Mavi alakarga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi alakarga
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Corvidae
(Kargagiller)
Cins: Cyanocitta
Tür: C. cristata
Cyanocitta cristata
Linnaeus, 1758

Dağılımı

Mavi alakarga (Cyanocitta cristata), kargagiller (Corvidae) familyasından genelde Kuzey Amerika'da bulunan bir alakarga türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi alakarganın kafasından kuyruğuna kadar açık maviden orta-maviye kadar renkler bulunur. Kafasında da bir ibiği vardır. Renginin kanatlarını açıp uçarken siyaha, gök mavisine ve beyaza doğru dönüştüğü görülür. Altı beyazdır; boynuna doğru da bu renk koyulaşır. Boyu 28 cm olup, kanat aralığı 42 cm'dir. 52 gr ağırlığındadır.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'nın orta ve doğu bölgelerinde oldukça sıklıkla görülen mavi alakargalar, kuzeyde Kanada'nın güneyinden başlayarak ABD'nin doğu ve orta bölgelerinden güneye doğru Florida ve Kuzeydoğu Teksas'a kadar olan geniş bir alanda yaşarlar. Genelde ağaçlık alanlarda yaşarlar, ancak parklarda ve bazı şehirlerde de gözükürler. Batıya gittikçe daha değişik alakarga türleriyle karşılaşılır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedikleri besinler arasında; yerden ve ağaçlardan alınabilecek birçok tür bulunmaktadır. Bilinenler arasında ekmek, et, yumurta, fıstık, çilekler ve diğer meyveler, tohumlar ve birçok şehir parklarında kuş masası yemeklerini yerler.

Nadiren yem verilirken agresif davranabilirler, lakin bazen diğer kuşların yuvalarını ve yumurtalarını yok ederler. Bu yüzden kuşları doyuranlar tarafından uygun karşılanmazlar. Yine de, bu zeki ve yaşama adapte olabilen kuşlar yaşamda kalabilirler ve insanlara alışkınlardır. Genelde çekirdek ve cevizleri çok severler.

Üreme ve göç[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir ağaçta veyahut da ovukta gençlikleri itibarıyla rahatlıkla kalabilir ve buralarda büyüyebilirler. Genelde 16-18 günlük bir periyotta, 4-5 yumurta bırakırlar. Mavi alakargalar genelde ömürlerinin tamamı boyunca tek eşli yaşarlar.

Her ne kadar yıl boyunca bu kuşlar genelde aynı yerde kalsa da, bazı kuzey kuşları güneye doğru göç ederler ve bu yolculuklarıını gün içinde yaşarlar.

Ötüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesleri diğer kargalardan daha farklıdır, ama genelde bir alarm sesi gibi, oldukça gürültülü ve martı çığlığına benzer. Ayrıca kuş, kızması durumunda daha da yüksek bir ses çıkartabilir. Mavi alakargalar genellikle bu sesleri şahinlerden korunmak için çıkartırlar.

Mavi alakargalar ayrıca sessiz, birbirlerine yakınken çağırma şekilleri de vardır. Lakin, birçok sesi çıkartabilirler ve birçok kişi seslerini tanıyamayabilir.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Renkleri kimyasal değildir, tüylerinin şekli itibarıyla ışığın kırılmasından dolayıdır. Eğer ki, bir mavi alakarganın tüylerini kırarsanız mavi renk yok olur. Bu şekilsel renklenme olarak bilinir.

Mavi alakargalar ayrıca, Prens Edward Adası'nın resmi kuşudur ve şehrin beyzbol takımı Toronto mavi alakargası ismini verir.

Bu kuşlar evcilleştirmek istenilirse ya da bir yere hapsedilirse, diğer kuşlara karşı saldırgan olurlar. Aralarında birlik olur ve diğer herkese saldırırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Mavi alakarga makalesi
  • Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesi. IUCN 2006.
  • Goodwin, D. 1976. Crows of the World. Seattle, University of Washington Press.
  • Madge, S. and H. Burn. 1994. Crows and Jays: A Guide to the Crows, Jays and Magpies of the World. Boston, Houghton Mifflin.
  • Tarvin, K. A., and G. E. Woolfenden. 1999. Blue Jay (Cyanocitta cristata). In The Birds of North America. No. 469.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]