1978 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1978 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Türkiye Türkiye
Seçim süreci
Seçim adı Ulusal final
Seçilen yarışmacı(lar) Nilüfer & Grup Nazar
Seçilen şarkı "Sevince"
Aldığı sonuçlar
Final sonucu 18., 2 puan
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
◄1975 1979►

1978 Eurovision Şarkı Yarışması, Türkiye'nin katıldığı ikinci yarışmadır. Ülkeyi, sözünü Hulki Aktunç, müziğini Dağhan Baydur'un yaptığı, Nilüfer & Dağhan Baydur & Olcayto Ahmet Tuğsuz ve Zeynep Tuğsuz'dan oluşan Grup Nazar'ın seslendiği Sevince temsil etmiştir. Yarışma sonunda 2 puanla 20 ülke arasında Finlandiya ile 18.liği paylaştı.

Elemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Eylül 1977 tarihli toplantıda TRT, 1978 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılma kararı aldı. Bu yarışmaya 232 şarkı katıldı ve bu şarkı sayısı 12'ye indirildi. 18 Aralık 1977'de 5 kişilik Seçici Kurul, 12 şarkıyı 4'e indirdi. Bu turda elenen şarkılar; Aydın Tansel'in "Hiç Şansım Yok"u, Nükhet Duru'nun "Anılar"ı, Ali Rıza Binboğa'nın "Baharım Sensin"i, Cengiz Orçun'un "Barış"ı, Ayça Oktay'ın "Küçük Kız"ı, Rezzan'ın "Bu Gece"si, Cahit Oben & Aydın Arkun & Abdullah Bayrakçıoğlu & Arzu Özkaraman'ın "Dosta Mektup"u elendi. Ertan Anapa & Funda Anapa & İskender Doğan & Melike Demirağ & Kerem Yılmazer & Esmeray'ın "İnsanız Biz" şarkısı önce finale kalsa da En gelişmiş, en akıllı, en zeki, en uygar hayvanız biz sözlerinden dolayı TRT Yönetim Kurulu dışından finalden 4 oya karşı 6 oyla diskalifiye edildi. Daha sonra itirazlar yapıldı ve danıştay kararıyla şarkı finallere kaldı.

5 Şubat 1978'de Türkiye elemeleri TRT stüdyolarında gerçekleşti. Oylamanın birincisi Sevince şarkısı, ikincisi İnsanız Biz, üçüncüsü ise Dostluğa Davet şarkıları oldu. Oylamadan sonra jüri üyeleri arasında oylamanın meşru olmadığı konusunda tartışmalar yaşansa da sonuç değişmedi.

Finale kalan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Sanatçı Düzenleme Söz / Müzik Sıra
Yaşamana Bak Serpil Barlas & 2. Baskı Onno Tunç Levent Altındağ / Behiç Altındağ / Zeren 5
Dostluğa Davet Anadolu Majör (Nükhet Duru & Modern Folk Üçlüsü) Onno Tunç Ali Kocatepe 3
İmkansız Grup Karma (Galip Boransu & Cengiz Teoman & Özkan Uğur) Onno Tunç Galip Boransu / Dilek Ertek 4
Sevince Grup Nazar (Nilüfer & Dağhan Baydur & Olcayto Ahmet Tuğsuz & Zeynep Tuğsuz) Onno Tunç Dağhan Baydur / Hulki Aktunç 1
İnsanız Biz Grup Sekstet (Artan Anapa / Esmeray / Funda Anapa / İskender Doğan / Kerem Yılmazer / Melike Demirağ) Atilla Özdemiroğlu Atilla Özdemiroğlu / Şanar Yurdatapan 2

Eurovision performansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te düzenlenen 1978 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye, 20 ülke arasında 12. sırada sahneye çıktı. Orkestrayı Onno Tunç yönetti. Türkiye, yarışma sonunda 2 puan ile 20 ülke arasında 18. oldu.

Oylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin verdiği puanlar
12 puan 10 puan 8 puan 7 puan 6 puan
5 puan 4 puan 3 puan 2 puan 1 puan
Türkiye'nin aldığı puanlar
1 puan