Ben 10 (dizi, 2005)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ben 10 sayfasından yönlendirildi)
Ben 10
Dizi afişi
FormatÇizgi dizi
TürAnimasyon
Bilimkurgu
Aksiyon
Macera
Proje tasarımcısıDuncan Rouleau
Joe Casey
Joe Kelly
Steven T. Seagle
SenaristMarty Isenberg (bölümün kurgusu)
Adam Van Wyk
Vinton Heuck
Chuck Drost
YönetmenScooter Tidwel
Sebastian O. Montes III
Tema müziği bestecisiAndy Sturmer
Açılış müziği"Ben 10"
Ülke ABD
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı52 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıSam Register
Mark Burton
Brian A. Miller (Cartoon Network Studios)
YapımcıDonna Smith
Gösterim süresi42 dakika
Dağıtımcı firmaWarner Bros.
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Resim formatı480p (4:3 SDTV)
1080p (16:9 HDTV)
Yayın tarihi27 Aralık 2005 - 15 Nisan 2008
Kronoloji
Sonra gelenBen 10 Alien Force

Ben 10, Cartoon Network'te yayınlanmış ABD yapımı bir çizgi dizidir. Man of Action (Duncan Rouleau, Joe Casey, Joe Kelly, Steven T. Seagle) grubu tarafından oluşturulmuştur. İlk bölümü 27 Aralık 2005'te, son bölümü 15 Nisan 2008'de gösterilmiştir. Dizinin ikinci bölümünden itibaren özel olarak her cuma gösterilmiştir. Dizinin şarkısını Andy Sturmer yazmış ve (şarkıcı) Moxy tarafından seslendirilmiştir.

Nisan 2008'de, Ben 10'in ardından sonraki serisi olan Ben 10: Alien Force yayınlanmıştır. Ben'in 5 yıl sonraki hâlini konu almaktadır. Ben 10: Alien Force bittikten sonra ise Ben 10'in yeni serisi olan Ben 10: Ultimate Alien başlamıştır. Ben 10: Ultimate Alien sona erdiğinde ise Ben 10: Omniverse ve ardından 2021 yılında final yapan Ben 10 serisi yayına girmiştir.

Ben 10: Alien Force[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyüyüp normal bir yaşantıya dönen Ben için yeniden kahraman olma zamanı. Ben, Gwen ve Kevin birlikte yepyeni düşmanlarla savaşmaya başlar. Omnitrix evrim geçirir ve daha güçlü uzaylılara dönüşür. Ben, artık belirli bir süre olmadan uzaylıya dönüşebiliyordur. Kahramanları yine 10 tane olsa da Ben artık Omnitrix'in gücünü öğrenmiş ve biraz kavrayıp içindeki 1.932.000 uzaylı yaşam formuna dönüşebilmenin sırrını çözmeye çalışıyor. Bir süre sonra Vilgax'ı savaşta yenerek gücünü yüceltmişti. Artık Ben çok usta bir tesisatçı lideri olmuştu. Büyük babası Max'e ne kadar ihtiyacı olduğunu düşünse de aslında o tek başına bir orduyu yenebilirdi.

Ben 10: Ultimate Alien[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben, Gwen ve Kevin, Vilgax'ı yenerler. Ben Vilgax'ı yendikten sonra gündelik tesisatçı işine geri döner. Omnitrix yok olduğu için Albedo'dan aldığı Ultimatrix'i kullanmaktadır ancak Jimmy adlı bir çocuğun onun uzaylılara dönüştüğü resimleri ve videoları internette yayınlar. Bunun sonucunda bütün dünya Ben'in kahraman olduğunu öğrenir, yetişkinler ona düşman olurken çocuklar ise ona büyük bir hayranlık duyarlar. Sonra Agreggor adında bir Osmosian, Ben'i evreni kontrol etme planları engelleyeceği düşüncesiyle yok etmeye gelir. Aynı zamanda Vilgax ve diğer kötüler Ben'den intikam almak için plan yaparlar.

Ben 10: Omniverse[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Ben 10 ve Büyük Ben 10 artık birbirlerini tanıyordur. Ve diğer bir farklılık artık karakterlerin hepsinin görünüşü farklıdır ve birçok yeni karakter ve uzaylı eklenmiştir. Gwen erken yaşta üniversite kazanmıştır ve Kevin bir ev tuttuğu için onun ile birlikte gitmiştir. Büyükbaba Max Ben'e yardımcısı olacağı yeni bir yardımcı göndermiştir. Bu sayede Ben'in işi çok daha kolaylaşmıştır.

Omnitrix[değiştir | kaynağı değiştir]

Omnitrix, Azmuth adlı bir Galvan tarafından evrene barış gelmesi ve insanların diğer türlerin nasıl yaşadığını anlaması için yaratılmıştır. Ama Vilgax gibi kötüler onu bir uzaylı ordusu yaratıp evreni ele geçirmeye yarayacak bir silah olarak görmektedirler. Omnitrix aynı zamanda yok olan canlı türlerini yeniden hayata döndürmek için yapılmıştır. Azmuth'un Omnitrix'ten sonra geliştirdiği Ultimatrix ise saatteki uzaylıların daha güçlü ve daha farklı olmasını sağlar.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben 10 hakkında bir dergi ve kitaplar ve albüm piyasaya çıkmıştır. İlk sayısı Mart ayında çıkan derginin içeriğinde Omnitrix'in güçleri, arızaları ve nasıl yaratıldığı, nasıl çalıştığı, nasıl kontrol edildiği yer almıştır. Daha sonraki sayılarında derginin içeriğinde çeşitli özellikle yer almıştır.

Türkçe Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Özgür Ünsal Ben 10
Damla Babacan Gwen
Faruk Akgören Max Tennyson
Ercan Demirel Vilgax
Harun Can Kevin 11
Uğur Taşdemir Şimşek Hız, Dört Kol, Elmas Kafa, Yıldırım Gülle, Pulkanat, Ateş Topu
Özgür Ünsal Güncelleme, Gri Madde
Ercan Demirel Dr.Animo

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Kategori Aday Sonuç
2008 Emmy Ödülleri Seçkin Özel Animasyon Programı Sınıfı Brian A. Miller (yönetici yapımcı)

Sam Register (yönetici yapımcı)
Jennifer Pelphrey (denetim yapımcısı)
Alex Soto (denetim yapımcısı)
Donna Smith (yapımcı)
Tramm Wigzell (yapımcı)

Aday
2007 Emmy Ödülleri Canlandırmada seçkin bireysel başarı Thomas Perkins (karakter çizimi) - Back With a Wengeance Kazandı
2007 Altın Küre Ödülleri Ses efektlerinde düzeltirken en iyi ses, televizyon canlandırması için Foley, diyalog, ADR ve müzik Otis Van Osten (denetimci ses editörü)

Melinda Rediger (denetimci ses editörü)
Trevor Sperry (denetimci foley editörü)
Matt Brown (denetimci diyalog/adr editörü)
Jody Thomas (foley sanatçısı)
Andy Sturmer (müzik editörü)
Ron Salaises (ses efektleri editörü)
Keith Dickens (ses efektleri editörü)
- Ben 10,000

Aday