Cartel (müzik grubu, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cartel
Cartel logosu
Genel bilgiler
Köken Almanya
Tarzlar Rap
Etkin yılları 1995-günümüz.
Plak şirketi PolyGram (1995-2004)
GRGDN (2011)
İlişkili hareketler maNga
Üyeler Alper Ağa (Karakan)
Erci E (Grubu yok)
Emali (Cinai Şebeke)
Babalu (Cinai Şebeke)
Olcay (Cinai Şebeke)
Eski üyeler Kabus Kerim (Karakan)
İnceefe (Cinai Şebeke)

Cartel, 1995 yılında Almanya'da kurulan büyük ilgi toplayan bir Türk rap grubu. Grup, Almanya'da iki ayrı rap grubu ve hepsinden bağımsız olan Erci E'nin bir araya gelmesiyle doğdu. Grubun "Cartel" adındaki albümü ilk önce Avrupa'da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa'da medyanın dikkatini çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı. Türk müziğinin sesini dünyaya duyuran nadir topluluklardan birisi olmayı başaran grup Türkiye'de de büyük yankı uyandırdı.

Şu ana kadar İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda konser veren ilk ve tek Türk Rap müzik grubudur. Radyo ve TV kuruluşları ilk haftada satılan ilk 100.000 CD’yi “Altın Kaset” ve 250.000 Cd’yi de “Çifte Platin” ödülüne layık gördüler ve popüler durumunu daha iyi gösterdiler. Cartel en başarılı Türkçe Rap grubu olarak bilinir ve söylenen şarkılar Türkçe, Almanca, İngilizce ve İspanyolca olduğu için söz zenginliğini bir kez daha gösterir. Cartelin CD'si Türkiye'de çıkmadan önce, Almanya'da 29.000 satmıştır. Türkiye'de toplam 543.000 adet satmıştır ve Türkçe Rap tarihine en çok satan grup olarak geçmiştir. Türkiye'de stad konseri veren ilk ve tek rap grubu olan Cartel İnönü Stadyumu'nda verdiği konserde Türkiye'de Michael Jackson'dan sonra en çok izleyici çeken konser olduğu için Amerikan Time dergisine konu olmuşlardır.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, Almanya'da üç ayrı rap grubun bir araya gelmesiyle doğdu. Cartel'i oluşturan topluluklar, Karakan, Erci E ve Cinai Şebeke dir. Karakan'ın üyeleri Alper Ağa ve Kabus Kerim olarak tanınır. Cinai Şebeke'nin üyeleri ise M. Ali (Emali), Babalu (Ichibaba), Olcay (Ole) ve İnceefe (Çelik bilek Apo) olarak tanınır. Grubun Cartel adındaki albümü ilk önce Polygram Music tarafından Avrupa'da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa'da medyanın dikkatini üzerine çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Cartel adlı albümden sonra üç ayrı grup olarak yollarını ayırdı ve solo çalışmaları başladı. 1997 senesinde Karakan ve Erci E, solo albümlerini çıkardılar. Özellikle Karakan beklediği ilgiyi bulamayınca Türkiye müzik piyasasından çekildi. Erci E, daha sonra bir albüm daha çıkardı ama sesini fazla duyuramadı.

Tekrar birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında tekrar toplanan Cartel, 15 yıllık suskunluklarının sebebinin Cartel'in isim hakkı ve menajerle yaşanan sorunlar olduğunu belirtti. Cartel grubu, bu uzun suskunluktan sonra Bugünkü Neşen Cartel'den adlı bir albüm çıkarttı. Eski gruptan farklı olarak İnceefe ve Kabus Kerim grupta bulunmamaktadır. Cartel müzik hayatını sürdürmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm adı Etiket
3 Mayıs 1995 Cartel PolyGram
2004 Cartel Yeni Basım PolyGram
2011 Bugünkü Neşen Cartel'den GRGDN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]