Sürekli Dizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sürekli Dizi
Regular Show
Regular Show Logo.svg
Tür Komedi[1][2]
Yaratan J. G. Quintel
Yönetmen Denetleyici Yönetmenler:
John Infantino
Sean Szeles
Animasyon Yönetmenleri:
Robert Alvarez
Brian Sheesley
Lindsey Pollard
Sanat Yönetmeni:
Paula Spence
Yaratıcı yönetmen(ler) Mike Roth
John Infantino
Seslendiren J. G. Quintel
William Salyers
Sam Marin
Mark Hamill
Roger Craig Smith
Janie Haddad
Minty Lewis
Linda Cardellini
Besteci Mark Mothersbaugh
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Sezon sayısı 7
Bölüm sayısı 211 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı J. G. Quintel
Cartoon Network Studios İçin:
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Cartoon Network İçin:
Curtis Lelash
Rob Swartz
Rob Sorcher
Yapımcı Janet Dimon (1-3 sezonları)
Ryan Slater (4. sezon-günümüz)
Denetleyici Yapımcılar:
Chris Reccardi
Mike Roth
Sean Szeles
Gösterim süresi 11 dakika (normal bölüm)
22 dakika (yarım saatlik bölüm/özel)
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Resim formatı ABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV)
Ses formatı ABD:
Stereo (2010)
5.1 Surround Sound (2010–günümüz)
Türkiye:
Stereo (2012-günümüz)
Yayın tarihi ABD:
6 Eylül 2010 - günümüz
Türkiye:
1 Şubat 2012 - günümüz
Durumu Yayında
Dış bağlantılar
Website

Sürekli Dizi (Özgün adı: Regular Show), J. G. Quintel tarafından yapılmış ABD çizgi dizisi. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 6 Eylül 2010 tarihinde yapmıştır. Türkiye'de ise ilk önce ve hâlâ da 1 Şubat 2012 tarihinde Cartoon Network'te, daha sonra da 4 Şubat 2012 tarihinde TNT'te gösterime girmiştir. Mavi Alakarga Mordecai ve Rakun Rigby adlı parkta çalışan iki arkadaşın heyecanlı maceralarını konu almaktadır. Onlar dışında ana karakterler: Benson, Skips, Pops, Kas Adam, Çak Beşlik Hayalet, Margaret, Eileen ve CJ.

J. G. Quintel, Kaliforniya Sanat Enstitüsü'nde (California Institute of the Arts) öğrenci olduğu günlerde kendisini geliştirme amaçlı olarak çoğu Sürekli Dizi karakterini orada geliştirmiştir. Ayrıca 2005 ve 2006 yıllarında kendince geliştirdiği kısa filmleri de bulunmaktadır: The Naive Man from Lolliland (Lolliland'den Saf Adam) ve 2 in the AM PM (Öğlenden Önce Öğlenden Sonra'da 2).[3] Quintel, Cartoon Network'ün Cartoonstitute projesi için Sürekli Dizi programını seçmiştir. Proje yeşil ışık olmuştur ve 6 Eylül 2010'da başlamıştır.

Sürekli Dizi başladığından beri Cartoon Network için başarılı reytingler almıştır. Mayıs 2013'te, programın her hafta yaklaşık 2-2.5 milyon arası izleyicisi oldu. Seri eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı ve gençler ile yetişkinlerin izlemesi gelişmiştir. Sürekli Dizi birçok ödül için aday olmuştur— iki Annie Ödülleri ve dört Primetime Emmy Ödülleri dahil— "Mükemmel Yumurta" (3. sezon, 18. bölüm) bölümü için bir ödül kazanmıştır.

Cartoon Network'te 25 Aralık 2015'te Regular Show: The Movie adlı bir TV filmi yayınlanmıştır.

Türkiye'de ise bazı bölümler gösterilmemiş ve nedeni bilinmemektedir. Grave Sights, Cool Cubed, The Thanksgiving Special ve New Year's Kiss bölümleri yayınlanmamıştır. Ayrıca çoğu bölümlerin bazı kısımları kesilerek gösterilmiştir.Bay Maellard ile ilgili bazı sahneler kesilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Dizi'nin ana karakterleri Mordecai ve Rigby.

Seri, 23 yaşındaki iki eski arkadaşın — Mordecai adında mavi alakarga ve Rigby adında rakun — günlük yaşamlarının etrafında döner. Bir parkta işçi olarak çalışırlar ve günlerini işten kaytarmak için harcarlar, herhangi bir yolla kendilerini eğlendirirler. Onları en fazla sıkan şey patronlarının Benson — sakız makinesi — olmasıdır. Diğer bir çalışanı olan Skips'in — bir yeti — parkta bulunması ve parkın müdürünün Pops — koca kafalı bir lolipop — olması işlerine gelmektedir. Diğer çalışanlar da şişman ve yeşil Kas Adam ve Çak Beşlik Hayalet denen hayalettir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mordecai: Park'ta çalışan 23 yaşında mavi bir alakargadır. Sürekli işlerinden kaytarır. Mordecai, Rigby'ye göre daha dürüst, olgun davranır. Bazı zamanlarda çeşitli sorunların nedeni Rigby olsa da çözümler bulmada iyidir. Rigby gibi, Mordecai da video oyunlarını sever ama Rigby'den daha iyidir. Sık sık uğradıkları kahve dükkanında çalışan Margaret Smith'ten hoşlanmaktadır ama bunu ona söyleme cesaretini gösterememiştir. Rigby onunla bir ilişki başlatmak için birçok girişimde bulunmuştur. "Portatif Tuvalet" bölümünde CJ den hoşlanmaya başlamıştır ve "Gerçek Randevu" bölümünde çıkmışlardır. Park'ta çalışmadan önce sanat okulunda okumuş buna rağmen kötü portre becerileri nedeniyle okulu bitirememiştir. Mordecai ''1000th Chooper Flight Party'' bölümünde CJ'i Margaret'ın ailesine götürmüş ve CJ üzülmüştür
 • Rigby: 23 yaşında bir rakundur. Çok yaramaz ve eğlence delisidir. En iyi arkadaşı Mordecai'dır. Dizinin en çılgın karakteridir ve Mordecai'a göre daha çocuksu bir ruha sahiptir. Çok tembeldir ve sürekli tuhaf ve farklı şeyler yapmak ister. En kötü huyu sürekli yalan söylemesidir ve bu birçok kez Mordecai ve kendisinin başına çok kötü işler açmıştır ve Mordecai onu birçok beladan kurtarmıştır. Benson'la hiç geçinemez. Kendisinden daha çekici ve kaslı kardeşi Don'u çok kıskanır ve ondan nefret eder. Ancak kardeşiyle olan sorununu çözmüştür. Video oyunlarında berbat olmakla beraber yumruğa ve her türlü vuruşa karşı dayanıksızdır. 3. sezonun sonlarında Eileen'e aşık olmaya başlamıştır. 6. sezonun sezon finali bölümü olan "Dumped at the Altar"da Eileen ile birkaç aydır çıktıklarını Mordecai'a söyler.
 • Benson: Benson bir sakız makinesidir ve parkın müdürüdür. Benson'a herkes güvenir çünkü çok sorumluluk sahibi ve çalışkandır. Mordecai ve Rigby'ye hiçbir zaman tam olarak güvenmez ve sürekli onları azarlar. Benson kızdığında yüzü kıpkırmızı olur ve bu sayede Mordecai ve Rigby'ye sözünü geçirir ve sürekli onları parktan kovmakla tehdit eder ama hiçbir zaman bunu yapmaz.
 • Skips: Skips aslında bir yetidir ama çok dost canlısı ve olgundur. Ölümsüz olduğu için yıllardır parkta çalışmaktadır. Eğer her yıl doğum gününde geleneksel dansını yapmazsa ölecektir zaten bu sayede yıllardır yaşamaktadır. Genelde zıplayarak hareket eder. Çoğu zaman Mordecai ve Rigby'ye yardım eder ve bir sorunları olduğu zaman çözmeye çalışır. Sürekli zıpladığı için ismi Skips olmuştur. Sürekli zıplamasının nedeni eskiden bir kız arkadaşı vardır ve onlar hep zıplarlar ama kız arkadaşı ölünce Skips çok üzülür ve devamlı zıplayacağına söz vermiştir. Eski ismi Walks'tı ancak sonradan ismini Skips olarak değiştirmiştir. Çizgi filmin en bilge karakteridir ve her şeyi bilir. Bu nedenle Mordecai ve Rigby bir sorun çıkarttıklarında çözüm için ona danışır. Ayrıca harika bir bowling oyuncusudur. "Alt Etmek" adlı bölümde Rigby'yi bilek güreşinde istemeden de olsa öldürmüş, Ölüm adlı ruh alıcı geldiğinde onunla bir anlaşma yapmış ve bilek güreşinde hileyle de olsa Ölüm'ü yenip Rigby'yi kurtarmıştır.
 • Pops Maellard: O parkın sahibidir. Park ona babası Bay Maellard'dan kalmıştır. O her zaman çok sakin bir karaktere sahip olmuştur ve genellikle bir olaya kızgınlıkla yaklaşmaz. Her zaman pozitif düşünür ve çok temiz yüreklidir. Onun her zaman çocuksu bir ruhu vardır. Mordecai ve Rigby onu her zaman tuhaf bulur. O dizide genelde Mordecai ve Rigby ile takıldığı görülmüştür. Bu ironiktir çünkü Mordecai ve Rigby ona hiç saygı göstermezken, Pops'ın onlara büyük bir saygısı vardır. Ödemelerini para ile değil de şeker ve lolipop ile yapar. O şiiri çok sever.
 • Kas Adam: Asıl ismi Mitch Sorenstein'dir. Çizgi dizinin yeşil bedenli, kısa boylu, şişko ve huysuz karakteridir. Mordecai ve Rigby ile uğraşmayı çok sever. Ona göre kendisi çok güçlü ve kaslı diğerleri kassız ve zayıftır. Zaten Kas Adam lakabını kendi takmıştır. Her zaman Mordecai ve Rigby'le atışır ve her zaman Annem şakaları yapmayı çok sever ama bu şakaları ona komik gelirken çevresindekiler bundan rahatsız olmaktadır. En iyi arkadaşı Çak Beşlik Hayalet'tir. "Kas Adam'ın Sonu" bölümünde nişanlanmış ve "Dumped at the Altar" bölümünde Starla ile evlenmiştir.
 • Çak Beşlik Hayalet: Kas Adamın en iyi arkadaşıdır. Annem şakalarına her zaman gülse ve her zaman Kas Adam ile takılsa da Mordecai ve Rigby'e herhangi bir düşmanlık beslemez. Genelde konuşmaz.
 • Thomas: Kas adam ile takılırdı ve kimseye düşmanlık beslemezdi. Ancak gerçek şu ki asıl adı Nicolai'dır, bir Rus ajanıdır. The Real Thomas bölümünde bu ortaya çıkmıştır ve Thomas'ın son göründüğü bölümdür.
 • Margaret: Kırmızı renkli bir kuştur. Bir kahve dükkanında çalışır ama aynı zamanda üniversite sınavı için hazırlanır. Mordecai ondan hoşlanır ama bir türlü itiraf edemez. Mordecai haricinde birçok erkek çıkmıştır. "Amadeus Restoranı" bölümüde Mordecai ile yemeğe çıktıklarında Mordecai ona çıkma teklifi eder. Ancak Margaret istediği üniversiteyi kazandığı için elinde olmayarak kabul edemez ve bu durum onu çok üzer. Eileen Düz Ekran bölümünde şehire geri döner. Hoş Olmayan İkili Buluşma bölümünde Mordecai'den hala hoşlandığını itiraf eder.
 • Eileen: Rigby'den sürekli hoşlanır ama Rigby asla ondan hoşlanmazdı fakat Rigby 3. sezonun sonlarında Eileen'e aşık olmaya başlamıştır. Margaret'ın kahve dükkanında çalışır.
 • CJ: İnsanımsı bir buluttur. İlk kez Evet Dostum Evet bölümünde görünür. Mordecai'ın sevgilisidir, ki Mordecai "Dumped at the Altar" bölümünde onunla ayrılmak ister.
 • Starla: Kas Adamın sevgilisidir. İlk kez Kas Kadın bölümünde görülür. Yeşil renklidir. Bir giyim mağazasında çalışır. Dumped at the Altar bölümünde Kas Adamla evlenirler.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri, 11 dakika süreli olarak, şu ana kadar 6 sezonda 161 bölüm yayınlanmıştır. İlk gösterimini 6 Eylül 2010'da "Güç" adlı bölümüyle başlamış, "Mordecai ve Rigbyler" bölümüyle ilk sezon tamamlanmıştır. 2. sezon "N'aber Müdür?" bölümüyle başlamış, "Karaoke Videosu" bölümüyle son bulmuştur. 3. sezon "Masa Hokeyi" bölümüyle gösterime girmiş, "Ağız Kokusu" bölümüyle toplamda 40 bölümle son bulmuştur. 4. sezonun 30 dakikalık "Çıkış 9B" bölümüyle prömiyeri yapılmış, "Amadeus Restoranı" bölümüyle tamamlanmıştır. 5. sezon ise "Çamaşır Derdi" ve "Gümüş Adam" adlı bölümlerle 2 Eylül 2013'te gösterime girmiştir, "Gerçek Randevu" bölümü sezonun son bölümüdür. 6. sezon "Yükselme ve Rahatlama" bölümüyle başlamış, "Mihrapta Terk" adlı bölümle sezon bitmiştir. 7. sezon 26 Haziran 2015'te "Dumptown U.S.A." adlı bölümle başlamıştır.

Sürekli Dizi seri görünümü
Sezonlar Bölümler Orijinal Yayın Tarihi Türkiye Yayın Tarihi
Sezon başlangıcı Sezon finali Sezon başlangıcı Sezon finali
Pilot bölüm 1 14 Ağustos 2009 (2009-08-14) Yok
1 12 6 Eylül 2010 (2010-09-06) 22 Kasım 2010 (2010-11-22) 1 Şubat 2012 (2012-02-01) 08 Şubat 2012 (2012-02-08)
2 28 29 Kasım 2010 (2010-11-29) 01 Ağustos 2011 (2011-08-01) TBA TBA
3 40 19 Eylül 2011 (2011-09-19) 03 Eylül 2012 (2012-09-03) 1 Kasım 2012 (2012-11-01) 27 Mayıs 2013 (2013-05-27)
4 40 1 Ekim 2012 (2012-10-01) 12 Ağustos 2013 (2013-08-12) 1 Ekim 2013 (2013-10-01) 01 Nisan 2015 (2015-04-01)
5 40 2 Eylül 2013 (2013-09-02) 14 Ağustos 2014 (2014-08-14) 2 Haziran 2014 (2014-06-02) 01 Nisan 2015 (2015-04-01)
6 31 9 Ekim 2014 (2014-10-09) 25 Haziran 2015 (2015-06-25) 2 Mart 2015 (2015-03-02) 25 Aralık 2015 (2015-12-25)
7 40 26 Haziran 2015 (2015-06-26) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) 2016 (2016) TBA
Film 25 Kasım 2015[4] 25 Aralık 2015[5]
8[6] TBA TBA TBA TBA TBA

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday(lar) Sonuç
2011 Annie Ödülleri Çocuklar İçin En İyi Animasyon TV Programı[7] Sürekli Dizi Adaylık
Emmy Ödülleri En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı "Mordecai ve Rigbyler" Adaylık
BAFTA Children's Award (UK) Kids Vote Powered By Yahoo! – Top 10s – Television[8] Regular Show Adaylık
International[9] Janet Dimon, J. G. Quintel, and Mike Roth Adaylık
2012 Annie Awards Storyboarding in a Television Production Benton Connor Adaylık
Emmy Awards En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı "Eggscellent" Kazandı
2013 En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı "A Bunch of Full-Grown Geese" Adaylık
Outstanding Animated Program "The Christmas Special" Adaylık
2014 Primetime Emmy Award En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı[10] "The Last LaserDisc Player" Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice TV: Animated Show[11] Regular Show Adaylık
Kids' Choice Awards Colombia Favorite Animated Series[12] Regular Show Adaylık
Kids' Choice Awards Mexico Favorite Animated Series[13] Regular Show Adaylık
British Academy Children's Awards BAFTA Kid's Vote - Television [14] Regular Show Adaylık
2015 Teen Choice Award Choice TV: Animated Show Regular Show Adaylık
Emmy Ödülleri[15] En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı "The White Elephant Gift Exchange" Adaylık

Türkçe seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen [16] Karakter
Harun Can Mordecai
Özgür Özdural Rigby
Levent Sülün (1-2 sezonlarında) - Tugay Erverdi (3. sezondan itibaren) Benson
Fatih Özacun Skips
Mustafa Dinç Pops
Tarkan Koç (1. sezondan 3. sezonun 23. bölümüne kadar (22. bölümü hariç), 6. sezonun 18. bölümünden itibaren)
Erol Eren (3. sezonun 23. bölümünden 3. sezonun sonuna kadar)
Kadir Özübek (4. sezondan 6. sezonun 16. bölümüne kadar)
Kas Adam
Mert Aydın Çak Beşlik Hayalet
Berna Başer Margaret
Işıl Kılıç Eileen
Gökhan Akçakara Thomas
Didem Atlıhan (3. sezonun 26. bölümünde)
Işıl Kılıç (5. sezonun 17. bölümünde)
Gülnur Badakal (5. sezonun 18. bölümünden itibaren)
CJ

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.amazon.com/Regular-Show-Season-8/dp/B00IR600VS
 2. ^ http://dvd.netflix.com/Movie/Regular-Show/70221402
 3. ^ Kısa filmleri
 4. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_Show:_The_Movie
 5. ^ https://tr.wikipedia.org/wiki/Sürekli_Dizi:_Film
 6. ^ http://www.hollywoodreporter.com/live-feed/adventure-time-regular-show-3-807037
 7. ^ "Nominations Announced for the 38th Annual Annie Awards". PR Newswire. December 6, 2010. http://www.thestreet.com/story/10939356/nominations-announced-for-the-38th-annual-annie-awards.html. Erişim tarihi: May 27, 2013. 
 8. ^ "2011 BAFTA Kids Vote Powered By Yahoo! – Television". British Academy of Film and Television Arts. http://awards.bafta.org/award/2011/childrens/bafta-kids-vote-powered-by-yahoo-top-10s-television. Erişim tarihi: November 28, 2011. 
 9. ^ "2011 Children's International". British Academy of Film and Television Arts. http://awards.bafta.org/award/2011/childrens/international. Erişim tarihi: November 28, 2011. 
 10. ^ "66th Annual Primetime Emmy Award Nominations". http://www.emmys.com/sites/default/files/Downloads/66th-nominations-list.pdf. Erişim tarihi: 10 July 2014. 
 11. ^ "FIRST WAVE OF "TEEN CHOICE 2014" NOMINEES ANNOUNCED". http://www.teenchoiceawards.com/tcnews.aspx. Erişim tarihi: 12 July 2014. 
 12. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Colombia". http://kidschoiceawardscolombia.mundonick.com/votacion/. Erişim tarihi: 19 July 2014.  Note: on page 10 of voting options (İspanyolca)
 13. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Mexico". http://kidschoiceawardsmexico.mundonick.com/votacion/. Erişim tarihi: 19 July 2014.  Note: on page 4 of voting options (İspanyolca)
 14. ^ "Children's in 2014". British Academy of Film and Television Arts. November 23, 2014. http://awards.bafta.org/award/2014/childrens. Erişim tarihi: November 23, 2014. 
 15. ^ https://twitter.com/JGQuintel/status/621733433660719104
 16. ^ Türkçe seslendirme