İçeriğe atla

1979 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1979 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Türkiye Türkiye
Seçim süreci
Seçim adı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali
Seçim tarih(ler)i Yarı final:
22 Aralık 1978
Final:
24 Şubat 1979
Seçilen yarışmacı(lar) Maria Rita Epik & 21. Peron
Seçilen şarkı "Seviyorum"
Aldığı sonuçlar
Final sonucu Çekildi
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
◄1978 1980►

Türkiye, İsrail'in başkenti Kudüs'te gerçekleştirilen 1979 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımını onaylamış[1] ve şarkısını, ülkenin kamusal yayın kuruluşu Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) tarafından düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali isimli ulusal final doğrultusunda Maria Rita Epik & 21. Peron tarafından seslendirilen "Seviyorum" olarak belirlemişti.[2] Nitekim TRT, 1979 yılının Mart ayının başlarında ülkenin yarışmadan çekildiğini bildirdi.[3]

Seçim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

Elemeler için TRT'ye gönderilen yüz yetmiş üç şarkı arasından on dört tanesini yarı finalde yarışmak üzere 19 ve 20 Aralık 1978 tarihlerinde İstanbul Televizyonu Maçka Stüdyosu'nda kaydedildi. Sekiz şarkının (Mithat Fenmen, Süheyl Denizci ve Günnur Perin'den oluşan) "seçici kurul" tarafından elendiği yarı final, 22 Aralık 1978 tarihinde gerçekleştirildi ve canlı olarak yayınlandı.[2][4]

Şarkıcı Şarkı Sonuç
Beyaz Kelebekler "Yaşa Sen De" Elendi
Cantekin Arefoğlu "Ayrılmak Olmasa" Finalist
Çetin Alp "Elveda" Finalist
Füsun Behiç & Arkadaşları "Burçlar" Elendi
Işıl Germen "Mutluluk Oyunu" Elendi
Kuzenler Topluluğu "Bir Gün" Elendi
Kuzenler Topluluğu "Çağrı" Finalist
İlhan İrem "Bir Yıldız" Finalist
Maria Rita Epik & 21. Peron "Seviyorum" Finalist
Ercan Turgut & Grup Stüdyo "Al Götür Beni De" Elendi
Nur Yoldaş & Golden Horn "İlyada" Elendi
Saadet Sun "Sevgilim" Finalist
Serpil Eroymak & The Istanbul Singers "Senden Aşk Dilemiyorum Ki" Elendi
Sibel & Vokal Ankara "Evren ve Biz" Elendi

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal final, 24 Şubat 1979 tarihinde Taksim Meydanı, Beyoğlu'nda bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi ve canlı olarak yayınlandı. İlhan İrem'in "Bir Yıldız" şarkısı resmi yayın tarihinden önce İrem'in albümünde yayınlandığı için diskalifiye edildi; bu nedenle ulusal finalde altı yerine beş şarkı yarıştı. Finalistlere otuz sekizi İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, onu ise Türk müzik sektörünün ünlü isimlerinden olmak üzere kırk sekiz kişiden oluşan bir orkestra eşlik etti. On yedi ilden onar kişinin oluşturduğu halk jürileri telefonla salona bağlanarak favori şarkılarını 1,2,3,4 ve 5 puan ile ödüllendirdi. "Seviyorum" ve "Çağrı" isimli şarkılar arasında beraberlik olduğu iddia edilse de, Maria Rita Epik karara itiraz etti ve yeniden yapılan sayım doğrultusunda birincinin "Seviyorum" şarkısı olduğu kesinleşti. Ulusal finalin birincisinin 1979 Eurovision Şarkı Yarışması, ikincisi ise Seul Şarkı Festivali'ne gönderilmesi planlanıyordu.

Sıra Şarkıcı Şarkı Söz / Müzik Orkestra şefi Puan Derece
1 Saadet Sun "Sevgilim" Ayşe Irmak, Selçuk Başar Emin Fındıkoğlu 33 4
2 Çetin Alp "Elveda" Kemal Sünnetçioğlu, Turhan Yükseler Turhan Yükseler 28 5
3 Cantekin Arefoğlu "Ayrılmak Olmasa" Cantekin Arefoğlu Onno Tunç 57 3
4 Maria Rita Epik & 21. Peron "Seviyorum" Maria Rita Epik Tuğrul Karataş 69 1
5 Kuzenler Topluluğu "Çağrı" Hilmi Ersezer, Korkut Erbuğ Onno Tunç 68 2

Ulusal finalin ardından[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın önerisi üzerine TRT, 4 Mart 1979 tarihinde, Türkiye'nin yarışmadan çekildiğini bildirdi. TRT, Filistinlilerin devlet kurma hakkına değinen, Kudüs'ün güncel statüsüne değinerek İsrail'i "işgalci" olarak niteleyen ve Epik'in Türkiye'yi, bir başka uluslararası festivalde temsil edeceğini içeren bir açıklama metni yayınladı. Bunun üzerine Maria Rita Epik, "Sanatçılar politikaya alet edilmemelidir," dedi. Şarkıcının babası, Pol Epik, yarışma için otuz bin lira kadar masraf ettiklerine değindi ve Maria Rita Epik'in de Münih Katliamı gerekçesiyle yarışma için İsrail'e gitmekten çekindiğini ekledi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bu yıl da «Eurovision» şarkı yarışmasına katılıyoruz". Milliyet. 27 Ekim 1978. 10 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2014. 
  2. ^ a b "TRT, Eurovision Şarkı Yarışması: Final bu gece..." Milliyet. 24 Şubat 1979. 10 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2014. 
  3. ^ a b "Türkiye, Eurovision Yarışması'ndan çekildi". Milliyet. 6 Mart 1979. 10 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2014. 
  4. ^ "Eurovision... 14 eser bu gece mücadele veriyor". Milliyet. 22 Aralık 1978. 9 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]