Ben 10: Omniverse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ben 10: Omniverse
Ben10Omniverse.png
Format Animasyon serisi
Tür Bilimkurgu
Gerilim
Aksiyon
Macera
Komedi
Proje tasarımcısı Man of Action (Duncan Rouleau, Joe Casey, Joe Kelly (çizgi roman)
Seslendiren(ler) Dee Bradley Baker
Eric Bauza
Corey Burton
John DiMaggio
Paul Eiding
Ashley Johnson
Yuri Lowenthal
David Kaye
Bumper Robinson
Tara Strong
Tema müziği bestecisi Parry Gripp
Bölüm sayısı 80
Yapım
Yönetici yapımcı Brian A. Miller ve Jennifer Pelphrey (Cartoon Network Studios için)
Tramm Wigzell ve Rob Sorcher (Cartoon Network için)
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Dağıtımcı firma Cartoon Network
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Boomerang (TV channel)
Yayın tarihi 1 Ağustos 2012 (2012-08-01) - 14 Kasım 2014 (2014-11-14)
Kronoloji
Önce gelen Ben 10: Ultimate Alien
Sonra gelen Ben 10 (2016 TV serisi)
Dış bağlantılar

Ben 10: Ultimate Alien adlı Cartoon Network serisinin devamıdır. Ben 10 çizgi filmlerinin 4. serisidir. Ama seri artık daha farklıdır. Dizide artık karakterlerin hepsinin görünüşü farklıdır ve birçok yeni karakter ile uzaylı eklenmiştir. Seri 8 Story Arc olarak yapılmıştır ve her Arc 10 bölümdür. Türkiye'de bölüm sırasına göre gitmez. İlk 2 Story Arc'nin kötüleri Khyber, Malware ve Dr Psychobos'tur. Khyber, iskeletimsi yeni bir uzaylı ırkı; Malware, yozlaşmış bir Galvanic Mechamorp; Dr Psychobos ise bir Fırtına Beyindir. Omniverse serisinde dikkat çeken diğer bir unsur ise Nemetrix'tir. Nemetrix, Omnitrix'in bir türevidir ve Khyber'in uzaylı köpeğini Ben 10'nin uzaylılarının doğal avcılarına dönüştürür. Bu durumda Khyber ve Anubian Baskurr türüne ait olan uzaylı köpeği Zed Ben'in ve Dünya'nın başına bela olur.

Omnitrix[değiştir | kaynağı değiştir]

Azmuth Ben 10 Ultimate Alien serisinin finalinde Benjamin'den Ultimatrix'i aldıktan sonra ona Omnitrix'in yeni ve tamamlanmış modelini vermiştir. Bununla birlikte Omniverse'te daha fazla uzaylı gelmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk İki Story Arc: ("Malware'in İntikamı")[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk bölüm geçmişten bir sahne ile başlar. Genç Ben (11 yaş), Dört Kol olarak Malware ile dövüşmektedir. Malware Omnitrix'in gücünü emer ve acı içinde kıvrılan Dört Kol Omnitrix veritabanındaki bir hata sonucu eski haline döner. Ben hemen serinin yeni uzaylılarından olan FeedBack (Geri Besleme) ye dönüşür. Feedback, Malware'in en zorlandığı uzaylıdır çünkü Feedback'in elektriksel gücü, Galvanic Mechamorp yapısına zarar verebilmektedir. Seri ilerledikçe geçmişten sahnelerle devam eden dizide avcı Khyber ortaya çıkar. Khyber aslında Ben 10'in uzaylı avcılarının DNA'larını yıllardır toplamaktadır. Tabi Omnitrix içinde Ben'in peşine de düşer. Khyber, Malware ve Dr. Psychobos ile ortaktır. Asıl Amaçları Azmuth'un gezegeni olan Galvan Prime'a saldırmaktır. Ama başarısız olurlar.

Kevin ve Gwen, Gwen'in erken yaşta kolej başvurusunun kabul olması üzerine Bellwood'dan ayrılırlar. Ben 10 tek başına kaldığını düşünürken, büyükbaba Max'in ona ortak olarak atamış olduğu Rook Blonko ile yolları kesişir. Rook, Ravonnahlıdır ve akademiden henüz yeni mezun olmuş bir tesisatçıdır. Artık Ben'in yeni ortağı odur ve ikisi beraber yeni maceralara atılırlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Benjamin Kirby Tennyson (Fatih Özkul): Yepyeni bir Omnitrix'i ve motoru vardır ve ortağı Tesisatçı Rook'tur.
 • Rook Blonko (Talha Sayar): Ben 10'in yeni ortağıdır. Revonnah adlı bir gezegenden gelmiştir. Ailesi ve halkı "Ember Oggya" adlı meyveleri yetiştirir. Rook'un sırtında taşıdığı Proto silahı vardır. Bu silah yaya, zıpkına ve kılıca dönüşebilmektedir. Güçsüz fakat çok kullanışlı bir silahtır. Ayrıca çok dayanıklı bir vücut zırhı giyer. Tesisatçılıkta yenidir. Uzaylı X'in var olduğuna inanmaz.
 • Büyükbaba Maxwell Tenyson (Faruk Akgören): "Max's Plumbing" adında bir tesisatçı dükkanı vardır. Eski bir tesisatçıdır. Dükkanın altında ise bir tesisatçı karargahı vardır.
 • Gwendoyln Tennyson (Damla Babacan): Artık üniversiteye gitmektedir. Antropoloji okumayı düşünür. Kendisi yarı Anodite'dir. Evrenin çok güçlü bir uzaylı ırkından gelmektedir ve sihir konusunda bir uzmandır.
 • Kevin E. Levin (Harun Can): Gwen'in gittiği üniversitenin yakınında bir kulübesi vardır. Yarı Osmosian'dır ve maddeleri emerek kullanabilir.
 • Blukic: Bir Galvan'dır. En sevdiği şey Smoothy içmektir. Driba'yla birlikte tesisatçı merkezinin teknolojik sorunlarını gidermeye çalışır ama bir galvana göre becerisi ve zekası düşüktür.
 • Driba: Blukic gibi bir Galvan'dır ve onun en yakın arkadaşıdır. Blukic gibi Smoothy içmeyi o da sever. Blukic'le beraber o da sorunları gidermeye çalışır ama o da beceriksizdir. Sürekli Blukic ile tartışırlar.
 • Pakmar: Ben'i hiç sevmez çünkü Ben onun mağazalarına hep zarar vermiştir. Serinin birkaç bölümünde gözükmüştür.
 • Bay Bauman: Pakmar gibi Ben'den hoşlanmaz. Ben, ilk bölümde mağazasına, Special Delivery bölümündeki flashbackte ise arabasına zarar vermiştir.
 • Pax: Bir Vahşi Asmadır. Nesli tehlikede olan uzaylıları koruyan bir hippidir. İlginçtir, tek gözü olmasına rağmen normal gözlük takar.
 • Ester: Yer altında yaşayan bir ırkın melez lideridir. Ben'e âşıktır. Elastik olup kollarını ve bacaklarını istediği kadar uzatabilir. Irkı sıcak bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Dünya onlar için soğuktur.
 • Julie Yamamoto: Ben'in eski serideki kız arkadaşıdır. Tenisçidir. Turnuva için uzaklara gitmiştir ama Rules of Engagement bölümünde geri gelmiştir. Ben'den ayrılmıştır.
 • Kai Green: Klasik Ben 10 serisinin 3. sezonunun 5. bölümünde ortaya çıkmıştır. Gelecekteki Ben 10.000'in eşidir.
 • Kenny Tennyson:Gelecekteki Ben 10.000'in çocuğudur.
 • Charmcaster :Ben'in düşmanlarından birisidir. Kendisi hemen hemen bütün serilerde kendisini göstermiştir. Ayrıca Hex'in yeğenidir.