Linux Belgelendirme Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Linux Belgelendirme Projesi (LDP)[1] GNU ve Linux belgeleri oluşturup İnternette yayınlayan geniş kapsamlı bir topluluktur.[2] Tamamen gönüllü bir projedir. Bilgisayar kullanıcılarının belgeleri birbirleri ve diğer kullanıcılarla paylaşması ve kullanıcıların da birbiriyle paylaşması amacıyla başlamıştı. Belgeler, özellikle profesyonel sistem yöneticileri gibi deneyimli kullanıcılara yönelik olsa da, yeni başlayanlar için öğretici kılavuzlar da içeriyor.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

LDP ilk olarak 1992 yılında bir FTP sitesi olarak başladı ama 1993'te World Wide Web'de MetaLab'a yerleştirildi. Bu sitenin Linux ile ilgili ilk Web sitesi olduğuna inanılır. Google'da "site:tldp.org Copyright © 1992" araması telif haklarının bu yıllara kadar uzandığına dair kanıtlar içermektedir.

Bugün, LDP, çok daha fazla yazar tarafından katkıda bulunulmuş 475'in üzerinde belge barındırmaktadır. Yaklaşık bir düzinesi kitap uzunluğunda olup, bunların çoğu O'Reilly de dahil olmak üzere önemli teknik yayıncılar tarafından yayınlanmıştır.

1 Eylül 2008 tarihinde, yazarlar ve kullanıcılar arasında daha iyi etkileşimi sağlamak için LDP içinde bir wiki hizmeti sunulmaya başlandı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Linux Documentation Project". tldp.org. 24 Mayıs 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2021. 
  2. ^ Library Trends – March 22, 2005 - Strategies and technologies of sharing in contributor-run archives.- Jones, Paul [1] 15 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., part 1, retrieved 2008-09-29
  3. ^ "FrontPage - The Linux Documentation Project". wiki.tldp.org. 6 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2021.