Bakugan: Mechtanium Surge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bakugan
Mechtanium Surge
MechtaniumSurge4 logo.png
Sezon logosu
Ülke Japonya
Bölüm sayısı 46
Yayın
Kanal Teletoon
Cartoon Network
Orijinal yayın tarihi 13 Şubat 2011 (2011-02-13)-26 Ocak 2012 (2012-01-26)
Sezon kronolojisi
Bakugan bölümleri

Bakugan: Mechtanium Surge, Japon anime serisi Bakugan'ın 4. sezonudur. Arc1 ve Arc2 adında iki parçadan oluşmak üzere toplam 46 bölümden oluşmuştur. Yapımcı şirketleri TMS Entertainment ve Japon Vistec şirketleridir. İlk gösterimini Kanada'da 13 Şubat 2011'de, ABD'de 5 Mart 2011'de ve Avustralya'da 8 Mart 2011'de Cartoon Network'te yapmıştır. Türkiye'de ise 5 Mart 2012 tarihinde Cartoon Network kanalında gösterime girmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arc 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakugan Gundalian Invaders adlı sezonun sonunda Dan, Barudius'un öldüğünü zannederken sonra kutsal küre sayesinde mutasyona uğrar ve sonra Interspace'de herkes bir seyirci olduğunda artık Mag Mel Anubias ve Sellon'u yaratır ve hemen hemen herkesi kendisine hayran bıraktılar. İlk önce Dan ise Ben ile savaş yaparak Drago enerjisini kaybetti. Sonradan Mechtogan Zenthon tam Dan ve Drago savaşırken herkese gidiyordu. 3. bölümde ise Mag Mel tüm bağları kopararak Mechtogan Zenthon'a herkes silah zannedip hile demeye başladı. Ertesi Gün Dan ile Sellon karşılaşırken Shun Dan'e, Chris ise Sellon'a katılarak savaştı ama sonra Drago tekrar enerjisini kaybetti ve Herkes hile zannederek tekrar Sellon'u alkışladı. Ondan sonra ise artık Herkes dağılmıştı ve Mag Mel Anubias'a daha çok güç vererek herkesi yenmesini sağladı.

6. Bölümde bu sefer Dan'e Anubias çıktı ve savaşırken her zamanki gibi gücünü kontrol edemedi ve az kalsın Anubias'ı öldürecekken Dan onu uyardı. Sonradan Dan ve Drago İnterspace'den ayrıldı.

7. Bölümde alaylar başladı herkes Mechtogan Zenthon gizli silah zannederek ona hile dedi ve her türlü çaylaklar İnterspace'i sanki fethetmişlerdi ki sonra Marucho turnuvaya girerek BakuNano'lu insanlarla oynadı. Fakat sonra yerle bir oldu ve Shun onlarla savaşarak onları yerle bir etti. Dan ve Drago artık Yeni Vestoria'ya gitti ve orada iyi vakit geçirdiler ki Mag Mel Anubias'ı göndererek Anubias Dan'la kimliğini gizli kaldırarak savaştı ve sonunda yenildi. Ondan sonra Dan ve Drago birden Shun ve Marucho'nun eski Bakuganlarını gördüler.

10. Bölümde ise acı çeken Shun oldu turnuvaya katıldı ve kazandı fakat acı bir şekilde sonradan Dan ve Drago alıştırmalar yaptı ve İntersapace'de karşılaşmadar devam ederek çıta yükseldi artık İnterspace bozukspace denilecek kadar kötü bir hal aldı ki Peich ve Kate geldi ve Artık Shun takımın patronu oldu.

14. Bölümde Sellon'da kimliği gizli bir şekilde Dan ile 3 Mechtogan tehdidi ile savaştı ve hala Anubias ve Sellon takımı yerli yerinde idi ki sonunda yenilen Sellon oldu. Artık Mag Mel Tüm İnterspace'e durdurulamaz kaos bakuganları sürerek İnterspace'i abluka altında kaldırttı ki sonra Spectra gelerek savaş başladı ve tam o sıralarda Dan ve Drago geri döndü.

16. Bölüme kadar her şey normaldi ki Sellon ve Anubias takımı hala keyif çatıyolardı ki Kaos bakuganları hala İnterspace'e saldırdı ve Sonra Mag Mel 2'li saldırı yaparak Gundalia'yı ateş altında bıraktı ki sonra onlar Gundalia'ya gitti.

17. Bölümde Sellon ve Anubias ayrıldı ve orada Savaşçılar takımı hala saldırılar yapıyorken İnterspace tamamen abluka altında idi.

18. Bölümde tüm savaş hatları bir aradaydı ki Mobil saldırılar artık yapılarak geldi geçti.

19. Bölümde tüm Gundalia ve Interspace ablukada kalırken artık Mag Mel işi bitirdi ve oradaki tüm sorun çözüldü.

20. Bölüm ise tam bir hayal kırıklığı; Tüm Interspace artık yerle bir olmuştu sanki sonra Dallen deliliğin neder kaynaklandığını gösterdi ve Anubias ile Sellon gerçek yüzünü gösterdi ve herkes şoke oldu.

21. Bölümde Sellon tamamen yoruldu ve güçsüzken durup durdu herkes buna çok kızdı fakat sonra eski haline gelerek kötülüğe yol açmasına rağmen Dan ve Drago onlara saldırmadan Sellon gitti ve Mag Mel ile konuşurken sonra Tüm güçlerini artık Mag Mel geri alıyordu ve Sellon yalvarsa da her şey oldu ve onun gücü gitti. Sonradan Anubias Sellon gitti diye sevinerek aşağı indi ve seslendi Dan Kuso ile savaşmaya çıktı.

22. Bölümde Anubias Noah'ı kaçırdı ve Dan'i çağırarak onunla savaştırdı ve savaş başladı ve Noah serbest kalarak Shun ve Noah izledi. Anubias Bakugan, Mechtogan ve bir Titan çağırarak savaştı Drago ise daha Mechtogan Zenthon ile Zenthon Titan'ı çağırdı ve tam savaşın ortasında Anubias'ın gücünü alarak yeniden doğma sürecini başlattı.

23. Bölümde ise artık herkes savaşta Dan ve Drago iletişime girdi çünkü Mag Mel'i duydu tam savaşa girdi ve onunla artık savaşta olduğunda Dan ve Drago Mag Mel'in gerçek kimliğini öğrendi ve Barudius olduğu belli oldu.

24. Bölümde Interspace'i silme programı başladı ve herkes savaşa giderek savaş yaptı bunun nedeni ise Karanlık Ters boyutun yem kullanılması idi ve tam ortada Spectra geldi ve savaşa katıldılar. Herkes tekrar geri dönerken Dallen ve Spectra patlama anını izledi ve böylece İnterspace yok oldu. O zaman da Karanlık Ay çıkarak Mag Mel yeniden doğarak daha güçlü oldu.

25. Bölümde Karanlık Ay Radyasyonla Savaşçılar hariç herkesi Karanlık ters boyuta sürükledi ki Gün ve Anahtar Mag Mel'de olduğu için yenilmez olduğunu düşündü ve dev savaş başladı herkes Dünya'nın 4 bir yanın yayıldı ama her Kaus Bakugan'ı ve Mechtogan'ı yenince onların 2 katı çıkıyordu ki Tekrar Spectra gelerek artık Helius,Drago ve Taylean güçleri paylaşar savaştı ki sonra Dan işi ciddiye alarak direkmek Karanlık Ay'a gitti.

Son Bölüm gelirken Dan ve Mag Mel savaşarak durmadı ki durmadı herkes savaşıyordu ki tek çare Dan ve Drago'nun kazanması idi. Sonunda Mag Mel Dan ve Drago'yu tam anlamıyla eziyete bıraktığında en sonunda Dan ve Drago, Mag Mel ile Rezanoid'den Geçit ve Anahtar'ı aldı ve Mag Mel ile Rezanoid yok olarak Tüm Evren hatta Çokluevren güvende kalarak herkes şaşı kalarak Karanlık Ay Patladı ve herkes endişe'ye düştü fakat sonradan Dan ve Drago indiğinde onun tüm tanıdıkları yanına geldi ve artık Drago ''Pyrus Fusion Dragonoid'' oldu.

Arc 2[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakugan Savaşçıları, Neathia halkına Gundalialılara karşı savaşlarında yardım ettikten sonra Dünya'ya dönüp Mega-İnterspace'i kurmuşlardır. Bununla beraber giriş sayısında büyük bir patlama yaşanmıştır.Fakat her şey bitmemiştir.Anubias, Sellon ve Mag Mel Interspace'i ve bütün dünyayı ele geçirmenin peşindedir.MAG MEL gundalian invaders 39. bölümdeki ışık patlamasıyla mutasyona uğramış baradius dur.Razenoid de dharak ın mutasyona uğramış halidir.

İkinci Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Shun ve Marucho'nun yeni bakuganları olmuştur.Julie,Mira ve Runo'da savaşçılara katılır. Bilge,Nonet bakuganlar ve Mechtavius Destroyer kötülerin başıdır.Mechtavius Destroyer;Coredegon,Slycerak,Exostriker ve Mandibor Mechtoganlarından meydana gelir.Gunz Lazar adlı haos savaşçısı kaybolur.Ve ilk kez savaşçılar 2 element kullanırlar. Bilge,Coredegon'dur. Ayrıca savaşçılar dragonoid destroyer adlı bir mechtogandan yardım alırlar. dragonoid destroyer son bölümde genesis dragonoid olur

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dan Kuso: 17 yaşındadır. Bakuganı Pyrus Titanium Dragonoid'tir. Titanium Dragonoid'in Mechtoganı Mechtogan Zenthon'dur ve Mechtogan Titanı Zenthon Titan'dır. BakuNanosu Sonicannon'dur. Interspace'de sıralamada birincidir. Fakat son zamanlarda gücünü kontrol edememeye başlar ve hayranlarını Anubias'a kaptırır. Drago ile Yeni Vestroia'ya gidip güçlerini kontrol etmeyi öğrenirler. Drago dünya ya döndükten sonra Helios la birleşmeye başlar ve takım olurlar. Mag Mel diye maskeli bir adam ile bir bağlantısı var. Hep o adam tarafından rahatsız edilir ve onunla ilgili kâbus görürdü. Bunu arkadaşlarına söylemedi. Arkadaşları bu gerçeği öğrenince öfkelendiler. Tabi Dan önceki kavgalarında Dünya'yı terkedip, Yeni Vestroia'ya gitmiştir. Ama geri döndüğünde arkadaşları onu görünce şaşırdılar. O da Spectra'yı görünce çok sevindi. Ama Spectra, Dan'in umduğu kadar mutlu değildi. Dan bunu gördüğünde geç kalmıştı, çünkü Spectra öfkelenip gitmişti. Kalanlar da toplantı yaptılar. Hepsi yine Dan ile kavga etmeye başladılar, yani diğerleri Dan'e kızdılar. Dan gerçeği anlattığında diğerleri şaşırdılar. Dan uyuyup, Mag Mel ile bir konuşmadan sonra, onun Baradius olduğunu öğrenip herkese söyleyince, Anubias ve Sellon onları duyup kaos bakuganlarını onların üstüne salmaya başladılar, sonra da gerçek hallerini herkese gösterdiler. Dan Sellon tarafından kandırıldı. Sellon onu bayıltıp anahtarı aldığında arkadaşları başta görmedi. Dan uyandığında hayal kırıklığına uğradı. Sellon yokolunca Anubias geldi ve Dan'e meydan okudu. Dan Mag Mel i yendikten sonra savașçılar bu sefer istilacı mektoganlarla uğrașmaya başlarlar Runo Mira hastalandığı için Mira nın ișini yaparak savașçılara yardım eder

Julie ise muhabir olarak savașçılara yardım eder

 • Shun Kazami: 18 yaşındadır. Yeni ortağı Ventus Taylean'dır. Taylean'in Mechtogan'ı Silent Strike'dır ve Mechtogan Titan'ı Faser Titan'dır. BakuNano'su Hammermor'dur. Interspace'de sıralamada dördüncüdür. Dan'in yokluğunda gruba liderlik eder. Sellon'un dedikleri aklını karıştırmaya başlar ve ardı ardına Interspace'de savaşlara girmeye başlar. Sellon'un ona oyun oynadığını anlar ve onun bir şeyler sakladığını düşünür ve oyun oynadığı için intikamını almaya çalışır. Sellon ve Mag Mel öldükten sonra mektoganlarla savașır
 • Marucho Marukura: 16 yaşındadır. Yeni Ortağı Aquos Infinity Trister'dır. Mechtogan'ı Accelerak'tır. BakuNano'su Crosstriker'dır. Babası onu savaşçılardan ayrılmasını istemiştir ama o ayrılamamıştır. Shun'u Dünya'da dinlenmeye ikna etmiştir. Gundalia da Dan la sürekli kavga ederler daha sonra yeniden bir araya gelirler.
 • Mag Mel: İmparator Barodius'un Code Eve tarafından mutasyona uğramış halidir. Bakuganı Dharak'ın mutasyona uğramış hali olan Razenoid'dir. Mechtogan'ı Dradeon'dur Mechtogan Titanı Razen Titan'dır. Sarı bir maske takar.Tutsak kaldığı için Anubias ve Sellon'u yaratmıştır ama sonra onları yok etmiştir. Mag Mel'in aslında kim olduğu "Behind The Mask" adlı bölümde belli olur.26. bölümde yokedildilmiştir

kraliçe fabia:savaş bittikten sonra kraliçe selena iki dünya arasında elçi seçilmiştir ve fabia kraliçe olmuştur

 • Spectra Phantom: Bakugan'ı Darkus İnfinity Helios'tur. 21 yaşındadır.Eskiden Vexos'ların lideriydi. Helios'un mechtoganı Sylinx'tir. BakuNanosu Bombaplode'dur. Çok nadir kaybeder. Bu sezonda ilk kez 15. bölmde gözükmüştür. Drago ile birleştikten sonra ortak olurlar
 • Rafe: Kraliçe Fabia tarafından Paige'le birlikte Savaşçılardan öğrenmek için gönderilmiştir. İlk kez 10. bölümde (Büyük Bir Acı) görülmüştür. Kale Savaşçılarının bir üyesidir. Bakuganı Wolfurio'dur.Mechtogan'ı Swift Sweep'tir. BakuNano'su Lanzato'dur. İlk başta savaşçılardan şüphe duyar
 • Paige: Kraliçe Fabia tarafından Rafe'le birlikte savaşçılardan öğrenmek için gönderilmiştir. Gundalialı'dır. Bakugan'ı Boulderon'dur.Mechtogan'ı Vexfist'tir. BakuNano'su Slingpike'dir. Çok öfkelidir ve vatanı Gundalia'yı çok sever.
 • Bilge/Coredegon: Coredegon'dur. Ama önce Gunz olduğu sanılır. Güçlü bir savaşçıdır. Kıyamet Boyutundaki bakuganların hepsi onundur. Bu bakuganlara Nonet denir. Bir Mechtogan'dır. Gunz'ın Dan'e karşı olan nefret ve kıskançlığının somut halidir. Genellikle baku sky raiders kullanır
 • Gunz Lazar: Bir haos savaşçısıdır. Bakuganı Reptak'dır. İkinci sezonun ilk bölümünde kaybolur. Çok uzun bir süre sonra bulunur. Dan gibi olmak ister ama son savaştan önce yenilince ona çok kızar ve fark etmeden bilgeyi yaratır. Sonra reptakla bir mechtogan yaratırlar
 • Gus Grav: Subterra savaşçısıdır. Spectra'ya çok sadıktır. Bakuganı Subterra Rex Vulcan'dır. Eskiden Vexos'ların en güçlü 2. savaşçısıydı. Bu sezon 25 ve 26. Bölümlerde görülmüştür. Savaşçılara savaş kıyafetleri ile yardım etmiştir ve onlarla kaos bakuganları ve Mechtogan titanlara karşı savaşmıştır.
 • Nurzak: Gundalia'nın yeni imparatorudur.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Kerem Kobanbay Dan Kuso
Ahmet Taşar Shun Kazami
İlkgül Kaya Marucho Marukura
Kadir Özübek Mag Mel
Özgür Özdural Anubias
Elif Acehan Sellon
Kerem Aynalı Spectra Phantom
Burak Karaman Taylean
Tugay Erverdi Radizen
Figen Sümeli Miyoko Kuso
Tolga Tibet Gunz Lazar
Tarkan Koç Fusion Drago
Serkan Şen Dylan
Mehmet Güler Boulderon
Fatih Özkul Noah
Nurkan Törün Paige
Ali Hocaoğlu Robin
Coşkun Tonga Reptak

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

# Bölümün adı Orijinal Gösterim (ABD) Türkiye Gösterimi
1"Interspace Showdown" / "İnterspace Karşılaşmaları"13 Şubat 20115 Mart 2012
2"Mechtogan Mayhem" / "Mektogan Kargaşası"20 Şubat 20116 Mart 2012
3"Disconnect" / "Bağlar Kopuyor"27 Şubat 20117 Mart 2012
4"Fall From Grace" / "Gözden Düşmek"06 Mart 20118 Mart 2012
5"Tri-Twister Take Down" / "Üçlü Twistır Yenilgisi"13 Mart 20119 Mart 2012
6"Agony of Defeat" / "Yenilginin Acısı"20 Mart 201110 Mart 2012
7"Bakunano Explosion" / "BakuNano Patlaması"27 Mart 201111 Mart 2012
8"Return to New Vestroia / "Yeni Westroiaya Dönüş"03 Nisan 2011TBA
9"Chaos Control" / "Kaos Kontrölü"10 Nisan 2011TBA
10"A Royale Pain" / "Büyük Bir Acı"17 Nisan 2011TBA
11"Back İn Sync" / "Yeniden Uyumlu"01 Mayıs 2011TBA
12"Mind Search" / "Zihin Yoklaması"08 Mayıs 2011TBA
13"Re - Connection" / "Bağlar Yeniden Kuruluyor"15 Mayıs 2011TBA
14"Triple Threat" / "Üçlü Tehdit"22 Mayıs 2011TBA
15"Interspace Under Siege" / "İnterspace Abluka Altında"29 Mayıs 2011TBA
16"A Hero Returns" / "Bir Kahraman Dönüyor"05 Haziran 2011TBA
17"Gundalia Under Fire" / "Gundalia Ateş Altında"12 Haziran 2011TBA
18"Battle Lines" / "Savaş Hatları"19 Haziran 2011TBA
19"Unlocking the Gate" / "Geçidin Kilidi Açılıyor"26 Haziran 2011TBA
20"True Colors" / "Gerçek Yüzü"03 Temmuz 2011TBA
21"Dangerous Beauty" / "Tehlikeli Güzellik"10 Temmuz 2011TBA
22"Unfinished Business" / "Yarım Kalmış Bir İş"17 Temmuz 2011TBA
23"Behind the Mask" / "Maskenin Ardındaki Yüz"24 Temmuz 2011TBA
24"Interspace Armageddon" / "İnterspeys Armegedon"31 Temmuz 2011TBA
25"Dark Moon" / "Karanlık Ay"07 Ağustos 2011TBA
26"The Final Takedown" / "Son Darbe"14 Ağustos 2011TBA
27"Evil Arrival" / "Kötülüğün Gelişi"17 Eylül 2011TBA
28"Wiseman Cometh" / "Bilgenin Gelişi"24 Eylül 2011TBA
29"Mysterious Bond" / "Gizemli Bağ"01 Ekim 2011TBA
30"Prodigal Bakugan" / "Kayıp Bakugan"08 Ekim 2011TBA
31"Combination Impossible" / "İmkansız Kombinasyon"15 Ekim 2011TBA
32"Enemy Allies" / "Düşman Müttefikler"22 Ekim 2011TBA
33"Battle for Bakugan Land" / "Bakugan Diyarı İçin Savaş"29 Ekim 2011TBA
34"Gunz Blazing" / "Silahlar Parlıyor"05 Kasım 2011TBA
35"Battle Suit Bash" / "Savaş Kıyafeti Darbesi"12 Kasım 2011TBA
36"Countdown to Doomsday" / "Kıyamete Geri Sayım"19 Kasım 2011TBA
37"Eve of Extermination" / "Yok Oluştan Birgün Önce"26 Kasım 2011TBA
38"Jump to Victory" / "Zafere Büyük Adım"03 Aralık 2011TBA
39"Evil Infiltration" / "Düşman İçeri Sızıyor"10 Aralık 2011TBA
40"Gunz Lives" / "Gunz Yaşıyor"17 Aralık 2011TBA
41"Evil Evolution" / "Kötülerin Evrimi"31 Aralık 2011TBA
42"Evil vs. Evil" / "Kötü Kötüye Karşı"07 Ocak 2012TBA
43"Doom Dimension Throwdown" / "Lanet Boyutu Kapışması"07 Ocak 2012TBA
44"Blast from the Blast" / "Geçmişten Bir Kare"07 Ocak 2012TBA
45"Beginning of the End" / "Sonun Başlangıcı"07 Ocak 2012TBA
46"Final End of the Line" / "Yolun Sonu"26 Ocak 2012TBA