Diadora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diadora
Endüstri Spor giyim ve Spor eşyaları
Genel merkezi İtalya Giavera del Montello, İtalya
Önemli kişiler Marcello Danieli
Mario Moretti Polegato
Ürün Ayakkabı
Spor kıyafetleri ve malzemeleri
Gelir Bilinmiyor
Web sitesi www.diadora.com

Diadora, İtalya merkezli, spor eşyası üreticisi. Futbol, tenis, koşu, bisiklet, ragbi ve atletizm ayakkabıları ile giyim ve moda aksesuarları üretmektedir.

Diadora Mythos Axeler, 2009 yılında üretilen bir modeli

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını antik Yunanca’daki “dia-dorea”, hediye ve saygıyı paylaşmak kelimelerinden alan Diadora'nın kurucusu, Marcello Danieli'dir.

Danieli'nin ürettiği ilk ürün, dağcı ayakkabısıydı. Ürettiği ayakkabı birçokları tarafından beğenildi ve Danieli pazarda tutunmayı başardı. 1960'lı yıllarda ekonomik patlama, insanların artan refah seviyesi ve eğlence keyfi bazı sporlara olan ilgiyide artırmıştı. Kayak bu sporlar arasında popüler olanlardan bir tanesiydi. Danieli bu sefer kayak botları imal etmeye başladı. Ürünleri tutuluyordu. Bu sayede pazar ihtiyaçlarını karşılıyordu.

Tüm bunlardan sonra, Diadora koşu ayakkabılarını, ardından kısa bir süre sonra da, tenis ayakkabılarını tanıttı. 1970'ler de yeni yetişen genç nesil ile birlikte atletizm ve spor malzemeleri sektöründe bir patlama meydana geldi. Bu kategoride yer alan ürünlere olan ilgi çığ gibi büyüdü. Guillermo Vilas, Martin Mulligan, ve efsanevi Björn Borg gibi tenis şampiyonlarının iş birliği sayesinde Diadora'nın tenis ayakkabıları teknolojik açıdan gelişmişti.

1970'lerin ortalarında, Diadora artık futbol sporunun içinede girmişti. Eski İtalyan futbolcu Roberto Bettega, paha biçilmez danışmanlık bilgileri verdi. Diadora Amerika futbol (soccer) pazarında önemli bir marka oldu. 30 Haziran 1998 tarihinde, bir atletizm ekipmanları şirketi, Diadora tarafından satın alınmıştır. 2007 yılında Diadora, Hırvatistan futbol kulüplerinden Dinamo Zagreb ile bir sözleşme imzaladı. 2008 yılında Çin'de önemli yatırımlar yaparak bu ülke pazarına giriş yaptı. 2009 yılı Haziran ayında, Diadora ailesinin yatırım kolu, LIR aracılığıyla varlıkları satın almak için İtalyan ayakkabı üreticisi Geox kurucusu ve başkanı Mario Moretti Polegato ile bir anlaşmaya vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]