Burak Aydos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Burak Aydos
Doğum8 Ocak 1972 (52 yaşında)
Ankara, Türkiye
MesleklerŞarkıcı-şarkı yazarı

Burak Aydos (8 Ocak 1972, Ankara), Türk şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini Ankara'da tamamladı. Müzik hayatına 1983 yılında Metin Tufan'dan solfej ve piyano dersleri alarak başlayan müzisyen, 1987'de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü'ne girmeye hak kazandı ancak bir sene sonra yetersiz olduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Konservatuvardan uzaklaştırılmasına rağmen Metin Tufan ile çalışmalarına devam eden müzisyen, 1991'de TRT'nin açmış olduğu Altın Anten Beste Yarışması'nda "Mor Menekşe" adlı şarkısı ile finalde yarışarak ve mansiyon kazandı.

1993 yılında İrlanda'nın Cork kentinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda söz, müzik ve koreografisini hazırladığı, düzenlemesini ise Mete Artun ile birlikte yaptığı Esmer Yarim adlı bestesiyle Türkiye'yi temsil etti. 25 ülkenin katılması ile baraj sisteminin ilk defa uygulandığı yarışmada 21. sırayı alması sebebiyle baraja takılan Türkiye, 1994 yılında Eurovision'a katılamamıştır.

1995 yılında üniversite eğitimine ara vererek, 30 Kasım 1995'te söz ve müziği kendisine ait "Şartsız Kuralsız Hesapsız" adlı solo bir albüm çıkartan müzisyen, ilk albümünde vokal ve perküsyonda Vedat Sakman, flamenko gitarda Erdinç Şenyaylar, klasik gitarda Soner Egesel, bas gitarda Cüneyt Sözmen, yine perküsyonda Mısırlı Ahmet, davulda ise Volkan Öktem gibi önemli müzisyenler ile çalışmıştır.

Şartsız Kuralsız Hesapsız albümünde yer alan Yalnızlık Benim Eski Sevgilim ve Beni Verme Ellere adlı şarkılarına klip çekilen müzisyen, Yalnızlık Benim Eski Sevgilim ile oldukça geniş bir dinleyici kitlesine kavuşmuş, söz konusu şarkı 2005 yılında daha yumuşak bir tarzda yeniden yorumlanmıştır.

Burak Aydos, bestelerinin gerek nakarata dayanmayan sözel kurgusu, gerekse melodik yapısı ile popüler müziğin aktüel tavrından uzak kalmayı tercih etmektedir.

1997'de, eğitimine geri dönerek Bilkent Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun olan Burak Aydos, profesyonel müzik hayatına Şartsız Kuralsız Hesapsız albümünden sonra uzunca bir süre ara verdi.

30+ adlı albümünün kapağı

2007'de dinleyici ile buluşan, "Ümitsiz bir aşığın, eski bir İstanbul kabadayısının, 30 yaşını aşanların ve bir babanın" hikâyelerini içeren "30+" adlı yeni çalışmasında müzisyene, trompet ve klarnette Hüsnü Şenlendirici, bas gitarda Nurhat Şensesli, davulda Volkan Öktem ve piyanoda Burç Şensesli gibi önemli isimler eşlik etmiştir. Söz ve müzikler ilk albümünde olduğu gibi yine Burak Aydos’a aittir.

"Bize Erkek Adam Derler"in Eylül 2007 itibarıyla Show TV'de yayınlanan Eşref Saati dizisinin jenerik müziği olarak da kullanılmış, bestekâr aynı dizi için "Eşref Bunu Duyunca" adlı bir çalışma daha yapmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]