Fenerium

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fenerbahçe Spor Ürünleri San ve Tic A.Ş.
EndüstriPerakendecilik
Kuruluş2000
Genel merkeziTürkiye Türkiye
Ürüngiyim, aksesuar, kişisel bakım
SahibiFenerbahçe Spor Kulübü
Web sitesifenerium.com

Fenerbahçe Spor Ürünleri San ve Tic A.Ş. (Fenerium), Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ürünlerinin satışını yapan anonim şirket.

2000 yılı içerisinde Fenerbahçe Spor Kulübü'ne mali kaynak sağlamak amacı ile yola çıkarak ortaya çıkan Fenerium markası 2013 yılı itibarıyla toplam 9.292 m²'de faaliyet gösteren mağazaları ve satış noktaları ile Fenerbahçe taraftarlarına hizmet veren, Türkiye perakende sektöründe önemli bir yer alan bir mağazalar zinciri olmuştur.

Sahip olduğu 83 mağazanın 39’u İstanbul, 8’i Ankara, 4’ü İzmir, 3’ü Antalya, 2’si Adana,2’si Aydın, 2’si Hatay, 2’si de Kocaeli, 2’si Konya, 2’si Samsun, 2’si Sakarya'da bulunmaktadır. Diğer illerde bulunan Fenerium mağazaları ise Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Şanlıurfa ve Tekirdağ da faaliyet göstermektedir. Türkiye dışında bulunan 2 mağaza ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (Lefkoşa Fenerium) ve Hollanda'da (Rotterdam Fenerium)[1] mağazalarıdır. Ayrıca 3 adet gezici tır da tüm Türkiye genelinde hizmet vermektedir. 83. ve 84. mağazalar olarak kabul edilen sanal Fenerium mağazaları fenerium.com.tr ve fenermarket.com adresi üzerinden Türkiye ve yurt dışında yaşayan tüm taraftarlara hizmet sunmaktadır.

Özellikle yurt dışında yaşayan taraftarlara yoğun ilgi gösterdiği sanal Fenerium mağazası yurt içinde de önemli bir satış performansı yakalamıştır. Bu mağazalar ile Fenerium‘un ulaştığı toplam satış alanı 8.000 m² ve toplam 4.500'ün üzerinde ürün çeşidi olmuştur.

Fenerium Fenerbahçe Spor Kulübü'nün çeşitli branş ve takımlarının doğrudan sponsorudur. Firmanın yönetimi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda bulunmaktadır.

Markaların uluslararası tescili konusundaki Madrid Anlaşması ve bu anlaşmaya ilişkin protokol çerçevesinde Fenerium ve 1907 markaları 63 ülkede tescillidir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rotterdam Fenerium açıldı". 8 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2014. 
  2. ^ "Tescil". 15 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]