İçeriğe atla

Gülseren Yıldırım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gülseren
Gülseren Yıldırım
Genel bilgiler
DoğumGülseren Yıldırım
1973 (50-51 yaşında)
Başladığı yerTürkiye İstanbul, Türkiye

Gülseren Yıldırım (d. 1973, İstanbul), Türk-Fransız şarkıcı. 1980 yılında ailesiyle birlikte Paris'e yerleşti. Müziğe, şarkı söylemeye ve darbuka çalmaya ilgi duyan Gülseren, Paris’te Türkoloji bölümünü okurken aynı zamanda da Konservatuvar ‘Hector Berlioz’ da lirik şan eğitimi alarak müzik çalışmalarına akademik bir yön vermiştir. Okul döneminden başlayarak çeşitli müzik grupları ile çalışmış ve bugüne kadar pek çok konser ve turnelerde solist olarak yer almıştır. 1998 de solo sahne tecrübesi ise ünlü Fransız Jazz Kulübü ‘Les Trois Mailletz’ de başlamıştır. Zaman içinde Fransa’da ve diğer Avrupa ülkelerinde, kendi orkestrasıyla sahne almaya başlamış ve sayısız konserler vermiştir. Kendi besteleri dışında pek çok dilde de (Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Rumence, Yugoslavca, Ermenice, Arapça, Macarca, Yunanca) şarkılar söylüyor.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülseren, kendi adını taşıyan ilk solo albümünü 2001 yılında çıkardığında Fransa’nın ünlü FNAC mağazaları tarafından "en iyi self-production" olarak seçilmiştir. Bunun dışında 5 farklı albümü daha vardır.

2001 yılında yönetmenliğini Meral Uslu'nun yaptığı, Hollanda yapımı "Roos ve Rana" adlı filmde rol almış ve filmin müziklerini müzisyen ve besteci olan eşi Luis ile beraber bestelemişlerdir.

2005 yılında TRT’nin açtığı 50. Eurovision Şarkı Yarışmasının Ulusal elemelerinde “Rimi Rimi Ley” ile 1. olmuştur. Büyük finalde ise 13 olmuştur.[1] Yarışmadan sonra Türkiye'ye yerleşen ve müzik çalışmalarını hızlandıran Gülseren, uluslararası sahne almaya devam ediyor. Kendi bestelerinden oluşan yeni albümünü tamamlamaktadır.

Sanatçı, 2010’da “Kumbiya Turka” ve 2013’te “La Descarga” adlı albümleriyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Sanatçının bu albümlerindeki repertuvarı Latin ve Türk karışımı kendine özgü bir tarz olarak görülmektedir. İstanbul’da çeşitli Fransız okullarında şan dersi eğitimleri vermeye devam eden sanatçı, yeni albüm çalışmalarını sürdürmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eurovision 2005 Turkey: Gülseren - "Rimi Rimi Ley"". Eurovisionworld (İngilizce). 3 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2024. 
  2. ^ "Gülseren Yıldırım Gomez". 22 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]