Mr. Bean

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mr. Bean
Bay Bean
Bay Bean, Brüksel’de (2007)
Format4:3
TürKomedi
Proje tasarımcısıRowan Atkinson
Richard Curtis
BaşrolRowan Atkinson (Mr. Bean)
ÜlkeBirleşik Krallık BK
Bölüm sayısı15 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıPeter Bennett-Jones
YapımcıSue Vertue
Gösterim süresi25 dakika[1]
Yapım şirketiThames Television
1990–1992
Tiger Aspect Productions
1993–1995
Dağıtımcı firmaFremantleMedia
Yayın bilgileri
Ses formatıStereo
Yayın tarihi1 Ocak 1990 (1990-01-01) - 15 Aralık 1995 (1995-12-15)
Kronoloji
İlişkili programlarMr. Bean (çizgi dizi)
Mr. Bean karakterini canlandıran Rowan Atkinson (1997)

Mr. Bean (Türkçe: Bay Bean), Rowan Atkinson'un canlandırdığı eski bir komedi televizyon serisidir. İlk olarak ITV isimli İngiliz kamusal televizyon kanalında 1990 yılında gösterilmiştir. Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Richard Curtis ve Ben Elton bu dizinin yapımını üstlenmişlerdir. Toplam 15 bölümden oluşan Mr. Bean serisinin dışında 7 tane Mr. Bean skeçi ve 2 de filmi bulunmaktadır.

İlk bölümü 1 Ocak 1990'da yayınlanan dizinin son bölümü 15 Aralık 1995'te yayınlanmıştır. Dizi, Atkinson’un tabiriyle "yetişkin adam bedeninin içindeki çocuk" olan Mr. Bean'in maceralarını anlatır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Bean[değiştir | kaynağı değiştir]

Rowan Atkinson'un canlandırdığı ana karakter. Sakar, şanssız bir kişiliğe sahiptir. Çoğu hareketleri çocuksudur. Sadece tek tip bir takım elbise giyer. Beyaz gömleğin üstüne bir kravat ile kadife pantolon ve ceket giyer. Fazla konuşmaz. Genelde söylediği sadece soyadı Bean'dır. Sadece Mr. Bean filmi (Mr. Bean the Ultimate Disaster Movie) ve Mr. Bean Tatilde (Mr. Bean's Holiday) filmlerinde isminden farklı şeyler söylemiştir.

Oyuncak Ayı (Teddy)[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncak Ayı, Mr. Bean'ın en yakın arkadaşıdır. Çoğu zaman onunla mutludur. Mr. Bean, ayısını hipnotize ederek uyutur. Ayısına çizgi roman okur ve onunla televizyon izler.

Irma Gobb[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek arkadaşı ve dostudur. Irma karakteri ilk defa 3. bölüm olan The Curse of Mr. Bean adlı bölümde görülmüştür. Mutlu yıllar Mr.Bean'da onu terk edip gitmiştir. Mr.Bean, Irma'nın sadece kendisi ile ilgilenmesini ister. Ayrıca Mr.Bean Anime Serisinde kendisi, dişi oyuncak ayısı ile görülmüştür.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mr. Bean temalı üretilmiş 2 film vardır.

Mr. Bean Filmi (Mr. Bean The Ultimate Disaster Movie)[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Ağustos 1997'de vizyona girmiştir. Konusu, Bean'ın Los Angeles'ta yaşadığı maceralardır. Bütçesi 22 milyon $ olan film, dünya genelinde 230 milyon $ gelir elde etmiştir.

Mr. Bean Tatilde (Mr. Bean's Holiday)[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Mart 2007 tarihinde İngiltere'de vizyona girmiştir. Mr. Bean'ın bu filmi Fransa'ya gezisi ve başından geçen olayları anlatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]