Ben 10: Ultimate Alien

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ben 10: Ultimate Alien
Ben 10 Ultimate Alien.png
Format Animasyon / Aksiyon
Proje tasarımcısı Duncan Rouleau
Joe Casey
Joe Kelly (çizgi romancı)
Başrol Yuri Lowenthal
Ashley Johnson
Greg Cipes
Dee Bradley Baker
John DiMaggio
Vyvan Pham
Paul Eiding
Seslendiren(ler)

Türkçe Seslendirenler :

Fatih Özkul (Ben)
Damla Özüduru (Gwen)
Harun Can (Kevin)
Halit Cumalı (Aggregor)
Ülke ABD
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 52 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Glen Murakami
Kurgucu Dwayne McDuffie † (2010-2011)
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 23 Nisan 2010 (2010-04-23) - 31 Mart 2012
Durumu Bitti.
Kronoloji
Önce gelen Ben 10: Alien Force
Sonra gelen Ben 10: Omniverse
Dış bağlantılar

Ben 10: Ultimate Alien (Türkçe: Ben 10: Üstün Uzaylı), Amerikan animasyon televizyon dizisi olup, Man of Action tarafından yapılmıştır. 26 Mart 2010 tarihinde biten Ben 10 Alien Force serisinin devamıdır. İlk gösterimini Cartoon Network ABD'de 23 Nisan 2010'da yapmıştır. Türkiye'de ise Cartoon Network (Türkiye)'de 30 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. İkinci sezonu 30 Eylül 2011 tarihinde Cartoon Network (Türkiye)'de yayınlanmaya başlamıştır. Artık Ben 16 yaşındadır. Omnitrix yerine Ultimatrix vardır. Bu yeni DNA silahı ile artık hem yeni uzaylılara hem de eski uzaylılarına dönüşebilmektedir. Ultimatrix, tesisatçı rozetleri ile iletişim aracı olarak da kullanılabilmektedir.

Uzaylılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ultimate Insanazor[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanazor'un Ultimate halidir. Yeşil renktedir. Parmakları metaldir. Sırtı pıçılarla doludur. Kuyruğunun uçları topuz gibidir. İstediği zaman kollarını roket atar yapabilir. Bu uzaylıya ilk kez Albedo dönüşmüştür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ben,Gwen ve Kevin Vilgax'ı yenerler.Ben Vilgax'ı yendikten sonra gündelik tesisatçı işine geri döner. Ama Jimmy adlı bir çocuğun onun uzaylılara dönüştüğü resimleri ve videoları internette yayınlar. Bunun sonucu bütün dünya Ben'in kahraman olduğunu öğrenir. Ben artık ünlü bir kahramandır. Artık Omnitrix yerine Ultimatrix'i vardır.Böylece daha güçlü ve daha zorlu uzaylılara dönüşebilir. Ancak kötüler daha da çoğalmış ve güçlenmiştir.

1. Sezon: Aggregor adında yeni bir kötü,Alien X topluluğuna ulaşıp yavru Alien X'in güçlerini emerek evreni yönetmek ister. Ancak Alien X'lere ulaşabilmek için Ultimate forma ulaşması gerekir.Bunun için kendisinin seçmiş olduğu 5 özel uzaylı ırkının güçlerini eline geçirir ve emer (Ben onu durdurmak istemiştir ama başaramamıştır.)Daha sonra Ultimate Aggregor,yeni güçleriyle sonsuzluk haritasının 4 özel parçasını arar ve bulur. En sonunda Yaradılış'ın Ocağına (Alien X'lerin bulunduğu mekan) ulaşır. Ben onu durdurmaya çalışır ama durduramaz.(Bu bölümde genç Ben de yanlışlıkla bu boyuta gelmiştir)Genç Ben, Kevin'dan güçlerini emmesini ister. Kevin onun değil de Ultimatrix'in gücünü emer ve Ultimate Kevin olur. Aggragor'ur durdurur ama kendisi çıldırır. Artık o,her şeyin gücünü emmek isteyen bir psikopat olmuştur.Ben onu Ultimate Echo Echo ile durdurmuştur.

2. Sezon: Aggregor konusu bittikten sonra bu sefer ortaya Diagon ve yardakçıları çıkar. Vilgax,ben ile son savaşından kurtulmuştur ve Diagon'un yardakçıları tarafından tedaviye alınmıştır. Diagon aslında,eskiden ilk forever knight olan Sir George ile çarpışmış bir ejderhadır. Georga tarafından kalbine, onun sihirli kılıcı (Azmuth yapmıştır) saplanmıştır ve üzerinde sonsuzluk işareti bulunan bir kayadan kapısı olan boyuta sıkışmıştır. Vilgax, George'nin kılıcıyla eski görünümüne geri gelir ama Diagon onun beynine girmiştir. Ve sonunda Vilgax da o boyuta çekilir. Esotericalar (Diagon'un adamları) ile Forever Knigts lar savaşırken ben ve arkadaşları, Sir George ile beraber, Diagon'la çarpışmak için hazırlanırlar. Vilgax ve Diagon serbest kalır. Diagon devasadır ve Ultimate Waybig bile onu durduramamıştır.Savaş sırasında Diagon, George'u öldürür. Vilgax'ın asıl planı ise şimdi ortaya çıkar, adamı psyphon, Diagon'un gücünü emerek Vilgax'a aktarır. Vilgax artık diagondur. Ben, Diagon Vilgax'ı, George'nin kılıcıyla durdurur. Vilgax normal haline geri döner. Azmuth gelir ve Ben'in ultimatrix'ini yok eder. Ben 10'e yeni bir omnitrix verir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Benjamin (Ben) Kirby Tennyson : 16 yaşındadır. Artık Omnitrix yerine "Ultimatrix" vardır. Dünyada artık Kahramanlığı biliniyordur. Gençler ve çocuklar ona hayranken yetişkinler ona güvenmemektedir.Julie aşıktır. Artık Ultimate uzaylı olabilir. Enerji çekirdeğini bulursa evrendeki bütün uzaylılara dönüşebilir.
 • Gwendolyn (Gwen) Tennyson : 16 yaşındadır. Ben'in kuzeni ve Kevin'ın kız arkadaşıdır. Enerji ve sihir ustasıdır. Yeteneklerini daha da geliştirmiştir. Birçok kişi ondan hoşlanır. Bir anodittir (Enerji varlık). Etrafındaki manayı emebilir ve istediği zaman başka bir vücuda geçebilir. Sinirlendiğinde gerçek anodit formuna dönüşür saçını at kuyruğu yapar ve beyaz gömleğin üstüne kırmızı bir kazak gitmiştir mini etek siyah çorap ve siyah ayakkabı giyer
 • Kevin Ethan Levin : 17 yaşındadır. Gwen'e aşıktır. Dokunduğu maddeye dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Dönüştüğü maddeleri istediği şekle sokabilir. Bir ozmosyandır. Enerjiyi emer ancak birisinin bile enerjisini alırsa güçten çıldırır ve herkesin gücünü emmeye başlar. Ben'in dönüşümü olan çoban yıldızı ile iyi bir grup olurlar.
 • Maxwell (Max) Tennyson : 65-66 yaşlarındadır. Ben'in ve Gwen'in büyükbabasıdır. Tesisatçıların lideridir. (Ancak bu görevi Ben 10 Uzaylı Kovanı bölümünde Ben'e vermiştir.)
 • Julie Yamamoto : 16 yaşındadır. Ben'in kız arkadaşıdır. Gemi ile birlikte Ben için yardım eden biri olur. Ben'i dünyada kahramanlığını destekler. İlk olarak Ben'i Alien Force serisinde öpmüştür. Usta bir tenis oyuncusudur. Bir ara Ben ile ayrılmışlardır ama sonra Ben özür diler ve tekrar birleşirler.Ben'in ilk kez son bölümde dudağından öpmüştür. Ben'e aşıktır.
 • Cooper Daniels : 15 yaşındadır. Uzun boylu, kaslı ve yakışıklıdır. Kevin'ın Ultimate Kevin formundan eski haline gelmesine yardım etmiştir. Makine gibi konularda ustadır. Gwen Tennyson'a aşıktır.
 • Jimmy Jones : 10 yaşındadır. Ben'in büyük bir hayranıdır. Onun uzaylılarını internete yayınlayıp onun ünlü olmasını sağlamıştır. Aynı Ben'in ceketinden giyer. Bir habercidir. Fıstığa bayılır. Her an yanında fıstık bulunur.

Kötü karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aggregor : Yeni bir kötüdür. İlk olarak Fame (Şöhret) adlı bölümde ortaya çıkmıştır. Kevin gibi bir osmosiandır. Ultimate gücüne kavuşup bütün uzaylıların enerjisini emip dünyayı ele geçirmeye çalışır.
 • Ultimate Aggregor : Aggregor'un mutasyona uğramış halidir. Bu formdayken çok güçlüdür. Onu Ultimate Kevin durdurmuştur.
 • Ultimate Kevin : Kevin, Ultimate Aggregor'u durdurmak için Ben'in Ultimatrix'inin enejisini emerek kendisini yaratık formuna getirmiştir. Daha sonra Aggregor'a saldırarak onun enerjisini emmiştir. Ama başka osmosianların enerjisini emmek onları çıldırttığından ve kötü ettiğinden Kevin çıldırmıştır. Daha sonra geri döndüğünde Ultimate Echo Echo onu durdurmuştur. Tekrar iyi olmuştur ve eski formuna dönmüştür.
 • Dr. Animo : Ben'in eski bir düşmanıdır. Hayvanları mutasyona uğratır. Yeni bölümlerinde Ben'in başına büyük belalar açmıştır.
 • Kaptan Nemessis : Kötü bir süper kahramandır. İlk olarak 9. bölümde görülmüştür. Ben 10'i kıskanmıştır. Bu yüzden Julie'i (Ben'in kız arkadaşını) ve Jennifer Nactorn'u kaçırır. Onu Su Kamçısı(Water Hazard) durdurmuştur.
 • Zombozo : Eski bir düşmandır. Onu Gwen durdurmuştur.
 • Ebedi Şovalyeler : Ebedi şovalyeler dünyadaki tüm kötü uzaylıları öldürmeye çalışan asillerdir. Ben ile uzaylıları öldürmediği için ölümüne dövüşürler.
 • Vulkanus : Ben 10'i yok etmeye çalışan bir kötüdür. Aslında ise zırh giyen küçük bir adamdır.
 • Vilgax : Dünyadaki en güçlü uzaylılardan biridir. Sürekli Omnitrix'i ele geçirmeye ve Ben'i öldürmeye çalışır çünkü dünyayı ele geçirmek ister. Gerçek formu bir ahtapottur.
 • Diagon : Vilgax'a benzeyen çok güçlü bir kötüdür ama ondan çok daha büyüktür. Eskiden kötü bir ejderhadır. Ama ebedi şövalyelerin kurucusu onu yüzyıllar önce hapsetmiştir ve kalbine kılıcını sokmuştur. Vilgax onu serbest bırakır. Çünkü Vilgax'ın beynini ele geçirir.
 • Charmcaster : Çok güçlü bir büyücüdür. Gwen Tennyson'u yok etmek gibi bir takıntısı vardır.Ben ve ekibi onu durdurmaya çalışırlar.
 • Micheal Darkstar : O da Kevin gibi bir osmosiandır. Herkesin enerjisini emerek çok güçlü olmak ister. Ne kadar Gwen'in enerjisini emmek istese de ona aşıktır. Ona sürekli Sevgili Gwen der. Bir bölümde Charmcaster ile kendi planları için çıkmıştır ve kaybetmiştir.
Sezon Gösterim Günü Ve Saati Sezon Başlangıcı Sezon Finali Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm Aralığı Sezon Yılı Tv Kanalı
1.Sezon cuma 20:00 11 Nisan 2011 19 Eylül 2011 24 1-28 2011 TNT
2.Sezon pazartesi 20:00 Perşembe 20:00 Cuma 23:00 24 Ekim 2011 28 Nisan 2012 26 25-56 (Final) 2011-2012 Cartoon Network

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]