İçeriğe atla

Xfce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xfce
Debian 11'de özelleştirilmiş panel ve Whisker Menüsü ile Xfce 4.14 sürümü
Orijinal yazar(lar)Olivier Fourdan
Güncel sürüm4.18[1] / 15 Aralık 2022
İşletim sistemiUnix benzeri
TürMasaüstü ortamı
LisansGPL, LGPL, BSD
Resmî sitesiwww.xfce.org
Kod deposugitlab.xfce.org/xfce

Xfce ya da XFCE (XForms Common Environment Türkçe: XFormları Ortak Ortamı telaffuz: Eks ef si i[2]); GNU/Linux ve Unix benzeri sistemlerle uyumlu bir masaüstü ortamı. GNU/Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir. Hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır. Ayrıca Xfce geliştirme ortamı sunmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad metin düzenleyici, Xfmedia medya oynatıcısı ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlar bulundurmaktadır.

Xfce, GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilmektedir ve 4.6 sürümünden itibaren Thunar dosya yöneticisini kullanmaktadır. Xfce, ticari CDE'ye benzemektedir fakat her yeni sürümde biraz daha ileriye gitmektedir. Xfce masaüstü ortamı; sürüm 2'den 3'e ve sonrasında 4'e geçişte olmak üzere, toplamda iki defa baştan kodlandı.

Xfce kullanan dağıtımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Xfce, her ne kadar GNOME ya da KDE kadar yaygın bir şekilde varsayılan masaüstü ortamı olarak tercih edilmese de birçok dağıtımda alternatif paket olarak sunulmaktadır. Ayrıca Pandora oyun konsolu Xfce kullanmaktadır.

Varsayılan olarak Xfce'i kullanan bazı dağıtımlar:

Xfce bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Haberler – Xfce 4.18 released". xfce.org. 15 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2022. 
  2. ^ "Xfce Sıkça Sorulan Sorular". 23 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009.