Türkiye Futbol Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye Futbol Federasyonu
TFF logo.png
Kısaltma TFF
Kuruluş tarihi 1 Ocak 1923
Üyelik FIFA
Üyelik tarihi 21 Mayıs 1923
Bölgesel üyelik UEFA
Başkan Hüsnü Güreli (geçici)

Türkiye Futbol Federasyonu (kısaca TFF),1 Ocak 1923'te kurulan, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla kuruldu. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi oldu.

FIFA üyesi Türkiye, ilk millî maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynar. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlandı. Ardından gelen dönemde millî takımı 1924 Yaz Olimpiyatları'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirildi. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam oldu.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara millî takımın yurt dışındaki ilk maçı olarak geçti.

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ise bir Türk hakemin ilk kez bir millî maçta görev yapması anlamına gelir. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlayarak, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Millî Küme maçları da yine bu dönemde tertip edildi.

1938 yılında Türk Spor Kurumunun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçmiş olur.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcularla birlikte UEFA'ya üye yapıldı. 1962 yılında UEFA, Türkiye'nin tam üye olduğunu açıkladı.

Yine 1962-63 sezonundan itibaren Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılacak takımları belirlemek üzere Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası organize eder.

2012 yılında Federasyon başkanlığına gelen Yıldırım Demirören 2019 yılında yapılan İddia ihalesinin ortaklığı olan şirket tarafından kazanılması sonucunda başkanlık görevinden istifa etti. Yerine 2019 yılının Haziran ayında yapılacak kongreye kadar Hüsnü Güreli geçici başkan olarak yönetim kurulu tarafından atandı.[1]

Görev yapmış başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlı kurullar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Denetleme Kurulu: Yönetim Kurulunca hazırlanan ve Genel Kurulca kabul edilen talimata uygun olarak Federasyonun mali işlemlerini Genel Kurul adına denetleyen, her yıl hazırlayacağı yıllık denetleme raporunu Genel Kurulun onayına sunmakla yetkili kurul.
 • Tahkim Kurulu: TFF Statüsü ve ilgili talimatlar uyarınca karar verme yetkisine sahip kurul ve organlar tarafından verilecek kararları nihai olarak inceleyerek kesin karara bağlamakla yetkili kurul.
 • Uyuşmazlık Çözüm Kurulu: Kulüpler, futbolcular, teknik direktörler, antrenörler, futbolcu temsilcileri, sağlık personelleri ve müsabaka organizatörleri aralarındaki futbolla ilgili her türlü sözleşmeden doğan ihtilafların çözümü ile yetkili kurul.
 • Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu: Profesyonel futbol faaliyetlerinde bulunan kulüp, futbolcu, teknik direktör, antrenör, yönetici, müsabaka görevlileri ve profesyonel futbolda görevli diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlallerini karara bağlamakla yükümlü yetkili kurul.
 • Amatör Futbol Disiplin Kurulu: Türkiye birinciliğine varan futbol müsabakalarına katılan amatör kulüpler ile bu kulüplerde görevli futbolcu, teknik direktör, antrenör, yönetici ve diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlalleri ile aynı müsabakalarda görev yapan hakem ve diğer görevlilerin disiplin ihlallerini ilk derecede karara bağlamakla yükümlü yetkili kurul.
 • Kulüp Lisans Kurulu: Lisans için başvuran kulüplerin sunduğu bilgi ve belgeler çerçevesinde ve TFF kulüp lisans talimatı doğrultusunda başvuru sahibi bir kulübe lisans verilip verilmemesine, lisansın geri alınmasına ve kulüp lisans talimatında öngörülen cezaların uygulanıp uygulanmamasına karar veren yetkili kurul.
 • Etik Kurulu: Türk futbolunun etik değerleri ve marka değerinin korunması ve toplumdaki saygınlığının zedelenmesinin önüne geçilmesi konusunda gerekli hukuki denetimleri yapmakla yükümlü yetkili kurul.
 • Merkez Hakem Kurulu: Hakemlerle ilgili atamaları yapan hakemlere gerekli cezaları veren, futbol maçlarına hakem atamakla görevli yetkili kurul.
 • Temsilciler Kurulu: 4 lig kategorisindeki profesyonel kulüplerin müsabakalarına temsilci atamaları yanı sıra, seçkin ve nitelikli kadrosunun periyodik eğitimlerini gerçekleştirmekte ve müsabaka raporlarını internet ortamında Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde kurulan sistem (FYS) üzerinden en hızlı şekilde alarak Federasyonun ilgili birimlerine ulaştırmakla, temsilcileri gerek raporları üzerinden, gerekse görsel ve video kayıtlar üzerinden denetlemekle yükümlü yetkili kurul.
 • Sağlık Kurulu: Kendi uzmanlık alanlarına giren konularda, sağlık ekibi üyelerine gerekli eğitimi vermek, futbolcu sağlığını korumak, futbolcu performansını değerlendirmek, geliştirmek ve yüksek tutmakla görevli yetkili kurul.
 • Dopingle Mücadele Kurulu: Futbolcuların doping kullanımını kontrol eden, gerektiğinde kulüplere ve oyunculara ceza uygulamasında yetkili kurul.

Yönetim kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Şubat 2019 [2] itibarıyla
İsim Unvanı
Hüsnü Güreli Başkan (geçici)
Servet Yardımcı 1. Başkanvekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkiler
Nihat Özdemir Başkanvekili, İcra Kurulu Üyesi, Tesisler ve Yatırımlar
Ali Dürüst Başkanvekili, İcra Kurulu Üyesi, Milli Takımlar
İbrahim Usta Başkanvekili, İcra Kurulu Üyesi
Cengiz Zülfikaroğlu Tesisler Komitesi Üyesi, İdari İşler, Organizasyon ve Etkinliklerden Sorumlu Üye
Ali Düşmez İcra Kurulu Üyesi, Amatör Kurul Başkanı, Profesyonel Kurul Üyesi
Erhan Kamışlı TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig, Profesyonel Kurul
Kaan Terzioğlu Yeni Projeler
Mustafa Çağlar Genç Milli Takımlar
Alaattin Aykaç Dış İlişkiler
Ahmet Gökçek E-Bilet
Mete Düren Basın Sözcüsü
Fuat Guguloğlu Futbol Menajerleri Değerlendirme Kurulu (Başkan)
Ziya Erbaş Yedek üye
Zafer Tırpançeker Yedek üye
Selahattin Aydoğdu Yedek üye
Serhat Soysal Yedek üye
Ali Özdoğan Yedek üye
Atilla Bingöl Yedek üye
Erdoğan Tekgöz Yedek üye
Mustafa Küçükmeral Yedek üye
Cevat Ay Yedek üye
Ömer Sarılar Yedek üye
Saliha Kübra Kabaali Yedek üye
Bayram Yüksel Yedek üye

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "TFF Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti". Haberturk.com. 28 Şubat 2019. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2019. 
 2. ^ http://www.tff.org/default.aspx?pageID=147

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]