Tom ve Jerry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tom ve Jerry
Tom and Jerry
Tom ve Jerry logosu, 1985
YönetmenWilliam Hanna ve Joseph Barbera
YapımcıRudolf Ising
(ilk kısa film)
Fred Quimby
(95 kısa film)
William Hanna ve Joseph Barbera
(18 kısa film)
SenaristWilliam Hanna ve Joseph Barbera
MüzikScott Bradley
(113 shorts)
Edward Plumb
(73rd short)
KurguWilliam Hanna ve Joseph Barbera
StüdyoMetro-Goldwyn-Mayer
CinsiKısa film
RenkRenkli
Yapım yılı1940 - 1958
(114 kısa film)  ABD
Çıkış tarih(ler)i1940 - 1958
Süreyaklaşık 6 ila 9 dakika arası
Dilİngilizce
Bütçeyaklaşık US$ 30000.00 ila US$ 75000.00

Tom ve Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisi halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında yapılmıştır. Hanna ve Barbera ikilisi, Hollywood'da bulunan MGM çizgi film stüdyosunda 1940 ile 1958 arasında 114 kısa film yazıp yönetmişlerdir. Bunlardan on üçü akademi ödülüne aday gösterildi, yedisi En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü aldı.[1]

Metro-Goldwyn-Mayer çizgi film stüdyosunun kapanmasından sonra, 1961 yılında Tom ve Jerry filmlerinin yapımcılığını Gene Deitch devraldı ve filmler Batı Avrupa'da yapılmaya başlandı. 1963 yılında Tom ve Jerry, yapımcılığını Chuck Jones'in almasıyla tekrar Hollywood'a geldi. Kısa film serilerinin sonlandığı 1967 yılına gelindiğinde toplam 161 kısa film yapılmıştı.[1]

1970'li yıllara gelindiğine Hanna-Barbera birlikte bir film stüdyosu kurdular ve filmler televizyona taşındı. Seksenlerde ve doksanlı yıllar boyunca çeşitli televizyon şovları gösterildi. Uzun filmler yapıldı ve özel şovlar yapıldı. Günümüzde ise Tom ve Jerry 'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom and Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir.

Konusu ve Formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu genellikle bir olayın üzerinde gelişir. Ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry'yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olamaz ve Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom'un ise galip geldiği zamanlar oldukça nadirdir.

Tom ve Jerry filmlerinde, Jerry ve Tom sürekli birbirlerine abartılı ve can yakan şakalar yaparlar. Jerry, Tom'un kafasını panjura sıkıştırma, kuyruğunu kapana, elektrik prizine sokma gibi şakalar yapar. Bunun yanında patlayıcı, balta, çekiç, zehir, kalem, kâğıt gibi araçları kullanarak Tom'a karşı galip gelmeye çalışır. Tom ise Jerry'ye karşı ev araç gereçlerini ve eline geçirdiği her şeyi silah olarak kullanır. Kapan, zehir, ütü, tost makinası balta veya demir kapanlar toplar silahlar gibi.[2] Tüm popüleritesine rağmen, içerdiği aşırı şiddet Tom ve Jerry'nin eleştirilere maruz kalmasına neden oldu.[3] Ancak tüm şiddet içeriğini rağmen kan veya yaralanma sahneleri gösterilmedi.[4] Jerry farklı farklı yerlerde kendisine yuva yapabilen bir faredir ve tek amacı yuvasında rahatça yaşamaktır. Kaybedecek herhangi bir şeyi yoktur. Tom ise hem Jerry'yi yakalamak hem de eve herhangi bir zarar vermemesi gerekmekte kırılan eşyaları da kimseye duyurmadan tamir etmek zorundadır.

Filmlerde müzikler çok önemli bir unsurdur. Çünkü diyaloglar yer almadığından verilmek istenen mesaj görsel ve işitsel olarak anlatılması gerekir. Bu yüzden filmlerde heyecanı ve duyguyu daha iyi ifade etmek amaçlı geleneksel fon müzikleri kullanılır. Filmlerde kahkaha, feryat veya soluk alıp verme gibi efektler klakson veya diğer müzik enstrümanlar kullanılır. Bunun yanında Tom'un sevgilisine söylediği, karakterlerin neşeli olduklarında mırıldandıkları şarkılar vardır bunlarda genelde MGM'ye ait filmlerden alınır. Genelde pop, caz ve klasik müzikten oluşur.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom ve Jerry, 1944'te yayınlanan ve akademi ödülü alan Mause Trouble isimli kısa filmden bir sahne

Tom ve Jerry[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom, Mavi Rus kedisi cinsi, sevilen ve güvenilir bir ev kedisidir. Jerry, Tom ile aynı evi paylaşan küçük kahverengi bir faredir. Tom öfkeli, alıngan ve bir o kadar da sakar bir kedidir. Tom da en az Jerry kadar zekidir ama çok ağırdır. Jerry ise özgür, kurnaz, fırsatçı,akıllı bir faredir. Çok enerjik ve zekidir. Tom'dan daha kıvrak bir zekâya sahiptir. Jerry, Tom ile mücadelesinde genellikle galip gelirken, Tom ise çoğu zaman mağlubiyetten kurtulamaz. Buna rağmen yılmadan usanmadan Jerry'yi yakalama planlarına devam eder. Tom ya da Jerry filmlerde fazla konuşturulmamıştır. Ancak Tom bazı serilerde dişi kedilere şarkı söyleyebilmiştir. Tom'un şarkı söylerken aksanı ünlü Fransız oyuncu Charles Boyer'e benzetilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Bunun dışında karakterlerin özellikle Tom'un üzüldüğü ve çaresiz kaldığı zamanlarda konuştuğu görülür. Örneğin; II. Dünya Savaşı'nın propagandası olan Don't you believe it adlı slogan 1940'larda kullanıldı. Jerry ise yalnızca 1956'da yapılmış bir kısa filmde konuşturulmuştur. Bunun dışında her ikisinin de konuşturulduğu tek film 1943 yapımlı The Lonesome Mouse (Yalnız Fare)'dir.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmlerde diğer karakterler Tom'un arkadaşları, köpekler, kuş, ördek, balık gibi Tom'un avlamayı hedefledikleri ve insanlardır. Filmlerde insanlar fazla görülmez, görüldüğü filmlerde ise (örn. The Cat Concerto) ana karakterlerin belirgin durması için gölge şeklinde veya kısmen gösterilir. Karakterlerin çoğu aslında bir iki seri için geçici olarak konmuş ancak izleyici tarafından kabul görünce devamlı karakterler haline gelmişlerdir.

Butch

Butch[değiştir | kaynağı değiştir]

Butch, siyah beyaz renkte bir sokak kedisidir. Yemek, ev ve sevgili konusunda Tom ile çekişir ve bu yüzden Tom'un bir numaralı düşmanıdır. İlk olarak 1943'te Baby Puss adlı kısa filmle dahil olmuştur, kötü, uyuz ve çıkarcı bir kedi olarak seyircinin karşısına çıkar ve genellikle sokak çöplüğünde yaşar. 17 kısa filmde canlandırılmıştır (Bazı kısa filmlerde de Tom'un kafadarı olarak çıkmıştır).[5]

Toodles Galore

Toodles[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom ve Jerry filmlerinin çekici, güzel beyaz dişi kedi karakteridir. Tom'un ilgi duyduğu dişi kedidir. İlk olarak 1942'de Puss'n Toots adlı filmde ortaya çıkmıştır. Butch ile Tom onu paylaşamazlar ve Tom genelde mağlup olan taraftır. Lana Turner'ın Week-End at the Waldorf adlı filmde canlandırdığı Bunny Smith isimli karakterden esinlenerek yaratılmıştır. 4 kısa filmde canlandırılmıştır. Filmlerde hiç diyaloğa girmemiştir.[6]

Tuffy[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuffy

Tuffy ya da Nibbles, adlı karakter Tom ve Jerry filmlerinin bebek bezli yavru faresidir. İlk olarak 1946'da The Milky Waif isimli filmde ortaya çıkmıştır. Jerry'nin küçük kardeşidir. 13 kısa filmde yer almıştır. Eski İngilizce aksanıyla konuşturulmuştur.

Spike ve oğlu Tyke

Spike ve Tyke[değiştir | kaynağı değiştir]

Spike, Tom ve Jerry filmlerinin İngiliz Buldoğu cinsi, kızgın ve saldırgan bekçi köpeğidir. Kedilerden hiç hoşlanmaz, fakat farelere sempati duyar. Tom'un birçok konuda rakibidir. İlk kez 1942'de Dog Trouble isimli kısa filmle serilere katılmış ve 28 kısa filmde canlandırılmıştır. Filmde sık konuşan bir karakterdir seslendirmesini Daws Butler ve daha sonra Jimmy Durante yapmıştır.

Tyke, Spike adlı köpeğin yavrusudur. Her ikisi de aynı tarihlerde seriye katılmışlardır. Daha sonra Spike ve Tyke adlı ayrı bir kısa filmde yer almışlardır. Tyke serilere 1946'da Love That Pup isimli kısa filmle katılmış daha sonra babası Spike ile sadece kendi serüvenlerinin olduğu başka bir animasyonda yer almışlardır.

Mamy Two Shooes

Mammy Two Shoes[değiştir | kaynağı değiştir]

Mammy Two Shoes, siyahi Amerikalı, orta yaşlı bir ev hizmetçisidir. Tom ve Jerry filmlerinde yüzü görünmez (Sadece "Saturday Evening Puss" isimli kısa filmde yüzü gösterilmiştir). Tom'u süpürgeyle döver ve ona genellikle kötü davranır, fareden korktuğu zamanlar sandelyeye çıkar. Karakterin seslendirmesini Lillian Randolph yapmıştır. 19 kısa filmde canlandırması yapılmıştır.

Quacker

Quacker[değiştir | kaynağı değiştir]

Quacker, Tom ve Jerry filmlerinde 1950 ile 1957 yılları arası canlandırılmış, sarı renk tüylü, turuncu gagalı ördek yavrusudur. Seslendirmesini Red Cofee adlı ses sanatçısı yapmıştır. Yedi adet kısa filmde canlandırılmıştır. Genelde annesinin kaybettiği, Jerry'nin ise onu Tom'un elinden kurtarmaya çalıştığı bir karakter olarak canlandırılmıştır.

Meathead (Et Kafa )[değiştir | kaynağı değiştir]

Meathead

Meathead, Tom ve Jerry filmlerine 1943 yılında katılmış, turuncu sokak kedisidir. Tom'un en güçlü rakibidir. Oynadığı bölümlerde Tom'u eşek sudan gelinceye kadar pataklar. 7 kısa filmde canlandırılmıştır (Bazı kısa filmde de Tom'un kafadarı olarak çıkmıştır).

Tarihi ve evrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanna-Barbera dönemi (1940 – 1958)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom and Jerry serilerinin yaratıcıları/yönetmenleri William Hanna ve Joseph Barbera ile kazandıkları yedi Akademi Ödülü.

William Hanna ve Joseph Barbera 1930'larda MGM çizgi film stüdyosunda çalışmalarına başladılar. Barbera senaryo ve karakter tasarımıyla ilgilenirken, Hanna da ona eşlik ediyor ve yönetmenliklerini yapıyordu. İlk olarak tüm toplumlarda yer alan kedi fare anlaşmazlığını film yapmayı düşündüler[kaynak belirtilmeli] ve Tom ve Jerry serisinin ilk filmi olan Puss Gets The Boot adlı kısa filmi yaptılar. Bu filmde Jasper adlı ev kedisi evdeki kemirgenleri yakalamaya çalışır ancak başarılı olamadığı gibi evdeki eşyalara zarar vermektedir bunun üzerine evin sahibi tarafından kovulur.

Film gösterime sokulmadan önce Hanna ve Barbera'nın bazı endişeleri vardı.[kaynak belirtilmeli] Bunlardan en önemlisi, "Zaten bu kadar kedi-fare kovalamacasını anlatan film ve animasyon varken bu filmler ne kadar tutulurdu?". Tüm bu endişelere rağmen ilk film gösterime girdi ve En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülüne aday gösterildi.

İlk Tom ve Jerry animasyonu olan "Puss Gets The Boot" dan bir görüntü

Bunun üzerine yapımcı Fred Quimby, Hanna ve Barbera'ya yeni animasyon serilerini çekmelerini bildirdi. Böylece ikili çalışmalarına hız verdi ve yeni isim arayışlarına yöneldi. Hanna-Barbera ikilinin isimlerini değiştirme kararı aldı ve yarışma açtı.Bunun üzerine önerilen isimler şapkaya konulara çekildi ve John Carr isimli animatörün önerdiği isim olan Tom ve Jerry çıktı.John Carr 50 dolar ile ödüllendirildi ve onun önerdiği isimler verilmiş oldu.[7] 1941'de ise The Midnight Snack adlı ikinci film yapıldı. Yapımcı ve yönetmen Hanna ile Barbera idi ancak filmlerin sahibi MGM stüdyosuydu.

Bir Tom ve Jerry serisi olan "The Cat Concerto" filmi 1946'da akademi ödülü aldı.

Tom ve Jerry, piyasada bulunan, senaryo ve karakter olarak neredeyse birbirinin aynısı olan kedi fare kovalamacısını işleyen birçok filme rağmen, yedi Akademi Ödülü almayı başardı.[8]

Hanna ve Barbera ikilisinin tasarladığı ve çizdiği 13 Tom ve Jerry serisi (ilk film de dâhil) film Akademi ödülüne aday gösterildi ve bunlardan yedisi akademi ödülü aldı.

Gene Deitch dönemi (1961 – 1962)[değiştir | kaynağı değiştir]

1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını Gene Deitch ve William L. Snyder devraldı. Bu ikili Tom ve Jerry filmlerini okyanusun diğer tarafında, Çekoslovakya'da yaptı. Bu dönemde ikili 13 film serisi yaptı.

Bu dönemde izleyicilerin alışık olmadığı bazı değişiklikler meydana geldi. Bunlar karakterlerin hareketlerinin hızlanması, diyalogların fazlalaşması ve film müziklerini pek yer verilmemesi gibi değişiklerin yanı sıra karakterin renklerinde soluk ve dalgalı efektler Gene Deitch'in eleştiri almasına sebep oldu.

Chuck Jones dönemi (1963 – 1967)[değiştir | kaynağı değiştir]

Chuck Jones'in yapımcılığını yaptığı filmden bir görüntü.

1963'te Tom ve Jerry filmlerinin gösterim hakkını 30 yıllığına Bugs Bunny, Daffy Duck ve daha birçok ünlü animasyon filminin yapımcısı Chuck Jones devraldı. Jones partneri Led Goldman ile birlikte 12 çizgi animasyona imza attı.

Jones bu dönemde Tom ve Jerry filmlerine kendi stilini adapte etti. Tom ve Jerry güldürü konusunda favori çizgi filmler arasına girdi. Karakterler üzerinde yapılan küçük ama hoş değişiklikler ilgi sebebi oldu. Öyle ki Jerry'nin kulakları ve gözleri büyütüldü, Tom daha kalın bir kürke ve daha az bıyığa sahip oldu. Jones daha önce çalıştığı ekip arkadaşlarını da Tom ve Jerry'nin kadrosuna dahil etti.

Tom and Jerry televizyonda[değiştir | kaynağı değiştir]

1965 başlarında, Tom ve Jerry filmleri üzerinde ağır değişiklikler yapılmış ve bu formlarla televizyon yayını yapılmıştır. En önemli değişiklik olarak Mammy two shoes karakteri daha ince ve beyaz bir kadına dönüştü. Karakterin seslendirmesini June Foray adlı sanatçı devraldı. Bu değişiliklerden sonra Tom ve Jerry'nin yeni serisinin filmleri CBS kanalında iki yıl boyunca her pazar yayınlandı.

Tom and Jerry'nin yeni sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında Turner Entertainment şirketi MGM stüdyosunu satın aldı. Ancak Tom ve Jerry filmlerinin mülkiyet hakkını daha sonra kazandı. Böylece Turner şirketine ait TBS, TNT, Boomerang TV ve Cartoon Network gibi kanallarda gösterime başlandı.

Sansür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom ve Jerry filmlerinde bazı konular büyük tepkilere ve sansürlere maruz kaldı. Özellikle filmlerde kullanılan şakalar örneğin herhangi bir patlamadan sonra karakterlerin yüzünün "karayüz" şekline gelmesi, evin hizmetçi karakterinin fare fobisi olan bir Siyahi olması gibi olgular sansürleri ve yasakları da beraberinde getirdi. Öyle ki başta ABD olmak üzere birçok ülkede üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu filmler tekrar montajlandı.[9] [10] Ayrıca 2006 yılında İngiltere'de izleycilerin şikayeti üzerine Ofcom adlı kuruluş Tom ve Jerry'nin sigara içtiği sahnelerin küçüklere kötü örnek olduğunu söylerek sansürlenmesini istedi ve bunun üzerine bu sahneler tekrar montajlandı.[11][12]

Diğer televizyon gösterileri, özel ve tiyatral gösteriler[değiştir | kaynağı değiştir]

1975'te yayımlanan Tom and Jerry Show başlığı

1975 yılında Hanna-Barbera ikilisi tekrar bir araya geldi ve Cumartesi sabahları yayınlanacak olan yeni bir program yaptılar. Tom ve Jerry şov adlı filmler ABC kanalında her hafta sonu sabahı 2 yıl boyunca yayınlandı. Hanna-Barbera bu şovlarla çocuklara düşmanlığın ve şiddetin arttığı yıllarda bunların yanlış bir şey olduğunu göstermeyi amaçladılar.[13] Daha sonraki yıllarda 1980'de ise Tom ve Jerry Komedi Şov adlı film serileri televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Bu filmlerde biraz değişiklik yapılarak kovalama formatı slapstick yapıldı. Yine aynı şekilde bu şovda iki yıl sürdü ve 4 Eylül 1982'de son buldu.

Tom ve Jerry 1982'den 1990'a kadar verdiği sekiz yıllık aradan sonra tekrar Fox adlı TV kanalında izleyicilerle buluştu. 1990 yılında Tom ve Jerry Kids adlı şovlar başladı ve üç yıl boyunca çeşitli kanallarda yayınlandı.[14]

2005 yılında Tom ve Jerry serilerinin 65.yıldönümü için Joseph Barbera tarafından özel bir film tasarladı (The KarateGuard) ve bunu Los Angeles sinemalarında 27 Eylül 2005 tarihinde gösterime soktu. Bu Barbera'nın ilk kez tek başına çizip tasarladığı filmdi.

Tom ve Jerry Masalları

2006 yılının ilk yarısında Tom ve Jerry Masalları Warner Bros. tarafından otuz bölümlük yeni seriler üretmeye başladı. Bunlar ABD ile İngiltere'de The CW ve Boomerang gibi kanallarda gösterime girdi. Bu seriler tıpkı orijinal serilerin konularının benzerini güncel yaşama uyarladı.

Uzun filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Jerry ve Gene Kelly 1945 MGM müzikal filminde Anchors Aweigh.

1945 yılında Jerry özel efektler yardımıyla Gene Kelly ile birlikte oynatıldı. Bu filmde ünlü animasyon karakteri Jerry dans okulu öğrencisine yardımcı oluyor ve onun ödül almasını sağlıyordu. MGM'nin diğer filmi ise Esther Williams ile Tom ve Jerry'nin her ikisinin de oynadığı filmdir. Bu filmde Tom ve Jerry denizaltında kovalamacalarına devam ederken ünlü yüzücü Esther'in bir ahtapot tarafından yakalandığını görürler ve onu kurtarmak için işbirliği yaparlar.

Tom ve Jerry ikilisi 1988 yılında klasik Amerikan animasyonuna saygı amaçlı yapılan bir animasyonda küçük bir bölümde yer aldı.Ancak bu filmde ödeme ile ilgili çeşitli yasal sorunlar çıkmıştır.[15]

Uzun Filmler

A Nutcracker Tale(Fındık Kıran Masalı):Yeni yıl ruhu hiç, Tom ve Jerry’nin tatilde kapıştıkları bu orijinal filmdeki kadar hissedilmemişti. Boş bir opera binasında Jerry bir performans sergilemeyi diler ve sihirli bir şekilde hayalleri gerçek olur. Küçük fare hızla her şeyin mümkün olduğu o görkemli krallığa fırlar: şeker ağaçları, şarkı söyleyen kar taneleri, hatta canlanan oyuncaklar. Jerry yeni arkadaşlarıyla harika zaman geçirir ve müzik kutusundan çıkan bir balerinle dans ederken mutluluktan uçmaktadır. Malesif şehirli sokak kedileri Tom'un önderliğinde Jerry'nin kıskandıkları tatil krallığını dağıtırlar. Her şeyi düzeltmek Jerry'ye düşer. Jerry, Tuffy adındaki fare arkadaşı ve yeni birçok arkadaşının da yardımıyla bunu başarabilir.

Robin Hood and his Merry Mouse(Robin Hood Masalı):Robin Hood'un ekibinin en küçük üyesi Jerry, Tom ile güçlerini birleştirir ve sadece halkın hayatını kurtarmakla kalmayıp aynı zamanda Kral Richard'ın dönüşüne de yardım eder.

The Wizard of Oz(Oz Büyücüsü):Tom Ve Jerry, Kötü Kalpli Cadının Elinden Dorothy Ve Toto,yu Kurtarmak İçin Mücadele Verirler.

Bazı Kısa Filmler

Saturday Evening Puss(Cumartesi Akşamı Kedinin Partisi):Manny pişti oynamaya gider. Tom bu fırsattan yararlanarak müzik partisi yapmak için Butch ve Meathead'i çağırır. Onların müziğinden rahatsız olan Jerry Tom'a müzik gürültüsünde şikayet eder. Tom dinlemez aksine müzik devam eder. Kedi-fare kovalamacası başlar. Kovalama sonucu Jerry'i perdenin ipine bağlarlar. Jerry onlar fark etmeden durumu telefonda Manny'e anlatır. Manny kedileri evden kovar. Jerry tam uyuyacakken bu sefer de Manny müzik çalar.

Old Rockin Chair Tom(Eski Sallanan Sandalyede Tom):Jerry yine Manny'yi korkutur. Ancak Tom Hiçbir şekilde başarılı olamaz. Bunun üzerine eve yeni bir misafir gelir:Meathead!!! Meathead Jerry ve Tom'u kolayca kovar ancak Manny onu çok sever. Tom ve Jerry bir plan kurarak Meathead'a ütü yedirir. Jerry'nin Manny'nin çorabını çekince her şey yeniden başlar. Manny Meathead'den yardım istese de Tom mıknatıs yoluyla(Ütü nikeldi, nikel mıknatıs tarafından çekilen maddelerdendir.)Meathead'ı çeker. Ne zaman ki Manny Meathead'dan vazgeçip Tom'dan yardım isteyince Meathead sorunu kalkar. Meathead evden kovulunca bu ikili rahatlar.

Pent-House Mouse(Hapsedilmiş Ev Faresi):Tom bir villada yaşamaktadır. Jerry ise aç karınla inşaat alanında dolaşırken sandviç muz ve sosisin bulunduğu bir çanta bulur ve yemeye başlar. Ama çanta yükseldi ve demirin devrilmesiyle düşer. Çanta Tom'a düşer. Tam gökyüzüne bakarken Jerry'i görür. Tam bir sandviç yapacakken Jerry kaçar. Tom Jerry'i yakalamaya çalışırken köpekler onu yer. Jerry villada dinenir. Quiet Please(Sessizlik Lütfen):Spike uyumaya çalışır. Ama Tom ve Jerry'nin kovalamcası üzerine onları uyarır. Tom elinden geleni yapar hatta nakavt düşürme şurubu içirtir. Jerry'nin bütün planları darmadağın olur. Tam umudu bitecekken altına TNT patlayıcı koyar. Tom tam çıkaracakken Spike uyanır. Tom zarar görmeyeyim diye gider. TNT patlayınca Spike Tom'u paramparça eder.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiyatro filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki çizgi filmler En İyi Kısa Konu Olarak Akademi Ödülünü kazandı: Çizgi Filmler:[16]

Bu karikatürler En İyi Kısa Konu: Karikatürler için Akademi Ödülü'ne aday gösterildi, ancak kazanamadı:

Televizyon şovları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Tom and Jerry Show (1975 TV dizisi) | The Tom and Jerry Show (ABC, 1975)
 • The Tom and Jerry Comedy Show (CBS, 1980–1982)
 • Tom & Jerry Kids (FOX, 1990–1994)
 • Tom and Jerry Tales (The CW, Cartoon Network, Boomerang, 2006–2008)
 • The Tom and Jerry Show (Teletoon, Cartoon Network, Boomerang, 2014–günümüz)

Ambalajlı şovlar ve programlama blokları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tom and Jerry (1960s packaged show) (CBS, 1965–1972)
 • Tom and Jerry on BBC One (BBC, 1967–2000)
 • Tom and Jerry's Funhouse on TBS (TBS, 1986–1989)
 • Cartoon Network's Tom and Jerry Show (Cartoon Network, 1992–günümüz)

Televizyonda özel ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hanna-Barbera's 50th: A Yabba Dabba Doo Celebration (TNT, 1989)
 • Tom and Jerry: The Mansion Cat (Boomerang, 2001)
 • Tom and Jerry: The Karate Guard (Cartoon Network, 2005)
 • Tom and Jerry: Santa's Little Helpers (Warner Home Video, 2014)[17]

Tiyatro filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Direct-to-Video filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tom ve Jerry: Sihirli Yüzük (Warner Home Video, 2002)
 • Tom ve Jerry: Mars'a Yolculuk (Warner Home Video, 2005)
 • Tom ve Jerry: Hızlı ve Kürklü (Warner Home Video, 2005)
 • Tom and Jerry: Shiver Me Whiskers (Warner Home Video, 2006)
 • Tom ve Jerry: Fındıkkıran Masalı (Warner Home Video, 2007)
 • Tom ve Jerry Sherlock Holmes'le Tanışıyor (Warner Home Video, 2010)
 • Tom Ve Jerry ile Oz Büyücüsü (Warner Home Video, 2011)
 • Tom ve Jerry : Robin Hood Masalı (Warner Home Video, 2012)[18]
 • Tom ve Jerry'nin Dev Macerası (Warner Home Video, 2013)[19]
 • Tom ve Jerry : Kayıp Ejderha (Warner Home Video, 2014)[20]
 • Tom ve Jerry: Hazine Avcısı (Warner Home Video, 2015)[21]
 • Tom ve Jerry: Oz'a Dönüş (Warner Home Video, 2016)[22]
 • Tom ve Jerry: Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası (Warner Home Video, 2017)
 • Tom ve Jerry: Cesaretini Topla! (Warner Home Video, 2022)

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "174 filmlik Tom & Jerry filmografisi". 16 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2008. 
 2. ^ "Whitworth, Melissa (20-12-2006). "Master cartoonist who created Tom and Jerry draws his last", The Daily Telegraph (Londra), pp. 9". 25 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2008. 
 3. ^ Hanna, William; Joseph Barbera, ile Ted Sennett (1989). The Art of Hanna-Barbera: Fifty Years of Creativity. New York, NY: Viking Studio Books. ISBN 0-670-82978-1.
 4. ^ Smoodin, Eric. "Cartoon and Comic Classicism: High-Art Histories of Lowbrow Culture". American Literary History 4 (1 (İlkbahar, 1992)). Oxford, İngiltere: Oxford University Press.
 5. ^ "İngilizce Wikipedia "Butch(MGM)" maddesi". 25 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2009. 
 6. ^ Lou Valentino " Lana Turner Filmleri" adlı kitabından.
 7. ^ Barbera, Joseph (1994). My Life in "Toons": From Flatbush to Bedrock in Under a Century. Atlanta, GA: Turner Publishing, 76. ISBN 1-57036-042-1.
 8. ^ Vikipedi maddesi: En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü akademi ödülü alan çizgi animasyonlar
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2008. 
 10. ^ "Tom ve Jerry'ye ırkçılık sansürü". 29 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2008. 
 11. ^ "Tom ve Jerry'ye sigara yasağı - ntvmsnbc.com 24-08-2006 tarihli haber". 23 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2008. 
 12. ^ "BBC NEWS Smoke's no joke for Tom and Jerry(İngilizce dilinde)". 19 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2008. 
 13. ^ "Tom and Jerry Shows". 26 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2008. 
 14. ^ "Tom and Jerry Kids". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2022. 
 15. ^ Price, Jeffrey and Seaman, Peter S. (6 Eylül, 1986). Who Shot Roger Rabbit? [Screenplay]. The third draft of the Who Framed Roger Rabbit script calls for Tom and Jerry to attend "Toontown" owner Marvin Acme's funeral, a sequence ultimately not shot for the film.
 16. ^ Vallance, Tom (20 Aralık 2006). "Joseph Barbera: Animation pioneer whose creations with William Hanna included the Flintstones and Tom and Jerry". The Independent (London). 
 17. ^ "Tom and Jerry: Santa's Little Helpers (DVD) DVD-Movies & TV: On Sale-WBshop Savings WBshop.com | Warner Bros". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2017. 
 18. ^ Liu, Ed (9 Ağustos 2012). "PR: "Tom & Jerry: Robin Hood and His Merry Mouse" Comes to Blu-ray and DVD on October 2, 2012". ToonZone. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2012. 
 19. ^ "Tom and Jerry's Giant Adventure Blu-ray". Blu-ray.com. 25 Nisan 2013. 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2013. 
 20. ^ Wolfe, Jennifer (26 Haziran 2014). "'Tom and Jerry: The Lost Dragon' Hits Shelves Sept. 2". Animation World Network. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 
 21. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Forces of Geek isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 22. ^ "The All-new Animated Family Film 'Tom and Jerry: Back to Oz'; Available on DVD June 21, 2016 from Warner Bros". Screen-Connections. 12 Nisan 2016. 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2016. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]