Sivasspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sivasspor
Sivasspor logosu
Tam isim Sivasspor Kulübü
Takma isim(ler) Yiğidolar
Kırmızı-Beyazlılar
Kısa isim(ler) Sivas
SVS
Renkler           Kırmızı - Beyaz
Maskot Kangal
Kuruluş 9 Mayıs 1967 (&0000000000000048.00000048 yıl, &0000000000000204.000000204 gün önce.) [1]
Stadyum 4 Eylül Stadyumu, Sivas
(Kapasite: 26.700)
Başkan Türkiye Mecnun Otyakmaz
Teknik direktör Türkiye Okan Buruk
Lig Süper Lig
2014-15 Süper Lig, 15.
Resmî site sivasspor.org.tr
İç saha
Deplasman
Üçüncü
Şu anki sezon
Sivasspor Kulübü'nün Faal Şubeleri
Football pictogram.svg
Futbol
Football pictogram.svg
Futbol (A2)
Billiards pictogram.svg
Bilardo
Poker-sm-211-As.png
Briç
Shooting pictogram.svg
Atlı Cirit

Sivasspor, veya sponsorluk anlaşması gereğince Medicana Sivasspor [2] 9 Mayıs 1967 tarihinde Sivas'ta kuruldu. 2004-05 sezonunda 1. Lig'de şampiyon olarak Süper Lig'e yükseldi. O sezondan beri Süper Lig'de mücadele etmektedir. İç saha maçlarını 26.700 kapasiteli Sivas Arena'da oynamaktadır. Takımın teknik direktörlüğünü Okan Buruk yürütmektedir. Kulüp futbol dışında Bilardo, Atlı Cirit ve Briç branşlarında hizmet vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 Öncesi Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlara göre kuruluş yılı 1967'dir. Oysa futbol (bunun yanı sıra Atletizm, Binicilik, Atıcılık ve Voleybol) kulübü olarak Sivasspor, "Sivas'in Bağdat Caddesi'nde, gençliğin bedeni inkisafına hadim..." olmak üzere 14 Nisan 1932 tarihinde kurulmuştur. Aynı yıl Kamil Matbaası'nda basılan "Esas Nizamname"sinin (Dış Yasa) önsözünde Umumi Katip Fahri Sevki şöyle diyor:"Sürekli ve her sahadaki buhranlarin cemiyetler haytinda ne derecede tesir yaptığını ve içerisinde çalışanların ne müskillerle karşılaştığını büyün arkadaşlarımız bilirler. Spor teşkilatı gibi bilhassa maddi,manevi sahalarda çok fedakarligi icap ettiren tesekküllerin faaliyet gösterebilmesi için, bütün mensuplarinin yardimi lazimdir. Esirgenmeyecegini bildigimiz yardimlardan dolayi simdiden arkdaslarimiza tesekkür ederiz...". "Nizamname-i Dahili"sinde (Iç Yasa) ise; "S.S. remiz ve alamet-i farikasi ve Sivasspor nami" ile teessüs eden "Kulüp"ün kurulus amaci su sekilde açiklaniyor: "Kulübün tesekkülünden maksat, memlekette gençleri spora tesvik etmek ve onlari muntazam sporlarla idmanciligin fenn-i esasati dahilinde çalistirmak, netice itibriyle vatana gürbüz, iyi görür ve düsünür gençler yetistirmektir."

Dahili Nizamname'ye göre; Kulübün iki türlü üyesi vardir: "Bilfiil sporla ve kulüp muamelati ile istigal eden faal azalar" ve "Kulübe medar-i fahr ü seref olan ve her suretle Kulübü himayelerine alan zevat-i muhtereme"den olusan "fahri azalar". Yine 26 maddelik Nizamname'de; kurullarin görevleri, toplanti sekilleri, gelir kaynaklari (varidat), bunlarin nasil ve nereden temin edilecegi, gider kalemleri (masarifat), harcamalarin ne sekilde yapilacagi, kilik-kiyafet, kararlar, cezalar ve itirazlar ayrintili olarak hüküm altina alinmistir Mesela; "Alamet-i Farika" basligi altindaki madde söyledir: "Spor kiyafeti, yukarisi Kulüp renindeki(kirmizi-beyaz) forma veya fanila ve asagisi beyaz kisa pantolondur. Her aza sahaya çikarken son derece temiz kiyafetle sahada bulunmak ve diger gençlere her hususta bir intizam ve temizlik nümünesi olmak mecburiyetindedir...".

Ilk Sivasspor'un sportif faaliyetleri hakkinda fazlaca bilgi ve belge bulunmamaktadır. Ancak çalismalarini Halkevi Toplulugu ile koordineli sekilde yürüttügü ve bu çalismalarin, 2. Dünya Savasi'nin ülkeyi içine sürükledigi belirsizlik ortami içinde kesintiye ugradigi biliniyor. 1935 yilinda Kulüp Baskani Fahri, Üyeler ise; Resat(Ergün), Baki, Sevki ve Bekir (Keçeli) Beyler'dir. Kulübün 38'i faal ve 84'ü hali olmak üzere 122 üyesi vardir. Türkiye Idman Federasyonu'na girmek için müracatta bulunan kulüp, idari çalismalarini Sivas Halkevi'ndeki özel dairesinde yürütmektedir.

Uzunca bir aradan sonra Sivas'ın adini tasiyacak bir kulübün yeniden olusturulmasi yolundaki çalismalar, 1950 yilinda baslamis ve 27 Temmuz 1950 tarihinde Sivasspor Gençlik Kulübü resmen kurulmustur. Adi fazlaca bilinmeyen bu kulüp daha sonraki yillarda Yolspor ve Kizilirmakspor kulüplerinin katılımıyla 1967 de günümüzün Sivasspor'unu olusturacaktır.

1967 Yılı Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya:Sivassporİlk11.jpg
Sivasspor'un tarihinin ilk resmi maçı olan Boluspor maçı ilk 11'i

1967 Mart ayında Nusret Akça, Hüseyin Yıldırım, Hüseyin Pala, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden gibi isimler ilk olarak o günün Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu'na ve dönemin Valisi Vefik Kitapçıgil'e giderek durumu anlatırlar. Vali olaya çok sıcak yaklaşır ve kurulacak olan kulübün yalnızca sportif açıdan değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirerek bu oluşumu şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına da büyük bir hareketlilik getireceğini belirtir. Valinin dile getirdiği son derece olumlu sözlerini duyan kurul üyeleri sevinirler.

Sivasspor kurulacaktır. Hemen kuruluş hazırlığına başlanır. Çünkü 1967-68 sezonuna Sivasspor yetiştirilmelidir. Mayıs ayının ilk günlerinde hazırlıklar hemen hemen tamamlanmıştır.

Takımın renkleri konusuna da açıklık getirildikten sonra, 9 Mayıs 1967 tarihli gazeteler Sivasspor'un kurulduğunu yayınlamaya başlar. "Osman Paşa Caddesi, numara 1" Sivasspor'un kulüp binası olarak belediyeden 50 liralık sembolik bir ücret karşılığında kiralanır. Kulübün ilk telefon numarası da 2283'tür.

Sivasspor tarihinde ilk Yönetim Kurulunu oldukça zor görevler beklemektedir. Kollar sıvanarak büyük bir heyecanla işe başlanır. Bu kulübü kuranlar başlangıçta takımın doğrudan ikinci lige alınacağını düşünürler. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Kulübün ikinci lige alınması isteminin iletilmesi için, Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu, Genel Sekreter Nurettin Tarıkahya, Kulüp Amiri Hüseyin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Nusret Akça, Yalçın Özden (Tüccar) ve Hüseyin Pala'dan oluşan bir heyet Ankara'ya gider. Ankara'da başvuru yapılır. Bu başvuru sonrasında o günün Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, bir kurulla incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelir. Sivas dönüşü yazılan rapor hem Yönetim Kurulunu, hem de tüm Sivas'lı sporseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Zira raporda tesis ve altyapı yetersizliğinden istemin yerine getirilemeyeceğinin belirtilir. Yönetim Kurulu kısa süreli bir şok yaşadıktan sonra harekete geçer. Bütün yollar denenecek ve Sivasspor mutlaka ikinci ligde oynayacaktır. Başta Vali Vefik Kitapçıgil olmak üzere şehrin ileri gelenleri Ankara üzerinde baskı oluşturur.

Yönetimde bulunan Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım gibi aynı zamanda siyasi partilerin İl Teşkilatında görevliler aracılığıyla baskı siyasi bir boyut kazanır. Spor Bakanı Kamil Ocak'la görüşülür. Sivas milletvekili Rıfat Öçten dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'den yardım ister. Bu isteğin içinde üstü kapalı bir tehdit de vardır. "Ya Sivasspor'u ikinci lige alırsınız; ya da Sivas'tan oy almayı unutursunuz." Bu istek yankı bulmakta gecikmez. Aynı günlerde Futbol Federasyonu bir de Şekerspor olayı ile uğraşmaktadır. Birinci ligden düşürülen Şekerspor, idare mahkemesine açtığı davayı kazanmış ve mahkeme kararı ile 1967-68 sezonunda birinci ligde oynama hakkını elde etmiştir. Bu karar ikinci lig beyaz grupta Şekerspor'a ayrılan yeri boş bırakmıştır. Bu kadar olumsuzluk içinde şans ibresi Sivasspor'dan yana dönmüştür. Demirel'in talimatına zamanın federasyon başkanı Orhan Şeref Apak daha fazla direnemez ve Sivasspor 1967-68 sezonunda Türkiye ikinci ligi beyaz gruptaki takımlar arasında yerini alır.

Süper Lig Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılına kadar 1. Ligde oynayan Sivasspor 2004-2005 sezonunda Süper Lig'e çıktı. İlk iki sezonunda ligi 8. ve 7. sırada bitirdi. 2007-08 sezonunda ise büyük bir başarı göstererek şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ve o sezonu averajla Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin gerisinde 4. bitirdi ve UEFA Intertoto Kupası'nda Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı. 2008-09 sezonunda ise bir önceki sezonda sergilediği grafiği devam ettirdi ve ligi şampiyon Beşiktaş'ın 5 puan arkasında 66 puanla ikinci bitirdi ve 2009-2010 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmaya hak kazandı. Bu başarı ile Türkiye'yi UEFA Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden 5. Türk takımı oldu. Diğer iki sezon sezonu küme düşme tehlikesi geçiren Sivasspor ligi 15. sırada tamamladı. 2013-14 sezonu öncesi futbol tarihinin en önemli oyuncularından Roberto Carlos teknik direktörlük görevine getirildi. Bu sezon başarılı bir dönem geçiren takım ligi dört büyüklerin ardından 5. sırada tamamladı. Bu sonuçla UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanmasına rağmen UEFA'dan gelen men cezası ile Avrupa Kupalarına katılamadı. 2014-15 sezonunda kötü bir yıl geçiren takım ligi 15. sırada tamamlasada Türkiye Kupasında yarı final oynama başarısı gösterdi. Bu yarı final maçı Sivasspor'un Türkiye Kupasındaki 3. yarı final maçı oldu.

Arma ve Renkler[değiştir | kaynağı değiştir]

Armada bulunan 3 yıldız, kurucu kulüpler olan Yolspor, Kızılırmak ve Sivas Gençlik 'i temsil etmektedir. Sivas'ın S harfi ile Spor'un S 'si iç içe geçmiş bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca armada ki renkler kulübün renkleri olan Kırmızı - Beyaz renklerini temsil etmektedir. Renkler hem Türk Bayrağından esinlenerek he hemde Kar ve Kan'dan esinlenerek kullanılmıştır.[3]

İsim Sponsorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 2015 tarihinde kulüpten yapılan açıklamayla Medicana Sağlık Grubunun Sivasspor'a isim sponsoru olduğu bildirildi. O günden sonra takımın ismi Süper Lig ve Türkiye Kupası maçlarında Medicana Sivasspor olarak adlandırılmıştır.[2]

Güncel kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Son güncelleme: 8 Ağustos 2015[4][5]
No. Pozisyon Oyuncu
1 Türkiye KL Korcan Çelikay
2 Türkiye DF Çağatay Çeken
4 Türkiye FV Orhan Gülle
5 Türkiye OS Yiğit İncedemir
7 İspanya OS Dani Abalo
8 Türkiye OS Hakan Özmert
9 Türkiye FV Batuhan Karadeniz
11 Türkiye FV İbrahim Akın
12 Brezilya DF Cicinho
13 Litvanya KL Ernestas Šetkus
14 Nijerya FV Michael Eneramo
No. Pozisyon Oyuncu
16 Türkiye DF İbrahim Öztürk
21 Türkiye OS Burhan Eşer
22 Portekiz DF Manuel da Costa
25 Türkiye DF Fatih Çiplak
28 Türkiye FV Beykan Şimşek
39 Türkiye OS Erkan Kaş
58 Türkiye DF Ziya Erdal
66 Türkiye OS Adem Koçak
80 Türkiye DF Ümit Kurt
91 Fas OS Mehdi Taouil
92 Fas OS Aatif Chahechouhe

Teknik Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Teknik direktör Türkiye Okan Buruk
Yardımcı antrenör Hırvatistan Stjepan Tomas
Kaleci antrenörü Türkiye Can Okuyucu

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev İsim
Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye Mecnun Otyakmaz
Başkanvekili Türkiye Erdal Sarılar
Başkan Yardımcısı Türkiye Mehmet Oflaz
Başkan Yardımcısı Türkiye Erhan Bozatlı
Sağlık Kurulu Sorumlusu Türkiye Uğur Akkuş
İletişim Sorumlusu Türkiye Ömer Oğuzhan Sepet
Stadyum ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Türkiye Faruk Taşseten
Altyapı Sorumlusu Türkiye Mehmet Boyraz
Tesisler Sorumlusu Türkiye Mehmet Ali Topal
Lisanslı Ürünler Sorumlusu Türkiye Erdal Yılmaz

Sivasspor Kurumsal[değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya:SivassporSosyalMedya.jpg
Sivasspor'un Sosyal Medyada kullandığı resmi hesapları

Sivasspor Mağazası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un orijinal ve lisanslı forma, atkı, kaşkol, bere, swetshirt, ceket, gömlek, süs eşyaları vb. gibi birçok değişik ürünlerinin satışını sanal alemde gerçekleştiren Sivasspor Mağazası yapmaktadır. Ayrıca Sivasspor'un bazı orijinal ve lisanslı ürünleri Taraftar Store mağazalarında satışı gerçekleşmektedir.

Sivasspor Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un yoğunluğu futbol takımı hakkında bilgi vermek, başkanın duyuyurularını yayımlamak için hazırlanan dergidir.

Taraftar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor tribünlerinde bulunan taraftar grubu ismi Yiğido Gençlik 'tir. Taraftarların en ünlü sloganı Beyaz Kırmızı Anadolu Yıldızı 'dır. Taraftarlar her maç 58. dakikada telefon flashları ile birlikte tribünlerinde tezahürat yaparlar.

İstatistikler ve Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekabetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un kurulduğu günden bu yana Kayserispor ile bir rekabet halindedir. İki kulüp arasında ki ilk maç tarihe 1967 Kayseri Stadyum Faciası olarak geçmiştir. Bu olaydan sonra iki takım 5 yıl süreyle aynı ligde yer alması yasaklanmıştır. Bu rekabet hala devam etmektedir.

Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor'un formalarını 2008-09 sezonuna kadar Diadora, bu sezondan beri ise Adidas üretmektedir. Formalar, genelde çubuklu, kırmızı ve beyaz olmaktadır. Ayrıca 2009-10 ve 2012-13 sezonunda mavi, 2011-12 sezonunda siyah, 2014-15 sezonunda ise sarı formalar da üretilmiştir.

Üretici ve Sponsorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Üretici Göğüs Reklamı Sırt Reklamı Şort Reklamı Kol Reklamı
2004-06 Diadora Cola Turka - - -
2006-07 Turkcell - - Turkcell
2007-08 Turkcell - - Turkcell
2008-09 Adidas Turkcell - - -
2009-10 Turkcell - - -
2010-11 Türk Kızılayı Aksa Elektrik - Marka AVM
2011-12 Spor Toto - Tony Montana -
2012-13 Spor Toto Marka AVM - -
2013-14 Riga Boya Marka AVM Spor Toto Tony Montana
2014-15 Marka AVM Aksa Elektrik Tony Montana Betta
2015-16 Marka AVM Metropol AVM - -

Klasik Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Klasik
İç Saha Forması
Klasik
Deplasman 1
Klasik
Deplasman 2

Sezonlara Göre İç Saha Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-2010
2010-2011
2011-2012
2013-2015

Sezonlara Göre Deplasman Forması[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-2011
2011-2013
2013-2015

Alternatif Formalar[değiştir | kaynağı değiştir]

2011-2012
2012-2013
2013-2014
2014-2015

Kulüp Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılından 2014-2015 sezonuna kadar maçlarını 4 Eylül Stadyumu'nda oynayan Sivasspor 2015-2016 sezonunun 2. yarısından itibaren maçlarını Sivas Arena'da oynayacaktır.

Sivasspor'un 2015-2016 sezonunun 2. yarısına kadar maçlarını oynadığı 4 Eylül Stadyumu

Lütfullah Bilgin Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivasspor Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri 96.500 metre kare arazi üzerine kurulmuş olan tesisler 2011 yılında yapımı tamamlanmıştır. Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri Türkiye’nin en modern ve en büyük tesislerinden biridir. Tesislerin içerisinde A Takım binası, idari bina, 3 doğal çim ve 2 sentetik çim antrenman sahası, 1 basketbol ve voleybol sahası, 1 kapalı spor kompleksi, 1 restaurant, 1 saha bakım binası, 200 araçlık genel otopark, at çiftliği, açık ve kapalı at binim alanları bulunmaktadır.

Avrupa Kupaları Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Turnuva Oyn G B Y AG YG
UEFA Şampiyonlar Ligi 2 1 0 1 3 6
UEFA Avrupa Ligi 2 0 0 2 0 5
UEFA Intertoto Kupası 4 1 1 2 3 7
Toplam 8 2 1 5 6 18

Geçmiş Yılların Puan Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Poz. Maç G B M AG YG Puan Türkiye Kupası Teknik Direktör
2005-06 8 34 10 13 11 34 44 43 1. Kademe Werner Lorant
2006-07 7 34 14 6 14 41 44 48 Grup Aşaması Karol Pecze
2007-08 4 34 23 4 7 57 29 73 2. Kademe Bülent Uygun
2008-09 2 34 19 9 6 54 28 66 Yarı Final Bülent Uygun
2009-10 15 34 8 10 16 42 59 34 Grup Aşaması Bülent Uygun
2010-11 15 34 8 11 15 43 57 35 Play-Off Turu Mesut Bakkal
2011-12 7 34 13 11 10 57 54 50 Çeyrek Final Rıza Çalımbay
2012-13 12 34 12 8 14 42 46 44 Yarı Final Rıza Çalımbay
2013-14 5 34 16 5 13 60 55 53 Grup Aşaması Roberto Carlos
2014-15 15 34 9 9 16 43 50 36 Yarı Final Roberto Carlos
2015-16 2. Tur Sergen Yalçın
  Avrupa Kupalarına katılmaya hak kazandığı sezonlardır
Not: Tablo Süper Lig sezonlarını içerir. Teknik Direktörler sezona başlanılan menajerlerdir

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2005-

1967-1983, 1984-1986, 1999-2005

1986-1999

1983-1984

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]