1983-84 Federasyon Kupası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1983-84 Türkiye Kupası
Turnuva detayları
Takım 158
Final durumu
Şampiyon Trabzonspor (3. şampiyonluğu)
İkinci Beşiktaş
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 313

Türkiye Kupası 1983-84 Sezonu Türkiye Kupası turnuvasının 22. organizasyonudur ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenmiştir. 1983-84 Türkiye Kupası'na; amatör liglerde oynayan 91 ve profesyonel liglerde oynayan 67 olmak üzere toplam 158 takım katılmıştır.[1]

Birinci kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci kademede oynayan kulüpler;
- 90 kulüp : 1982-83 Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası'na katılan; Afyon Şekerspor, Antalya Yolspor, Babaeskispor, Bayrampaşa, Bursa Kültürspor, Bursa Merinosspor, Cerrahpaşa Spor Kulübu, Çanakkale Jandarmagücü, Çaykurspor, Çorluspor, Dikilitaş, Gümüşhane İl Özel İdare, Isparta Karaağaç Gençlik, İstanbul Cankurtaran, İstanbul Karagücü, İstanbul Küçükpazar, İzmir Hilalspor, İzmirspor (AM), Kocaeli Kağıtspor, Kocaeli Petkimspor, Kocaeli Tütünçiftlik, Kütahya Termikspor, Maltepespor, Mustafakemalpaşa, Okmeydanı, Trabzon Yolspor, Trabzonspor (AM).

İlk maçlar 31 Ağustos 1983 tarihinde, ikinci maçlar 7 Eylül 1983 tarihlerinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Gümüşhane İl Özel İdare 2 - 11 Trabzonspor 1 - 6 1 - 5
Okmeydanı 3 - 2 Kocaeli Tütünçiftlik 0 - 0 3 - 2
Antalya Yolspor - Isparta Karaağaç Gençlik 12 - 0 -
Babaeskispor 1 - 2 Bursa Merinosspor 0 - 1 1 - 1
Çanakkale Jandarmagücü 5 - 7 Bayrampaşa 2 - 2 3 - 5
Çorluspor 5 - 1 Kocaeli Kağıtspor 3 - 0 2 - 1
Dikilitaş 1 - 2 Bursa Kültürspor 1 - 0 0 - 2
İstanbul Küçükpazar 1 - 7 Cerrahpaşa Spor Kulübu 0 - 3 1 - 4
İzmirspor (AM) - İzmir Hilalspor 2 - 0 -
Kocaeli Petkimspor 5 - 4 İstanbul Karagücü 3 - 0 2 - 4
Kütahya Termikspor - Afyon Şekerspor 3 - 1 -
Maltepespor 1 - 3 İstanbul Cankurtaran 1 - 1 0 - 2
Mustafakemalpaşa - Erdekspor 1 - 1 -
Trabzon Yolspor - Çaykurspor 1 - 0 -

İkinci kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci kademede oynayan kulüpler;
- 45 kulüp : Birinci kademeden yükselen; Ağrı Demirspor, Aksaray Gençlik, Altay (AM), Ankaragücü (AM), Antalya Yolspor, Başkarcı İdman Yurdu, Bayrampaşa, Bursa Kültürspor, Bursa Merinosspor, Bursa Tunaspor, Cerrahpaşa Spor Kulübu, Çarşambaspor, Çine Madranspor, Çorluspor, Dört Eylül Belediyespor, Erdekspor, Erdemir Ereğlispor, Erzincan Karagücü, Eskişehir DSİ Bentspor, Galata, İstanbul Cankurtaran, İzmir Denizgücü, İzmir Havagücü, İzmirspor (AM), Kayseri Sümerspor, Kocaeli Petkimspor, Konya Şekerspor, Kütahya Termikspor, Mersin Kuvayı Milliye, Muş Muratspor, Okmeydanı, Ordu Esnafspor, Palandökenspor, Silahlı Kuvvetler Gücü, Sitespor, Taşköprü Gençlik, Trabzon Yolspor, Trabzonspor (AM), Ulaspor, Urfa Belediye Gençlik, Van İskelespor, Yenişehir, Yozgatspor ,
- 49 kulüp : Türkiye 2. Ligi'nde oynayan; Afyonkarahisarspor, Alibeyköyspor, Altay, Altınordu, Aydınspor, Balıkesirspor, Bandırmaspor, Beykoz, Burdurspor, Ceyhanspor, Diyarbakırspor, Düzcespor, Edirnespor, Elazığspor, Erzurumspor, Eskişehirspor, Galata, Gaziantepspor, Giresunspor, Göztepe, Ispartaspor, İskenderunspor, İstanbulspor, İzmirspor, Karşıyaka, Kayserispor, Kırıkkalespor, Kırklarelispor, Kırşehirspor, Konyaspor, Kütahyaspor, Lüleburgazspor, Malatyaspor, Mardinspor, Mersin İdman Yurdu, Muğlaspor, Petrol Ofisi, Rizespor, Sakarya Karadenizspor, Samsunspor, Sitespor, Süleymaniye Sirkeci, Şekerspor, PTT, Sebat Gençlik, Tekirdağspor, Urfaspor, Üsküdar Anadolu, Vanspor, Vefa Simtel,
- Diyarbakırspor ve Diyarbakırspor DSİ Bağlar Gençlik kura sonucu üst tura yükseldiler.

İlk maçlar 21-22 ve 28 Eylül 1983 tarihlerinde, ikinci maçlar 5-6 Ekim 1983 tarihlerinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Mersin Kuvayı Milliye 6 - 4 Urfa Belediye Gençlik 2 - 0 4 - 4
Eskişehir DSİ Bentspor - Erdemir Ereğlispor 1 - 1 -
Galata 0 - 6 Lüleburgazspor 0 - 2 0 - 4
İzmir Havagücü 6 - 1 İzmirspor (AM) 1 - 0 5 - 1
Ankaragücü 3 - 3(1-3 p) Silahlı Kuvvetler Gücü 0 - 1 3 - 2
Ağrı Demirspor 4 - 4 (d) Van İskelespor 3 - 2 1 - 2
Aksaray Gençlik 2 - 3 Konya Şekerspor 1 - 2 1 - 1
Rizespor 2 - 0 Sebat Gençlik 1 - 0 1 - 0
Çorluspor 4 - 2 Cerrahpaşa Spor Kulübu 3 - 1 1 - 1
Dört Eylül Belediyespor 3 - 5 Çarşambaspor 2 - 1 1 - 4
Düzcespor 0 - 3 PTT 0 - 2 0 - 1
Erzincan Karagücü 4 - 3 Ordu Esnafspor 4 - 1 0 - 2
Erzurumspor 4 - 3 Elazığspor 2 - 1 2 - 2
Gaziantepspor 6 - 1 Urfaspor 3 - 1 3 - 0
Kayserispor 2 - 0 Şekerspor 2 - 0 0 - 0
Mersin İdman Yurdu 6 - 1 Ceyhanspor 4 - 1 2 - 0
Kırıkkalespor 1 - 1 (d) Petrol Ofisi 1 - 1 0 - 0
Palandökenspor 2 - 5 Muş Muratspor 2 - 2 0 - 3
Taşköprü Gençlik 3 - 1 Yenişehir 0 - 1 3 - 0
Trabzonspor (AM) 1 - 0 Trabzon Yolspor 1 - 0 0 - 0
Vanspor 2 - 4 Mardinspor 2 - 0 0 - 4
Yozgatspor (d) 1 - 1 Kayseri Sümerspor 0 - 0 1 - 1
Afyonkarahisarspor 2 - 4 Kütahyaspor 1 - 1 1 - 3
Başkarcı İdman Yurdu 0 - 4 Altay (AM) 0 - 1 0 - 3
Bayrampaşa 3 - 4 Okmeydanı 1 - 3 2 - 1
Beykoz 1 - 0 İstanbulspor 0 - 0 1 - 0
Çine Madranspor 1 - 6 Antalya Yolspor 1 - 2 0 - 4
Edirnespor 1 - 2 Üsküdar Anadolu 0 - 2 1 - 0
Eskişehirspor 5 - 2 Konyaspor 3 - 0 2 - 2
Giresunspor 2 - 0 Samsunspor 1 - 0 1 - 0
Göztepe 3 - 4 Altay 1 - 1 2 - 3
Ispartaspor 4 - 2 Burdurspor 3 - 0 1 - 2
İskenderunspor 2 - 1 Malatyaspor 2 - 0 0 - 1
Karşıyaka 8 - 1 Muğlaspor 8 - 0 0 - 1
Kırklarelispor 1 - 3 Süleymaniye Sirkeci 1 - 2 0 - 1
Sakarya Karadenizspor 2 - 4 Kocaeli Petkimspor 0 - 1 2 - 3
Sitespor 2 - 2 (d) Kırşehirspor 2 - 1 0 - 1
Tekirdağspor 5 - 0 Alibeyköyspor 3 - 0 2 - 0
Ulaspor 0 - 5 İzmir Denizgücü 0 - 2 0 - 3
Vefa Simtel 1 - 0 Bandırmaspor 0 - 0 1 - 0
Altınordu 2 - 1 Balıkesirspor 0 - 1 2 - 0
Bursa Tunaspor 2 - 7 Kütahya Termikspor 2 - 2 0 - 5
Bursa Merinosspor 1 - 0 Bursa Kültürspor 0 - 0 1 - 0
İzmirspor 4 - 2 Aydınspor 2 - 2 2 - 0
Erdekspor 2 - 1 İstanbul Cankurtaran 0 - 1 2 - 1

Üçüncü kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü kademede oynayan kulüpler;
- 48 kulüp : İkinci kademeden yükselen; Altay, Altay (AM), Altınordu, Antalya Yolspor, Beykoz, Bursa Merinosspor, Çarşambaspor, Çorluspor, Diyarbakırspor, Diyarbakırspor DSİ Bağlar Gençlik, Erdekspor, Erdemir Ereğlispor, Erzincan Karagücü, Erzurumspor, Eskişehirspor, Gaziantepspor, Gaziantepspor (AM), Giresunspor, Ispartaspor, İskenderunspor, İzmir Denizgücü, İzmir Havagücü, İzmirspor, Karşıyaka, Kayserispor, Kırşehirspor, Kocaeli Petkimspor, Konya Şekerspor, Kütahya Termikspor, Kütahyaspor, Lüleburgazspor, Mardinspor, Mersin İdman Yurdu, Mersin Kuvayı Milliye, Muş Muratspor, Okmeydanı, Petrol Ofisi, PTT, Rizespor, Silahlı Kuvvetler Gücü, Süleymaniye Sirkeci, Taşköprü Gençlik, Tekirdağspor, Trabzonspor (AM), Üsküdar Anadolu, Van İskelespor, Vefa Simtel, Yozgatspor.

İlk maçlar 9 Kasım 1983 tarihinde, ikinci maçlar 30 Kasım 1983 tarihinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Altay (AM) 0 - 8 İzmirspor 0 - 3 0 - 5
Rizespor 2 - 1 Erzurumspor 2 - 1 0 - 0
Diyarbakırspor DSİ Bağlar Gençlik 2 - 4 Erzincan Karagücü 1 - 1 1 - 3
Gaziantepspor 5 - 1 Gaziantepspor (AM) 1 - 1 4 - 0
Giresunspor 2 - 3 Trabzonspor (AM) 2 - 1 0 - 2
İskenderunspor 4 - 1 Mersin Kuvayı Milliye 3 - 0 1 - 1
Kayserispor 4 - 2 Çarşambaspor 2 - 1 2 - 1
Kırşehirspor 3 - 1 Yozgatspor 1 - 0 2 - 1
Mardinspor 3 - 2 Diyarbakırspor 1 - 0 2 - 1
Mersin İdman Yurdu 5 - 0 Konya Şekerspor 2 - 0 3 - 0
Van İskelespor 8 - 4 Muş Muratspor 6 - 3 2 - 1
Altay 2 - 3 Karşıyaka 1 - 2 1 - 1
Altınordu 6 - 0 İzmir Denizgücü 4 - 0 2 - 0
Antalya Yolspor 2 - 6 Ispartaspor 1 - 2 1 - 4
Beykoz 1 - 3 Vefa Simtel 1 - 1 0 - 2
Bursa Merinosspor 1 - 6 Çorluspor 0 - 3 1 - 3
Erdemir Ereğlispor 7 - 1 Kütahya Termikspor 3 - 0 4 - 1
İzmir Havagücü 1 - 2 Erdekspor 0 - 0 1 - 2
Kütahyaspor 6 - 0 Taşköprü Gençlik 3 - 0 3 - 0
Kütahyaspor 3 - 2 Süleymaniye Sirkeci 2 - 1 1 - 1
Okmeydanı 2 - 4 Üsküdar Anadolu 1 - 2 1 - 2
Petrol Ofisi 3 - 5 PTT 3 - 4 0 - 1
Silahlı Kuvvetler Gücü 0 - 7 Eskişehirspor 0 - 3 0 - 4
Tekirdağspor 5 - 0 Kocaeli Petkimspor 5 - 0 0 - 0

Dördüncü kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü kademede oynayan kulüpler;
- 24 kulüp : Üçüncü kademeden yükselen; Altınordu, Çorluspor, Erdekspor, Erdemir Ereğlispor, Erzincan Karagücü, Eskişehirspor, Gaziantepspor, Ispartaspor, İskenderunspor, İzmirspor, Karşıyaka, Kayserispor, Kırşehirspor, Kütahyaspor, Lüleburgazspor, Mardinspor, Mersin İdman Yurdu, PTT, Rizespor, Tekirdağspor, Trabzonspor (AM), Üsküdar Anadolu, Van İskelespor, Vefa Simtel.

İlk maçlar 14 Aralık 1983 tarihinde, ikinci maçlar 21 Aralık 1983 tarihinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
İzmirspor 1 - 2 Eskişehirspor 1 - 0 0 - 2
Erzincan Karagücü 1 - 9 Rizespor 1 - 2 0 - 7
İskenderunspor 2 - 1 Trabzonspor (AM) 0 - 0 2 - 1
Kayserispor 2 - 3 Gaziantepspor 2 - 0 0 - 3
Kırşehirspor 3 - 0 PTT 1 - 0 2 - 0
Mersin İdman Yurdu 2 - 2 (d) Karşıyaka 2 - 1 0 - 1
Van İskelespor 0 - 10 Mardinspor 0 - 2 0 - 8
Altınordu 7 - 2 Ispartaspor 6 - 1 1 - 1
Erdekspor 1 - 8 Kütahyaspor 1 - 4 0 - 4
Lüleburgazspor 2 - 1 Erdemir Ereğlispor 2 - 0 0 - 1
Tekirdağspor 2 - 2 (d) Çorluspor 2 - 1 0 - 1
Üsküdar Anadolu 0 - 2 Vefa Simtel 0 - 1 0 - 1

Beşinci kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşinci kademede oynayan kulüpler;
- 12 kulüp : Dördüncü kademeden yükselen; Altınordu, Çorluspor, Eskişehirspor, Gaziantepspor, İskenderunspor, Karşıyaka, Kırşehirspor, Kütahyaspor, Lüleburgazspor, Mardinspor, Rizespor, Vefa Simtel,

- 1 kulüp : 1982-83 Türkiye Amatör Futbol Şampiyonu Kahramanmaraşspor,

- 17 kulüp : 1983-84 Türkiye 1. Futbol Ligi'nde oynayan; Adana Demirspor, Adanaspor, Ankaragücü, Antalyaspor, Beşiktaş, Boluspor, Bursaspor, Denizlispor, Galatasaray, Gençlerbirliği, Karagümrük, Kocaelispor, Orduspor, Sakaryaspor, Sarıyer, Trabzonspor, Zonguldakspor.

İlk maçlar 22 Şubat 1984 tarihinde, ikinci maçlar 14-15 Mart 1984 tarihlerinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Denizlispor 0 - 1 Beşiktaş 0 - 1 0 - 0
Karşıyaka 3 - 0 Kahramanmaraşspor 2 - 0 1 - 0
Mardinspor 1 - 6 Trabzonspor 0 - 1 1 - 5
Adana Demirspor 2 - 3 Gençlerbirliği 1 - 1 1 - 2
Altınordu 8 - 3 Çorluspor 4 - 1 4 - 2
Antalyaspor 2 - 1 Kırşehirspor 2 - 0 0 - 1
Boluspor 1 - 0 Adanaspor 1 - 0 0 - 0
Rizespor 1 - 2 Gaziantepspor 1 - 0 0 - 2
Eskişehirspor 3 - 4 Galatasaray 2 - 1 1 - 3
İskenderunspor 0 - 1 Karagümrük 0 - 0 0 - 1
Kocaelispor 2 - 2 (d) Sakaryaspor 2 - 1 0 - 1
Kütahyaspor 0 - 4 Zonguldakspor 0 - 1 0 - 3
Ankaragücü 5 - 1 Orduspor 5 - 0 0 - 1
Sarıyer 2 - 5 Bursaspor 0 - 3 2 - 2
Vefa Simtel 5 - 1 Lüleburgazspor 3 - 0 2 - 1

Altıncı kademe[değiştir | kaynağı değiştir]

Altıncı kademede oynayan kulüpler;
- 15 kulüp : Beşinci kademeden yükselen; Altınordu, Ankaragücü, Antalyaspor, Beşiktaş, Boluspor, Bursaspor, Galatasaray, Gaziantepspor, Gençlerbirliği, Karagümrük, Karşıyaka, Sakaryaspor, Trabzonspor, Vefa Simtel, Zonguldakspor,

- 1 kulüp : 1982-83 Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe.

İlk maçlar 28 Mart 1984 tarihinde, ikinci maçlar 11-12 Nisan 1984 tarihinde olmak üzere müsabakalar çift maç üzerinden oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Gaziantepspor 2 - 2 (d) Beşiktaş 2 - 1 0 - 1
Trabzonspor 7 - 2 Zonguldakspor 6 - 1 1 - 1
Altınordu 3 - 3 (d) Galatasaray 2 - 2 1 - 1
Boluspor 1 - 0 Vefa Simtel 0 - 0 1 - 0
Bursaspor 2 - 1 Antalyaspor 1 - 1 1 - 0
Fenerbahçe 3 - 0 Karagümrük 2 - 0 1 - 0
Gençlerbirliği 2 - 3 Karşıyaka 1 - 1 1 - 2
Sakaryaspor 2 - 3 Ankaragücü 1 - 1 1 - 2

Çeyrek Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeyrek final eşleşmelerinin ilk maçları 18 Nisan 1984, rövanş maçları ise 25 Nisan 1984 tarihlerinde oynandı.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Beşiktaş 1 - 0 Ankaragücü 1 - 0 0 - 0
Fenerbahçe (3–1p)2 - 2 Bursaspor 2 - 0 0 - 2
Galatasaray 2 - 2 (d) Karşıyaka 2 - 1 0 - 1
Trabzonspor 4 - 0 Boluspor 2 - 0 2 - 0

Çeyrek final 1. maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeyrek final 2. maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı final ilk maçlar 9 Mayıs 1984, ikinci maçlar 16 Mayıs 1984 tarihlerinde oynanmıştır.

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Fenerbahçe 2 – 4 Beşiktaş 0 – 0 2 – 4
Trabzonspor 1 – 0 Karşıyaka 1 – 0 0 – 0

Yarı final 1. maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı final 2. maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1983-84 Türkiye Kupası finali tek maç üzerinden İzmir'de oynanmıştır. Rakibine uzatma dakikalarında 2-0 üstünlük sağlayan Trabzonspor üçüncü kez Türkiye Kupası şampiyonu olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]