İçeriğe atla

Sürekli Dizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sürekli Dizi
Regular Show
FormatTelevizyon çizgi dizisi
TürKomedi
Macera
Fantezi[1][2]
Proje tasarımcısıJ. G. Quintel
YönetmenJ. G. Quintel (2012-2014)
Mike Roth (2012-2013)
Denetleyici yönetmen:
John Infantino (2-6. sezon)
Sean Szeles (4-6. sezon)
Calvin Wong (7-8. sezon)
Animasyon yönetmeni:
Robert Alvarez
Brian Sheesley
Lindsey Pollard (2011)
Richard Collado (2017)
Sanat yönetmeni:
Paula Spence
Yaratıcı yönetmen(ler)Mike Roth (1. sezon)
John Infantino (2. sezon)
Seslendiren(ler)J. G. Quintel
William Salyers
Sam Marin
Mark Hamill
Janie Haddad Tompkins
Minty Lewis
BesteciMark Mothersbaugh
John Enroth
Albert Fox
Ülke ABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı8
Bölüm sayısı261 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıJ. G. Quintel
Cartoon Network Studios İçin:
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Cartoon Network İçin:
Curtis Lelash
Rob Swartz
Rob Sorcher
YapımcıJanet Dimon (1-3. sezon)
Ryan Slater (3-8. sezon)
Denetleyici Yapımcılar:
Chris Reccardi (1. sezon)
Mike Roth (2010-2015)
Sean Szeles (6-8. sezon)
Gösterim süresi11 dakika (normal bölüm)
22 dakika (özel bölüm)
33 dakika (final bölümü)
Yapım şirketiCartoon Network Studios
Dağıtımcı firmaWarner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Görüntü formatıABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV) (2012-2016)
576i (16:9 SDTV) (2016-2017)
Ses formatıABD:
Stereo (2010)
5.1 Surround Sound (2010-2017)
Türkiye:
Stereo
Yayın tarihiABD:
6 Eylül 2010 - 16 Ocak 2017
Türkiye:
1 Şubat 2012 - 22 Haziran 2017
DurumuSona erdi.
Kronoloji
İlişkili programlarClose Enough
Dış bağlantılar

Sürekli Dizi, (Özgün adı: Regular Show) J. G. Quintel tarafından yapılmış Amerikan çizgi dizisidir. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 6 Eylül 2010 tarihinde yapmıştır. Türkiye'de ise 1 Şubat 2012 tarihinde Cartoon Network'te, daha sonra da 4 Şubat 2012 tarihinde TNT'te gösterime girmiştir. Mavi alakarga Mordecai ve rakun Rigby adlı parkta çalışan iki arkadaşın heyecanlı maceralarını konu almaktadır. Onlar dışında diğer ana karakterler: Benson, Skips, Pops, Kas Adam, Çak Beşlik Hayalet, Margaret ve Eileen.

J. G. Quintel, California Institute of the Arts okulunda öğrenci olduğu günlerde kendisini geliştirme amaçlı olarak çoğu Sürekli Dizi karakterini orada geliştirmiştir. Ayrıca 2005 ve 2006 yıllarında kendince geliştirdiği kısa filmleri de bulunmaktadır: The Naive Man from Lolliland ve 2 in the AM PM.[3] Quintel, Cartoon Network'ün Cartoonstitute projesi için Sürekli Dizi programını seçmiştir. Proje için yeşil ışık yakılmıştır ve 6 Eylül 2010'da başlamıştır.

Sürekli Dizi başladığından beri Cartoon Network için başarılı reytingler almıştır. Mayıs 2013'te, programın her hafta yaklaşık 2-2.5 milyon arası izleyicisi oldu. Seri eleştirmenlerden olumlu yorumlar almış, hem gençler hem de yetişkinler tarafından ilgi görmüştür. Sürekli Dizi birçok ödül için aday olmuştur— iki Annie Ödülleri ve dört Primetime Emmy Ödülleri dahil— Eggscellent (3. sezon, 18. bölüm) bölümü için bir ödül kazanmıştır.

Cartoon Network'te Amerika'da 25 Kasım 2015 tarihinde, Türkiye'de ise 25 Aralık 2015 tarihinde Sürekli Dizi: Film adlı bir televizyon filmi yayınlanmıştır.

8 sezon ve 261 bölümden sonra, dizi Amerika'da 16 Ocak 2017 tarihinde, Türkiye'deyse 20-21 Haziran 2017 tarihinde 33 dakikalık A Regular Epic Final Battle adlı final bölümünü yayınlayıp sona ermiştir.[4]

Türkiye'de şu anlık "Cool Cubed", "The Thanksgiving Special", "Terror Tales of the Park IV" ve "Death Kwon Do-Livery" bölümleri yayınlanmamıştır, önceden yayınlanmamış olan birkaç bölüm daha sonra yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler, soldan sağa doğru: Pops, Benson, Skips, Rigby, Mordecai, Kas Adam ve Çak Beşlik Hayalet.

Dizi, 23 yaşındaki iki eski arkadaşın, Mordecai (bir mavi alakarga) ve Rigby (bir rakun), günlük yaşamlarının etrafında döner. Bir parkta işçi olarak çalışırlar ve günlerini işten kaytarmak için harcarlar, herhangi bir yolla kendilerini eğlendirirler. Onları en fazla sıkan şey patronlarının Benson (bir sakız makinesi) olmasıdır. Diğer bir çalışanı olan Skips'in (bir yeti) parkta bulunması ve parkın müdürünün Pops (koca kafalı bir lolipop) olması işlerine gelmektedir. Diğer çalışanlar da şişman ve yeşil Kas Adam (Muscle Man) ve Çak Beşlik Hayalet denen hayalettir.

Yaratılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Dizi, büyük ölçüde dizinin yaratıcısı J. G. Quintel'in hayatındaki ve üniversitedeki deneyimlerinden ortaya çıkmıştır. Quintel, Kaliforniya Sanat Enstitüsü'ne (California Institute of the Arts) katılmış ve çoğu Sürekli Dizi karakteri öğrenci filmleri olan The Naive Man from Lolliland (2005) ve 2 in the AM PM'den (2006) geliştirilerek uyarlanmıştır. Her ikisi de öğrencilerin şapkaya kelimeler koyup gece yarısında bir kelime çektiği ve bir hafta sonunu bir film için fikirler geliştirdiği "48 saatlik filmler" adlı oyununun bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Quintel üniversiteyi Thurop Van Orman ve Pendleton Ward ile geçirmiştir, ikisi de Cartoon Network Studios'da Quintel ile çalışmıştır. Van Orman, Flapjack çizgi dizisini ve Ward ise Adventure Time çizgi dizisini yapmıştır. Aynı zamanda Quintel derecesini tamamlarken Kamp Lazlo'da ve yaratıcı yönetmen olarak Flapjack'te çalışmıştır. Daha sonra Cartoon Network'ün Cartoonstitute projesi için davet edilmiştir.[5]

J. G. Quintel, filmlerindeki karakterleri kullanarak yeni karakterlerle birleştirip pilot bölüm yapmıştır. Quintel işitsel değil, daha çok görsel bir zemin hazırlamak istiyordu, biraz daha mantıklı olacağına inanarak. Pilot bölüm için fikrini resimlemiştir ve Craig McCracken ve Rob Renzetti sunumunu beğenmiştir.[6] Sürekli Dizi yeşil ışık yakılan projedeki iki diziden biridir. Proje, sonunda kaldırılmış ve hiç televizyonda yayınlanmamıştır.[7] Mordecai karakteri Quintel'in üniversite yıllarında somutlaşmıştır, özellikle de CalArts'tayken; Quintel "Arkadaşlarınızla takılıp aptal durumlara girip ama aynı zamanda olayı ciddiye aldığınızda o, o zamandır." demiştir.[8] Rigby karakteriyse, Quintel hulahup çeviren bir rakun çizdiğinde öylesine geliştirilmiştir. Tasarımı beğenmiş ve Rigby karakterinin arkadaşıyla az sorumluluk sahibi olması amacıyla karakterini geliştirmiştir.[9]

Dizi bazı televizyon dizileri ve video oyunlarından esinlenmiştir. Bölümler storyboard (Resimli Taslak) ve el çizimi animasyonla yapılmaktadır ve her bir bölümün tamamlanması 9 ay sürmektedir. Quintel, dizinin animasyon unsurlarını çizmek için birkaç bağımsız çizgi roman sanatçısı seçti; onların tarzları Quintel'in dizi için olan fikirleriyle yakından uymuştur. Dizinin müzikleri, Mark Mothersbaugh tarafından orijinal müzik olarak ve lisanlı şarkılar olarak oluşmuştur. Dizinin başını hazırlarken, Quintel dizinin storyboard sanatçıları olmaları için genç, bağımsız çizgi roman sanatçıları aramıştır; Sürekli Dizi'ye yakın bir tarzda olacağını düşünmüştür. Tam bir paket olması için blog ve toplantı panellerine bakmıştır, çoğu bağımsız çizgi roman sanatçısının bir şey yazma ve çizme özelliğine hakim olduğunu söylemiştir. Ek olarak, Quintel CalArts'taki 8 saatlik öğrenci animasyonu festivali gösterilerine katılmıştır.[5] Başlangıçta Sürekli Dizi'nin tarzı ve hassaslığıyla çalışmak zordu, sanatçılar dizi için doğal bir sitcom tarzı bir şey yapmakta sıkıntı duyuyorlardı.[6]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Dizi için senaryo yazımın süreci, yazarların eğlenebileceği fikirlerin oluşmasına yardımcı olmak için yazaların "yazarlar oyunları" oynayarak yaptığı şeylerle başlamıştır. Bir fikir onaylandığında, bölümün konusu yazılır ve diyalogu yazan storyboard sanatçılarına geçer. Yazarlar kendi deneyimlerinden örnekler kullanarak seyirci için konuşmaları doğal hissettirmeye çalışmışlardır. Senaryo daha sonra eklenmesi gereken veya değiştirilmesi gereken şeyleri not eden kanal yöneticilerine gösterilir.

Konu genellikle karakterlerin üstesinden gelmesi gereken temel bir problemle başlar. Kahramanlar görevleri üzerinde çalışırken, büyülü, doğaüstü ya da garip bir öge ortaya çıkar ve başlangıçta basit olan sorunu zorlaştırır. Yazarlar, animasyondan yararlanmak için bu anlatım yapısını izlemeye karar verdiler.

Dizi için TV-PG akıllı işareti vardır. Cartoon Network Quintel'e erken bir zamanda "geçmişteki TV-Y7 şeylerinden çok daha büyükler için bir şeyler" istediklerini söylemiştir. Bu yönle ekibin imalı şekilde yetişkinlere yönelik mizah ve uyuşturucu ve alkol göndermeleri kullanmalarına izin verilmiştir çünkü hem genç hem de yetişkin kitlelere hitap edilmesi istenmiştir. Yazarlar genellikle bu ince esprileri yapmaktadır. Dizi aynı zamanda müzikle alt metinli yetişkin mizahı kullanılmaktadır.

Bölümlerin konuları, yazarların ve J. G. Quintel'in kişisel deneyimlerinden esinlenerek yazılmıştır. Bu deneyimlere, telefon şakaları veya restorandaki bir yemek yarışını kabul etme örnek verilebilir. Seri, sık sık 1980'lere göndermelerde bulunuyor, müziklerini ve o dönemdeki elektronik aletleri seride bulundurarak. Ayrıca, modern sosyal trendlerden popüler internet videolarına da göndermeler barındırıyor.

Seslendirme Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirme kadrosu için J. G. Quintel serideki seslerin iyi anlaşılabilir olmasını istemiştir. Ana karakterler kadrosunda Mordecai ve Çak Beşlik Hayalet'i J. G. Quintel, Rigby'i William Salyers, Skips'i ünlü oyuncu Mark Hamill, Benson, Pops ve Kas Adam'ı Quintel'in CalArts'tan sınıf arkadaşı Sam Marin, Margaret'ı Janie Haddad Tompkins ve Thomas'ı Roger Craig Smith seslendirmiştir. Seri boyunca ekip üyelerinden bazıları da çeşitli karakterler seslendirmiştir: Minty Lewis, Toby Jones, Andress Salaff ve Matt Price bazılarındandır. Sürekli Dizi kadrosu seslendirmelerini toplu grup halinde yapar. Seride sıklıkla konuk seslendirmenler bulunur: Steven Blum, Courtenay Taylor, David Ogden Stiers, Robin Atkin Downes, Jeff Bennett, Jennifer Hale, David Kaye, Fred Tatasciore, Matthew Yang King ve Julian Holloway bazılarındandır.

Türkçe seslendirme için ise seslendirmelerde her karakter tekli stüdyolarda seslendirilir. Mordecai'ı Harun Can, Rigby'i Özgür Özdural, Benson'ı 1-2. sezonda Levent Sülün, 3. sezondan itibarense Tugay Erverdi, Skips'i Fatih Özacun, Pops'ı Mustafa Dinç, Kas Adam'ı 1-2. sezon ve 3. sezon 22. bölüme kadar ve 6. sezon 17. bölümden itibaren Tarkan Koç, 3. sezonun kalanını Erol Eren, 4. sezondan 6. sezon 17. bölüme kadar Kadir Özübek, Çak Beşlik Hayalet'i Mert Aydın, Margaret'ı Berna Başer, Thomas'ı Gökhan Akçakara seslendirmiştir.

Seslendirme Tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Orijinal Seslendirme Türkçe Seslendirme[10]
Mordecai J. G. Quintel Harun Can
Rigby William Salyers Özgür Özdural
Benson Sam Marin Levent Sülün (1-2. sezon)
Tugay Erverdi (3-8. sezon)
Skips Mark Hamill Fatih Özacun
Pops Sam Marin Mustafa Dinç
Kas Adam Sam Marin Tarkan Koç (2-62. bölüm, 178. bölüm-261. bölüm)
Erol Eren (61. bölüm, 63-79. bölüm)
Kadir Özübek (81-176. bölüm)
Çak Beşlik Hayalet Jeff Bennett (1. sezon)
J. G. Quintel
Mert Aydın
Margaret Janie Haddad Tompkins Berna Başer
Eileen Minty Lewis Işıl Kılıç
Thomas Roger Craig Smith Gökhan Akçakara
CJ Linda Cardellini Didem Atlıhan (Evet Dostum Evet bölümü)
Işıl Kılıç (Yakartop bölümü)
Gülnur Badakal (138. bölüm-6. sezon)

Animasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Dizi'nin her sezonun tamamlanması 9 ay sürmüştür. Quintel ve 35 kişilik ekibi her bölümü Burbank'teki Cartoon Network Studios'da geliştirmiştir.[11][12] Senaryo çeşitli storyboardlarla görselleştirilmiştir.[13] Storyboardlar daha sonra animasyonlaştırılır ve diyalog birlikte "animatic"e dönüştürülüp şirkete yollanır. Serinin parçaları (arkaplan, karakter tasarımı) birleştirilip asıl animasyonun yapıldığı Güney Kore'deki Saerom Animation stüdyosuna yollanır. Bittiğinde bölüm, Kaliforniya'daki Sabre Media Studios'una geri yollanır. Müzik ve ses efektleri yapılır ve tamamlanır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seride süre 11 dakika olmak üzere 8 sezon, 261 bölüm, 15 kısa bölüm yayınlanmıştır. İlk gösterimi 6 Eylül 2010'da "The Power" adlı bölümle başlamış, "Mordecai and the Rigbys" bölümüyle ilk sezon 12 bölümle tamamlanmıştır. 2. sezon, "Ello Gov'nor" bölümüyle başlamış, "Karaoke Video" bölümüyle 28 bölüm olarak son bulmuştur. 3. sezon, "Stick Hockey" bölümüyle gösterime girmiş, "Bad Kiss" bölümüyle toplamda 40 bölümle son bulmuştur. 4. sezonda 22 dakikalık "Exit 9B" bölümüyle sezon başlangıcı yapılmış, "Steak Me Amadeus" bölümüyle birlikte 40 bölümle tamamlanmıştır. 5. sezon, "Laundry Woes" ve "Silver Man" adlı bölümleriyle 2 Eylül 2013'te gösterime girmiş, "Real Date" bölümüyle birlikte sezon 40 bölüm olarak bitmiştir. 6. sezon, "Maxin and Relaxin" bölümüyle başlamış, "Dumped at the Altar" adlı bölümle 31 bölüm olarak sezon bitmiştir. 7. sezon, 26 Haziran 2015'te "Dumptown U.S.A." adlı bölümüyle başlamış, "Rigby's Graduation Day Special" adlı bölümle de sezon 39 bölümle bitmiştir. 8. sezon, serinin son sezonu, 26 Eylül 2016 tarihinde "One Space Day at a Time" bölümüyle başlamış ve 16 Ocak 2017 tarihinde "A Regular Epic Final Battle" bölümüyle birlikte 31 bölümle sezon, 261 bölümle seri sona ermiştir.

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihiTürkiye yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiBaşlangıç tarihiBitiş tarihi
Pilot bölüm14 Ağustos 2009 (2009-08-14)YokYok
1126 Eylül 2010 (2010-09-06)22 Kasım 2010 (2010-11-22)1 Şubat 2012 (2012-02-01)8 Şubat 2012 (2012-02-08)
22829 Kasım 2010 (2010-11-29)1 Ağustos 2011 (2011-08-01)9 Şubat 2012 (2012-02-09)28 Şubat 2012 (2012-02-28)
34019 Eylül 2011 (2011-09-19)3 Eylül 2012 (2012-09-03)1 Kasım 2012 (2012-11-01)27 Mayıs 2013 (2013-05-27)
4401 Ekim 2012 (2012-10-01)12 Ağustos 2013 (2013-08-12)1 Ekim 2013 (2013-10-01)13 Aralık 2013 (2013-12-13)
5402 Eylül 2013 (2013-09-02)14 Ağustos 2014 (2014-08-14)2 Haziran 2014 (2014-06-02)26 Aralık 2014 (2014-12-26)
6319 Ekim 2014 (2014-10-09)25 Haziran 2015 (2015-06-25)2 Mart 2015 (2015-03-02)25 Aralık 2015 (2015-12-25)
73926 Haziran 2015 (2015-06-26)30 Haziran 2016 (2016-06-30)2 Mayıs 2016 (2016-05-02)28 Eylül 2016 (2016-09-28)
83126 Eylül 2016 (2016-09-26)16 Ocak 2017 (2017-01-16)6 Şubat 2017 (2017-02-06)22 Haziran 2017 (2017-06-22)
Kısa bölümler156 Temmuz 2015 (2015-07-06)2 Ocak 2017 (2017-01-02)17 Aralık 2015 (2015-12-17)23 Şubat 2017 (2017-02-23)
Film25 Kasım 2015 (2015-11-25)25 Aralık 2015 (2015-12-25)25 Aralık 2015 (2015-12-25)

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday(lar) Sonuç
2011 Annie Ödülleri Best Animated Television Production for Children[14] Regular Show Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri Bir Saatten Daha Kısa Programlar "Mordecai and the Rigbys" (Mordecai ve Rigbyler) Adaylık
BAFTA Çocuk Ödülleri (İngiltere) Kids Vote Powered By Yahoo! – Television[15] Regular Show Adaylık
International[16] Janet Dimon, J. G. Quintel ve Mike Roth Adaylık
2012 Annie Ödülleri Storyboarding in a Television Production Benton Connor Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri Outstanding Short-format Animated Program "Eggscellent" (Mükemmel Yumurta) Kazandı
2013 İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Çocuk Ödülleri International Regular Show Adaylık
Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri Best Animated Series Regular Show Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri Outstanding Short-format Animated Program "A Bunch of Full-Grown Geese" (Bir Sürü Büyümüş Kaz) Adaylık
Bir Saatten Daha Kısa Programlar "The Christmas Special" (Yılbaşı Özel Bölümü) Adaylık
2014 Annie Ödülleri Best Animated TV/Broadcast Production For Children's Audience Regular Show Adaylık
Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production Ben Adams Adaylık
Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production Mark Hamill (Skips olarak) Adaylık
Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production Matt Price, John Infantino, Mike Roth, Michele Cavin ve Sean Szeles Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri Outstanding Short-format Animated Program[17] "The Last LaserDisc Player" (Son Lazerdisk Oynatıcı) Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice TV: Animated Show[18] Regular Show Adaylık
Kids' Choice Ödülleri Kolombiya Favorite Animated Series[19] Regular Show Adaylık
Kids' Choice Ödülleri Meksika Favorite Animated Series[20] Regular Show Adaylık
İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Çocuk Ödülleri BAFTA Kid's Vote - Television [21] Regular Show Adaylık
Hall of Game Awards Most Valuable Cartoon Regular Show Adaylık
2015 Annie Ödülleri Best General Audience Animated TV/Broadcast Production Regular Show Adaylık
İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Çocuk Ödülleri BAFTA Kid's Vote - Television Regular Show Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice TV: Animated Show Regular Show Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri[22] Outstanding Short-format Animated Program "White Elephant Gift Exchange" (Beyaz Fil Hediye Değişimi) Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2015. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2015. 
 3. ^ "Kısa filmleri". 25 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2014. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
 5. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017. 
 6. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 21 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 
 8. ^ http://www.wired.com/geekdad/2012/04/j-gquintel/ [yalın URL]
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2017. 
 10. ^ "Türkçe seslendirme". 20 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2014. 
 11. ^ Bentley, Rick (30 Ekim 2011). "Hanford High's JG Quintel Has Cartoon Career". The Fresno Bee. 12 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
 12. ^ "Cartoon Network Brings the Funny to WonderCon 2012". Action Figure Insider. actionfigureinsider.com. 8 Mart 2012. 11 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
 13. ^ "A Day in the Life of J.G.Quintel". Animation Magazine. Ağustos 2010. 2 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
 14. ^ "Nominations Announced for the 38th Annual Annie Awards". PR Newswire. 6 Aralık 2010. 11 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2013. 
 15. ^ "2011 BAFTA Kids Vote Powered By Yahoo! – Television". British Academy of Film and Television Arts. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2011. 
 16. ^ "2011 Children's International". British Academy of Film and Television Arts. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2011. 
 17. ^ "66th Annual Primetime Emmy Award Nominations" (PDF). 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Temmuz 2014. 
 18. ^ "FIRST WAVE OF "TEEN CHOICE 2014" NOMINEES ANNOUNCED". 7 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2014. 
 19. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Colombia". 29 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014.  Note: on page 10 of voting options (İspanyolca)
 20. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Mexico". 19 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2014.  Note: on page 4 of voting options (İspanyolca)
 21. ^ "Children's in 2014". İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi. 23 Kasım 2014. 6 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2014. 
 22. ^ "JG Quintel on Twitter: "RegularShow got nominated for an Emmy!!!"". Twitter.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2016.