Stereo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2.0 Sound, stereo sembolü

Stereo ses ya da kısaca stereo, insan işitme duyusunun doğasına uygun, hoş bir izlenim vermek amacıyla sesin, farklı yönlerde ve simetrik olarak yerleştirilerek iki veya daha fazla bağımsız ses kanalına bağlanmış hoparlörler yardımıyla tekrar üretilmesidir.

Stereo, genellikle mono (monaural) sesin karşıtı olarak anılır; monofonik seste, ses alanı içinde merkezlenmiş tek bir kanal bulunur. "Stereofonik" (İngilizcede stereophonic) sözcüğü, Yunanca'daki "στερεός" (stereos : katı)[1] + "φωνή" (phōnē : ses, ton)[2] Western Electric şirketi tarafından 1927 yılında bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır.

Popüler kullanımıyla stereo, sesin eşzamanlı olarak 2 kanallı kaydı veya bir çift hoparlör yardımıyla tekrar üretilmesi anlamına gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 17 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, Perseus Sayısal Kütüphanesi'ndeki στερεός (stereos) maddesi
  2. ^ [2] 5 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, Perseus Sayısal Kütüphanesi'ndeki φωνή (phon) maddesi