Palm yağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katı palmiye yağı
Palm yağının elde edildiği palmiye meyvesi
Doğu Malezya'daki palm yağı için gerçekleştirilen ormansızlaşmanın uydu görüntüsü.

Palm yağı, palmiye yağı veya hurma yağı, palmiye meyvesinden elde edilen bir yarı katı bitkisel yağdır.[1] Gıda üretiminde, kozmetik ürünlerinde ve biyoyakıt olarak kullanılmaktadır.

Palm yağı üretimi, çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle çevreci grupların ele aldığı konulardan biridir. Bu yağın en çok üretildiği ülkelerden olan Endonezya ve Malezya'nın çok sayıda yağmur ormanını üretim alanına dönüştürmesinden ötürü Sumatra orangutanı,[2] Sumatra gergedanı,[3] Borneo gergedanı, Sumatra fili, Borneo fili, Sumatra kaplanı[4] gibi bazı canlılar nesli tükenme tehlikesi altına girmektedir.[5][6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reeves, James B.; Weihrauch, John L.; Consumer and Food Economics Institute (1979). Composition of foods: fats and oils. Agriculture handbook 8-4. Washington, D.C.: U.S. Dept. of Agriculture, Science and Education Administration. s. 4. OCLC 5301713. 
  2. ^ Nellemann, Christian, (Ed.) (6 Şubat 2007). "The Last Stand of The Orangutan" (PDF). grida.no. United Nations Environment Programme. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2012. 
  3. ^ "Torgamba's Story". International Rhino Foundation. 21 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2007. 
  4. ^ http://news.yahoo.com/s/ap/20090301/ap_on_re_as/as_indonesia_tiger_catchers
  5. ^ http://pazarlama.org.tr/dergi/yonetim/icerik/makaleler/116-published.pdf
  6. ^ http://www.ntv.com.tr/saglik/palm-yagi-gercegi,Nzayz6zbjUOhhhPqG4Yn4A
  7. ^ https://gaiadergi.com/bir-de-orangutanlardan-dinleyelim-palm-yagi-gercekleri/