Xfce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Xfce
Xfce-4.4.png
Xfce 4.8 ekran görüntüsü
Kararlı sürüm 4.10.0 / 28 Nisan 2012
İşletim sistemi Unix benzeri
Tür Masaüstü ortamı
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2
Resmî sitesi www.xfce.org


Xfce, (XForms Common Enviroment Türkçe: XFormları Ortak Ortamı telaffuz: Eks ef si i[1]) Unix ve benzeri platformlarla uyumlu masaüstü ortamıdır. Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir. Hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır.

Xfce bir de geliştirme ortamı sunmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad metin düzenleyici, Xfmedia medya oynatıcısı ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlar da bulunmaktadır.

Xfce, GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilmektedir ve 4.6 sürümünden itibaren Thunar dosya yöneticisini kullanmaktadır. Xfce, ticari CDE'ye benzemektedir fakat her yeni sürümde biraz daha ileriye gitmektedir. Xfce masaüstü ortamı sürüm 2'den 3'e ve sonrasında 4'e geçişte olmak üzere, toplamda iki defa baştan kodlandı)

Xfce dağıtımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Xfce, her ne kadar dağıtımların varsayılan masaüstü yöneticisi olarak KDE ya da GNOME kadar yaygın bir şekilde tercih edilmese de birçok dağıtımda alternatif paket olarak sunulmaktadır.

Varsayılan olarak Xfce'i kullanan bazı dağıtımlar:

Xfce bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Xfce Sıkça Sorulan Sorular