İçeriğe atla

CMYK renk modeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(CMYK sayfasından yönlendirildi)

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key) (Türkçe: Cam göbeği, Eflatun, Sarı, Siyah), Matbaacılıkta kullanılan bir çıkarmalı renk modelidir. CMYK modeli, beyaz bir yüzeyi (kağıt) maskeleme prensibi ile çalışır. Işık mürekkep tarafından emilir bu sebeple model çıkarmalı olarak adlandırılır, çünkü mürekkepler beyaz ışıktan kırmızı, yeşil ve mavi renkleri "çıkarır".

Işık tabanlı eklemeli RGB renk modelinde ana renk sayısı üçtür. Boya tabanlı çıkarmalı renk modeli olan CMYK'da ise bu rakamın dörde çıktığını görmekteyiz.

CMYK modelindeki 4 renk ayrımı, renkler tram denilen küçük mürekkep noktacıklarından oluşur. En üstte: 4 rengin üst üste binmesiyle oluşmuş görüntü.

CMYKOG (Hekzakrom)[değiştir | kaynağı değiştir]

CMYK özellikle yazıcılar ve matbaalar için geliştirilen bir renk modeli olmasına karşın, turuncu gibi bazı renklerin basımında tatmin edici sonuçlar vermemektedir. Yeşil gibi ana ve yaygın bir rengin, Cam göbeği ve Sarı bileşenlerinin karışımıyla elde edilmesinden dolayı CMYK "pahalı" bir baskı teknolojisi olarak yorumlanmaktadır. Bu nedenle günümüz matbaacılığında giderek artan bir şekilde altı renkli Hexacrome ya da CMYKOG denilen yeni standart kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

CMYK ingilizce vikipedi