İçeriğe atla

Yıldız Tilbe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Tilbe
2014'teki bir konserinde Yıldız Tilbe.
Doğum16 Temmuz 1966 (57 yaşında)
Konak, İzmir, Türkiye
MeslekŞarkıcı-şarkı yazarı
Evlilik
Güngör Karahan
(e. 1984; b. 1989)
Çocuk(lar)Sezen Burçin Karahan
ÖdüllerTüm Liste
Resmî siteyildiztilbe.com.tr
Müzikal kariyeri
TarzlarArabesk · fantezi · pop-folk · Türk halk
ÇalgılarBağlama
Etkin yıllar1994-günümüz
Müzik şirketiTempa & Foneks · İdobay · Avrupa · Erol Köse · Seyhan · Barış · Özdemir

Yıldız Tilbe (d. 16 Temmuz 1966, İzmir),Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde doğan Yıldız Tilbe, Kürt ve Zaza kökenli[1] ailesinin altı çocuğundan en küçüğüdür.[2] Ailesi içinde "Yadigar" takma adıyla hitap edilmiştir.[3] Tuncelili ve Zaza kökenli olan annesinin adı Altun, Ağrılı ve Kürt kökenli olan babasının adı ise Ali'dir.[1] Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi. Orta ikinci sınıfta okuduğu Mustafa Rahmi Balaban Orta Okulu'nda eğitimini bırakmak zorunda kalarak,[4] küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başlamıştır.[5] 18 yaşından önce evlenmiştir.[6] Evliliğinden "Sezen Burçin" adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Daha sonra 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan'dan ayrılmıştır. Sonraları İzmir'de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

Sahneye ilk olarak 1990 yılında[7] Cengiz Özşeker'in patronu olduğu bir kulüpte başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu, Tilbe'nin ismini duyup kendisini dinlemeye gelmiş ve vokalistlik teklif etmiştir. İki sanatçı tanışmış,[8] Tilbe vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul'a gelmiş, Sezen Aksu'nun evine taşınmış, konserlerinde ve albümlerinde vokallik yapmıştır. Sezen Aksu ile yolları ayrıldıktan sonra İstanbul'un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bu sırada Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" isimli programında solistlik teklifi almış ve bir süre programın solisti olarak şarkı söylemiştir. Bu programda kazandığı ün[9] ile albüm teklifleri alarak 1994 yılının yazında Delikanlım isimli ilk albümünü yayınlamıştır. Bu yıllarda birçok sanatçıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır.

1996 yılında narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında bir miktar esrar bulunmuş ve Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş ardından serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür.[10] Aynı yıl çıkardığı "Aşkperest" albümü beklenen ilgiyi görmemiştir. 90'lı yılların sonlarında İstanbul, Bursa ve Eskişehir'de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başlamıştır. 2001 yılında çıkardığı "Gülüm" isimli albümü ile yıldızı yeniden parlamaya başlamıştır. Ve 2002 yılında çıkardığı "Haberi Olsun" isimli albümü ilgi toplamıştır. Akabinde 2003 yılında yayınladığı "Yürü Anca Gidersin" isimli albümdeki her şarkı hit olmuştur. Sanat hayatı boyunca birçok ödül alan Tilbe, günümüzde hala en başarılı bestecilerden ve yorumculardan birisi olarak görülmektedir.

2004 yılında Tilbe rahim kanseri hastalığına yakalanmış[11] bir süre Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedavi görmüş ve ameliyat olmuştur. Tilbe, hastalığını o dönemde yaşadığı ayrılık acısına bağlamış ve şöyle demiştir;

Bir zamanlar, ünlü arabesk sanatçısı Azer Bülbül tarafından evlenme teklifi almış ama Yıldız Tilbe bu teklifi kabul etmemiştir.[13]

Şarkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı şarkılarda hüzün, aşk ve ayrılık konularını edinmiş olan Yıldız Tilbe şarkıları ve bestelerinde romantik konuları işlemiştir.[14] Aşk temasını şarkılarında imgesel olarak, güçlü bir dil ile anlatmıştır. Tilbe'nin albümlerinde seslendirdiği kendisine ait besteleri dışında birçok sanatçıya verdiği onlarca bestesi vardır.[15] Sanatçının 1994 yılından 2005 yılına kadar yayınladığı toplamda dokuz albümünde yer alan şarkılarda bu temaları görmek mümkündür. Sanatçı kariyeri süresince 2004 yılında bir ilk olarak "Yıldız'dan Türküler" adlı albümünde seçme türkülere, 2009 yılında ise "Aşk İnsanı Değiştirir" albümünde arabesk ve halk müziklerine yer vermiştir. Şarkılarında günümüzde daha sade bir dil kullanmaktadır. Tarz olarak pop ile başlamış ve repertuvarını genişleterek arabesk, halk müziği ve sanat müziği formlarını da kullanmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1992-1996: Profesyonel müziğe başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece kulüplerinde çalıştığı sırada İzmir'de, Sezen Aksu'nun kendisini dinlemeye gelmesi ile İstanbul'a gitmiş ve Sezen Aksu'ya 1992 yılında 9 ay boyunca vokalistlik yapmıştır. Daha sonra Cem Özer'in "Laf Laf Açıyor" programında solistlik yaparak şöhret kazanan Tilbe, 1994 yılı Haziran ayında Aydın Oskay'la anlaşarak Delikanlım isimli şarkısı ve aynı ismi taşıyan albümünü piyasaya sürerek ününü sağlamlaştırmıştır. Albümünün çıktığı yıllarda Türk popunun zirvede olması, Tilbe'yi pop söylemeye itmiş ve pop müziğine önemli eserler vermiştir. Albüm içerisinde yer alan şarkıların birisi dışında hepsi Tilbe'ye ait olup, sanatçı albümünde seslendirdiği "Zülüf" adlı sözleri ve müziği Neşet Ertaş'a ait şarkıya da yer vermiştir. Albüm üç milyon satış tirajını yakalayarak en fazla satılan albümler arasında yer almıştır. Yıldız Tilbe, ilk klibini Cenk Torun'la birlikte oynadığı "Delikanlım" adlı parçaya çekmiş, bir yıl aranın ardından sanatçının 1995 yılında yayınladığı ikinci stüdyo albümü olan Dillere Destan, on şarkıdan oluşmakta olup albümdeki şarkılar Tilbe'ye aittir. Sanatçı bu albümünde "Havalım" adlı söz ve müziği Tarkan'a ait ve "Mühür Gözlüm" adlı söz-müziği Neşet Ertaş'a ait şarkılara da yer vermiştir.

2 Ağustos 1996'da yayınlanan Aşkperest albümü sanatçının üçüncü stüdyo albümüdür. Albümde on üç şarkı yer alıyor olup, albümdeki şarkıların 9'u sanatçıya aittir. Albümde yedinci sırada yer alan "Gönül Çalamazsın" adlı türkü ise anonimdir. Delikanlım adlı şarkısının Remix'i bu albümdedir. Yorum ve söz olarak Tilbe'nin zirveye ulaştığı, pop müziğinin altın çağlarına değer katan bir albümdür.

1998-2002 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında yayınlanan ve sanatçının dördüncü stüdyo albümü olan bir diğer albüm Salla Gitsin Dertlerinidir. Albüm on iki parçadan oluşmakta olup albümde yer alan dört şarkının söz ve bestesi sanatçıya aittir. Albümde söz-müziği Pir Sultan Abdal'a ait "Geçti Dost Kervanı" adlı türkü de Tilbe tarafından yeniden yorumlanmıştır. 2001 yılında yayınlanan Gülüm adlı albümde yer alan şarkıların söz ve müziklerin tamamı Tilbe'ye ait olup, sanatçı albümde "Aşkın Cezam mı?" adlı şarkının klibinde yakın sanatçı arkadaşları ile beraber yer almıştır. Albüm, sanatçının İdobay Müzik adlı şirketle son çalışmasıdır.

24 Nisan 2002 tarihinde yayınlanan ve Yıldız Tilbe'nin beşinci stüdyo albümü olan Haberi Olsun on bir şarkıdan oluşuyor olup, albümde yer alan on şarkının bestesi sanatçıya aittir. Albümde ilk ve ikinci sırada yer alan "Haberi Olsun" adlı şarkının iki ayrı versiyonuna albüm içerisinde yer verilmiş, "Haberi Olsun", "Aşk Laftan Anlamaz ki" ve "Ummadığım Anda" adlı şarkılara klipler çekilmiştir. Albümün de ismi olan "Haberi Olsun" adlı şarkıya, daha sonra bir remix yapılmıştır.

2003-2005 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yürü Anca Gidersin 12 Mayıs 2003 tarihinde yayınlanan Yıldız Tilbe'nin yedinci stüdyo albümüdür. Albümde on iki şarkı yer alıyor olup, albümdeki şarkıların tamamı sanatçıya aittir. Albümün düzenlemelerini Ozan Doğulu ve Selim Çaldıran yapmıştır. Albümde yer alan "Yürü Anca Gidersin", "Çabuk Olalım Aşkım", "E mi" ve "Çat Kapı" adlı şarkılara klipler çekilmiş, 2004 yılında yayınlanan Yıldız'dan Türküler adlı albüm, Yıldız Tilbe'nin Türk kültürlerine ait şarkıların kültürel ezgilerle söylediği Türk halk müziği şarkılarının yer aldığı şarkıların yer aldığı sekiz stüdyo albümüdür. Albümde yirmi türkü sanatçı tarafından yeniden yorumlanmıştır. Tilbe bu albümüyle 2004 Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçısı" ödülüne layık görülmüştür.

2004 yılında yayınlanan bir diğer albüm ise Sevdiğime Hiç Pişman Olmadımdır. Yıldız Tilbe'nin ilk tekli çalışmalarına yer verdiği bu albümde söz ve müzikleri sanatçıya ait iki şarkı yer almaktadır. Değerini Bilmek Gerekir Aşkın isimli parçanın sözleri, Şili'li yazar-şair Pablo Neruda'ya ait olup, bestesi Yıldız Tilbe'ye aittir. Albümde "Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım" şarkısının iki remiks versiyonu, "Değerini Bilmek Gerekir Aşkın" şarkısının ise 1 remiks çalışması yer almakta olup aynı şarkılara klipler çekilmiştir.

15 Mayıs 2005 tarihinde yayınlanan Papatya Baharı adlı albüm Tilbe'nin 10. albümü olup, albümde "Kendimi Vermiyorum", "Yar Yanına Geleceğim", "Papatya Baharı" adlı şarkıların pop-rock, slow ve remiks versiyonları dahil olmak üzere 18 şarkı yer almaktadır. Albümdeki şarkıların söz ve müziklerinin tamamı Tilbe'ye aittir.

2006-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında yayınlanan ve sanatçının maxi-single çalışması olan Tanıdım Seni, altı şarkı ve iki versiyonla toplamda sekiz şarkı barındırıp, sanatçının on bir albümüdür. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Yıldız Tilbe'ye aittir. Yine sanatçının bir diğer albümü 31 Ocak 2008 tarihinde yayınlanan, on altı şarkıdan oluşan ve Tilbe'nin on iki stüdyo albümü olan Güzel'dir. Albümde on beşinci sırada yer alan "Şarkıların Şarkısı" adlı şarkının sözleri, sanatçının 2008 yılına dek kendi albümlerinde ve diğer şarkıcılardaki şarkıların isimlerinden veya şarkı sözlerinden derlenmiştir.

20 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan Aşk İnsanı Değiştirir adlı albümde ise Tilbe, arabesk ağırlıklı şarkılar seslendirmiştir. Albüm iki ayrı CDden oluşup, albümde "Ağla Yüreğim", "Aşk İnsanı Değiştirir", "Gözleri Kara Sevgilim", "Ben Bir Karar Verdim", "Seni Sevmek İstemiştim" isimli şarkıların söz ve müzikleri sanatçıya aittir. Çıkış şarkısı Erkin Koray klasiği "Anma Arkadaş" şarkısıdır. Albüm yirmi üç şarkıdan oluşmakta olup listelerde satış rekorları kırmış, 12 Mayıs 2010 tarihinde Seyhan Müzik etiketiyle yayınlanan on dört albümü Hastayım Sana'dır. Albümde on şarkı yer almaktadır. Şarkıların tamamı Yıldız Tilbe'ye ait olup iki tanesi daha önceden sanatçı arkadaşlarına verdiği Ayrılamam Ve Hiç Kimse Değilim şarkılarını kendi yorumu ile albümüne almıştır. Pop ağırlıklı bir albümdür. Albümde "Hastayım Sana", "Bu Evde Senle" ve "Sevgilim Benim" şarkılarına klip çekilmiştir.

4 Ağustos 2011 tarihinde Oynama isimli albümünü çıkarmıştır. Albümün çıkış parçasının müziği dünyaca ünlü bas-gitar sanatçısı Marcus Miller'e ait Blast melodisir. Tilbe, bu müziğin üzerine sözler yazmıştır. Oynama'nın Blast versiyonu dışında bir de Türkçe versiyonu mevcuttur ve video bu versiyona Kemal Doğulu tarafından çekilmiştir. Daha önce sanatçı arkadaşı Toprak tarafından da seslendirilen "Aklım Hep Sende" isimli türkü, albümün Türk halk müziği tarzındaki tek şarkısıdır. Albümde toplam dokuz şarkı yer alıyor; iki şarkıya müzik klibi çekilmiştir. Tilbe'nin Hakan Altun'la düet yaptığı şarkısı Ruh İkizi ve maNga grubu ile Hani Biz şarkıları ile müzik gündeminde adından bahsettirmiştir.

2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren "Şarkıların Yıldızı" adlı müzik programı yapmıştır. Program daha sonra TRT'nin maddi imkanlarının yetersizliği gerekçesi ile[kaynak belirtilmeli] yayından kaldırılmıştır. 28 Ekim 2012 tarihi itibarıyla her pazar akşamı Flash TV'de yayınlanan "Yıldız Tilbe ile" isimli televizyon programıyla ekranlara geri dönmüştür.

2018 yılında Sezen Aksu'dan iki tane yeni beste almış ve albümünde okumuştur. 2018 Yılında proje albümü yapılmış ve 39 sanatçı Yıldız Tilbe'nin yıldızlı şarkılarını söylemiş olup; o yılın en çok satan albümleri arasında yer almış ve en beğenilen proje dallarında bütün ödülleri almıştır.[kaynak belirtilmeli]

2020 Yılında, Sözleri Bilal Sonses Müziği Bilal Sonses ve Kadir Demir'e ait  Yıldız Tilbe Bilal Sonses ile düet yapmiştir. Tekli çalışmada Bilal Sonses ile birlikte klip çektiği Hasbelkader adlı şarkı 2020 ve 2021 yılının en sevilen hit şarkıları arasında, birçok müzik platformunda en çok dinlenen müzikler listelerinde yer almaktadır.[17][18]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema
Yıl Başlık Rol Notlar
2018 Benim Adım Osssman Kendisi
Televizyon
Yıl Başlık Rol Notlar Kanal
2017-2018 O Ses Türkiye Kendisi (Jüri) 7. sezon TV8
2018 Jet Sosyete Kendisi 17. bölüm[19]

Kazandığı ve aday gösterildiği ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
1994 Hürriyet Ödülleri Yılın Keşfi Kazandı
1995 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı Adaylık
En İyi Şarkı Sözü (Delikanlım) Adaylık
En İyi Beste (Delikanlım) Adaylık
2002 MÜ-YAP Ödülleri En Çok Satan Albüm Kazandı
2003 9. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı Adaylık
Yılın Şarkısı (Haberi Olsun) Adaylık
En İyi Şarkı Sözü (Aşk Laftan Anlamaz ki) Adaylık
En İyi Beste (Haberi Olsun) Adaylık
MÜ-YAP Ödülleri Yılın En Çok Satan Albümü Kazandı
2004 MGD 11. Altın Objektif Ödülleri Yılın En İyi Pop Sanatçısı Kazandı
Yılın Albümü (Yürü Anca Gidersin) Kazandı
Yılın En İyi Şarkısı (Çabuk Olalım Aşkım) Kazandı
10. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı Kazandı
En Çok Satan Albüm (Yürü Anca Gidersin) Kazandı
Yılın Şarkısı (Çabuk Olalım Aşkım) Adaylık
En İyi Şarkı Sözü (Çabuk Olalım Aşkım) Adaylık
En İyi Beste (Çabuk Olalım Aşkım) Adaylık
31. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solist Kazandı
2005 MÜ-YAP Ödülleri Altın Ödül Kazandı
11. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Kazandı
2006 33. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Türk Halk Müziği Kadın solist Kazandı
İstanbul Fm Altın Ödülleri En İyi Pop Kadın Sanatçı Kazandı
2007 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Arabesk-Fantezi Müzik Kadın Sanatçı Adaylık
MÜ-YAP Ödülleri Altın Ödül [20] Kazandı
2011 TRT Müzik Ödülleri En İyi Sanatçı Adaylık
17. Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın Sanatçısı Kazandı
İstanbul Taksiciler Odası Ödülleri Yılın Kadın Sanatçısı Kazandı
2014 13. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) Yılın En İyi Fantezi Müzik Kadın Yorumcusu Kazandı
2017 Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Düet Şarkı (Tuna Kiremitçi) ile (Yine Sevebilirim) Kazandı
2018 45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri En İyi Proje (Yıldız Tilbe'nin Yıldızlı Şarkıları) Kazandı
2019 PowerTürk Müzik Ödülleri En Güçlü Proje Albümü (Yıldız Tilbe'nin Yıldız'lı Şarkıları) Kazandı
Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Proje Albümü (Yıldız Tilbe'nin Yıldız'lı Şarkıları) Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 23 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2017. 
 2. ^ Hastayız sana, dermansızız 14 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sabah. Yayın tarihi: 23 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanmıştır.
 3. ^ Hep taşralı, hep bizden, hep kadın 14 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sabah. Yayın tarihi: 28 Ağustos 2011
 4. ^ Yıldız Tilbe, Biyografi 4 Nisan 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TTNET, Erişim tarihi: 29 Aralık 2012
 5. ^ Ünlülerin Eski Meslekleri[ölü/kırık bağlantı] Alıntı: Mynet, Erişim tarihi: 30 Aralık 2012
 6. ^ Artık Bütün Kapılar Yüzüne Kapatılıyor 16 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Milliyet, Yayın tarihi: 14 Mart 1999
 7. ^ Bir zamanlar... ünlü değillerdi[ölü/kırık bağlantı] Hürriyet, Kültür Sanat. Yayın tarihi: 19 Ağustos 2003
 8. ^ Yıldız Böyle Şöhret Oldu 28 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Yayın tarihi: 29 Eylül 2010, Yayıncı: Fozdemir
 9. ^ Benim bu ülkede gördüğüm ilgiyi ne İbrahim Tatlıses ne de Tarkan gördü 11 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Vatan Magazin. Yayın tarihi: 7 Nisan 2012
 10. ^ Ünlülerin Kirli Sırları 21 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Yayıncı: Sabah, Yayın tarihi: 7 Ekim 2010, Perşembe
 11. ^ Karşılıksız aşk kanser yaptı! 15 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bugün. Yayın tarihi: 19 Aralık 2011 Pazartesi
 12. ^ Kanseri Yenen Ünlüler 20 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.Dr. Hamdi Koçer Meme Sağlığı. Yayın tarihi: 25 Kasım 2011
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2018. 
 14. ^ Magazin, Hürriyet Hürriyet Arşiv, Yayın tarihi: 4 Mart 2007
 15. ^ Adı Sezen Aksu Olsaydı Manşetlerden İnmezdi 14 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Oda Tv. Yayın tarihi: 31 Mayıs 2012 15:14
 16. ^ "Tilbe Market". Can Dündar. 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2010. 
 17. ^ "İbo Show konuğu Bilal Sonses kimdir? Bilal Sonses kaç yaşında nereli?". Haberler.com. 13 Nisan 2022. 13 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022. 
 18. ^ "İbo Show konuğu Bilal Sonses kaç yaşında, nereli? Bilal Sonses kimdir?". aksam.com.tr. 14 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2022. 
 19. ^ "Yıldız Tilbe, 'Jet Sosyete'ye konuk oluyor". Milliyet. 12 Ekim 2018. 18 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2018. 
 20. ^ "MÜ-YAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri". Mü-yap. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]