İçeriğe atla

Kargo (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kargo
Başladığı yerTürkiye Türkiye
TarzlarAlternatif rock, Pop rock
Etkin yıllar1993-günümüz
Müzik şirketiİstanbul Plak (1993)
Raks Müzik (1996–1998)
Universal Müzik (2000-2001)
Avrupa Müzik (2004-2005)
Sony Music (2010)
DMC (2012-)
Resmî site[1]
ÜyelerSelim Öztürk
Burak Karataş
Mehmet Şenol Şişli
Haluk Babadoğan
Eski üyelerFergan Mirkelam
Serkan Çeliköz
Koray Candemir
Deniz Aytekin
Ozan Anlaş

Kargo, 1993 yılında kurulmuş Türk rock grubudur. Selim Öztürk ve Mehmet Şenol Şişli tarafından kurulan grup, 1993 yılında ilk albümleri Sil Baştan'ı çıkardıktan sonra gitarda Selim Öztürk, vokalde Koray Candemir, klavyede Serkan Çeliköz ve davulda Burak Karataş'tan oluşan kadrosu ile 1990'ların ikinci yarısında ana akımda yer bulmaya başlayan alternatif Türkçe rock'ın en popüler isimlerinden oldu. "Yüzleşme", "Son Defa", "Şairin Elinde", "Boğaziçi", "Renklerin İçinde" gibi dikkat çeken şarkılar yapan grup 2000 yılında çıkardıkları Sen Bir Meleksin'den sonra üç yıllık bir ara verdi. 2003'te geri dönen grup yoluna Şişli'siz devam etti. 2008'de Candemir ve Karataş'ın da gruptan ayrılmasının ardından farklı formasyonlarla - biri Mirkelam ile birlikte olmak üzere - üç stüdyo albümü yayınladı. Kargo, 2015'ten beri Öztürk, Şişli, Karataş ve Haluk Babadoğan'dan oluşmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Kargo grubu Selim Öztürk (gitar) ve Mehmet Şenol Şişli (bas gitar) tarafından kuruldu. Vokalde Deniz Aytekin, davulda Aykan İlkan, klavyede de Atilla Yüksel'in bulunduğu grup "Kargo" adını aldı. Grup 1993 yılında Sil Baştan albümünü yayınladı. "Yıllar Sonra" adlı şarkıya Selim Öztürk'ün lisesi olan Kadıköy Anadolu Lisesinde bir video klip çekildi ancak pop müziğin yükselişte olması yüzünden büyük satış rakamlarına ulaşamadılar.

İlk albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında Selim Öztürk ve Mehmet Şenol Şişli hariç grubun diğer üyelerinin ayrılmasıyla beraber gruba klavyede Serkan Çeliköz, vokalde Koray Candemir ve davulda Burak Karataş eklendi. Yeni kadroyla ilk albüm Yarına Ne Kaldı? 1996 yılında çıktı. Başta "Yüzleşme" olmak üzere "Son Defa" ve "Adımı Çağır" şarkılarının başarılı olduğu albüm, içinde bulunan deneysel çalışmalarla da Türkçe rock müziğin piyasada yerini almasında büyük bir rol oynadı.

1997'de grubun ikinci albümü Sevmek Zor yayınlandı. Albüm ilk klip parçası "Şairin Elinde" ile büyük kitlelere ulaştı. Şarkı, farklı sözleri ve klibiyle ilgi çekmekteydi. Şarkıyı "Sen Her Zaman" ikinci klip parçası olarak takip etti.

Müzikal zirve[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm iyi satışlar yakalamasına karşı grubun organizasyonlarında plak şirketleri yüzünden birçok sorun yaşanıyordu. Bu da Kargo üyelerini rahatsız ediyordu.[kaynak belirtilmeli] Grup, dördüncü albümleri için stüdyoya girerken bu sorunlarla uğraşıyordu. 1998'de sözlerin hepsinin Mehmet Şenol Şişli'ye ait olduğu Yalnızlık Mevsimi albümü yayınlandı. Bu çalışma bir konsept albümdü. Grup, plak şirketlerine karşı duruşunu Türkiye'de ender görülen bir şekilde albüm kapağına grup resmini koymayarak göstermişti.

İlk klip "Arabic Fahişe" adlı şarkıya çekildi ancak adı dolayısıyla TRT tarafından yasaklandı. İkinci klip ise plak şirketi yüzünden bir türlü gerçekleştirilemiyordu. [kaynak belirtilmeli] Bu yüzden grup, plak şirketini değiştirdi ve ikinci klibi Şebnem Ferah'ın vokal yaptığı "Kalamış Parkı" şarkısına çekti. Kargo'nun ilk slow klibi olan şarkıdan sonra üçüncü klip "Boğaziçi" şarkısına geldi. 1998 yılında bir başka alternatif rock grubu olan Athena'nın ilk Türkçe albümü Holigan'a geri vokal, söz-beste ve enstrümanist olarak destek verdiler ve "Şairin Elinde" şarkısını beraber kaydettiler.

Grubun söz yazarı Mehmet Şenol Şişli'nin 1999'da askerde olması nedeniyle grup, çalışmalara bir süre onsuz devam etti ve 2000'de Sen Bir Meleksin albümünü çıkardı. Şişli'nin askerliği nedeniyle geri planda kalması ve söz ve müziklerde dikkat çeken Candemir ve Öztürk imzaları nedeniyle bu albüm Yalnızlık Mevsimi'ne göre daha aydınlık, soft bir albüm oldu. Bu da grubun hayran kitlesinde artışa neden oldu. "Renklerin İçinde" şarkısı ilk klip şarkısı oldu ve daha önce Sil Baştan albümünde bulunan "Yanımda Sen Olmayınca" ve "Yıllar Sonra" şarkılarının yeni yorumlarına da klip çekildi. Grup konserlere Efes Dark sponsorluğunda çıktı ve şirket için özel bir single hazırladı.

Duraklama dönemi ve dört kişilik Kargo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sen Bir Meleksin sonrası grup üyeleri Kargo adı altında çalışmalarına ara verdiler. Vokalist Koray, Sade adlı bir solo albüm çıkardı, Cahil Periler filminde oynadı ve "Sing your Song" yarışmasını sundu. Mehmet Şenol Şişli, iki adet şiir kitabı yazdı ve kendi müzik çalışmalarına devam etti. Selim ve Serkan ise Aslı, Yalın gibi sanatçılara prodüktörlük yaptılar. Bu sırada grubun toplama albümü Best of Kargo 2001'de yayınlandı.

2003'te grup yeni çalışmalar için bir araya gelme kararı aldı ancak grubun kurucu üyeleri Öztürk ve Şişli'nin görüşmeleri sırasında anlaşmazlıklar su yüzüne çıkınca Mehmet Şenol Şişli grubun yeni çalışmalarına katılmama kararı aldı.[1] Grup ise dört kişiyle yoluna devam etmeyi seçti. 2004'te Ateş ve Su albümü ile müzik piyasasına geri döndüler. Albümde bas gitarları Canay Cengen çaldı. Albümün tek klibi "Ateş ve Su" şarkısına çekildi. Albüm ticari anlamda büyük bir başarı kazanmasa da grubun hayranları tarafından beğenildi.

Grup 2005'te Yıldızların Altında adlı cover albümlerini yayınladı. Albümde "Ateş ve Su" albümünden de üç şarkının remix'i bulunmaktaydı. "Sonbahar"ın yeni yorumunda gruba maNga grubundan Ferman Akgül eşlik etti. "Yıldızların Altında" ve "Sen Ağlama" şarkılarına klip çeken grup sıkı hayranlarını tatmin etmese de genel anlamda başarılı bulundu. Grubun, bu dört kişilik kadrosu ile yaptığı sonraki şarkı sadece konserlerde çalınan "Adem ile Havva" oldu.

Mirkelam & Kargo ve yeni vokalistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun solisti Koray Candemir ve klavyecisi Serkan Çeliköz tarafından Aralık 2008 tarihinde yapılan açıklamada bu iki üyenin artık grupta yer almadığı ilan edildi.[2] Bu açıklamanın ardından grubun dağılacağı dedikoduları ayyuka çıksa da grubun gitaristi ve kurucu üyelerinden biri olan Selim Öztürk tarafından bas gitarist Mehmet Şenol Şişli'nin gruba uzun bir aradan sonra tekrar dâhil olduğu ilan edildi. Ayrıca grubun vokalistliğine Reha Hendem getirildi.[3] Grup, yeni şarkılar üzerinde çalışmaya başladıktan sonra grubun menajerinin, yazılan bir şarkının Mirkelam'a uyacağını önermesinden sonra grup ve Mirkelam bir araya geldi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması nedeniyle yeni bir projeye adım atmaya karar verdiler.[1] Grup, 2010 yılında Mirkelam ile birlikte RRDP (Rakın Rol Disko Parti) isimli bir albüm yayınladı. Sözler Mirkelam imzasını taşırken, müzikler ise Mirkelam ve Kargo tarafından bestelendi. Albümün tek klip parçası "Yollar" oldu. Albümü takip eden konserlerde Mirkelam & Kargo, hem albümdeki hem de kendi solo kariyerlerindeki şarkıları yorumladılar.

Bu projeden sonra 2011 yılında Ozan Anlaş'ın, Kargo'nun yeni solisti olduğunu açıklandı. Kısa bir süre sonra Mehmet Şenol Şişli'nin tekrar gruptan ayrılmaya karar vermesi nedeniyle yollarına ilk kez 3 kişi olarak devam edeceklerini duyurdular.[4] Bu üçlünün piyasaya sürülen ilk şarkısı "Kehribar" single'ı oldu. Şubat 2013'te bu kadronun ilk ürünü Gelecekle Randevum Var piyasaya sürüldü. Diğer albümlerinden farklı olarak düetlere ağırlık veren grup; Zuhal Olcay, Deniz Özbey, Özge Fışkın ve Ömer Ahunbay ile düet yaptı. Aynı dönemde yayınlanan Nilüfer albümü 13 Düet'te de sanatçı ile düet yaptılar.

Ağustos 2014'te Ozan Anlaş, grup ile yollarını ayırdı. Kısa süre sonra grubun vokaline Haluk Babadoğan geçti. Bir yıl sonra bas gitarda Canay Cengen'in de olduğu bir dört olarak Türk müziği klasiklerinden "Mazi Kalbimde Bir Yaradır"'ı Dilek Türkan ile yorumladıkları bir single çıkardılar. Bu çalışmadan sonra yeni albüm için kolları sıvadılar. Albüm çalışmaları sırasında gruba eski üyeler Mehmet Şenol Şişli ve Serkan Çeliköz de kayıtlarda destek verdi. 25 Mart 2016 tarihinde, 25. yıllarını kutlamak için Değiştir Dünyayı isimli albümü yayınladılar. Bu albüm ile kurucu üyelerden Mehmet Şenol Şişli de gruba resmî olarak geri dönmüş oldu.[5] "Böyle Daha Güzelsin" şarkısı albümün video klip çekilen ilk şarkısı oldu.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katkıda bulundukları albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b http://fatih-vural.blogspot.ch/2010/10/mirkelam-kargo-roportaj.html [yalın URL]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2011. 
  5. ^ "Kargo yeni albüm öncesinde Mask sahnesinde!". Milliyet Gazetesitarih=28 Mart 2016. 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2016. 
  6. ^ "Kargo - Değiştir Dünyayı". TTNET Müziktarih=28 Mart 2016. 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]