013-14 Riga Boya Spor Toto Tony Montana
2014-15 Marka AVM Aksa Elektrik Tony Montana Betta
2015-16 Metropol AVM - -
2016-17 Spor Toto - -
2017-18 Demir İnşaat Demir Enerji - -
2018-19 Halıca -
2019-20 Winasol Marmara Group Halıca -Yıldız Dağı
2020-21 PUMA Demir Holding Marmara Group
2021-22 AKSA JAKAMEN-Marmara Group
2022-23 Tony Montana

Not: 2010-11 sezonunun son maçı olan Fenerbahçe maçında Göğüs Reklamı'nda Kuzan Grup reklamı yer alıyordu.

Klasik Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonlara Göre İç Saha Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-2009
2009-2010
2010-2011
2013-2015

Sezonlara Göre Deplasman Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2008-2009
2009-2010
2013-2015

Alternatif Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-2010
2011-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015

Kulüp Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüp kuruluş tarihi olan 9 Mayıs 1967'den, Eylül 1984 tarihine kadar maçlarını Sivas Şehir Stadyumunda oynamıştır. 7 Ekim 1984 günü Akçaabat Sebatspor maçı ile 4 Eylül Stadyumu'na geçiş yapılır. Buradaki ilk maçta Akçaabat Sebatspor'a 3-0 hükmen yenik sayılmıştır. Bu maçtan sonra Stadyum tadilat ve bakım süreçleri geçirerek zaman içerisinde kapasitesi artırılmıştır. Bu stadyumdaki son maç 19 Mayıs 2016 tarihinde Fenerbahçe ile 2-2 beraberlik ile sonuçlanmıştır. Şu anda kullanmakta olduğu Yeni Dört Eylül Stadyumu'na ise ilk kez 21 Ağustos 2016 tarihinde 1. Lig 2. hafta maçında Mersin İdman Yurdu'nu 6-0 mağlup etmiştir. Stadyumdaki ilk golü Burhan Eşer atmıştır.

4 Eylül Stadyumu, Sivasspor'a 1984-85 ve 2015-16 sezonları arası ev sahipliği yapmıştır

Lütfullah Bilgin Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri 96.500 metre kare arazi üzerine kurulmuş olan tesisler 2011 yılında yapımı tamamlanmıştır. Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri Türkiye’nin en modern ve en büyük tesislerinden biridir. Tesislerin içerisinde A Takım binası, idari bina, 3 doğal çim ve 2 sentetik çim antrenman sahası, 1 basketbol ve voleybol sahası, 1 kapalı spor kompleksi, 1 restaurant, 1 saha bakım binası, 200 araçlık genel otopark, at çiftliği, açık ve kapalı at binim alanları bulunmaktadır.

Avrupa Kupaları Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Ekim 2022 itibarıyla
Turnuva Oyn G B Y AG YG
UEFA Şampiyonlar Ligi Elemeleri 2 1 0 1 3 6
UEFA Avrupa Ligi 6 2 0 4 9 11
UEFA Avrupa Ligi Elemeleri 4 0 0 4 1 10
UEFA Avrupa Konferans Ligi 5 3 1 1 10 6
UEFA Avrupa Konferans Ligi Elemeleri 6 3 1 2 6 9
UEFA Intertoto Kupası 4 1 1 2 3 7
Toplam 27 10 3 14 32 49

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmiş Yılların Puan Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Lig Poz. Maç G B M AG YG Puan Türkiye Kupası En Golcü Teknik Direktör
2010-11 Süper Lig 15 34 8 11 15 43 57 35 Play-Off Turu Erman Kılıç (9) Mesut Bakkal / Rıza Çalımbay
2011-12 7 34 13 11 10 57 54 50 Çeyrek final Michael Eneramo (16) Rıza Çalımbay
4 6 1 1 4 9 12 29
2012-13 12 34 12 8 14 42 46 44 Yarı final Michael Eneramo (15)
2013-14 5 34 16 5 13 60 55 53 Grup aşaması Aatıf Chahechouhe (17) Roberto Carlos
2014-15 15 34 9 9 16 43 50 36 Yarı final Aatıf Chahechouhe (17) Roberto Carlos / Sergen Yalçın
2015-16 16 34 6 13 15 34 48 31 2. Tur Aatıf Chahechouhe (12) Sergen Yalçın / Okan Buruk / Mesut Bakkal
2016-17 1. Lig 1 34 17 11 6 51 27 62 Çeyrek final Leandrinho (11) Osman Özköylü / Mesut Bakkal / Samet Aybaba
2017-18 Süper Lig 7 34 14 7 13 45 53 49 5. Tur Arouna Kone (13) Samet Aybaba
2018-19 12 34 10 11 13 49 54 41 4. Tur Arouna Kone (11) Tamer Tuna / Halan Keleş
2019-20 4 34 17 9 8 55 38 60 4. Tur Mustapha Yatabaré (13) Rıza Çalımbay
2020-21 5 40 16 17 7 54 43 61 Yarı final Max Gradel (11)
Not: Tablo son 10 sezonu göstermektedir. Ayrıntılar ve geçmiş sezonlar için Ana Maddeye bakınız.

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2005-2016, 2017-

1967-1983, 1984-1986, 1999-2005, 2016-2017

1986-1999

1983-1984

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tarihçe". sivasspor.org.tr. 9 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 
  2. ^ "Armaların Dili". Futbol Extra Dergisi. Cilt Ekim 2010 sayısı. ss. sf. 77-79. ISSN 1305-6093. 
  3. ^ "Sivasspor'a isim sponsoru!". NTVSpor.net. 19 Ocak 2015. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]