maNga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Manga (müzik grubu) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
maNga
Grup üyeleri 2010 Eurovision Şarkı Yarışması için Norveç'in Oslo şehrinde.
Genel bilgiler
Köken  Türkiye
Tarzlar Alternatif rock, nu metal
Etkin yılları 2001-günümüz
Plak şirketi GRGDN
Sony Music Entertainment
Poll Production
Resmî sitesi manga.web.tr
Üyeler Ferman Akgül (Vokal)
Yağmur Sarıgül (7-Telli Elektro Gitar)
Cem Bahtiyar (Bas Gitar)
Özgür Can Öney (Davul)
Eski üyeler Orçun Şekerusta (Bas Gitar)
Efe Yılmaz (Turntable)[1]

Manga (grup tarafından kullanıldığı şekliyle maNga), Türk müzik grubu. Genellikle Alternatif Rock, Nu-Metal tarzında müzik yapmaktadırlar.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk iki albümünde kullandığı maNga logosu.

2001 sonlarına doğru kurulan maNga grubunun hikâyesi Yağmur Sarıgül “Yamyam” (Gitar)’ün barlarda “cover” parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı[kaynak belirtilmeli]. Yeni grubunda rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek isteyen Yamyam öncelikle okuldan en yakın arkadaşı Orçun Şekerusta (Bass gitar)’yı gruba dahil etti. Sonrasında Özgür Can Öney (Davul), Efe Yılmaz (Turntable) ve Ferman Akgül (Vokal)’ün gruba dahil olmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu. Tarz olarak ise yeni yeni gönüllerini kaptırdıkları “nu metal” ve “hardcore” akımını benimsemişlerdi.

Albüm maceraları ise Eylül 2001'de Ferman’ın “Sing Your Song” yarışmasına katılma fikriyle başladı. Orçun’un özel nedenlerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalmasıyla Cem Bahtiyar (Bass gitar) gruba dahil oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu [kaynak belirtilmeli]. Böylelikle beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen grup Japon çizgi romanı geleneğinin ünlü ekolü olan maNga ismiyle uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmış oldu.[kaynak belirtilmeli]

Sing Your Song Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk besteleri olan, “Kal Yanımda" parçasıyla “Sing Your Song” yarışmasından ikincilik ödülü aldılar ve yarışmada kazandıkları başarıyla yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde "Bitti Rüya", “Libido” ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları prodüktör Haluk Kurosman'dan gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar[kaynak belirtilmeli]. Beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup Türkiye'nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini kitlelerle paylaşmaya başladı. [kaynak belirtilmeli]

İlk Albüm: maNga[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümleri 5 Aralık 2004’te grupla aynı adı taşıyan “maNga” adıyla Sony Music Türkiye ve GRGDN ortaklığında piyasaya sürüldü. “Kal Yanımda “adlı parçada Kargo’nun solisti Koray Candemir, “İz Bırakanlar Unutulmaz” adlı parçada Vega grubunun solisti Deniz Akyüz, “Dursun Zaman” adlı parçada ise Göksel konuk sanatçı olarak albümde yer aldı. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000’ i aşan albüm satışıyla Altın Plak ödülünün sahibi oldular.[2] Ayrıca "Bir Kadın Çizeceksin" şarkısı EA Sports'un FIFA 2006 oyunu soundtrackine dahil edildi. Albümden çekilen video klipler sırasıyla "Bir Kadın Çizeceksin", "Bitti Rüya", ve "Dursun Zaman" olmuştur. 2007 yılında ise "Yalan" adlı şarkılarına klip çekmişlerdir.

maNga+[değiştir | kaynağı değiştir]

Manga, 2011 Bahar Festivali kapsamında Marmara Üniversitesi Kampüsünde.

İlk albüm 2006 Haziran'da, “maNga+” adıyla çok özel ikinci bir baskısıyla yeniden yayınladı. Albümün yeni baskısı, Cem Karaca klasiği "Raptiye Rap Rap" şarkısı ve "Kandırma Kendini" şarkısı ile video kliplerinin olduğu hediye bir DVD ile birlikte yayınlandı. İlk albümlerinin üzerinden geçen 4 yılı aşkın süre zarfında turneler sebebiyle değişik coğrafyalara açılan Manga farklı kültürlerden insanlarla tanışarak kendisiyle daha barışık, daha samimi, daha sıcak ve biraz daha hüzünlü yeni bir dönemin içine girdi[kaynak belirtilmeli].

Şehr-i Hüzün[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyaya bakış açıları değişen ve müzikal olarak dinledikleri de çeşitlenen grubun daha güçlü bir sounda sahip olan 2. albümleri “Şehr-i Hüzün” ün önkayıt dönemi yaklaşık 23 ay sürdü[kaynak belirtilmeli]. Bu dönemin bu kadar uzun sürmesinin sebebi; büyük bir başarı yakaladıkları ilk albümün gruba getirdiği mutluluğun yanında herkesin üzerine göz ardı edilmeyecek bir sorumluluk yüklemesi ve heyecanla bekleyen müzik severlerine ilk albümü aratmayacak kadar nitelikli ve nicelikli bir albüm sunabilme isteğiydi[kaynak belirtilmeli]. Büyük bir özveri ile hazırlanan, Manga’nın farklılığını ve müziğinde hiçbir sınır olmadığını gösteren “Şehr-i Hüzün” albümü, 15 Nisan 2009 tarihinde GRGDN & Sony Music etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bu albüme sırasıyla "Dünyanın Sonuna Doğmuşum", "Beni Benimle Bırak", "Cevapsız Sorular" ve 90'ların en büyük gruplarından Cartel'in "Evdeki Ses" parçalarına video çekilmiş ve müzik listelerinin üst sıralarında yer almıştır.

e-akustik[değiştir | kaynağı değiştir]

maNga grubunun 3. stüdyo albümü olan "E-akustik" 20 Mart 2012 tarihinde yayımlanmıştır. Albümün prodüktörlüğünü grup üyelerinden Yağmur Sarıgül'ün yaptığı ve Pasaj/GRGDN işbirliğiyle çıkan bu elektrikli akustik olarak tanımladıkları ve tüm enstrümanların canlı kaydedildiği, ancak elektronik sesler de barındıran yeni maNga albümü, üçü yepyeni toplam on iki parçadan oluşuyor. Albümde Yıldız Tilbe'yle "Hani Biz", Arto Tunçboyacıyan'la ise "Hoş Geldin" parçalarında yaptıkları düetler de vardır. Yıldız Tilbe'nin farklı bir ses yapısı olduğunu savunan grup üyeleri sanatçıyla ilgili gelen sorulara ise "Yıldız Tilbe çoğu rockçıdan daha çok Rock'n Roll." cevabını vermişlerdir. Şimdilik bu albümde "Hani Biz" ve "Rezalet Çıkarasım Var" şarkılarına klip çekilmiştir.

Işıkları Söndürseler Bile[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 albümüyle birlikte Rock-Nu Metal (Metal Rock) tarzına geçiş yapacak olan maNga, albümün adını 'Işıkları Söndürseler Bile' olarak kendi youtube hesabından 14/02/2014 tarihinde yayınladığı teaser ile açıklamıştır. Albümünü kendi stüdyolarında kaydetmiş olup, "Fazla Aşkı Olan Var Mı?", "Parti", "Hint Kumaşı" ve "Bize Müsade Ettim" isimli şarkılara klip çekildi. maNga ve Inna'nın beraber şarkı yapmayı düşündükleri de biliniyor. 28 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan Hadi İnşallah filminde "Yeniden Sev" isimli şarkının coverını yapmıştır.[3]

Efe Yılmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup üyelerinden Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül ve Cem Bahtiyar; 2006 Sziget Festivali kapsamında Macaristan'da.

Bir süredir maNga'nın konuk olduğu programlar ve sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarda grubun Disk Jokey'i Efe Yılmaz'ı göremeyen maNga hayranları bu konuya ve "Efe Yılmaz gruptan ayrıldı." iddialarına karşın bir açıklama yapılmasını istemiş ve grup üyeleri 24 Şubat 2013 Pazar günü saat 23:41'de konuya dair "maNga ve Efe Yılmaz, yollarını ayırmaya karar verdiler. Müzik yolculuklarına dört kişilik bir grup olarak devam edecek olan diğer maNga üyeleri, kendi stüdyolarında bu yıl piyasaya çıkması planlanan yeni albümlerinin kayıtlarını yapmakla meşgulken, konserlerine de ara vermeksizin devam ediyorlar." şeklinde açıklama yapıp Efe Yılmaz'ın gruptan ayrıldığını bildirmişlerdir.

Eurovision 2010[değiştir | kaynağı değiştir]

TRT Genel Müdürlüğü 2010 yılında Norveç’te gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması finalinde, Türkiye’yi temsil etmek üzere maNga ile anlaştı.[4]

Haber kurumundan yapılan yazılı açıklamada "Oslo'da, 29 Mayıs 2010 tarihinde finali gerçekleştirilecek olan 55. Eurovision Şarkı Yarışmasında Ülkemizi MaNga temsil edecektir." denildi.

maNga grubu Türkiye'yi "We Could Be The Same" isimli şarkı ile temsil etti ve 29 Mayısta düzenlenen Eurovision 2010 Yarışması'nda Almanya'nın birinciliğinin ardından yarışmayı 2. olarak tamamladı ve Sertab Erener'den sonra Türkiye'nin aldığı en iyi dereceye sahip oldu.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi
Albüm adı Yıl Plak Şirketi Detaylar Şarkılar Video klipler Ekler
maNga (albüm) 2004 Sony Music Türkiye,

GRGDN

Cd, kaset, Online satın alma

Menajerlik: Hadi Elazzi,

Selim Serezli

Prodüktör: Haluk Kurosman

Yardımcı Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Aranje: Haluk Kurosman,

maNga

Stüdyo: GRGDN - ULUS

Düzenleme, Mix, Mastering: Haluk Kurosman

Kayıt: Özgür Salur,

Emel Çölgeçen

Müzisyenler

 • Viyola: Tülay Karşın, Kerem Berkalp, Göknil Özkök Genç
 • Çello: Didem Erken:

Dizayn:

 • Manga çizimleri: Kaan Demirçelik
 • Grafik: Emrah Gündüz, Gümrah Oymak, Atalay Açık

Fotoğraf: Şafak Taner[5]

01. Açılış (İntro) – 1:18

02. KapKaç – 2:51

03. Bitti Rüya (Konuk Göksel Demirpençe) – 3:59

04. Bir Kadın Çizeceksin – 3:59

05. Kal Yanımda (Konuk Koray Candemir) – 3:45

06. Yalan – 5:27

07. Libido – 3:02

08. İz Bırakanlar Unutulmaz (Konuk Vega) – 4:10

09. Sakın Bana Söyleme – 4:39

10. Dursun Zaman (Konuk Göksel) – 4:50

11. MaNgara – 2:27

12. İtildik – 3:25

13. Yalan 2 (Geri vokal Koray Candemir) – 3:57

14. Kapanış (Outro) – 1:07

 • Bir Kadın Çizeceksin (yönetmen: Cynosure)
 • Bitti Rüya (yönetmen: Devrin Usta)
 • Libido (Demo Klip)
 • Dursun Zaman (yönetmen: Onur Uysal)
maNga+ (albüm) 2006 Sony Music Türkiye,

GRGDN

Cd, kaset, Online satın alma

Menajerlik: Hadi Elazzi,

Selim Serezli

Prodüktör: Haluk Kurosman

Yardımcı Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Aranje: Haluk Kurosman,

maNga

Stüdyo: GRGDN - ULUS

Düzenleme, Mix, Mastering: Haluk Kurosman

Kayıt: Özgür Salur,

Emel Çölgeçen

Müzisyenler

 • Viyola: Tülay Karşın, Kerem Berkalp, Göknil Özkök Genç
 • Çello: Didem Erken:

Dizayn:

 • Manga çizimleri: Kaan Demirçelik
 • Grafik: Emrah Gündüz

Fotoğraf: Şafak Taner[7]

01. Açılış (İntro) – 1:18

02. Kandırma Kendini - 3:59

03. Raptiye Rap Rap - 4:14

04. KapKaç – 2:51

05. Bitti Rüya (Konuk Göksel Demirpençe) – 3:59

06. Bir Kadın Çizeceksin – 3:59

07. Kal Yanımda (Konuk Koray Candemir) – 3:45

08. Yalan – 5:27

09. Libido – 3:02

10. İz Bırakanlar Unutulmaz (Konuk Vega) – 4:10

11. Sakın Bana Söyleme – 4:39

12. Dursun Zaman (Konuk Göksel) – 4:50

13. MaNgara – 2:27

14. İtildik – 3:25

15. Yalan 2 (Geri vokal Koray Candemir) – 3:57

16. Kapanış (Outro) – 1:07

 • Kandırma Kendini (yönetmen: Devrin Usta)
 • Yalan
 • KapKaç (Özel klip, Tv'de yayınlanmadı)
Özel bir DVD
Şehr-i Hüzün (albüm) 2009 Sony Music Türkiye,

GRGDN

Cd, Plak, Online satın alma

Menajerlik: Hadi Elazzi,

Selim Serezli

Prodüktör: Haluk Kurosman

Yardımcı Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Aranje: Haluk Kurosman,

maNga

Ses teknisyeni: Aziz Berk Erten

Stüdyo: GRGDN - ULUS

Kayıt ve edit: Aziz Berk Erten, Haluk Kurosman

Miks: Aziz Berk Erten, Haluk Kurosman, Yağmur Sarıgül

Mastering: Ted Jensen (Sterling Sound) 

 • Ney: Ali Sarıgül
01. Gün Doğumu (Konuk:Tuluyhan Uğurlu) -1:54 (İntro)

02. Beni Benimle Bırak -3:29

03. Dünyanın Sonuna Doğmuşum -4:19

04. Cevapsız Sorular -4:31

05. Evdeki Ses (Konuk:Alper Ağa(Cartel)) -3:05

06. Her Aşk Ölümü Tadacak -3:42

07. Şehr-i Hüzün -1:03

08. Hayat Bu İşte (Konuk: Tuluyhan Uğurlu) -5:06

09. Üryan Geldim -4:40

10. Tek Yön Seçtiğim Tüm Yollar -4:00

11. Gecenin Ritmi -1:26

12. Hepsi Bir Nefes -4:42

13. Sessizlik Sona Erdi -2:59

14. Kaçamak Faslı -1:02

15. Alışırım Gözlerimi Kapamaya -5:53

16. Gün Batımı -6:52 (Outro)[9]

  • Dünyanın Sonuna Doğmuşum (4 Nisan 2009)
  • Beni Benimle Bırak (27 Temmuz 2009)
  • Cevapsız Sorular (16 Kasım 2009)
  • Evdeki Ses (11 Kasım 2010)
maNga Belgeseli DVD'si
We Could Be the Same (EP) 2010 Sony Music Türkiye,

GRGDN

Cd, Online satın alma

Menajerlik: Hadi Elazzi,

Selim Serezli

Prodüktör: Haluk Kurosman

Yardımcı Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Aranje: Haluk Kurosman,

maNga

Ses teknisyeni: Aziz Berk Erten

Stüdyo: GRGDN - ULUS

Kayıt ve edit: Aziz Berk Erten, Haluk Kurosman

Miks: Aziz Berk Erten, Haluk Kurosman, Yağmur Sarıgül

Mastering: Ted Jensen (Sterling Sound) 

1. We Could Be The Same (Brussels)

2. We Could Be The Same (İstanbul)

3. We Could Be The Same (Stockholm)

4. We Could Be The Same (Gooseflesh Radio Edit)

5. We Could Be The Same (Gooseflesh Extended Remix)

[10]

 • We Could Be The Same
We Could Be The Same – Video Klip
Fly to Stay Alive (A Bird's Eye) (tekli) 2011 Sony, Sony Denmark 01. Fly to Stay Alive -04.04

02. Fly to Stay Alive (Radio Edit) -03.47

03. Fly to Stay Alive (Acoustic) -03.18[11]

 • Fly to Stay Alive (yönetmen: Charles Richards)
Fly to Stay Alive (Promo Video)
e-akustik (albüm) 2012 GRGDN&Pasaj Müzik Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Stüdyo: StüdyoN

01. Hoşgeldin (Konuk: Arto Tunçboyacıyan) -2:09 (İntro)

02. Rezalet Çıkarasım Var -3:03

03. Hayat Bu İşte -5:31

04. Hani Biz (Konuk: Yıldız Tilbe) -4:33

05. Her Aşk Ölümü Tadacak -5:24

06. Beni Benimle Bırak -4:26

07. We Could Be The Same -3:48

08. Bir Kadın Çizeceksin -4:24

09. Lunapark -0:48

10. Ben Bir Palyaçoyum -5:24

11. Dursun Zaman -4:47

12. Fly To Stay Alive -4:26

13. Yalan -5:33

14. Cevapsız Sorular -4:26

15. Güle Güle -2:06 (Outro)[12]

Işıkları Söndürseler Bile (albüm) 2014 Pool Prodüksiyon Prodüktör: Yağmur Sarıgül

Stüdyo: StüdyoN

01. Dem -1:35

02. Fazla Aşkı Olan Var Mı? -3:38

03. Parti -4:14

04. Hint Kumaşı -4:43

05. Bize Müsaade Ettim (feat. Kenan Doğulu) -3:52

06. Bir Varmış Bir Yokmuş -2:59

07. Işıkları Söndürseler Bile -4:29

08. En Güzel Şarkım -3:58

09. Gözünü Aç Çocuk -3:21

10. Romantik Şizofren -4:53

11. Eriyorum Nihayete- 3:37

12. Yaranmaz Aşık -3:35[13]

Fazla Aşkı Olan Var Mı?

Parti

Hint Kumaşı

Bize Müsaade Ettim

Işıkları Söndürseler Bile (çekim aşamasında)

Fazla Aşkı Olan Var Mı? (video klip)

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Single En yüksek
Türkiye Türkiye[14] Türkiye Türkiye Rock[15] Avrupa Birliği Avrupa[16][17] İsveç İsveç[18] İsviçre İsviçre[19] Birleşik Krallık Birleşik Krallık[20] Rusya Rusya[21] Litvanya Litvanya[22] Sırbistan Sırbistan[23]
Şehr-i Hüzün "Dünyanın Sonuna Doğmuşum" 1 1 83 335
"Beni Benimle Bırak" 2 1 88
"Cevapsız Sorular" 7 2
TBA "We Could Be The Same" 2 1 29 56 129 1
"Fly To Stay Alive" 2

Katıldığı festivaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Manga'nın şimdiye kadar katıldığı önemli festivaller:

Ödül ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2002 - “Sing Your Song” : İkincilik ("Kal Yanımda")
 • 2005 - Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Grup ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2006 - MÜYAP Müzik Endüstrisi Ödülleri: Altın Plak Ödülü
 • 2006 - Our Future Dergisi: En İyi Grup
 • 2006 - Jetix TV Ödülleri: En İyi Grup
 • 2006 - Beyaz Show Oscarları: En İyi Performans
 • 2006 - Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Grup ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2006 - Popsav Ödülleri: En İyi Rock ve Alternatif Grup
 • 2006 - Popsav Ödülleri: En İyi Klip ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2007 - Radyo Boğaziçi: En İyi Animasyon Klip ("Yalan")
 • 2007 - Kanaltürk Ödül Töreni: En İyi Grup
 • 2007 - Kanaltürk Ödül Töreni: En İyi Klip ("Bir Kadın Çizeceksin")
 • 2007 - Yıldız Teknik Üniversitesi: En İyi Grup Ödülü
 • 2009 - Yıldız Teknik Üniversitesi: En İyi Grup Ödülü
 • 2009 - MTV Avrupa Müzik Ödülleri: Avrupa'nın En İyi Sanatçısı
 • 2009 - 13. İstanbul FM Altın Ödülleri: En İyi Grup
 • 2009 - Pal FM En İyiler Ödülleri: En İyi Canlı Performans
 • 2009 - Pal FM En İyiler Ödülleri: En İyi Şarkı ("Dünyanın Sonuna Doğmuşum")
 • 2009 - 17. İTÜ EMOS Başarı Ödülleri: Yılın En Başarılı Grubu
 • 2010 - 16. Kral Müzik Ödülleri: En İyi Grup
 • 2010 - 55. Eurovision Şarkı Yarışması : İkincilik Ödülü ("We Could Be The Same")
 • 2011 - Balkan Müzik Ödülleri: Balkanların En İyi Grubu
 • 2012 - Balkan Müzik Ödülleri: Balkanların En İyi Grubu
 • 2012 - Radyo Klas Müzik Ödülleri: En iyi grup
 • 2012 - Blue Jean Ödülleri: Yılın grubu
 • 2012 - Blue Jean Ödüllerİ: Yılın Albümü (E-Akustik)
 • 2012 - Altın Örümcek Medya Ödülleri: En iyi website (www.manga.web.tr)
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Albümü (Işıkları Söndürseler Bile)
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Grubu
 • 2014 - Blue Jean Ödülleri: Yılın Şarkısı (Fazla Aşkı Olan Var Mı?)
 • 2015 - Türkiye Gençlik Ödülleri: En İyi Grup
 • 2015 - Magazinci.com 15. Yıl İnternet Medyası Yılın En İyileri: Yılın En İyi Grubu
 • 2015 - 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri: En İyi Grup

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Hadise
"Düm Tek Tek"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
2010
Sonra gelen:
Yüksek Sadakat
"Live It Up"