Cramp İkizler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cramp İkizler
FormatHareketli animasyon serisi
TürAnimasyon
komedi
Proje tasarımcısıBrian Wood
BaşrolTom Kenny
Kath Soucie
Terry Klassen
Ülke ABD ve  Birleşik Krallık
Diliİngilizce
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı51 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapım şirketiCartoon Network Studios
Yayın bilgileri
KanalTürkiye Cartoon Network
Farklı TV
Yayın tarihi8 Şubat 2002- 12 Ağustos 2006
Dış bağlantılar

Cramp İkizler, Emmy ödüllü, karikatürist Brian Wood tarafından yaratılan animasyon serisidir. Yapımcısı ve TV'de göstereni Cartoon Network Europe'tur. Lucian Cramp ve Wayne Cramp hakkındaki bilgi ikiz oldukları halde birbirlerine benzememektedirler. İkizlerin annesi temizliğe ve hijyene çok düşkündür ve babaları batı tarzında olan rodeo düşkünüdür. Kurgusal kasaba olan sabun şehrinde yaşarlar. Hüzünlü ama açıkça görülüyor ki hiçbiri bir adım bile ileri gidemezler. Wayne 'nin arkadaşı Kirli Joe 'dur ve onu seven bir kız vardır ve onun ismi Wendy Winkle 'dır. Wayne onu sevmez ve ona dokunmasından nefret eder. Wayne 'nin düşmanlarından biri öğretmeni Bayan Hillary Hissy 'dir. Lucian 'ın arkadaşları bataklıkta yaşayan kısa boylu Tony Parsons ve okul arkadaşı Mary 'dir.

Serinin ilk sezonu Birleşik Krallık'ta Cartoon Network'te Eylül 2001 yılında ve 2 Şubat 2002 yılında CBBC ile BBC One kanallarında sırasıyla ve yüksek popülerlikle çocuklara ulaştırılıp gösterildi. İlk sezon 21 Temmuz 2002'de bitti. 2. sezon 2003 yılının sonbahar ayında gösterildi ve aynı yılın son aylarında bitti. 3. sezon 2004'te başladı ve 2005'te bitti. 4. sezon 2006'da başladı ve aynı yılda bitti. 5. sezon gelemedi. Halen şu anda Cartoon Network'te gösterilmeye izin verildi.

Gösterim başlangıçta Şubat 2005'te iptal edildi. 19 Şubat 2005'te Mev Mev Power (aka 'Tokyo Mev Mev) yerine girdi ve başladığında serileri için gizlice gözlenerek Eylül 2005'te tasarlandı ve Cramp İkizler devam etti, ama 4Kids TV'de açık olarak Cramp İkizler iptal edildi yerine Mev Mev Power koyuldu. Basında serbest bırakıldığı dışında mümkün olan 3 bölümlü finalin sorusuna hiçbir cevap verilmedi ama 2006 yılında yaz vakti ve daha çok yeni maceralarıyla tekrar gösterildi. Buna rağmen, bununla birlikte 5. sezon gelmediğinden Cartoon Network'e sunulamadı.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lucien Cramp (Türkçe seslendirme: Elif Erdal): Lucien ikizlerin arasındaki en akıllı kişidir, ama 'eko-lojik'düşünür ve çok korkaktır. O Sabun Şehrindeki bataklığa gitmeyi çok sever ve orada evi olan arkadaşı Tony'dir. Her zaman orya gitse annesi onu azarlar. Vejetaryendir.
 • Wayne Cramp (Türkçe seslendirme: Gökhan Akçakara): Uzun ve iki kardeşin arasından daha küçük bir akla sahiptir. Gene de hurdalardan çok değişik makineler yapabilir. Normalde zamanını Lucien'ı dövmekle/pataklamakla geçirir. Wayne mavi derilidir ve Mavi Derili Grup'a benzer. O değişik şeyler toplamayı ve çöpü karıştırıp abur cubur yemeyi sever. O daima sürekli durmadan Wendy Winkle 'ye aşır derecede kızar, onu daima ezer. O sık sık pantolonlara hakaret eder, örneğin kız pantolonları. Onun göbek adı dazlak baş 'dır. O annesinin ikizlerin arasından kendine küçük meleğim deyince duygulanmayı sever ama o ortalığı karıştırır ve sıkça Lucien'ı bela için suçlar. Çoğunlukla bir suç işlediğinde 'Ben iyi bir çocuğum' der. O Godzilla'nın aksiyon figürlerini toplar, bir macerasında da demişti ki: Mothra tekrar kayboldu.
 • Bayan Cramp (Dorothy Cramp) (Türkçe seslendirme: Zeynep Ateşer): Bayan Cramp ikizlerin annesidir ve Bayan Cramp ev hanımıdır. O temizlik canavarıdır. Bir kere bir kir gördü içinde saplantı halinde-düzelmeyen rahatsızlık olmuştu. O macerada Wayne'nin üstündeki lekeden bu hale gelmişti. Ama ajan X onu eski hale getirerek "hayır Dorothy" diyerek onu iyileştirmişti. Ama o buna kızmamıştı ama temizlik canavarı olması kötüdür çünkü: berber dükkânı kirli olduğu için dükkânı kapattırdı.
 • Bay Cramp (Horace-Horman-Neville Cramp) (Türkçe seslendirme: Burak Karaman): Bay Cramp,yerel Sabun Fabrikasında ürünleri temizleyen işçidir. O her zaman 3. sınıf bir kovboydur ve daima patronu Bay Winkle'ı etkilemeye çalışmak için faydasız şeyler dener. Bir macerasında ilk isminin Horace olduğunu Wayne'e açıklamış, düzenli gevreklerin bataklıktan çıktığını söylemiştir.
 • Tony Parsons (Türkçe seslendirme: Fatih Özacun): Lucien'ın en iyi arkadaşıdır (ama bazen onunla tartışmıştır) ve o bir bataklık çocuğudur. O bataklık hakkında her şeyi bilir ve bu onun akrabalarının geleneğidir. Onun çok fazla erkek ve kız kardeşi vardır. Onun babasının ilk ismi Seth ve annesinin ilk ismi Lily'dir. O çok kısadır ve sıkça bela bulur, çünkü kısadır.
 • Wendy Winkle: Wendy, Walter Winkle'ın kızıdır, Onun küçükleri yapıp bozmaklı bir yaşam stili vardır. O herhangi bir şey almak için o şeye ulaşmak için, zalimce ve acımasızca anne babasının koca para cüzdanlarını çürütür. Wayne'i tüm kabalıkları haricinde onu aşırı derecede seviyordur. Wayne'nin onu ezmesi saplantı haline gelmiştir ve ondan bir şeyi kazanmak için yarışmıştır.(maalesef kazanamamıştır ve o zamandan beri wendy'den nefret eder.
 • Mari Phelps: Mary, Lucien'ın okul arkadaşıdır. O sıkça Lucian ile çevreyi koruma gücünü işlerler ama kimse biraz da olsa bu gücü arzulamaz, yardım etmez. O evlatlıktır ve ona tuhaf gelenekleri olan kahverengi saçlı aile bakar.Onu evlatlık alan ailesi kara koyunu sever.
 • Kirli Joe Muldoon: Orta yaşlarda bir adamdır, hurdalığı sever ve Wayne'nin arkadaşıdır. O hiç görülmeyen karakterdir (bir macerada eli ve elbisesi görünmüştü). O hiç hayatında banyoda duş yapmamıştır ama hayatının ilk zamanlarında duş almak için Crampler'e gitmiştir.
 • Walter Winkle: Bay Cramp'ın patronudur ve Wendy'nin babasıdır, CEO ve "Grand Bubba" Haskem anonim şirketinin sahibidir. O köşkünü sever ve bataklık insanına da öneride bulunmuştur, muhtemelen inmiştir (birçok macerasında tavsiye etmiştir) ama o kızgınca reddetmiştir.
 • Bayan Winkle: Wendy'nin annesidir ve Walter'ın eşidir. O kocasını az veya çok sevmek konusunda terbiyelidir, ama o bataklık insanını gerçekten önemsemeyebilir. Bir macerasında Bayan Cramp'ın bazı elbiselerini önemsemiştir.
 • Büykanne Cramp: Doroty Cramp'ın annesi ve Wayne ve Lucian'ın büyükannesidir. O Wayne'i Lucien'dan daha çok severek davranır ve açıkça onu tercih eder. O damadından nefret eder ve Bay Horace ondan korktuğu için yerine babaları Tony oldu.
 • Hillary Hissy: Hillary (Bayan Hissy) Wayne'nin, Lucien'ın, Wendy'nin ve Mari'nin geniş etekli öğretmenidir. O Wayne'den nefret eder ve o Kirli Joe'nun arkadaşıdır. Onlar bir kere buluşmuşlardır, ama o sadece ona bir şeyler öğretmek için gitmiştir. Bir defasında Bayan Hissy, Bay Horace'nin hanımı olup onu ezmiştir. O zorba ve güçlü bir öğretmendir, o bir macerada usta karateci olduğunu ve yakın dövüş sporları yaptığını söylemiştir. O parkur da koşular, antrenmanlar yapar.
 • Seth Parsons (Türkçe seslnedirme: Erol Eren): Tony'nin babası ve bir bataklık insanıdır. O ve Parsons ailesi bataklığın yanında yaşarlar. Eşi Lily (bir bölümde 'Bay Winkle bataklık milletinden mi? oda 'hayır Lily o çift görünüşlü değildir' demişti) 3. bölümünde "The bad seed" (Türkçe: kötü tohum) ona göstermiş, onların batı döneminde olduğu, o kötü tohumların kanun kaçağı ve yankesici şapkalı 'başlıklı çocuklar' da olduğunu söylemiştir. O kötü tohumları Lucian'a göstermiş, bu kişilerin Bay Cramp'ın ya da Cramplerin ataları olduğunu söylemiştir.
 • Lillian 'Lily' Parsons (Türkçe seslendirme: Nazan Diper): Seth'in eşi ve Tony ile erkekle kız kardeşlerinin annesidir. Lucian bir defa yumuşak yanaklarına hayran kalmış, Tony'nin de baş belası olmuştur.
 • Horace Phelps: Mari'nin babası. İlk görüldüğünde berberde çalıştı ve sonra okulda müdür yardımcısı oldu.
 • Müdür Earlington Richard Qartermaine: Earlington okul müdürüdür ve Bayan Hissy'nin patronudur. O Bayan Phelps'in ex-aşkıdır. Asla görünmemiştir.
 • Ajan X: O temizlik ajanıdır, o gizli çalışan casuslar gibi Bay Cramp'in valizinden izler arar, o 'elbise koruyan casus'tur.
 • Rodeo Rita: O boğa binicisi, şehirdeki rodeodur, ama sonra dolandırıcılığa döndü. Bay Cramp onun büyük hayranı olmuştur.
 • Büyük Bebek: Küçük ve normal bir kızdır ama onun sadece 5 yıldır problemi vardır ve henüz bile konuşamıyor ve ne de yürüyebiliyor.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihi
1188 Şubat 2001 (2001-02-08)14 Temmuz 2002 (2002-07-14)
2813 Eylül 2003 (2003-09-13)8 Kasım 2003 (2003-11-08)
32018 Eylül 2004 (2004-09-18)19 Şubat 2005 (2005-02-19)
468 Temmuz 2006 (2006-07-08)12 Ağustos 2006 (2006-08-12)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]