Çaykur Rizespor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çaykur Rizespor
Çaykur Rizespor logosu
Tam isim Çaykur Rize Spor Kulübü
Takma isim(ler) Atmacalar
Renkler           Mavi, Yeşil
Kuruluş 19 Mayıs 1953 (Şablon:Number table sorting/error63 yıl, &0000000000732677.000000732.677 günİfade hatası: Beklenmedik < operatörü önce.)
Stadyum Çaykur Didi Stadyumu
(Kapasite: 15,485)
Başkan Türkiye Metin Kalkavan [1]
Teknik direktör Türkiye Hikmet Karaman
Lig Süper Lig
2014-15 Süper Lig, 14.
Resmî site caykurrizespor.org.tr
İç saha
Deplasman
Üçüncü
Şu anki sezon

Çaykur Rizespor, Türkiye'nin Rize ili merkezli futbol kulübü. 19 Mayıs 1953'te kurulan takım, iç saha maçlarını Çaykur Didi Stadyumu'nda oynamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize İdman Yurdu[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize İdman Yurdu'nun logosu

Rizeli gençler, henüz I. Dünya Savaşı'nın izlerini üzerinden atmamışken, Rize'nin Rus işgalinden kurtulmasının 1. yıl dönümünde Rize merkezinde, Rize'nin ilk spor kulübü olan Rize İdman Yurdu'nu kurdular.

Kulübün kuruluşunda o zamanlar görevi gereği Rize'de bulunan Suphi Bey ve bir dönem Ankara Emniyet müdür muavini olarak da üst düzey bir güvenlik amiri olarak görev yürüten İsmail Kentay bilhassa meşgul olmuşlardı. Diğer kurucular Kalamozlu Ali Bey, Ali Kemal Kavrakoğlu, Memiş Kanburoğlu, Hamdi Tuzcuoğlu, Sadettin Türüt, Sabri Kolçak, Acente İbrahim, Lazoğlu Ahmet Bey'dir. Bu grubun özel girişimleri ile o zamanlar Rize Belediyesi'nin bulunduğu binanın yanında iki odadan oluşan bir lokal de ayarlandı.[2]

Rize İdman Yurdu'nun etkinlik gösterdiği spor branşları futbol ve aletsiz jimnastikti. Bu arada müzik kolu da açılmış, böylece Rize şehir bandosunun da çekirdek kadrosu kendiliğinden oluşturulmuştu. Bandonun bütün aletlerini Lazistan Mebusu Süleyman Sudi Sofuoğlu (Kartal) Bey hediye etmişti.[2]

Şark İdman Ocağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şark İdman Ocağı, 25 Haziran 1923 tarihinde Barış Oteli ismindeki binada faaliyete geçti. Kulübün kurucular konseyi Ali Kemal Kavrakoğlu, Rıfkı Tuzcuoğlu, İshak Turnaoğlu, Hamdullah Şadoğlu, Hasan Biber, Riyazi Diren ve Kamil Karadeniz'den oluşmaktaydı.

“Şehirde iki rakip kulübün faaliyette bulunması, o zamanki müteassıp haleti ruhiyeye rağmen, daima artan bir seyirci kitlesini kendisine çekiyordu” sözü, 80 yıl öncesinin Rizespor’unu, o günün katıksız dili ile güzel bir şekilde ifade ediyordu.[2]

İlk yerel Rize derbileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kulübün aralarında sıkça yaptıkları maçlar, tarihte bir yerlerde gizlenmiş bir yerel derbi edasındaydı. 7 Kasım 1923 Cuma günü yapılan unutulmaz maçı Şark İdman Ocağı 1-0 kazanmıştı. Karşılaşmanın hakemliğini ise, o zaman Rize’de bulunan 7. Alay subaylarından Yüzbaşı İsmet Bey yapmıştı.[2]

Rize futbolunun iki takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize'de futbolun başlangıcında önemli rolleri olan Şark İdman Ocağı ve Rize İdman Yurdu'nun futbol rekabetini Rize kalıpları içinde, birbirlerine meydan okuma şeklinde bırakmadıkları da görülmektedir. Bu iki takım Trabzon ve Samsun'a seyahatler tertip ettiler. Üstelik, futboldan başka jimnastik çalışmalarına da önem verildiği, bu yönelime rehberlik eden Suphi Bey’in büyük bir emek harcadığı bilinmektedir.[2]

Şark İdman Ocağı, sportif etkinliklerini iki yıl kadar devam ettirdi. İdmanyurdu ise, çok çeşitli aşamalardan geçerek, Rize Fener Gençlik Kulübü'ne temel oluşturdu.

Rize’de spor hareketlerinin başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

1973 yılında Rize Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü'nce hazırlanan “Rize Bölge Sporunda 50 Yıl” isimli kitabın ön sözünde yer alan bir paragrafta şöyle deniyordu: "Bölgede spor hareketleri 1932 yılında Halkevlerinin açılması ile başlar." Bu eserden sonra yazılan kitaplar da Rize'de spor hareketlerinin başlangıç tarihini 1932 olarak gösteriyordu. Bu hata daha sonra Rize spor tarihini irdeleyen yazarları da yanılgıya itiyor, ilde spor hareketlerinin başlangıcı 1932 olarak tarihe geçiyordu.[2]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüp, Kurtuluş Savaşı ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 34. yıldönümü olan, 19 Mayıs 1953 yılında Manifaturacı Yakup Temizel, Manifaturacı Atıf Taviloğlu, Manifaturacı İsmet Bilsel, Defterdar Yaşar Tümbekçioğlu ve Manifaturacı Muharrem Kürkçü'den oluşan 5 kişilik Kurucular Heyeti ile Rize'de, "gençliğin beden ve kültürel yeteneklerini artırmak ve bu sahada sunulacak öğretilerle gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla", "Rizespor" adıyla kuruldu.

Kulübün renkleri olarak benimsenen "Sarı", o zamanlar Rize'de bolca yetişen portakal ve limon narenciyesini, "Yeşil" ise, halen Rize'nin sembolü olan çayı temsil ediyordu.

İlk başkanlığa, Kurucu Üyelerden Yaşar Dömlekçioğlu seçildi.

Rizespor’un, 1953’ten 1968’e kadar 15 yıllık amatör faaliyetinde, Ahmet Durmuş, Ali Durmuş (Millî Ali), Kenan Tiryaki, Mustafa Erol, İrfan Akaslan, Mahmut Salih Yavuz, Salih Kazancı, Ahmet Kemal Yavuz, Hamil Kazancı, Mustafa Veziroğlu, Yılmaz Özkan, Yılmaz Balta, Ahmet Fenci, Akif Fenci, Oktay Arayıcı, Abdullah Kıtır, Mustafa Kazdal, Abdullah Şeker ve Ömer Çakır gibi yerel futbolcular forma giydi.

1968'den 1990'a kadar Rizespor olarak anılan kulübün logosu.

1968 Yılında Tüzük değişikliğiyle profesyonelliğe geçerek, Rize Güneşspor, Rizegücü]] ve Fenergençlik kulüplerinin birleşmesiyle MaviYeşil renkler altında, 2. Lig'e son anda Sivasspor'un alınması üzerine mücadelesine 3. Lig'den başladı. 3. Lig'de Elazığspor deplasmanında çıkan olaylar nedeniyle hükmen 3-0 yenik sayıldı. Ayrıca 2 puanı silindi. 2. Lig'e Rizespor yerine 3. sıradaki Tarsus İdman Yurdu çıktı. 3-0’lık hükmen yenilgi, Türk futbol tarihinde ilk kez Rizespor için uygulandı.Bu süre içerisinde de bir daha Amatör Liglere düşmeden, 1978-1979 sezonunda 2. lig şampiyonluğuyla, Türkiye 1. Liginde ilk defa oynama hakkını kazandı.[3]

Rizespor Tarihindeki İlkler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk transferler[değiştir | kaynağı değiştir]

Transferde ilk sezonda toplam olarak 367 bin lira harcayan Rizespor; Salim (Erzincan Şekerspor), Rasim (Erzincan Şekerspor), Ahmet (Giresunspor), Hakkı (Rizegücü), Ahmet (Petrolofisi), Mustafa (Erzincan Şekerspor), Mustafa (Samsunspor), İbrahim (Trabzonspor), Salih (Kastamonuspor), Atilla (Giresunspor), Sabahattin (Erzincan Şekerspor), Tuncay (Sarıyer), Yüksel (Sarıyer), Şenol (Beşiktaş), Cevat (Rize Çayspor), Kadir (Rize Çayspor), B.Cevat (Rize Çayspor), Enver (Rize Çayspor), Yücel (Rizegücü) ve Lokman'ı (Rize Çayspor) transfer etti. Bu kadroya ayda yaklaşık olarak 10 bin lira aylık ödeme planı ile sezona başladı.

İlk Teknik Direktör[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımın antrenörlüğüne, ayrıca futbolcu olarak da görev yapacak olan Beşiktaş'tan transfer edilen Şenol Birol getirildi.

İlk Yöneticiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahattin Coşkun'un başkanlık ettiği Rizespor yönetim kurulunda İsmail Ömeroğlu, Metin Akmehmet, Mustafa Özkan, Muharrem Kürkçü, M. Ali Mabarasar, İrfan Bilgin, Murat Kumbasar, Sabahattin Ulaş ve Dündar Akdeniz yer aldı.

Hazırlık maçlarında Artvin karmasını, 9-0 Hopa-Kars karmasını da 6-0 yenmeyi başaran Rizespor, bu maçların birinden aldığı 331 lira hasılata karşılık 330 lira saha masrafı ödeyince oldukça zor durumda kaldı. Yönetici Metin Akahmet bir liralık hasılat görünce "Eğer ligde de aynı hasılatı alırsak, vay halimize" diyordu.

İlk deplasman, ilk maç[değiştir | kaynağı değiştir]

Rizespor tarihinin ilk maçını 12 Ekim 1968 tarihinde deplasmanda Trabzonspor ile oynadı. 5-1 Rize'nin üstünlüğüyle biten maçta Rizespor'da şu futbolcular kadroda yer almaktaydı: Ahmet, Mustafa, Tevfik, Hamit, İbrahim, Mustafa, İlyas, Yüksel, Kadir, Şenol Birol, Haşim, Sinan ve Salih.

Yakın Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Şubat 1991 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurul'la, Karadeniz Bölgesi'nin en büyük kamu kuruluşu olan Çaykur'la birleşerek, "Çaykur Rizespor Kulübü" adını alarak o tarihten itibaren de Profesyonel Liglerdeki mücadelesini sürdürmeye başladı.[3]

Kulüp 2001-02 Süper Lig sezonunda Süper Lig'den küme düştü. Ancak 2002-03 2. Futbol Ligi A Kategorisi'nde sezonu 2. olarak tamamladı ve 1 yıl aradan sonra tekrar Süper Lig'e yükseldi. Kulüp, 2003-04 Süper Lig sezonundan itibaren kesintisiz yer aldığı Süper Lig'den 2007-08 Süper Lig sezonunda küme düştü ve bir sonraki sezon 1. Lig'de mücadele etti. Kulüp 2008-2013 yılları arası 1. Lig'de mücadele etti. 2012-13 sezonunda 1. Lig'i 2. bitirerek 5 yıl aradan sonra 2013-14 Süper Lig'de yer almaya hak kazandı. Şu anda Süper Lig'de mücadele etmektedir.

2015 yılının Şubat ayında kulüpten yapılan açıklamada 20 spor dalında daha faliyetlere başlanacağı belirtildi.[4] Bu spor dallarının basketbol, hentbol, voleybol, tenis, badminton, masa tenisi, dağcılık, rafting, yüzme, jimnastik, atletizm, judo, boks, güreş, yelken, kano, kayak, kürek, bisiklet ve kadın futbol takımı olacağı öngörülmektedir.[5]

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Cengiz Sosyal Tesisleri, Çaykur Rizespor'a 2008 yılından beri hizmet vermekte olan Rize'nin Avrupa standartlarındaki konaklama ve spor merkezidir.

Lig Katılımları[değiştir | kaynağı değiştir]

1979-1981, 1985-1989, 2000-2002, 2003-2008, 2013-

1974-1979, 1981-1985, 1989-1993, 1994-2000, 2002-2003, 2008-2013

1968-1974, 1993-1994

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Son güncelleme: 26 Ağustos 2014

Takım kadrosu

No. Pozisyon Oyuncu
1 Fransa KL Charles Itandje
2 Nijerya DF Godfrey Oboabona
3 Fildişi Sahili DF Ousmane Viera
4 Türkiye DF Koray Altınay
6 Almanya OS Robin Yalçın
7 Türkiye OS Sercan Kaya
8 Polonya FV Patryk Tuszynskı
9 Kamerun FV Léonard Kweuke
10 Gürcistan FV Nika Dzalamidze
11 Türkiye OS Eren Albayrak
14 Fransa OS Ludovic Sylvestre
15 Türkiye OS Cumali Bişi
No. Pozisyon Oyuncu
17 Türkiye DF Orhan Ovacıklı
- Türkiye DF Mehmet Akyüz
21 Türkiye OS Murat Duruer
23 Türkiye KL Gökhan Akkan
98 Türkiye KL Mert Kuleli
53 Irak DF Dhurgham Ismail
55 Avusturya OS Ümit Korkmaz
63 Türkiye FV Deniz Kadah
66 Türkiye OS Kıvanç Karakaş
88 Türkiye FV Tevfik Köse
78 Türkiye FV Ahmet İlhan Özek
99 Türkiye FV Teddy Etıenne Chevalıer

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik Direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taraftar Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotasızlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Ülkücü taraftarlar tarafından bir araya gelerek oluşturulan iç ve dış maçlarda 90 dakika destekleyen bir taraftar grubudur. Bu grup ismini 2004-2005 ve 2005-2006 senelerinde stadın belirli bir yerlerinde her maçta başka bir tribünde yer aldı ve tribün büyükleri tarafından Rotasızlar ismini aldı. Yeni Rize Şehir Stadyumu'nun deniz kale arkasında Rizespor'a destek vermektedirler. Askoroz diye tabir edilen muhit Rotasızlar grubunun merkezidir. Maçlarda ortalama 600-700, minimum 350 400 ve maksimum 2000'in üzerinde bir toplulukla destek vermektedir.

Genç Atmacalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç Atmacalar, iki yeni taraftar grubu Göçebe ve Derebeyler gruplarının 2013 yılında Emre Genç ve Osman Mete'nin önderliğinde birleşme kararı almasıyla oluşturuldu.

Mekansızlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 yılında kurulan Mekansızlar taraftar grubu Çaykur Rizespor'u hem içerde hemde deplasmanda desteklemek için kurulan Rizespor tribünlerinin tecrübeli isimleri bünyesinde bulunduran bir taraftar grubudur. Takımlarını dağ tarafı kale arkasında destekleyen Mekansızlar bir diğer namı da Dağdibi Cehennemi'dir.

Forma Sponsorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Üretici Göğüs Reklamı Kol Reklamı Sırt Reklamı Şort Reklamı Tozluk Reklamı
2015-16 Lotto Çaykur Didi Aksa Elektrik Didi -

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]