Megas XLR

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Megas XLR
Megas XLR Logo.jpg
Megas XLR'ın logosu
Format Animasyon serisi
Tür Komedi
Aksiyon
Bilimkurgu
Meka
Proje tasarımcısı Jody Schaeffer
George Krstic
Seslendiren(ler) David DeLuise
Wendee Lee
Steve Blum
Scot Rienecker
Clancy Brown
Tema müziği bestecisi Ragtime Revolutionaries
Açılış müziği "Chicks Dig Giant Robots"
Besteci Shawn K. Clement
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 26 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Jody Schaeffer
George Krstic
Cartoon Network İçin:
Linda Simensky
Jay Bastian
Kurgucu Roger Hinze
Gösterim süresi 26 dakika
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Dağıtımcı firma Warner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Yayın tarihi ABD:
1 Mayıs 2004 - 15 Ocak 2005
Türkiye:
28 Ocak 2008 - Bilinmiyor
Durumu Sona erdi.

Megas XLR, Cartoon Network için Jody Schaeffer ve George Krstic tarafından yapılan bir Amerikan animasyon televizyon serisidir. Punk ve Rock kültürünü taşıyan seri, 1 Mayıs 2004 ve 15 Ocak 2005 tarihleri arasında toplam 2 sezon (26 bölüm) olarak Toonami kuşağında yayınlanmış, düşük reytinglerden dolayı seri iptal edilmiştir. Türkiye'de ise Cartoon Network kanalında 28 Ocak 2008 tarihinde yayınlanmaya başlamış ve sonradan TNT kanalında da gösterilmiştir.

Pilot bölümü, LowBrow, 2002'de Cartoon Network'ün "Cartoon Cartoon Weekend Summerfest" adlı yaz festivali sırasında yayınlanmış ve izleyiciler arasında popüler olmuştur.

Çizgi dizi, olumlu eleştiriler almış ve ToonZone sitesindeki "Toons of the 2000s: Top 5 Cartoon Network Originals" adlı sıralamada 4. sıraya konmuştur.[1] Serinin iptalinden sonra serinin geri gelmesi için çeşitli hayran kampanyaları yapılmıştır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

3037 yılında Glorft'lar dünyayı işgal etmektedir. Dünyanın elindeki tek koz ise Glorft'lardan çaldıkları M.E.G.A.S. robotudur ve Glorft'lar da robotu geri almak üzeredir. Komutan Kiva Andru bir fikir bulur: Prototipi kullanarak 3037 yılından 3035 yılına dönüp Glorft'ları yok edip dünyayı Glorft'ların ordusundan kurtarmaktır. Daha sonra Komutan Kiva Megas'a yollanır, zaman 3035 yılına ayarlanır ve her şey hazırdır. Ama Glorft'lar bir gariplik olduğunu anlarlar ve planı bozarlar. Megas 1930 yılına gider ve New Jersey'de bir hurdalığa düşer. Yıl 2004 olmuştur. Hurdalık Coop'un arkadaşı Goat'ın hurdalığındadır. Coop Megas'ı 2 dolara satın alır, Megas'ın boyasını baştan aşağı değiştirir ve tepesine arabasını koyar. Maalesef zaman makinesini de parçalar. Kiva 2 robotu ile birlikte Megas'ı almaya gelir ama Coop onların robotlarını parçalar. Kiva da Megas'ı kaçırmaya çalışır ama kontrol paneli tamamen değişik bir tasarım olduğu için bunu başaramaz ve mecburen Coop ve Jamie'nin grubuna katılarak Glorft'larla birlikte bu yıla hapsolurlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Coop Cooplowski: Megas'ın baş pilotudur. Her türlü kontrol Coop Cooplowski'nin elindedir. Yemek yemeyi, video oyunlarını ve arabaları çok sever. Hatta Megas'ı çok iyi kontrol etmesinin sırrı video oyunlarıdır. Dövüş yeteneğini amerikan güreşindeki bazı hareketlerden etkilenerek uygulamaktadır.
  • Komutan Kiva Andru: Kiva aslında geleceğin komutanlarından biridir. Gelecekten geldiği için ortama uyum sağlamakta zorlanır. Arka koltukta oturmaktadır. Megas hakkında her şeyi bilmektedir. Glorft'ları yenmek en büyük amacıdır. Kadın olması düşmanlarının ilgisini çeker.
  • Jamie: Coop'un en iyi arkadaşıdır. Coop'la benzer özellikleri taşır ama çok daha zayıftır. Megas üzerinde hiçbir iş yapmaz. Ön koltukta oturur. Korkaktır ve kadınlara büyük ilgi duyar. Hatta bu ilgisi onu birkaç sefer ölümle burun buruna getirmiştir. Ama aslında Kiva'ya aşıktır.
  • Goat: Coop'un arkadaşıdır. Hayatla bağlarını kesmiş biridir. Coop Cooplowski, Megas'ı onun hurdalığından almıştır. Goat, kadınlara ilgi duymaktadır ve eski ve hurda olan her şeyi sevmektedir. Çok az bölümde görülür. Kiva'ya aşıktır.
  • Gorrath: Megas'ın asıl sahibidir. Tek amacı robotunu geri almak ve dünyayı yok etmektir. Glorft'ların lideridir. Dünyayı ele geçirmek ve Coop Cooplowski'yi öldürmek en büyük hedefidir.
  • Magnanimous: Coop Cooplowski'nin yanlışlıkla girdiği bir uzay arenasının sahibidir. Arenasını yıktığı için ona düşmandır ve Jamie orada ölümden dönmüştür. Coop Cooplowski'yi ve Megas'ı yok etmek en büyük hayalidir. Hatta bunun için evrendeki tüm robotların ona saldırmasını sağlamıştır.
  • Komutan: Gloft'ların komutanıdır ve General Gorrath'dan bir alt rütbedir. Generalden çok korkar. Planlarını general hiç beğenmez. Hatta bir bölümde planı işe yaramadığı için onu Coop'a dönüştürüp dövmüştür.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihiTürkiye yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiBaşlangıç tarihiBitiş tarihi
Pilot bölüm23 Ağustos 2002 (2002-08-23)YokYok
1131 Mayıs 2004 (2004-05-01)4 Eylül 2004 (2004-09-04)28 Ocak 2008 (2008-01-28)Bilinmiyor
21316 Ekim 2004 (2004-10-16)15 Ocak 2005 (2005-01-15)BilinmiyorBilinmiyor

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Kubilay Penbeklioğlu Coop
Figen Sümeli Kiva
Kerem Kobanbay Jamie
Murat Şen Goat
Tolga Tibet Magnanimous

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Huntsman (13 Kasım 2009). "Toons of the 2000s: Top 5 Cartoon Network Originals" [2000'lerin Çizgi Dizileri: En İyi 5 Cartoon Network Orijinali]. ToonZone. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2020.