İçeriğe atla

Powerpuff Girls

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Powerpuff Girls
The Powerpuff Girls
TürSüper kahraman
Aksiyon/Macera
Komedi
Proje tasarımcısıCraig McCracken
SenaristCraig McCracken
Jason Butler Rote
Amy Keating Rogers
Chris Savino
YönetmenCraig McCracken (1998-2002)
John McIntyre (animasyon)
Randy Myers (animasyon)
Lauren Faust (denetleyici)
Genndy Tartakovsky (kayıt yönetmeni, 1999-2001)
Robert Alvarez (animasyon)
Rob Renzetti
Chris Savino (2003-2005)
Seslendiren(ler)Cathy Cavadini
Tara Strong
E.G. Daily
Tom Kane
Tom Kenny
Jennifer Martin
Jennifer Hale
Roger L. Jackson
Rob Paulsen
Jeff Bennett
Jim Cummings
AnlatıcıTom Kenny (İngilizce)
Kerem Kobanbay (Türkçe)
Tema müziği bestecisiThomas Chase
Steve Rucker
James L. Venable
Açılış müziği"The Powerpuff Girls (Açılış Müziği)"
Bitiş müziği"The Powerpuff Girls (Bitiş Müziği)", Bis tarafından söylendi
BesteciThomas Chase
Steve Rucker
James L. Venable
Jennifer Kes Remington (ek müzik, 5–6 sezonları)
ÜlkeABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı6
Bölüm sayısı78 (136 parça) (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıCraig McCracken
YapımcıGenndy Tartakovsky (denetleyici yapımcı, 1–4. sezon)
Chris Savino (5–6. sezon)
Gösterim süresi11 dakika (normal bölümler)
22 dakika (özel bölümler)
44 dakika ("Twas the Fight Before Christmas" bölümü)
Yapım şirketiHanna-Barbera[1] (1998–2002)
Cartoon Network Studios (2003–2005)
Dağıtımcı firmaWarner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Türkiye:
Kanal D (2002-2003)
Cartoon Network
Görüntü formatıABD:
4:3 SDTV
16:9 HDTV (özel bölümler)
Türkiye:
4:3 SDTV
Ses formatıABD:
Mono (1–2 sezonları)
Dolby Surround (3–4 sezonları)
Dolby Digital 5.1 (5–6 sezonları)
Türkiye:
Stereo
Yayın tarihiABD:
18 Kasım 1998 - 25 Mart 2005
Türkiye:
18 Mart 2002[2] - 30 Eylül 2003 (Kanal D)
28 Ocak 2008 - Bilinmiyor (Cartoon Network)
DurumuSona erdi.
Kronoloji
İlişkili programlarPowerpuff Girls (2016)
Powerpuff Girls Z

Powerpuff Girls, Emmy Ödüllü[3] kazanmış Craig McCracken tarafından yapılmış bir Amerikan animasyon serisidir. 1992 yılında yaratıldığında adı Whoopass Stew'dir. ABD'de Cartoon Network'te 18 Kasım 1998 tarihinde başlamış 25 Mart 2005 tarihinde bitmiştir, Türkiye'de ise ilk önce Kanal D'de 18 Mart 2002-30 Eylül 2003 tarihleri arasında yayınlanmış, sonra da Cartoon Network'te 28 Ocak 2008 yayınlanmaya başlanmıştır, bölümlerinin ne zaman bittiği bilinmiyor.

Yayınlandığı süre boyunca ABD'de cuma günlerinin What a Cartoon! kuşağının değişilmezi olmuştur. Dizi boyunca, Twas The Fight Before Christmas adlı Noel özel bölümü (Türkiye'de 31 Aralık 2010'da saat 16.30'da gösterildi.) ve bir sinema filmi yapıldı. Ek olarak, 2008'de 10. yıl özel bölümü yapıldı. 2014'te CGI özel bölümü olarak McCracken yapımda olmadan yayınlandı. Dizi, müzik ve şarkıları ile adından çok söz ettirmiş ve beğenilmiştir. Yayınladığı dönemde Cartoon Network'ün ABD kolunda en çok izlenmiş dizilerden biri oldu ve idol haline geldi. Ayrıca Japonya'da anime uyarlaması ve çizgi romanı yapıldı. Çizgi romanın adı Powerpuff Girls: Deja View. 16 Haziran 2014'te, Cartoon Network serinin yeniden yapımı olacağını açıklamıştır ve yeni yapımı ABD'da 4 Nisan 2016'da, Türkiye'de 25 Nisan 2016'da başlamıştır.

Dizi konu olarak, Mojo'nun profesörü itmesi sonucu kızları yaratmak için oluşturduğu karışımın içine Kimyasal X'in dökmesi ve bunun sonucunda oluşan üç süper güçlü kız çocuğunun gerek kendi aralarında, gerek profesörle, gerek okulda gelişen diyalog ve ilişkileri ile, gerekse de suçlularla ya da canavarlarla olan savaşları ve diyalogları komik, ders verici ve iyi davranışları öğütleyen, hatta bazı bölümlerinde tarih ve matematiği özendiren şekilde yansıtır. Powerpuff Girls'in diğer insanlardan farkları kocaman gözleri, kocaman kafaları, küçük vücutları, kaşlarının olmaması, burunlarının olmaması ve parmaklarının olmamasıdır.

Seslendirme sanatçıları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Karakter Orijinal Seslendirme
Anlatıcı Tom Kenny
Blossom Cathy Cavadini
Bubbles Tara Strong
Buttercup E.G Daily
Profesör Utonium Tom Kane
Belediye Başkanı Tom Kenny
Bayan Bellum Jennifer Martin
Bayan Keane Kath Soucie
Talking Dog Tom Kenny
Mitch Tom Kenny
Elmer Dee Bradley Baker
Gökkuşağı Tom Kenny
Mojo Jojo Roger L. Jackson
Fuzzy Lumpkins Jim Cummings
O Tom Kane
Prenses Morbucks Jennifer Hale
Yılan Tom Kenny
Grubber Jeff Bennett

Powerpuff Girls adlı dizinin 2000 yılında Heroes & Villians (Kahramanlar ve Kötüler) adlı bir albümü yayımlanmıştır. Bu albümün en ünlü şarkısı ise The Apples in Stereo adında bir grubun yaptığı Signal in the Sky adlı şarkıdır. Bunun dışında 2001 yapımlı The City of Soundsville (Sesville Şehri) ve 2003 yapımlı Power Pop (Güçlü Pop) adlı yapılmış iki albümü daha vardır. Ayrıca bir de 10. Yıl Özel DVD'lerinin içine konulmuş remixler vardır. Ayrıca birtakım video paylaşım (Youtube vb.) sitelerinde eklenen videoların izlenme sonuçlarının değerlendirmesi durumunda James L.Venable yapımlı olan dizinin tema müziği çizgi dizilerin tema müzikleri içinde,Tara Strong'un Bubbles 'ın sesiyle Mime For a Change (Değişim Zamanı) adlı bölümde söylediği şarkı olan Love Makes the World Go Round çizgi dizilerin içinde söylenilen şarkılar içinde açık farkla birinci olmuştur.

Townsville Şehri: Bu dizide dolaylı ya da direkt olarak olayların geçtiği ve kahamanların yaşadığı kurmaca bir şehirdir. Yapısı itibarıyla klasik bir Amerikan şehridir. En çok New York'a benzer. Dizide anlattıldığına göre ABD'nin kalbidir. İş yerleri, gökdelenler şehrin merkezinde; insanların yaşadığı yerler ise şehirden uzak ve dışarıdadır. İnsanlar genelde dubleks ya da tripleks evlerde yaşarlar. Şehrin ortasında Mojo Jojo'nun da evinin bulunduğu bir yanardağ ve bunun çevresine kurulu büyük bir merkez parkı vardır. Aynı zamanda türlü suçluları da barındıran ve dolayısıyla suç oranının olabildiğine yüksek olduğu bir şehirdir.

Pokey Oaks: Kızların eğitim ve öğretim gördüğü küçük bir okuldur. Tek sınıftır.Öğretmenleri Bayan Keane'dir. Birkaç bölüm okulda geçmiştir.

Ev ve Laboratuvar: Kızların ve profesörün yaşadıkları epey büyükçe bir evdir.Amerikan tipi bahçeli ve dublekstir.Şehrin banliyölerindedir.Laboratuvar da evin altındadır.Kızların yaratıldığı ve daha çok birçok deneyin yapıldığı yerdir.

Citiesville Şehri: Town and Out adlı bölümde kızların yeni taşındığı kurmaca şehirdir. Hiç kimsenin yaşamadığı yalnızca iş için gelinen büyük şehir hayatını her yönüyle anlatan bir şehirdir.Ancak küçük suçlar işlenir. Kızların bu kentte süper güçlerini kullanması da şehre çok zarar verdikleri için yasaklanmıştır. Aynı bölümün sonunda kızlar tekrar eski şehirlerine taşınmışlardır.

Viletown: Sadece çizgi romanda çıkan, Townsville'in paralel evrendeki versiyonudur. Burada yaşayan herkes Townsville'de yaşayan herkesin tam tersidir. Powerpunk Girls ve Jomo Momo bu şehirde yaşar.

Gündelik yaşamdan yansımalar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • 10. Yıl Özel Bölümü olan The Powerpuff Girls Rule!!! adlı bölümde Afrika'daki kuraklık, Dünyada süren savaşlar, kaçak balina avları, küresel ısınma ve salgın hastalıklara az da olsa dikkat çekilmiştir.

Aynı zamanda Mac, Bloo, Frankie gibi Foster'ın Hayali Dostlar Mekanı'nın karakterleri ve dizide görev alan kişiler sıradan Townsville vatandaşları gibi resmedilmiştir.

 • Ice Sore adlı bölümde Tom ve Jerry'den esinlenilen sahneleri görmek mümkündür hatta kızlar arasında bunun diyaloğu da geçmiştir.
 • Bubblevicious adlı bölümde Bubbles, "Merhamet zayıflar içindir." diyerek Jül Sezar'ı anmış olur.
 • Silent Treatment adlı bölümde Charlie Chaplin'e çok kısa da olsa yer verilmiştir.
 • Bubble Boy adlı bölümde Townsville'de beyzbol kulübü olan New York Yankees adlı spor kulübüne benzer Yankees adlı bir kulüp vardır.
 • Super Zeroes adlı bölümde; Blossom: Captain America, Buttercup: Spawn ve Bubbles: Buggs Bunny'nin adları değiştirilmiş hallerine özenerek onların benzerlerinin kılığına girerler. Başkanın kolunda Pokemon'dan Igglypuff'ın resminin olduğu saat vardır.
 • The Powerpuff Girls' Best Rainy Day Adventure Ever adlı bölümde kızlar ateriden Super Mario benzeri bir oyun oynarlar.
 • Cover Up adlı bölümde kızların odasında Pokemon adlı çizgi diziden Pikachu adlı karakterin oyuncağına benzer bir oyuncak vardır.
 • Birçok bölümde şehirde yaşayan sakin figürü altında başka bir çizgi film olan Dexter'ın Laboratuvarı adlı çizgi diziden Dexter kullanılmıştır.

10. Yıl Özel Bölümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Powerpuff Girls'ün 10. yılı olan 2008 yılı ABD'de çizgi film dünyasında sanki Powerpuff Girls yılı ilan edilmiştir. 10. yıl için özel olarak yaratıcısı ve tüm çalışanlarınca The Powerpuff Girls: Rule adlı yarım saatlik bir TV filmi yapılmıştır. Bu film Avrupa ve Asya'da 28 Kasım 2008 tarihinde ABD'de ise 19 Ocak 2009 tarihinde gösterilmiştir. Türkiye'de ise gösterilmemiştir. Ayrıca Cartoon Network'ün bulunduğu ülkelerde dizi bitmesine rağmen tüm bölümler en baştan bir kere daha gösterilmiştir. Bunun dışında ABD'de ve bazı birtakım ülkelerde daha tüm bölümlerin, filmlerin, dizinin müziklerinin, efektlerinin bulunduğu 10. Yıl Özel DVD'leri satışa sunulmuştur.


 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2016. 
 2. ^ https://web.archive.org/web/20021018181017if_/http://www.milliyet.com.tr/2002/03/18/tv/ekran.html [yalın URL]
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2008.