İçeriğe atla

Steven Universe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Steven Universe
FormatAnimasyon televizyon dizisi
TürAksiyon
Komedi
Fantezi
Drama
Proje tasarımcısıRebecca Sugar
ÖyküRebecca Sugar
Ian Jones-Quartey
Matt Burnett
Ben Levin
Kat Morris
YönetmenDenetleyici Yönetmen:
Ian Jones-Quartey
Kat Morris
Joe Johnston
Resim Yönetmeni:
Kevin Dart
Elle Michalka
Jasmin Lai
Ricky Cometa
Animasyon Yönetmeni:
Nick DeMayo
Seslendiren(ler)Zach Callison
Estelle
Michaela Dietz
Deedee Magno
Matthew Moy
Kate Micucci
Tom Scharpling
Grace Rolek
Shelby Rabara
Tema müziği bestecisiRebecca Sugar
Aivi & Surasshu
Jeff Liu
Açılış müziği"We Are the Crystal Gems", söyleyenler Zach Callison, Estelle, Michaela Dietz ve Deedee Magno Hall
Bitiş müziği"Love Like You", söyleyen Rebecca Sugar
BesteciAivi Tran
Steven "Surasshu" Velema
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Diliİngilizce
Sezon sayısı5
Bölüm sayısı160 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıRebecca Sugar
Ian Jones-Quartey (ortak yönetici yapımcı, 2. sezon)
Kat Morris (ortak yönetici yapımcı, 5. sezon)
YapımcıJackie Buscarino
Chuck Austen (denetleyici yapımcı, 1. sezon)
KurgucuMatt Burnett
Ben Levin (hikâye kurgucusu)
Gösterim süresi11 dakika
Yapım şirketiCartoon Network Studios
Dağıtımcı firmaWarner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Görüntü formatıABD:
16:9 1080i (HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV)
Ses formatıABD:
Dolby Surround
Türkiye:
Stereo
Yayın tarihiABD:
Pilot Bölüm:
21 Mayıs 2013
Resmi Yayın:
4 Kasım 2013 - 21 Ocak 2019
Kronoloji
Sonra gelenSteven Universe Filmi
Steven Universe Future
İlişkili programlarAdventure Time
Dış bağlantılar

Steven Universe, Rebecca Sugar tarafından Cartoon Network için yapılan Amerikan yapımı bir çizgi dizisidir. Kristal Taşlar olan Garnet, Ametist ve İnci ile birlikte büyüyen ve dünyayı kendi türlerinden korumak için onlara yardım eden Steven adlı küçük bir çocuğun hikâyesini anlatır. Cartoon Network Stüdyoları'nın sanatçı-sürüşlü Kısa Program'ın bir parçası olan Steven Universe, bir kadın tarafından oluşturulan ilk Cartoon Network dizisidir ve Adventure Time'da çalıştığı sırada Rebecca Sugar tarafından geliştirilmiştir. Rebecca Sugar, erkek kardeşi Steven Sugar'dan esinlenerek çizgi filmi yapmıştır.

21 Mayıs 2013 tarihinde pilot bölümü gösterilmiştir. Cartoon Network'te Amerika'da 4 Kasım 2013'te, Türkiye'de ise 2 Haziran 2014'te gösterilmeye başlanmıştır. 21 Ocak 2019'da 5. sezonuyla sona ermiştir. 2 Eylül 2019 tarihinde steven Universe: The Movie adıyla TV filmi çıkmış ve 7 Aralık 2019'da başlayıp 27 Mart 2020'de biten Steven Universe Future'' adında bir sınırlı bitiş serisi çıkıp sona ermiştir.

Steven Universe sanat tasarımı, müziği, seslendirmesi ve karakterizasyon derinliği ile bilimkurgu dünya kurması için eleştirel övgüler almıştır. Dizi, 2019'da GLAAD Medya Ödülleri'ni kazanan ilk çizgi dizi olmuştur. 2019'da Peabody Ödülü kazanmış ve beş Emmy Ödülü ve beş Annie Ödülü'üne aday gösterilmiştir. Diziden uyarlanan tamamlayıcı kitaplar, çizgi romanlar ve bir video oyunu da yayınlandı.

Çizgi dizi, Cartoon Network MENA (Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye) bölgesinde 10 Ekim 2016 tarihinde televizyondan kaldırılmıştır.

Dizi, Amerika Birleşik Devletleri Doğu Sahili'nin Delmarva Yarımadası'ndaki kurgusal Kumsal Şehri'nde geçer. Burada antik bir sahil tapınağında dünyayı kötülerden koruyan Kristal Taşlar adındaki ölümsüz uzaylı savaşçılar yaşar. Varlıklarının çekirdeği olan sihirli taşlardan insanımsı biçimlere dönüşürler. Kristal Taşlar; Garnet, Amethyst, Pearl ve taşını annesi (ve aynı zamanda da Taşlar'ın önceki lideri) Rose Quartz'tan miras alan Steven adlı yarı insan yarı taş olan bir çocuktan ibarettir. Steven güçlerini keşfetmeye çalışırken günlerini dünyayı kurtarmak için veya yalnızca birlikte takılmak için babası Greg, arkadaşı Connie, Kumsal Şehri'ndeki diğer insanlarla geçirir. Füzyonun -taşların yeni ve daha güçlü bir kişilik oluşturmak için kişiliklerini ve vücutlarını birleşmeleri yeteneğinin- da dahil olduğu, annesinden geçen yeteneklerini keşfeder.

İlk sezon yavaş yavaş, bu dört Kristal Taş'ın bir zamanların bir büyük uygarlığının kalıntıları olduğunu ortaya çıkarır. Ziyaret ettikleri çoğu yer, Taş kültürü için bir zamanlar büyük önemi olan, fakat binlerce yıldır sahipsiz hale gelmiş harabelerdir. Taşlar kendi ana gezegenlerinden kopmuşlardır ve karşılaştıkları canavar ve eserlerin, rasyonel insansı formlarını koruma yeteneğini kaybetmiş Taşlar olduğu anlaşılır. Buna paralel olarak, Greg'le ilgili geçmiş görüntüleri Rose Quartz ve onun ilişkilerinin geçmişini gösterir. İlk sezon sonunda, Steven Anadünya'daki Taşların yeni taşlar üretmek için Dünya'yı kolonize etmek istediklerini öğrenir. Beş bin yıl önce Rose Quartz bu soykırım planlarına karşı şiddetli bir isyanda diğer Kristal Taşlar'a liderlik eder ve başarıya ulaşır. Ama Anadünya'nın silahları tekrar Dünya'ya doğrultulur ve istila için tekrar taşlar gönderilir, Peridot ve Jasper gibi.

Steven Universe'ün pilot bölümü Cartoon Network'ün video platformunda, diğer birkaç pilot bölümlerle birlikte 21 Mayıs 2013'te yayınlanmışır.[1] Kısa zaman sonra, aşağı çekilip bir 404 sayfasına yönlendirilmiştir.[2] 20 Temmuz 2013'te, Cartoon Network hem resmî sitelerine hem de Facebook sayfasına pilot bölümün bir düzenlenmiş sürümünü yüklemiştir.[3] Pilot bölümü, San Diego Comic-Con'da sergilenmiştir[4] ve 27-28 Temmuz 2013 arasında, Cartoon Network Big Fan Weekend'in bir parçası olarak, Clarence ve Uncle Grandpa'nın pilot bölümleriyle birlikte, pilot bölümün bir ön gösterimi yayınlanmıştır. 13 Ekim 2013 tarihinde New York Comic Con'da, Rebecca Sugar ile birlikte 30 dakikalık bir panel yapılmıştır.[5] 4 Kasım 2013 tarihinde Cartoon Network'te iki bölümle ilk gösterimini yapmıştır.[6]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihi
Pilot bölüm21 Mayıs 2013 (2013-05-21)
1524 Kasım 2013 (2013-11-04)12 Mart 2015 (2015-03-12)
22613 Mart 2015 (2015-03-13)8 Ocak 2016 (2016-01-08)
32512 Mayıs 2016 (2016-05-12)10 Ağustos 2016 (2016-08-10)
42511 Ağustos 2016 (2016-08-11)11 Mayıs 2017 (2017-05-11)
53229 Mayıs 2017 (2017-05-29)21 Ocak 2019 (2019-01-21)
Film2 Eylül 2019 (2019-09-02)
Future207 Aralık 2019 (2019-12-07)27 Mart 2020 (2020-03-27)

Ana Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Steven: Kristal taşlar adlı gruba annesi Rose'un yerine katılmış olan yarı taş yarı insandır, silahı sihirli bir kalkandır ve taşı göbeğindedir, taşının türü pembe elmastır. Steven Floats adlı bölümde uçma yeteneğinin olduğunu fark etmiştir.
 • Ametist: Kristal taşlar grubunun en çılgınıdır. Kuralları umursamaz. En iyi yaptığı şey şekil değiştirmektir. Ametist taş doğum merkezi olan ve dünyada yer alan Kindergarten (Anaokulu) adlı bir yerde doğmuştur. Silahı ise sihirli bir kamçıdır. Kamçısının ucu üçe bölünebilir. Taşı ametisttir ve göğsündedir. Jasper ile aynı taş türünden gelir. Taş doğum merkezi Kindergarten'da vaktinden önce oluştuğu için diğer ametistlere göre boyu kısadır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Steven'a öğüt verecek kadar olgunlaşır ve disiplinli bir kişiliği olur.
 • İnci: Kristal taşlar adlı grubun resmi düzen delisi olanıdır. Ametist'in yaptığı hatalara sinir olur. Silahı uzayabilen bir mızraktır. Çok iyi kılıç kullanabilir. Taşı ise incidir ve alnındadır.
 • Garnet: Kristal taşlar adlı grubun en güçlüsüdür. Gözlüğünü çıkartmaz. Oyun Salonu Deliliği adlı bölümde Steven onun gözlüğünü çıkarmış ve üç gözlü olduğunu görmüştür. Silahı çok güçlü boks eldivenleridir, Garnet aynı Opal gibi iki kristalin birleşmesinden oluşmuştur bunlar Yakut ve Safir adlı 2 kristal olduğu ortaya çıkmıştır. Taşı ellerindedir.
  • Yakut: Sinirlenince sıcaklığı artırır ve Safir'e aşıktır. Taşı yakut, silahı zırhlı eldivendir. Rose Quartz hakkında gerçekleri saklaması nedeniyle Pearl'e kızmıştır ama daha sonra Pearl ile barışmıştır.
  • Safir: Üzülünce ortamın sıcaklığını düşürür ve çok hızlıdır. Muhtemelen siren yeteneğine sahiptir. Yakut'a aşıktır. Taşı safirdir ama silahı bilinmiyor. Geleceği görme gücüne sahip nadir taşlardandır. Kristal taşlara katılmadan önce Mavi Elmasa kahinlik yapmıştır.

Diğer Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Sadie Miller: Büyük Çörek'te tezgahtardır. Steven'ın arkadaşıdır. Lars uzayda esir iken Büyük Çörek'teki işinden ayrılır. Bir müzik grubunda şarkı söylemeye başlar ve turnelere çıkar.
 • Lars: Steven'ı çok sevmez. Sadie ile birlikte Büyük Çörek'te çalışır. Steven Ana dünya gezegendeki taşlar tarafından kaçırılınca Steven ile esir alınır. Steven ile kaçarken hayatını kaybeder ama Steven sayesinde yeniden hayata döner. Dizinin ilerleyen bölümlerinde uzay gemisinde komutanlık yapar.
 • Greg: Steven'ın babasıdır. Önceden Rose Kuvars ile romantik bir ilişkisi olmuştur. Gerçek soyadı DeMayo'dur. Gençliğinde müzik bir grubunda yer almıştır. Kazandığı telif hakkı sayesinde milyoner olmuştur ve araba yıkama işini bırakmıştır.
 • Connie Maheswaran: Steven'ın kız arkadaşıdır. Pearl tarafından kılıç kullanmayı öğrenmiştir. Steven ile birlikte kristal taş görevlerine gider.
 • Priyanka Maheswaran: Connie'nin annesidir. Mesleği doktordur. Steven Universe Future'de Growing Pains adlı bölüme göre Steven'ı muayene eden ilk doktordur.
 • Mr. Fryman: Beach Citywalk Fries adlı patates kızartması dükkânın sahibidir. Ronaldo ve Peedee adlı iki oğlu vardır. Restaurant Wars adlı bölümde Steven, Beach Citywalk Fries'de Peedee'den mozzarella çubukları satın aldıktan sonra, Kofi Pizza onun bunları yediğini görür ve pizzanın üç temel bileşeni olan ekmek, peynir ve sos içerdiğini belirterek, Fryman'ın işini ihlal ettiğine inanır ve dükkânında patates kızartması satmaya başlar. Fryman, buna karşılık, Beach Citywalk Fries'de "kızarmış pizza" ve "pizza parçaları" satmaya başlar ve bu eylemler, iki iş adamının gösteri olaylarından yıllar önce yaptıkları anlaşmayı bozan bu eylemler nedeniyle bir "restoran savaşını" ateşler. Daha sonra Steven ikisini yeniden anlaştırır ve eski anlaşma uyarak dükkânında pizza satmaz.
 • Ronaldo Fryman: Doğaüstü olaylar ve dünyadışı yaşamlara ilgi duyar. Kristal taşlar hakkında bir broşür hazırlamıştır. Bir internet bloğu vardır ve burada gizemli olaylar için video paylaşır. Rocknaldo adlı bölümde Kristal taşları araştırmak için Steven'ın evinde kalmıştır.
 • Koffi Pizza: Kumsal Şehrindeki Fish Stew Pizza adlı restoranın sahibidir. Kiki ve Jenny adlı iki kızı vardır.
 • Nanefua Pizza: Başkan Dewey yerine Kumsal Şehrinin Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Torunları Kiki ve Jenny'dir. Koffi'nin annesidir.
 • Bill Dewey: Kendisi Kumsal Şehrinin Belediye Başkanıdır. İlk kez "Kedi Parmaklar" bölümünde görünmüştür. Dewey Wins adlı bölümde Belediye Başkanlığı seçiminde Nanefua Pizza'ya karşı seçimi kaybetmiştir. Seçimi kaybettikten bir süre sonra Lars ve Sadie'nin yokluğunda Büyük Çörek'te çalışmıştır.
 • Aslan: Steven'ın evcil hayvanıdır ve pek çok gizemi vardır örneğin kafasının içindeki bir kılıç ve yelesindeki başka bir dünya. İstediği yere sihirli bir portal açabilir ve suyun üzerinde koşabilir. Pembe renklidir. Eskiden Rose Quartz'ın görevlerini yerine getiren evcil hayvanıydı. Yelesinin içinde Rose Quartz'a ait eşyaları saklamaktadır.
 • Onion: Sessiz biridir, üvey abisi Sourcream'dir. Babası Yellowtail'dır. Annesi ise Vidalia'dır. Babası ile konuşurken tuhaf bir dil kullanır.
 • Rose Quartz: Steven'ın annesidir. Şifacı ve savaşçıdır. Taşı pembe kuvars, silahı kalkan ve kılıçtır. Kendisi hakkında hala çok fazla gizem vardır. Pembe elması parçaladığı ve isyanı başlattığı için Ana Dünya ondan nefret eder. Greg ile romantik bir ilişkisi vardır. Taş savaşı sırasında kristal taşların lideri ve komutanı olmuştur. Oğlu Steven'ı doğurabilmek için fiziksel formundan vazgeçmiştir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde gerçek kimliğinin Pembe Elmas olduğu ortaya çıkar. Elmasların dünyayı istila etmesini önlemek için fiziksel formunu değiştirip kendini Rose Quartz olarak tanıtır. Yardımcısı Pearl ile Pembe Elmasın Rose Quartz tarafından öldürdüğünü gösteren bir oyun oynar. Pembe Elmasın parçalandığını sanan Beyaz Elmas dünyaya saldırmıştır. Yaptığı oyun sonucu birçok kristal taş fiziksel formunu kaybetmiş ve bozulmuştur. Bu gerçeği öğrenen Steven annesine karşı öfkelidir.
 • Stevonnie: Steven ve Connie tarafından oluşturulan bir füzyondur.
 • Lapis Lazuli: İlk olarak Ayna Kristal Taş adlı bölümde gözüken Lapis Lazuli hidrokinezi gücüne sahip bir taştır. Garnet, Pearl ve Rose onun hapsolduğu aynayı galaksi eğrisinde bulmuştur. Kristal Taşların onu pek sevmemesine rağmen Jasper ile füzyon olarak Malachite'ı oluşturmuş ve kendini suyun altına kelepçelemiştir. Taşı lapis lazuli, silahı su kanatlarıdır.
 • Peridot: Ana dünya'da teknoloji uzmanlarından biridir. Kristal Taşların düşmanıdır ve silahı lazer topudur. Kötü bir taştır ve vücudu robot parçaları oluşturur. Parmaklarını tablet formuna getirebilir. Zaman geçtikçe Kristal Taşlarla dost olur. Kristal taşların küme taşını yok etmesine yardım eder ve kendi türüne ihanet ederek mesaj iletildi bölümünde kristal taşlara katılır. 3. sezonda yeni bir gücünü keşfeder. yeni gücü metal gücüdür. Daha sonraki bölümlerde Greg'in ailesine ait çiftlikte Lapis Lazuli ile birlikte yaşamaya başlar. Çiftlikte sebze ve meyve yetiştirir.
 • Jasper: Grubun sağ kolu olan Jasper ilk olarak Geri Dönüş bölümünde gözükmüş ve Steven'a kafa atmıştır. İstediği şey Steven'ı Sarı Elmas'a götürmektir. Fakat planı Lapis Lazuli sayesinde suya batmıştır. Taşı akik, silahı ezici kasktır. Jasper'ın asıl dünyaya geri geliş amacı eski Elmas'ı olan Pembe Elmas'ı parçalayan Rose Kuvars'tan intikam almak ve onu yok etmektir. En son bozulmuş bir taşla füzyon oluşturmaya çalıştığı için kendisi de bozulmuştur. Yaratığa dönüştüğü sırada Peridot tarafından fiziksel formu yok edilmiştir. Ametistt onu bir balona koymuştur. Bir Ametisttir. Ametisttler elmasların korumasıdır.
 • Opal: Ametist ve İnci'nin birleşmesinden oluşmuştur silahı bir atışta birden fazla ok atan bir yaydır fakat Ametist ve Pearl fazla kavga ettiklerinden dolayı bunu fazla yapmadıklarını Dev Kadın adlı bölümde açıklanmıştır zaten ilk burada görülmüştür.
 • Sugilite: Garnet ve Ametist'in oluşturduğu füzyondur. Koç Steven adlı bölümde çıkmıştır. Sugilite çok dengesiz olduğundan Pearl pek fazla füzyon olmalarını istemez. Taşı sugilite, silahı sabah yıldızıdır.
 • Sardonyx: Pearl ve Garnet'ın oluşturduğu füzyondur. İlk Yardım Çığlığı bölümünde gözükür. Komedyene çok benzer hatta repliği şudur: Herkese iyi akşamlar!. Anatomi manipülasyonu vardır. Taşı akik silahı matkap olabilen bir savaş çekicidir.
 • Alexandrite: Kristal taşların (Pearl, Garnet ve Ametist) oluşturduğu altı kollu dev bir füzyondur. Füzyon Mutfağı bölümünde gözükür. Greg onu Maheswaran ailesine karısı olarak tanıtmıştır. En son Süper Karpuz Adası bölümünde Malahit'i yenmiştir. Silahları, diğer tüm füzyonların silahının hepsidir, yay, çekiç, sabah yıldızı.
 • Malachite: Lapis ve Jasper'ın oluşturduğu füzyondur. İlk olarak Hapisten Kaçış bölümünde gözükmüştür. Lapis kontrolü eline alarak Malahit'i okyanusun dibine hapsetmiştir.
 • Sarı Elmas: Anadünya Büyük Elmas Otoritesinin liderlerinden biridir. Taşı göğsünde bulunan sarı elmastır. Silahı elektrik kontrolüdür ve kendisine ait sarı bir Pearl'ü vardır. Peridot Mesaj İletildi bölümünde ona budala demiştir ve Sarı Elmas'ı sinirlendirmiştir. Sarı Elmas dünyadan nefret eder. İlk olarak Müthiş Olabilirdi bölümünde duvardaki resmi görünmüştür. Bir sonraki bölümde ise direkt kendisini görünmüştür.
 • Diğer Pearl'ler: Anadünyada yüksek rütbeli veya önemli işler başarmış taşlara hizmet etmeleri için görevlendirilmiş taşlardır. Tüm Elmaslar bir Pearl'e sahiptir.
 • Bizmut: Anadünya, Bizmutları onlara silah yapmaları için tasarlamışlardır. Bizmutların taşları renkli, içe çökük ve karedir. Savaş sırasında bir Bizmut Kristal Taşlar'a katılmış ve Kristal Taşlar için silah yapmıştır. Ancak bilinmeyen bir sebeple Rose Kuvars tarafından balonun içine konmuş ve Aslan'ın yelesinin içindeki gizemli dünyadaki bir ağacın üzerine bırakılmıştır. Pembe Elması parçalayacak bir silah yapmıştır. Rose Quartz bunun üzerine bizmutu balonun içine koymuştur. Çünkü gerçekte Pembe Elmas Rose Quartzdır.
 • Beyaz Elmas: Kristal taş gezegenindeki elmasların lideridir. Mükemmeliyetçidir. En güçlü elmastır. Taşların yaptığı en ufak bir hatayı bile affetmez.
 • Mavi Elmas: Kristal taşlar gezegenindeki 4 elmastan biridir (Diğerleri Beyaz Elmas, Sarı Elmas ve Pembe Elmas). Çok duygusaldır. Pembe Elmas Dünyada parçalandığı için kaçırdığı insanları kendi hayvanat bahçesine koyar. Hatta Steven'ın babası Greg'i de kaçırmıştır.
 1. ^ Amidi, Amid (21 Mayıs 2013). "Sneak Peek: Cartoon Network's Steven Universe by Rebecca Sugar". Cartoon Brew. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2013. 
 2. ^ Woerner, Meredith (22 Mayıs 2013). "Watch the amazing, fantastic and stupendous pilot of Steven Universe". io9. 29 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2013. 
 3. ^ Bricken, Rob (20 Temmuz 2013). "The first look at Rebecca Sugar's amazing new cartoon Steven Universe". io9. 22 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2013. 
 4. ^ Wolfe, Jennifer (22 Temmuz 2013). "Cartoon Network Sneak Peeks Rebecca Sugar's Steven Universe". Animation World Network. 7 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2013. 
 5. ^ "Cartoon Network presents Steven Universe". Panels & Autographing. New York Comic Con. 2013. 14 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2013. 
 6. ^ D’Amato, Adrienne; Lach, Dawn; Ungerson, Shana (3 Ekim 2013). "Steven Universe" (Basın açıklaması). Characters tab: Cartoon Network. 5 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2013.