Safura Alizade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Safura Alizade
Genel bilgiler
Doğum 20 Eylül 1992 (1992-09-20) (30 yaşında)
Azerbaycan Bakü, Azerbaycan
Tarzlar Pop, Teen pop
Meslekler Şarkıcı, Aktris
Çalgılar Saksafon, Piyano, Keman
Etkin yıllar 2009-2013
Müzik şirketi Alive Records

Safura Alizade (AzericeSəfurə Əlizadə, 20 Eylül 1992, Bakü), Azerbaycanlı şarkıcı ve saksofonist. 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini "Drip Drop" isimli şarkıyla temsil etmiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Safura Oslo'da

Safura Alizade, 27 Mayıs 2010 tarihinde yapılan yarı finalde finale çıkmış, 145 puanla 5. olmuştur.

Eurovision şarkısı olan Drip Drop'ın klibi Michael Jackson'ın klip editörü olan Rupert Wainwright tarafından çekilmiş ve kareogrofisi ise Beyoncé'nin kareogrofisti olan Jaquel Knight tarafından hazırlanmıştır. Klip büyük beğeni toplamıştır. Safura, İsveç'te yeni albüm çalışmalarına devam etmektedir.

Safura Alizade'nin babası profesyonel bir ressam, annesi ise piyanist ve moda tasarımcısıdır. Safura, şarkı söylemeye çok genç yaşta başladı ve ilk sahne performansını henüz 6 yaşında iken yaptı. Ayrıca "Şərq Ulduzları" (Doğunun Yıldızları) ve "Bülbüllər" (Bülbüller) isimli çocuk gruplarında şarkılar söyledi. Safura ayrıca Bakü Müzik Okulu'nda keman dersleri aldı ama daha sonra piyano ve saksafon çalmayı da öğrendi. Kendisi, ülkesi Azerbaycan'da "Yeni Ulduz" (Yeni Yıldız) isimli yarışmanın sekizinci sezonunun finalisti oldu. Sekizinci sınıftan beri Safura, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 23 numaralı okulda okumaktadır. En sevdiği yazar Amerikalı Stephenie Meyer'dır ve Alacakaranlık serisini çok sevmektedir.

Safura'nın saksafon konusundaki başarısı, ünlü besteci Ferhad Bedelbeyli tarafından oldukça övülmektedir ve kendisi Safura'yı bir müzik dâhisi olarak görmektedir. Safura, ülkesinde aynı zamanda İngilizce R&B ve Pop türündeki dünyaca ünlü şarkıları cover'lamasıyla tanınır. Ancak kendisi İngilizceyi çok az seviyede bilmektedir ancak dilini geliştirme çalışmalarına Eurovision Şarkı Yarışması'ndan beri devam etmektedir. Rusçayı anadili kadar iyi konuşur.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Yıl Adı Rol
Karanlıklar Çiçeyi 2011 Nergiz Dadı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Always" ile
Aysel & Arash
EuroAzerbaiyán.svg
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan

2010
Sonra gelen:
"Running Scared" ile
Eldar & Nigar