Adventure Time

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Adventure Time
Adventure Time with Finn & Jake
Adventure Time.png
Format Çizgi dizi
Tür Komedi, fantezi, macera[1]
Yaratan Pendleton Ward
Yönetmen Larry Leichliter
Yaratıcı yönetmen(ler) Patrick McHale
Cole Sanchez
Adam Muto
Nate Cash
Seslendiren ABD:
Jeremy Shada
John DiMaggio
Hynden Walch
Niki Yang
Tom Kenny
Olivia Olson
Dee Bradley Baker
Pendleton Ward
Polly Lou Livingston
Jessica DiCicco
Maria Bamford
Türkiye:
Harun Can
Hakan Altuntaş
Elif Acehan
Bergen Coşkun
Işıl Kılıç
Kadir Özübek
Seda Özelsoy
Savaş Özdural
Didem Atlıhan
Nur Subaşı
Açılış müziği "Adventure Time", gerçekleştiren kişi Pendleton Ward
Bitiş müziği "The Island Song", gerçekleştiren kişi Ashley Eriksson
Besteci Casey James Basichis
Tim Kiefer
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 7
Bölüm sayısı 222 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Pendleton Ward
Fred Seibert
Derek Drymon (1. sezon sadece)
Adam Muto
Yapımcı Kelly Crews
Gösterim süresi 6 dakika (pilot bölüm sadece)
11 dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Frederator Studios
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Nicktoons (ön gösterim sadece)
Resim formatı ABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV)
Yayın tarihi ABD:
Pilot Bölüm: 11 Ocak 2007
Resmi: 5 Nisan 2010 - günümüz
Türkiye:
1 Ağustos 2011 - günümüz
Dış bağlantılar
Website

Adventure Time (Macera Zamanı) (orijinal adı Adventure Time with Finn & Jake) (Finn & Jake ile Macera Zamanı), Cartoon Network için Pendleton Ward tarafından yapılmış olan bir Amerikan çizgi dizisidir. Seride Finn, bir insan çocuk ve onun en iyi arkadaşı ve üvey kardeşi olan Jake, büyüyebilme ve değişebilme gibi sihirli güçleri olan köpeğin maceralarını anlatmaktadır. Finn ve Jake kıyametten sonra Ooo Ülkesi'nde yaşarlar. Yol boyunca, gösterinin diğer ana karakterleri onlarla etkileşim halindedirler: Prenses Ciklet (Şeker Prensesi), Buz Kralı, Vampir Kraliçesi Marceline.

Frederator Studios tarafından Cartoon Network için yapılmıştır. Serinin yaratıcısı ABD'li Pendleton Ward'dır. Dizi, çok iyi iki arkadaş ve kardeş olan insan Finn ile köpek Jake'in maceralarını konu almaktadır. İlk olarak 2008 yılında Nickelodeon'un Random! Cartoons adlı programında yayınlanmıştır, daha sonra Cartoon Network tarafından alınıp, 5 Nisan 2010'da yayınlanmaya başlamıştır. Adventure Time, Türkiye'de ilk kez TNT kanalında 2 Temmuz 2011'de çıkmış, daha sonra da 1 Ağustos 2011'de Cartoon Network tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Finn bebekken bir ormana bırakılmıştır ve bir yaprağın üzerine dışkı (Boom Boom) sını yapar ve yaprağa yapışır ona kimse yardım etmez, (bu yüzden herkese yardım etmeye yemin etmiştir). Fakat bir köpek ailesi onu bulur ve onlar tarafından yetiştirilir, şimdi 12 yaşında bir kahramandır.

En yakın arkadaşı ve kardeşi ise aynı ailenin büyüttüğü 28 yaşındaki Jake adlı köpektir. Jake'nin esneme gücü vardır. Finn ve Jake büyük mantar savaşından sonra sihirli yaratıklar ve tuhaf insanların oluştuğu bir dünyada bulunan ve tam olarak kendilerine ait olmayan bir ağaç evde yaşarlar. (Önceden Marceline ve Ash'e aitti.) [1] Canavarlarla dövüşür, Buz Kralı'nın kaçırdığı prensesleri kurtarır veya başka bir felaket ya da olayı çözerler. Bazen, Prenses Ciklet veya Marceline de (örneğin, What Was Missing bölümündeki gibi) onlara katılır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Finn: 16 yaşında bir çocuktur. (Gizemli Tren adlı bölüme kadar 12 yaşındadır, gelen 4. sezon ile beraber 14 ve Dünya & Su bölümüyle 15, Vay Canına bölümünde 16 yaşında olduğunu söylemiştir) En iyi arkadaşı Jake'dir. Sırtında yeşil bir çanta ve üzerinde mavi bir kıyafet vardır. Beyaz renk bir kurt şapkası takar. Bir Kadının Saçını Kesmek adlı bölümde şapkasını çıkarmıştır ve saçlarının uzun ve sarı renkte olduğu bilinmektedir. Farmworld'e göre üvey annesi Bayan Mertens'tır ve ufak bir üvey erkek kardeşi vardır.
 • Jake: 30 yaşında sarı renkte Bulldog türü bir köpektir. Finn'in en iyi arkadaşıdır. Finn'in akıl hocası gibi hareket etmektedir. Vücudunu her türlü şekle sokabilme gücü vardır. Bazen şekil ve boyut değiştirir. Korece konuşabilir ve anlayabilir. Gökkuşağı Atı ile Jake the Dad bölümünde çocukları olur.
Buz Kralı
 • Buz Kralı: Serinin önemli karakterlerindendir. Uzun ve sivri burunlu, mavi renkli, yaşlı bir adamdır. Mavi bir kıyafet giyer ve çoğu zaman üzerinde mücevherler bulunan sihirli bir taç takar. Genellikle öfkeli olarak görülür. Çok yalnızdır. (Hatta Finn ve Jake ile arkadaş olmayı bile denemiştir.) Bu yüzden evlenmek umuduyla prensesleri kaçırır. Buz, kar, kar canavarı, buz kılıcı, bunun gibi buzdan ve kardan her şey yapabilir. Tacı olmadan sihir yapamaz. Adventure Time With Fionna and Cake adlı bölümde yazdığı Fanfiction'da Buz Kralı'nın tacını başkası giyerse onun da sihirli güçler kazandığı gösteriliyor. Sakalı sayesinde uçar, sakalı olmadan uçamaz. Taktığı taç sebebiyle sakalları uzayıp Buz Kralı'na dönüşür. Tacı bulmadan önce Simon Patrickov adında biridir. Marceline'i savaşta bulmuştur ve ona Hambo adında bir oyuncak verip onu korumuştur. Finn ve Jake'i Still bölümünde kıskanmış ve arkadaş olmayı denemiş, yanlış hareketler sergilemiş ve sonunda hatasını anlamıştır.
 • Prenses Ciklet (Şeker Prensesi): Şeker Krallığı'nın prensesi ve hükümdarıdır. Tam adı Prenses Bonnibel Ciklet'tir. Biyolojik olarak 19 yaşındadır. Gerçekte 827 yaşındadır. Mortal Recoil adlı bölümde 13 yaşına gelir. Ama Çok Genç adlı bölümde 18 yaşına döner. Pembe bir kıyafet giyer ve üzerinde turkuaz bir mücevher bulunan bir taç takar. Saç ve ten rengi de pembe tonlarındadır. İyi kalpli ve bilime meraklıdır. Almanca konuşabilir. Saçları sakızdandır.
 • Gökkuşağı Atı: En iyi arkadaşı Prenses Ciklet'tir. Prenses Ciklet'e gökkuşağı yapar. Korece konuşmaktadır. Jake'in sevgilisidir. Gökkuşağı Atı & Peebles adlı bölümde Jake'e hamile olduğunu söyler. Baba Jake bölümünde çocukları olur.
Marceline Vampir Prenses
 • Marceline: 1003 yaşında bir vampir kızdır. Çılgın ve korkusuz biridir. Fakat o da duygusal olabilir. Kan içmek yerine kırmızının tonlarıyla beslenir. Gün ışığı cildine zarar verir ve kızdığı zaman dev bir yarasaya dönüşebilir. Eskiden Ash adında bir erkek arkadaşı olmuştur. Fakat, onun oyuncak ayısı Hambo'yu satması sebebiyle ayrılmışlardır. O ve Buz Kralı, Büyük Mantar Savaşı'nda hayatta kalan tek karakterlerdir. Babası Geceosphere'nin kralıdır. Müziği çok sever ve vaktinin büyük kısmını müzikle geçirir. Bir sürü şarkısı vardır.
 • Yumrular Prensesi: Mor renkli bir prensestir ve havada süzülebilir. Alnındaki yıldız uçmasına yardım eder o sönünce uçamaz. Gezegeni sihirli bir kurbağanın içindedir. Bir bölümde Jake'i yanlışlıkla ısırıp onu bir yumruya çevirmiştir ama sonra panzehir ile kurtulmasına yardım etmiştir. Erkek gibi konuşur. Fakat huyları ergen, dedikoducu bir genç kızı andırır.
 • BMO: Finn ve Jake ile ağaç evde yaşayan bir oyun konsoludur. Gerçek bir çocuk olmayı ister. İyi huyludur. Hatta bir bölümde Finn ve Jake'i barıştırmıştır.
 • Ateş Prensesi: Ateş Krallığı'nda yaşar. Finn ile, Jake sayesinde tanışmıştır. Finn'in yeni sevgilisidir. Kızdığında durdurulamaz kadar güçlü olur. Fakat saçtığı ateşler sönerse, canı yanar. Çabuk sinirlenir. Buz & Ateş bölümünde Finn ile ayrılmıştır ama sonra Dünya & Su bölümünde tekrar arkadaş olmuşlardır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tombiş Fil: Finn ve Jake'nin nazik, Teksas aksanıyla konuşan, dişi bir fil arkadaşıdır. Elma ağaçları ile çevrili bir ormanda küçük bir evde yaşamaktadır. Kristal elmayı yediği bölümde yani Tombiş Film bölümünden sonra Kristaller Güçlüdür adlı bölümde Kristal Kraliçesi'ne dönüşmüştür ve tüm yakışıklı erkeklerin kendisinin olmasını istemiştir. Ancak Finn ve Jake onu eski haline döndürmüşlerdir.
 • Bay Cupcake: Şeker insanlardan biridir ve bir kektir. Gökkuşağı Atı'na kaslarını gösterip onu etkilemeye çalışır.
 • Tarçınlı: Sakar birisidir. El Yazması! adlı bölümde dans etmeye çalışırken kuleye çarptıktan sonra kulenin yıkılmasına sebep olmuştur ve Prenses Ciklet düşer ama Finn onu kurtarır.
 • Salyangoz: Birçok bölümde gizli yerlerde saklı kameraya el sallayan bir salyangozdur. Ölümsüz Delirir bölümünde "Lich" kaçmak için salyangozun bedenini ele geçirir. Finn onu yenince kaçarak ilk önce Prenses Ciklet'in içine daha sonra da tekrar salyangozun içine girmiştir. Lich bölümünde daha sonrada Billy'nin içine girmiştir.
 • Gunter: Buz Kralı'nın baş yardımcısıdır. Kedi bir çocuğu vardır. Onu Buz Kralı'nın tahtının altında saklar. Cam şişeleri kırmayı sever.
 • Billy: Finn ve Jake'in hayran olduğu kahramandır. İlk kez Onun Kahramanı adlı bölümünde görünür. Lich, Finn ve Jake'i kandırmak için onu öldürüp bedenine girer. Billy'nin Yapılacaklar Listesi adlı bölümde Finn onun listesini tamamlar.
 • Ölümsüz (Lich): İlk kez Ölümsüz Delirir bölümünde görülür ve kaçmak için Salyangoz'un bedenini ele geçirir. Finn ayıya kitabı verince ayı kitabı Salyangoz Lich'e götürür ve böylece el yazmasını ele geçirir. The Lich bölümünde Billy'in içine girer. El yazmasına prenses ve kralların taçlarındaki kristalleri koyarak zaman odası boyutuna bir kapı açar ancak orada mahsur kalır.
 • Titiz Kaz: Titiz Kaz, hep kafiyeli konuşan alaycı bir kazdır. Finn ve Jake ile dalga geçmeyi çok sever. İşi yol üstündeki malzemeleri alıp satmaktır. Ücreti hep yüksektir. Damardaki Kan adlı bölümde bir zırh karşılığında Jake'in kafasını istemiştir.
 • Brad: Yumrular Prensesi'nin eski sevgilisidir. En iyi arkadaşı Melissa ile çıkar. Yumrulu Bölge'de Tehlike adlı bölümde görülmüştür.

Türkçe seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Harun Can Finn
Hakan Altuntaş Jake
Elif Acehan (1-4. sezon) - Didem Atlıhan (4. sezon) - ? (şimdi) Prenses Ciklet
Nur Subaşı (1-2, 4. sezon) - Kadir Özübek (3-4 ve şimdi) Buz Kralı
Seda Özelsoy Marceline
Savaş Özdural Yumrular Prensesi
Mustafa Dinç Naneli Kahya
Tarkan Koç (1. sezon) - Özgür Özdural (4. sezon) - ? (All the Little People bölümünde) - Mustafa Dinç (şimdi) Sihir Adam
Fatih Özkul (3. sezon) - Gökhan Akçakara (4-5) - Özgür Özdural (şimdi) Limonotu Kontu,
Fatih Özacun (1-4. sezon) - Mustafa Dinç (şimdi) Billy
Tolga Tibet Ricardio
Fatih Özkul (3. sezon) - Gökhan Akçakara (Sadece Büyücüler, Sersemler bölümünde) - ? (şimdi) Abracadaniel

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]