Şirinler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şirinler
The Smurfs
Şirinler.jpg
Şirinler karakterleri.
Format Çizgi Roman
Çizgi Dizi
Tür Komedi
Yaratan Pierre Culliford
Ülke Belçika(Çizgi Roman)
ABD(Çizgi Film)
Sezon sayısı 9
Bölüm sayısı 421
Prodüksiyon
Kamera ayarları Tek Kamera
Gösterim süresi 22 dakika
Yayın bilgileri
Kanal

Türkiye'de yayınlayan kanallar

Yayın tarihi 12 Eylül 198112 Ocak 1990

Şirinler, (Fransızca: Les Schtroumpfs) Belçikalı çizer Pierre Culliford'un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon dizisinin ortak ismi. 1958'de Pierre Culliford tarafından çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981'de televizyonda gösterilen Şirinler büyük ilgi gördü. Yıllarca Türkiye'de de yayınlanan çizgi dizi, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede, yüksek izlenme oranlarına rağmen gösterimden kaldırılmıştır.

2008 yılında, Şirinler'in 50. yılı kutlamaları kapsamında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu hayrına Avrupa'nın birçok ülkesini kapsayan bir açık artırma kampanyası düzenlenmiş ve 124.700 Euro UNICEF'e bağışlanmıştır.[1][2]

Sosyalizm tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirinler'in İngilizce adı olan "Smurf" kelimesinin "Socialist Men Under Red Flag"ın (Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar) kısaltması olduğu "iddiası" bir şehir efsanesinden ibarettir. Çünkü, Şirinler'in yaratıcısı Peyo tarafından Şirinler'e verilen orijinal isim Les Schtroumpfs'tur.[3]

1998 yılında yazar Marc Schmidt Avrupa kültürünü konu alan içinde sosyalizm etkileri barındıran Şirinler kaynaklı bir parodi yazdı.[4][5] Fransız sosyolog Antoine Buéno 2011 yılında yayınladığı kitabında onları totaliter ve ırkçı ütopya olarak tanımladı.[6]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirin baba'nın 99 oğlu ve bir kızı vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Şirin Baba: Asıl adı: Schtroumpf. Şirinler'in lideridir. Diğer şirinlerin aksine kırmızı kıyafetleriyle dikkat çeker. Sihir konusunda uzmandır.
 • Şirine: Şirin Köyü'ndeki ilk kız şirindir. Uzun, dalgalı ve sarı saçlara sahiptir. İlk olarak Gargamel tarafından Şirinler'i yok etmek amacıyla ortaya çıktı ancak Şirin Baba onu sihirle değiştirdi.
 • Gözlüklü Şirin: Şirinler içinde tek gözlüklü olanı. Kitap okur, kitap yazar ayrıca çok gevezedir. Genellikle konuşmasını bitiremeden diğer Şirinler tarafından fırlatılıp atılır ve hep kafa üstü düşer. Şirin Babanın yardımcısıdır.
 • Usta Şirin: Köyün her konuda uzman dâhi Şirin'i. Yaptığı icatlar sayesinde Şirinler'in hayatını kolaylaştırır. Ve akıllıdır. Kulağının arkasında bir kalem takılıdır.
 • Hayalci Şirin: Her zaman hayalî yerler ve kişiler görür.
 • Somurtkan Şirin: Köydeki en anti-sosyal Şirin'dir. Her şeyden nefret eder.
 • Aşçı Şirin: Köyün obur aşçısı. Çoğu zaman kendi yemeklerini köydekilere silah olarak verir ya da kendisi yer.
 • Güçlü Şirin: Köyün en güçlüsüdür. Genellikle evinde ağırlık malzemeleri bulunur. Kolunda bir kalp dövmesi vardır. Ve Şirineye aşıktır.
 • Süslü Şirin: Kulak arkasında bir çiçek takılıdır. Elinde aynası eksik olmaz.
 • Şakacı Şirin: Köyde herkese şaka yapan şirindir. Çoğu zaman diğer şirinlere bir hediye paketi verir ve pu paket her seferinde aynı şekilde açan şirinin elinde patlar.
 • Tembel Şirin: İki ağaca bağladığı hamağında sürekli uyur ve başka biri şirinin onu dürtüklemesiyle hamaktan düşerek uyanır.
 • Gargamel: Şirinler'in baş düşmanı ve Şirinler'in varlığından haberdar olan tek kişi. Amacı onları yakalayarak altına çevirmek ya da onları satarak para kazanmaktır ve onları yemektir.
 • Azman: Gargamel'e yardım eden bir kedidir. Her zaman Şirinleri yemek ister.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Also during the Happy Smurfday Euro Tour, little white Smurf figurines have been sold in favour of UNICEF. More than 30.000 were sold, good for a total revenue of more than 150.000 euro. In total more than 274.700 euro goes to UNICEF, and as such the Smurfs contribute to UNICEF’s educational programs. Şirinler Resmi Sitesi
 2. ^ UNICEF hayrına yapılan açık artırma ile ilgili kataloğa ulaşmak için tıklayınız.
 3. ^ Franquin's official web site
 4. ^ "Smurfs: Metaphor for Socialism?". Koreatimes.co.kr. http://www.koreatimes.co.kr/www/news/art/2009/03/142_30610.html. Erişim tarihi: 2012-02-10. 
 5. ^ Schmidt, Marc (1998). "Socio-Political Themes in The Smurfs". http://www.vividscribe.com/socio-political-themes-in-the-smurfs/. 
 6. ^ "The Smurfs Are Racist, Anti-Semites, Antoine Buéno Suggests In 'Le Petit Livre Bleu'". Huffington Post. 2011-06-03. http://www.huffingtonpost.com/2011/06/03/the-smurfs-are-racist-ant_n_870758.html. Erişim tarihi: 2011-06-04.