Adventure Time

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adventure Time
Adventure Time with Finn & Jake
AdventureTimelogo.png
Format Animasyon televizyon dizisi
Tür Komedi
Fantezi
Macera
Bilimkurgu[1]
Proje tasarımcısı Pendleton Ward
Yönetmen Larry Leichliter
Lindsey Pollard (animasyon yönetmeni)
Yaratıcı yönetmen(ler) Patrick McHale
Cole Sanchez
Adam Muto
Nate Cash
Seslendiren(ler) ABD:
Jeremy Shada
John DiMaggio
Hynden Walch
Niki Yang
Tom Kenny
Olivia Olson
Pendleton Ward
Polly Lou Livingston
Jessica DiCicco
Türkiye:
Harun Can
Hakan Altuntaş
Elif Acehan
Didem Atlıhan
Gülnur Badakal
Bergen Coşkun
Işıl Kılıç
Nur Subaşı
Kadir Özübek
Seda Özelsoy
Savaş Özdural
Açılış müziği "Adventure Time", gerçekleştiren kişi Pendleton Ward
Bitiş müziği "The Island Song", gerçekleştiren kişi Ashley Eriksson
Besteci Casey James Basichis
Tim Kiefer
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 283 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Pendleton Ward
Fred Seibert
Derek Drymon (1. sezon)
Adam Muto
Curtis Lelash
Jennifer Pelphrey
Brian A. Miller
Rob Sorcher
Yapımcı Keith Mack
Pendleton Ward (eş yapımcı, 1-2. sezon)
Denetleyici yapımcı Kelly Crews
Nick Jennings
Gösterim süresi 6 dakika (pilot bölüm)
11 dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Frederator Studios
Dağıtımcı firma Warner Bros. Television Distribution
WarnerMedia Entertainment (HBO Max bölümleri)
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Nicktoons (pilot bölüm)
HBO Max (özel bölümler)
Resim formatı ABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV) (2011-2016)
576i (16:9 SDTV) (2016-2018)
Yayın tarihi ABD:
Pilot Bölüm: 11 Ocak 2007
Resmi: 5 Nisan 2010 - 3 Eylül 2018
Türkiye:
1 Ağustos 2011 - 16 Kasım 2018
Kronoloji
İlişkili programlar Steven Universe
Dış bağlantılar

Adventure Time,[2] Cartoon Network için Frederator Studios ve Cartoon Network Studios ile Pendleton Ward tarafından yapılmış olan bir Amerikan çizgi dizisidir. Seri, Finn adındaki bir insan çocuk ve esneyerek büyüyebilme, şekil değişebilme gibi sihirli güçlere sahip en iyi arkadaşı ve üvey kardeşi olan köpek Jake'in maceralarını anlatmaktadır. Finn ve Jake post apokaliptik Ooo Diyarı'nda Prenses Ciklet, Buz Kralı, Marceline, BMO ve diğer karakterlerle birlikte yaşamaktadır.

İlk olarak 2007 yılında Nickelodeon'ın Random! Cartoons adlı programında pilot bölümü yayınlanmıştır. Pilot bölüm internette popüler olsa da Nickelodeon yöneticileri kabul etmemişlerdir. Daha sonra Cartoon Network tarafından alınıp, 5 Nisan 2010'da yayınlanmaya başlamıştır. Türkiye'de ilk kez TNT kanalında 2 Temmuz 2011'de çıkmış, daha sonra da 1 Ağustos 2011'de Cartoon Network tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

10 sezon ve 282 bölümden sonra, dizi Amerika'da 3 Eylül 2018 tarihinde, Türkiye'de ise 16 Kasım 2018 tarihinde final bölümünü yayınlayıp sona ermiştir. ABD'de 25 Haziran 2020'den itibaren HBO Max'te, Türkiye'de 24 Ekim 2020'den itibaren Cartoon Network'te Adventure Time: Uzak Diyarlar adında 4 bölümlük özel bölümler serisi yayınlanmaya başlamıştır. Uzak Diyarlar özel bölümleri bittikten sonra Adventure Time: Fionna and Cake adında bir yan serinin HBO Max'te yayınlanacağı açıklanmıştır.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Adventure Time, maceracı bir çocuk olan İnsan Finn ve onun en iyi dostu ve üvey kardeşi olup istediği gibi boyunu ve şeklini değiştirme gibi sihirli güçlere sahip olan Köpek Jake'i anlatır. Serinin yaratıcısı Pendleton Ward Finn karakterini büyük derslerle atılgan küçük bir çocuk olarak, Jake'i Meatballs filmindeki Bill Murray'in karakteri Tripper Harrison'dan esinlenerek tanımlar.[4] Finn ve Jake Ooo Ülkesi'nde yaşarlar. Yol boyunca, dizinin diğer ana karakterleri onlarla etkileşim halindedirler; Prenses Ciklet, Buz Kralı, Vampir Kraliçesi Marceline bunlara örnektir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Finn: Finn Mertens en son 17 yaşında bir çocuktur. (Gizemli Tren adlı bölüme kadar 12 yaşındadır, 4-5. sezonda 14 yaşındadır, Dünya & Su bölümünden Vay Canına bölümüne kadar 15 yaşındadır, Vay Canına bölümünden On Yedi bölümüne kadar 16 yaşındadır, On Yedi bölümünden itibaren 17 yaşındadır.) En iyi arkadaşı Jake'dir. Sırtında yeşil bir çanta taşır ve üzerinde mavi bir kıyafeti, beyaz şapkası, mavi şortu ve siyah ayakkabıları vardır. Saçları uzun ve altın rengindedir. Bebekken ormana bırakılmıştır ve bir köpek çifti tarafından bulunup büyütülmüştür. Hayatını kötüler ile savaşmaya ve insanlara yardım etmeye adamıştır. Çok çalışkan, cesur ve zeki bir çocuktur.
 • Jake: Sihirli köpek yaşına göre 34 yaşında (eskiden 28 yaşındaydı) sarı renkte Bulldog türü bir köpektir. Finn'in en iyi arkadaşıdır. Vücudunu her türlü şekle getirebilme gücü vardır. İstediğinde şekil ve boyut değiştirir. Korece konuşabilir. Gökkuşağı Atı ile Baba Jake bölümünde çocukları olur. Gökkuşağı Atı ile evlidir ve 6 çocuğu vardır. Bazen tembeldir ve işlerini esneme gücüyle halleder.
Buz Kralı
 • Buz Kralı: Serinin önemli karakterlerindendir. Uzun ve sivri burunlu, sakallı, mavi renkli, yaşlı bir adamdır. Mavi bir kıyafet giyer ve buz güçlerini veren sihirli tacını takar. Genellikle öfkeli olarak görülür. Çok yalnızdır. (Hatta Finn ve Jake ile arkadaş olmayı bile denemiştir.) Bu yüzden evlenmek umuduyla prensesleri kaçırır. Buz, kar, kar canavarı, buz kılıcı, bunun gibi buzdan ve kardan her şeyi yapabilir. Tacı olmadan sihir yapamaz. Buz üretmek için havadaki nemi kullanır. Buz Kralı'nın tacını başkası giyerse o da sihirli güçler kazanır. Sakalı sayesinde uçar. Taktığı taç sebebiyle insanken sakalları uzayıp bu hale dönüşmüştür. Tacı 1000 yıl önceden bulmuş ve güçleri keşfetmiştir. Bu tacı onun şu anki görüntüsüne benzeyen Evergreen adlı bir büyücü üretmiştir ve takan kişiyle bağ kuracak şekilde tasarlamıştır. Tacı bulmadan önce Simon Patrickov adında bir araştırmacıydı. Marceline ile birlikte sağ kalanlardandı ve hayatta kalmak için yiyecek, su ve güvenli nokta bulabilmek için sürekli hareket ederlerdi. Marceline o zamanlar küçük yaşta bir çocuktu ve onunla arkadaş olup ona bir oyuncak ayı verip onu yol boyunca korumuştur. Finn ve Jake'i sürekli kıskanır ve arkadaş olmaya çalışır. Yanlış hareketler sergilemiş ve sonunda hatasını anlamıştır. Kendi yaptığı Buz Krallığı'nda penguenlerle birlikte yaşar. İnsanken Betty adında bir nişanlısı vardı. Gerçek adı Simon'dır fakat bunu kimseye söylemez.
 • Prenses Ciklet (Şeker Prensesi): Şeker Krallığı'nın prensesi ve hükümdarıdır. Tam adı Prenses Bonnibel (Şeker Kız) Ciklet'tir. Biyolojik olarak 19 yaşındadır. Gerçekte 827 yaşındadır. Vücudundaki sakız oranına göre yaşı değişebilir. Kendisi aşırı zeki, cesur ve yeteneklidir. Çok fazla kişiliği vardır. Sürekli diğer insanları gözetler. Genelde pembe bir kıyafet giyer ve üzerinde turkuaz bir mücevher bulunan bir taç takar. Sinirlendiğinde Almanca konuşabilir. Marceline Ciklet'in kız arkadaşıdır.
 • Gökkuşağı Atı: En iyi arkadaşı Prenses Ciklet'tir. Prenses Ciklet'e gökkuşağı yapar. Korece konuşmaktadır. Jake'in sevgilisidir. Hakkında az şey bilinir. Işınlama, renk değiştirme gibi birçok sihirli gücü vardır.
Marceline Vampir Prenses
 • Marceline: 1003 yaşında bir vampir kızdır. Çılgın, korkusuz ve savaşçı tipli biridir. Bazen duygusal olur. Beslenme ihtiyacını kırmızı renk ile giderir. Gün ışığı cildine zarar verir ve kızdığı zaman dev bir yaratığa dönüşebilir. Eskiden Ash adında bir erkek arkadaşı olmuştur fakat onun oyuncak ayısı Hambo'yu satması sebebiyle ayrılmışlardır. O ve Buz Kralı, Büyük Mantar Savaşı'nda hayatta kalanlardandır. Babası Geceosphere adlı yeraltı dünyasının hükümdarıdır. Müziği çok sever ve vaktinin büyük kısmını müzikle geçirir. Bir sürü şarkısı vardır.
 • Yumrular Prensesi: Mor renkli bir prensestir. Alnındaki yıldız uçmasına yardım eder o sönünce uçamaz. Anavatanı Yumrulu Bölge denilen bir boyuttur. Bir yumrulu canlı başka bir canlıyı ısırırsa onu da yumrulu canlıya dönüştürebilir. Erkek gibi konuşur fakat huyları ergen, dedikoducu bir genç kızı andırır. Sürekli davet edilmediği parti ve toplantılara konuk olur. Yumrulu bölgeyi sevmediği için dünyaya taşınmış ve ormanda bir kampta yaşamaya başlamıştır.
 • BMO: Finn ve Jake ile ağaç evde yaşayan bir oyun konsolu robotudur. Gerçek bir çocuk olmayı ister. İyi huyludur. Her türlü sistem bilgisine ve gerekli yazılımlara sahiptir. MO fabrikasında oranın sahibi olan MO tarafından çocuk bakımı amaçlı üretilmiştir. Bu yüzden rastgele bir çocuğa bakıcılık yapmak için dünyaya salınmıştır. Ardından Finn'i bulup bakıcılık yapmıştır.
 • Ateş Prensesi: Ateş Krallığı'nda yaşar. Finn ile, Jake sayesinde tanışmıştır. Uzun süre Finn ile sevgili olmuştur. Kızdığında devasa boyutlara ulaşır fakat saçtığı ateşler sönerse, canı yanar. Çabuk sinirlenir. Buz & Ateş bölümünde Finn ile ayrılmıştır ama sonra Dünya & Su bölümünde tekrar arkadaş olmuşlardır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tombiş Fil: Finn ve Jake'nin nazik, Teksas aksanıyla konuşan, dişi bir fil arkadaşıdır. Yeşil renkte yaşlı ama çok küçüktür. Elma ağaçları ile çevrili bir ormanda küçük bir evde yaşamaktadır. Boş zamanlarında ve konukları geldiğinde elmalı turtalar yapar. Kristal elmayı yediği bölümde yani Tombiş Fil bölümünden sonra Kristaller Güçlüdür adlı bölümde Kristal Kraliçesi'ne dönüşmüştür ve tüm yakışıklı erkeklerin kendisinin olmasını istemiştir ancak Finn ve Jake onu eski haline döndürmüşlerdir. Daha önce 3 kocası olmuştur. Şu anda Bay Domuz ile evlidir. Finn ve Jake'ten aldıkları çocuğa dönüşmüş Lich'i evlat edinmişlerdir.
 • Bay Cupcake: Şeker insanlardan biridir ve bir kektir. Vücudu yapılıdır ve güçlüdür. Jake, Gökkuşağı Atı'nı Bay Cupcake'den kıskanır.
 • Tarçınlı: Ateş Prensesi ile tanışıp onunla yaşamaya karar verene kadar çok sakar ve aptal biri olarak hayatını geçirmiştir. Çoğu zaman Prenses'in işlerinde yardım etmiştir.
 • Salyangoz: Birçok bölümde gizli yerlerde saklı kameraya el sallayan küçük bir salyangozdur. Lich onun zihnini ele geçirip onu bir süre kullanmıştır. Ölümsüz Delirir bölümünde "Lich" kaçmak için salyangozun zihnini kontrol eder ve kaçar. Finn onu yenince kaçarak ilk önce Prenses Ciklet'in içine daha sonra da tekrar salyangozun içine girmiştir ama sonra da Lich, Lich bölümünde Billy'nin içine girmiştir.
 • Gunter: Buz Kralı'nın en sevdiği penguenidir. Kedi bir çocuğu vardır. Cam şişeleri kırmayı çok sever. Aslında bir kuyruklu yıldızın gücünü emip dünyayı yok etmeye çalışan Orgalorg adlı bir yaratıktır. Mars Kralı, Grob Gob Glob Grod adlı savaşçısını gönderir ve Orgalorg'u yener, Orgalorg dünyaya düşer ve orada yaşar.
 • Billy: Finn ve Jake'in hayran olduğu kahramandır. İlk kez Onun Kahramanı adlı bölümünde görünmüştür. Hayatı boyunca kötülerle savaşmış ancak sonrasında sıkılıp emekliye ayrılmıştır. Lich, Finn'i kandırmak için onu öldürüp bedenine girer. Billy'nin Yapılacaklar Listesi adlı bölümde Finn onun listesini eski sevgilisi Canyon ile tamamlar.
 • Lich (Ölümsüz): Prenses Ciklet tarafından yakalanıp esir edilmiştir. İlk kez Ölümsüz Delirir bölümünde görülmüştür ve kaçmak için Salyangoz'un bedenini ele geçirir. Finn ayıya kitabı verince ayı kitabı Salyangoz'a (Lich'e) götürür ve böylece el yazmasını ele geçirir. Lich bölümünde Billy'in içine girer. El yazmasına hükümdarların taçlarındaki kristalleri koyarak zaman odası boyutuna bir kapı açar ancak orada mahsur kalır.
 • Titiz Kaz: Titiz Kaz, hep kafiyeli konuşan alaycı bir kazdır. Finn ve Jake ile dalga geçmeyi çok sever. İşi çok özel ve nadir gelen eşyaları pazarlamaktır.
 • Gumbald Amca : Prens Ciklet'in amcasıdır.
 • Lee : Gökkuşağı atının eski erkek arkadaşıdır. Kristal boyutta köpekler ve Gökkuşağı atlar arasında savaş çıkarmak istemiştir.
 • Susan : Gerçek adı Kera'dır. Finn'i bulması için Ooo Diyarına gönderilmiştir. İlk olarak Susan Strong adlı bölümde çıkmıştır.
 • Martin : Finn'in biyolojik babasıdır. Geçmişte işlediği birçok suçtan ötürü Citadel adlı bir yerde tutuklu kalmıştır. İlk olarak 5. sezonun Finn the Human adlı bölümünde yer aldı.
 • Neddy : Prenses Ciklet'in kardeşidir. Kırılgan bir yapıdadır, yabancılardan korkmaktadır. Rengi pembedir. İlk olarak Bonnie & Neddy adlı bölümde çıkmıştır ve bu bölüm dışında Bonnibel Bubllegum adlı bölümde çıkmıştır.

Seslendirme kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Orijinal Seslendirme Türkçe Seslendirme[5]
Finn Jeremy Shada Harun Can
Jake John DiMaggio Hakan Altuntaş
Prenses Ciklet Hynden Walch Elif Acehan (1-4. sezon)
Didem Atlıhan (4. sezon)
Gülnur Badakal (5. sezon-günümüz)
Buz Kralı Tom Kenny Nur Subaşı (1-2. sezon, 4. sezon, 9. sezon 2. bölüm)
Kadir Özübek (3-4. sezon, 5-9. sezon, 9. sezon 9. bölüm-günümüz)
Marceline Olivia Olson Seda Özelsoy (1-6. sezon, 8-9. sezon)
İlkgül Kaya (6-7. sezon)
Beliz Kobanbay (Benimle Gel bölümü)
BMO Niki Yang Bergen Coşkun (1-3. sezon)
Işıl Kılıç (4. sezon-günümüz)
Yumrular Prensesi Pendleton Ward Savaş Özdural
Naneli Kahya Steve Little Mustafa Dinç (1-8. sezon)
Elif Erdal (Marcy & Hunson bölümü)
Sihir Adam Tom Kenny Tarkan Koç (Acayip Şehir bölümü)
Özgür Özdural (Marsın Oğulları bölümü)
? (Küçük İnsanlar bölümü)
Mustafa Dinç (5. sezon-günümüz)
Limonotu Kontu Justin Roiland Fatih Özkul (Çok Genç bölümü)
Gökhan Akçakara (4-5. sezon)
Özgür Özdural (5. sezon-günümüz)
Billy Lou Ferrigno Fatih Özacun (1-4. sezon)
Mustafa Dinç (Billy'nin Yapılacaklar Listesi bölümü)
Abracadaniel Steve Little Fatih Özkul (Büyücü Savaşı bölümü)
Gökhan Akçakara (Sadece Büyücüler, Sersemler bölümü)
? (5. sezon-günümüz)
Ricardio George Takei Tolga Tibet

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2015. 
 2. ^ Orijinal adı Adventure Time with Finn & Jake (Finn & Jake ile Macera Zamanı)
 3. ^ Hibberd, James (17 Ağustos 2021). "'Adventure Time' Spin-Off Series 'Fionna and Cake' Ordered by HBO Max". The Hollywood Reporter. 17 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2021. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2016. 
 5. ^ "Türkçe seslendirme". 15 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2021.