Borneo fili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Borneo fili
Korunma durumu: Tehlikede (EN)
Borneo-elephant-PLoS Biology.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Proboscidea
(Hortumlular)
Familya: Elephantidae (Filgiller)
Cins: Elephas
Tür: E. maximus
Alt tür: E. m. borneensis
Trinominal adı
Elephas maximus borneensis
Deraniyagala, 1950
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Borneo fili ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Borneo fili ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Borneo fili ya da Borneo pigme fili Borneo'nun kuzeydoğusunda yaşar. Taksonomik sınıflandırması hâlâ tartışmalıdır. Elephas maximus borneensis alt türü olarak sınıflandırılabilmek için geniş çaplı morfometrik ve genetik çalışmaların sonuçlanmasını beklemektedir.1986 yılından beri Elephas maximus Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından son üç kuşaktır (65 ila 70 yıl) popülasyonu en az %50 azaldığı için soyunun tükenme riski çok yüksek olan tehlikedeki türler arasında listelenir. Türün karşısındaki en önemli tehditler yaşam alanı yokolması ve yaşam alanı parçalanmasıdır.[1]

18. yüzyılda Sulu Sultanı filleri Borneo'ya getirerek ormana salmıştır.[2] Borneo fil popülasyonunun olası kaynak popülasyonlar ile DNA analizi yapılarak karşılaştırılması sonucu Borneo filinin kökeninin Sunda kökenli olduğu ve Borneo'ya özgü olduğu görülmüştür. Borneo fillerinin genetik ayrılığı evrimsel olarak kayda değer birim (en:Evolutionarily significant unit) olarak tanınmalarına hak kazandırır.[3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Choudhury, A.; Lahiri Choudhury, D. K.; Desai, A.; Duckworth, J. W.; Easa, P. S.; Johnsingh, A. J. T.; Fernando, P.; Hedges, S.; Gunawardena, M.; Kurt, F.; Karanth, U.; Lister, A.; Menon, V.; Riddle, H.; Rübel, A.; Wikramanayake, E. (2008). "Elephas maximus". 2012.2. IUCN Red List of Threatened Species version 2012.2 International Union for Conservation of Nature. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |erişim_tarihi= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Cranbrook, E., Payne, J., Leh, C.M.U. (2008) Origin of the elephants Elephas maximus L. of Borneo. Sarawak Museum Journal.
  3. ^ Fernando P., Vidya T.N.C., Payne J., Stuewe M., Davison G. Alfred, R.J., Andau, P. Bosi, E. Kilbourn, A. Melnick, D.J. (2003). "DNA Analysis Indicates That Asian Elephants Are Native to Borneo and Are Therefore a High Priority for Conservation". PLoS Biol. 1 (1), s. e6. doi:10.1371/journal.pbio.0000006.