Megas XLR

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Megas XLR
Megas XLR Logo.jpg
Megas XLR Giriş Resmi
Tür Animasyon
Aksiyon
Bilimkurgu
Proje tasarımcısı Jody Schaeffer
George Krstic
Geliştiren Toonami
Yönetmen Chris Prynoski
Seslendiren(ler) David DeLuise
Wendee Lee
Steven Jay Blum
Scot Rienecker
Clancy Brown
Tema müziği bestecisi Deathwish IX (Ragtime Revolutionaries)
Açılış müziği Chicks Dig Giant Robots
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 26
Yapım
Gösterim süresi 26 Dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Yayın bilgileri
Kanal Türkiye Cartoon Network (Türkiye)
Yayın tarihi 1 Mayıs 2004 - 15 Ocak 2005

Megas XLR, (XLR, e X t r a L a r g e R o b o t kısaltması) Cartoon Network Stüdyoları tarafından yapılan Cartoon Network'ün yan kuruluşu olan Toonami'de yayınlanan ve daha sonra yayından kaldırılan Amerikan animasyon televizyon dizisi'dir. Dizi Türkiye'de Cartoon Network Türkiye ve TNT kanallarında gösterilmiştir.

Yapımcıları George Kristic ve Jody Schaefferdir. Punk ve Rock kültürünü taşıyan dizi 1 Mayıs 2004 tarihinde başlamış ve 15 Ocak 2005 tarihinde yayından kaldırılmıştır. Megas XLR şu anda DC Comics'in çizgi romanlarından biridir ve hikâyeleri dizinin yardımcı yapımcısı George Kristic tarafından yazılmaktadır.

Dizinin ilk olarak kararlaşıtırılan adı Lowbrow, Cartoon Network'un 2002 yaz festivalinde yayınlanan ilk bölümünde kullanıldı. Dizi, popülerleştikten sonra adı Megas XLR olarak değiştirildi.

Dizi yayından kaldırılmadan önce karakterler 3 ve 2 boyutlu olarak bilgisayarla tasarlanmış görüntü (CGI) ile oluşturuluyordu. MMORPG Cartoon Network Universe: Fusion Fall'da ise Megas Goat'ın çöplüğünde zehirlenmiş bir şekilde ayakta duruyor.

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Kubilay Penbeklioğlu Coop
Figen Sümeli Kiva
Kerem Kobanbay Jamie
Murat Şen Goat
Tolga Tibet Megnonimas

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

3037 yılında Glorft'lar dünyayı işgal etmektedir. Dünyanın elindeki tek koz ise Glorft'lardan çaldıkları M.E.G.A.S. robotudur. Ve Glorft'lar da robotu geri almak üzeredir. Komutan Kiva Andru bir fikir bulur: Prototipi kullunarak 3037 yılından 3035 yılına dönüp Glorft'ları yok edip dünyayı Glorft'ların ordusundan kurtarmak... Daha sonra Komutan Kiva Megas'a yollanır, zaman 3035 yılına ayarlanır ve her şey hazırdır. Ama Glorft'lar bir gariplik oldugunu anlarlar ve planı bozarlar. Megas 1930 yılına gider ve New Jersey'de bir hurdalığa düşer. Yıl 2004 olmuştur. Hurdalık Coop'un arkadaşı Goat'ın hurdalığındadır. Coop Megas'ı 2 papele (dolar) satın alır, Megas'ın boyasını baştan aşağı değiştirir ve tepesine arabasını koyar. Maalesef zaman makinesini de parçalar. Kiva 2 robotu ile birlikte Megas'ı almaya gelir ama Coop onların robotlarını parçalar. Kiva da Megas'ı kaçırmaya çalışır ama kontrol paneli tamamen değişik bir tasarım olduğu için bunu başaramaz ve mecburen Coop ve Jamie'nin grubuna katılarak Glorft'larla birlikte bu yıla hapsolurlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Coop Cooplowski: Megas'ın baş pilotu. Her türlü kontrol Coop Cooplowski'nin elindedir. Yemek yemeyi, video oyunlarını ve arabaları çok sever. Hatta Megas'ı çok iyi kontrol etmesinin sırrı video oyunlarıdır. Dövüş yeteneğini amerikan güreşindeki bazı hareketlerden etkilenerek uygulamaktadır.
  • Komutan Kiva Andru: Kiva aslında geleceğin komutanlarından biridir. Gelecekten geldiği için ortama uyum sağlamakta zorlanır. Arka koltukta oturmaktadır. Megas hakkında her şeyi bilmektedir. Glorft'ları yenmek en büyük amacıdır. Bayan olması düşmanlarının ilgisini çeker.
  • Jamie: Coop'un en iyi arkadaşıdır. Coop'la benzer özellikleri taşır ama çok daha zayıftır. Megas üzerinde hiçbir iş yapmaz. Ön koltukta oturur. Korkaktır ve kadınlara büyük ilgi duyar. Hatta bu ilgisi onu birkaç sefer ölümle burun buruna getirmiştir. Ama aslında Kiva'ya aşıktır.
  • Goat: Coop'un arkadaşıdır. Hayatla bağlarını kesmiş biridir. Coop Cooplowski, Megas'ı onun hurdalığından almıştır. Goat, kadınlara ilgi duymaktadır ve eski ve hurda olan her şeyi sevmektedir. Çok az bölümde görülür. Kiva'ya aşıktır.
  • Gorrath: Megas'ın asıl sahibidir. Tek amacı robotunu geri almak ve dünyayı yok etmektir. Glorft'ların lideridir. Dünyayı ele geçirmek ve Coop Cooplowski'yi öldürmek en büyük hedefidir.
  • Megnonimas: Coop Cooplowski'nin yanlışlıkla girdiği bir uzay arenasının sahibidir. Arenasını yıktığı için ona düşmandır ve Jamie orada ölümden dönmüştür. Coop Cooplowski'yi ve Megas'ı yok etmek en büyük hayalidir. Hatta bunun için evrendeki tüm robotların ona saldırmasını sağlamıştır.
  • Komutan: Gloft'ların komutanıdır ve General Gorrath'dan bir alt rütbedir. Generalden çok korkar. Planlarını general hiç beğenmez. Hatta bir bölümde planı işe yaramadığı için onu Coop'a dönüştürüp dövmüştür.

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]