İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Mehmettorun

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son yorum: Kadı tarafından 1 yıl önce Sevgi Kurtulmuş silinmeye aday gösterildi başlığına

Hoş geldin![kaynağı değiştir]

Hoş geldiniz Mehmettorun!

Merhaba, tamamen gönüllü katılımcıların çabalarıyla 285 dilde oluşturulmaya çalışılan ansiklopedinin Türkçe bölümü Vikipedi'ye hoş geldiniz!

 • Bu ansiklopedi beş temel taş üzerinde şekillenir, katkıda bulunmadan önce okumanızda yarar vardır.
 • Katkıda bulunmaktan lütfen çekinmeyin.
 • Denemelerinizi deneme tahtasında yapabilirsiniz.
 • Vikipedi'nin yazım kuralları oldukça basittir ve ansiklopedik bir madde yaratmanın altın kuralları biçem el kitabında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.
 • Yeni bir madde yaratmanızda madde sihirbazı büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Vikipedi'ye başka bir site ya da yazılı materyalde daha önce yayınlanmış herhangi bir içeriğin eklenmesinin, telif politikası ihlali doğurduğu ve bu eklemelerin farkedildiğinde geri alındığı ve/veya silindiğini unutmayın.
 • Deneyimli kullanıcılardan yardım istemekten çekinmeyin; yeni bir katılımcıya yardım etmekten mutluluk duyacaklardır.
 • Tartışma ve kullanıcı mesaj sayfalarında iletilerinizin sonuna, imza atmayı "~~~~" ihmal etmeyin.
 • 18 yaşından küçükseniz çocuk koruma politikasını okumanız tavsiye edilir.
Bizi daha yakından tanımak istiyorsanız
Hakkımızda
Danışmak için
Danışma masası
İletişim için
Köy çeşmesi
Herhangi bir sorunda
Yardım sayfası
İş birliğinde bulunmak istiyorsanız
İş Birliği Projesi
Vikipedi'de neler mi var?
Göz at
En çok sorulanlar Burada
Bulmak istediğim konuya nasıl erişirim? Gezinti
Bir madde için ekleme yapacağım ama telif hakları sorunu ne olacak? Kaynaklar
Madde hakkında nasıl tartışırım? Tartışma sayfasını kullanın
Bir madde için yapıcı eleştiri nasıl yapılır? Tavsiye
Bir kullanıcı ile sorunum var. Ne yapmalıyım? Nezaket (yorum yaparken katılımcıya değil konuya odaklanın) ve Sorun çözümü

Kolay gelsin. --Vikipedist 13:09, 13 Mart 2008 (UTC)

Merhaba {{Telifli kullanım gerekçesi}}'ni belirtseniz bile madde sahibi kişi şuan yaşadığından ve özgür lisanslı resmi oluşturulabileceğinden silinmek zorunda. Numan Kurtulmuş ile ilgili sizin çektiğiniz resimler var ise GNU lisansı altında yükleyebilirsiniz. Kolay gelsin.Muratsahinileti 13:31, 28 Ekim 2008 (UTC)

Merhaba. Bugün yüklediğiniz Numan Kurtulmuş resimlerine özgür lisans etiketleri eklemişsiniz. Bu tür lisans etiketlerini, ancak resmin telif hakkı sahibiyseniz kullanabilirsiniz. Özellikle portre resimler, bir internet sitesinden alınma gibi duruyor. Eğer böyleyse ve resmin telif hakları bir başkasına ait ve saklıysa, adil kullanım koşulları da oluşmadığından resimleri vikipedide kullanmamız mümkün değildir. Lütfen konuyla ilgili bilgi verir misiniz? Teşekkürler. --Yabancımsj 11:57, 23 Aralık 2008 (UTC)

bahsettiğiniz resimlerden kendi adıma lisansladıklarımın tamamı bir nicon cihazla kendi çekimimdir ve tamamı belirttiğim gibi, bizzatihi katıldığım bursa programında çekilmiş resimlerdir. sanırım iki resmi partinin internet sitesinden aldım. bunu da belirttim zaten. kullanıma açık resimler olduğunu biliyorum. ama buna ilişkin herhangi bir yazılı delilim yok. çok önemli değil parti sitesinden aktardığım resimler. şimdi yeni stüdyo çekimleri yapılıcak sayın kurtulmuş'un bunlar lisansı bağışlanmış olucak ve medyaya da dağıtılacak, onları eklerim. ama diğer resimler, dediğim gibi bursa ziyaretinde bizzatihi çekilmiş, program, ulucami, kapalıçarşı resimleridir. (mesaj yazmayı bilmediğim için buradan yazıyorum)

mehmet torun

 • Mesaj yazmayı başarmışsınız ancak bir karışıklık olmuş. İmzamda gördüğünüz msj yazısına tıkladığınızda mesaj sayfam açılacak. Buraya mesajınızı sayfanın tepesinde bulunan + işaretine basarak yazarsanız, mesajınızı karışıklık olmaksızın sayfanın en altında görebilirim. Kendi çektiğiniz resimlere özgür lisans etiketi koymanız doğru elbette; ancak telif hakkı saklı resimlere bu etiketi ekleyemezsiniz. İnternet siteleri içeriklerinin genellikle telif hakkı saklıdır. Bunların özgür lisanslı olduğunu, ancak sitede açıkça böyle bir ibare varsa kabul edebiliriz. Sitede lisansa ilişkin herhangi bir ibare bulunmaması durumunda da, aldığınız resimlerin telif hakkı saklı sayılır. Bu nedenle, sizin deyiminizle "yazılı bir delil"iniz olmadan bu resimleri özgür lisansla buraya eklememeniz ve risk almamanız gerekir. Zira bu durumda hak sahiplerinin haklarını ihlal etmiş oluruz. Bunlar ilk etapta karışık gelebilir. En doğrusu resim yüklerken deneyimli kullanıcılara danışmaktır. Takıldığınız yerde bana ya da diğer deneyimli kullanıcılara danışmaktan çekinmeyin lütfen. İyi çalışmalar. --Yabancımsj 09:53, 29 Aralık 2008 (UTC)
 • Telifli resimleri sileceğim, ancak diğerleri de sayıca çok fazla. Özgür lisanslı resimleri dilediğimiz gibi kullanabilmemiz mümkün, ancak sayfanın düzenini ve estetik olması gereğini de göz önünde bulundurmamız gerek. Bu nedenle dilerseniz aralarından 2-3 tanesini seçin, maddeye onları ekleyelim. Ne dersiniz? --Yabancımsj 10:13, 30 Aralık 2008 (UTC)
 • Rica ederim, uğraştırmak ne demek, soracaksınız tabii. Kendi kullanıcı sayfanız ya da mesaj sayfanızdayken sol sütunda bulunan menüden kullanıcının katkıları yazan yere tıklarsanız yüklediğiniz resimleri görebilirsiniz. (Bu arada ben telifli resimleri sildim ve diğerlerinden birini ekledim maddeye.) Resimleri silmeniz mümkün değil, silme işlemini ancak hizmetliler yapabilir. Ancak silinmesini istediğiniz resme {{sil|uygun gerekçe}} şeklinde bir sil etiketi koyabilir ya da deneyim kazanana dek böyle isteklerinizi hizmetlilerden birine iletebilirsiniz. Ayrıca her zaman soru sorabilirsiniz, çekinmenize gerek yok; hepimiz birbirimize sorarak öğrendik buranın kurallarını. Bir de ricam olacak sizden. Yazdığınız mesajların sonuna mesaj penceresinin üst kısmında bulunan menüde soldan onuncu sırada bulunan düğmeye tıklayarak imza eklemeniz mümkün mü? Teşekkürler. --Yabancımsj 13:02, 30 Aralık 2008 (UTC)
 • Etiketlediğiniz resimleri sildim. Rica eder, kolaylıklar dilerim. --Yabancımsj 14:02, 30 Aralık 2008 (UTC)

Telif hakkı var kullanmayın[kaynağı değiştir]

Öncelikle özgür ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz ! Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemeniz çok güzel, fakat ne yazık ki Vikipedi'ye özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) olmayan hiçbir kaynaktan içerik aktaramayız; yani (telif hakkı saklı) başka web sitelerinden veya kitaplardan buraya doğrudan içerik taşımanız mümkün değildir. Telif hakları hakkında daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. İçerik aktarabileceğiniz bazı GÖBL kaynaklar için GÖBL kaynaklar sayfasına, bazı kamu malı kaynaklar içinse kamu malı kaynaklar sayfasına göz atabilirsiniz. Kısa bilgi almak için buraya tıklayınız. Tekrar hoşgeldiniz, iyi değişiklikler! - M.M. ileti 21:32, 26 Mayıs 2009 (UTC)


--Kadirmesaj sayfam 13:21, 19 Eylül 2009 (UTC)

Eksik kaynak bilgisi[kaynağı değiştir]

İyivikiler... [ho? ni!] 15:45, 6 Kasım 2009 (UTC)

Vikipedi'yi tanıyın..

"Özgür ansiklopedi" Vikipedi'ye hoş geldiniz ! Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemeniz çok güzel, çünkü bu ansiklopedi, sizin ve bizim gibi gönüllü kullanıcıların katkılarıyla bugünkü haline geldi. Hemen, şu anda yüz binlerce sayfamızdan herhangi biri (çoğu) üstünde değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz. Belki de eklediğiniz içerik silinmiş, ya da geri alınmış olabilir. Ancak bizim önerimiz; Vikipedi sayfaları içinde bol bol gezinmeniz, öncelikle üstte mavi bağlantıyla verilen hoş geldiniz ve Beş temel taş sayfalarımıza bir göz atmanız, işleyişi kavrayıp, nasıl sayfa yazılacağını ve değişiklik yapılacağını öğrendikten sonra yeni sayfa oluşturmaya başlamanız ya da değişiklikler yapmanızdır. Bu öneri size cesaretinizi kaybettirmesin. Aklınıza takılan herhangi bir soru ya da sorun olduğunda, herhangi bir vikipediste, ya da sayfanızın solunda Son değişiklikler sekmesinde göreceğiniz bir kullanıcıya çekinmeden ileti yazarak danışabilirsiniz. Tekrar hoş geldiniz der, güzel ve yararlı bir zaman geçirmenizi umarız.  Levent İleti Katkılar   16:22, 15 Mart 2010 (UTC)


Resim ekleme[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bağlantısını verdiğiniz N. Kurtulmuş resminin lisansı hakkında kaynakta bilgi yok. Siteye konulma tarzı lisansının özgür bırakıldığını düşündürebilir. Ancak Vikipedide lisans açısından daha spesifik bilgilere ihtiyaç duyulur. Resim özgür olsa bile hangi tür lisansa sahip? Çoğaltma, değiştirme ve varsa atıf koşulları neler? Bunları bilemiyoruz. Bu nedenle aksi kanıtlanana dek resmi telif hakkı saklı kabul ediyoruz. Yaşayan kişilerin telif hakkı saklı resimleri de adil kullanım oluşturmadığından, burada kullanılması mümkün değil. İkinci bağlantıyı açamadım. Ancak partinin logosunu, yalnızca parti maddesinde kullanılmak şartıyla buraya yükleyebilirsiniz. Uygun lisans etiketi ile kullanacağınız madde için adil kullanım gerekçesi belitmeyi unutmayınız. İsterseniz yükledikten sonra haber verin. Göz atıp, eksik varsa gidermenize yardımcı olabilirim. Kolay gelsin. --yabancım 17:05, 10 Kasım 2010 (UTC)

Bir de lütfen mesajlarınızı düğmesine basarak imzalamayı unutmayınız. --yabancım 17:07, 10 Kasım 2010 (UTC)
Son mesajınızda yine aynı siteden iki resmi yüklemek için bilgi almak istemişsiniz; ancak yukarıdaki mesajımda gerekli bilgi mevcut. Basına sunulmuş olması yetmiyor. Resmin kaynağı olan sitede mutlaka resmin nasıl lisanslandığının belirtilmiş olması gerekiyor. Şu halde parti logosu dışındaki resimleri kullanmak mümkün görünmüyor. Kolay gelsin. --yabancım 18:44, 27 Kasım 2010 (UTC)
Öncelikle özgür ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz! Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemeniz çok güzel, ancak Vikipedi'ye özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) olmayan hiçbir kaynaktan içerik aktaramayız; yani (telif hakkı saklı) başka web sitelerinden veya kitaplardan buraya doğrudan içerik taşımanız mümkün değildir. Telif hakları hakkında daha fazla bilgiyi Vikipedi:Telif hakları/SSS ve Vikipedi:Telif hakları sayfalarında bulabilirsiniz. İçerik aktarabileceğiniz bazı GÖBL kaynaklar için GÖBL kaynaklar sayfasına, bazı kamu malı kaynaklar içinse kamu malı kaynaklar sayfasına göz atabilirsiniz. Kısa bilgi almak için buraya tıklayınız. Tekrar hoşgeldiniz, iyi değişiklikler! - ki bl 16:14, 8 Aralık 2010 (UTC)


sayfama eklediğiniz uyarı hangi maddeyle ilgilidir. teşekkürler. Mehmet TORUN 16:52, 8 Aralık 2010 (UTC)

 • merhaba, şurada çıkarttığım içerikle ilgili idi. aslında maddenin tamamı bu nedenle silinebilirdi, ancak bu madde o kadar çok telif nedeniyle silindi ki, bilgi kutusu, eserleri vb. eklemelerinizden ötürü tamamını silmek istemedim. kendi cümlelerinizle maddeyi genişletirseniz sevinirim. ayrıca açtığınız birkaç madde de kayda değerlik nedeniyle silindi. bunu da dikkate alın lütfen. kolay gelsin. --ki bl 16:58, 8 Aralık 2010 (UTC)

taysin (mesaj) 22:59, 10 Aralık 2010 (UTC)

Merhaba. Kastettiğiniz, farklı dil vikilerindeki aynı konuya sahip maddeler arasındaki bağlantılarsa elbette verilebilir; hatta verilmeli. Örneğin en.wiki'deki "Cornell University" maddesi burada da açılırsa (diyelim ki "Cornell Üniversitesi" adıyla), bu durumda buradaki maddeye [[en:Cornell University]] ya da oradaki maddeye [[tr:Cornell Üniversitesi]] kodunun eklenmesi, aradaki bağlantıyı kuracaktır. Eklenen tek bir interwiki bağlantısı bile botları harekete geçirecek, eksik kalan bağlantıları onlar tamamlayacaktır. Ancak kastettiğiniz başka bir madde içinde bir İngilizce viki maddesine bağlantı verilmesi ise, bu pek sık rastlanan bir durum değildir. Bu durumda Türkçesini açıp ona bağlantı vermek, bağlantıyı kırmızı olarak verip bırakmak ya da hiç bağlantı vermemek yollarından biri tercih edilebilir. Umarım açıklayabilmişimdir. İyi çalışmalar. --yabancım 22:04, 20 Aralık 2010 (UTC)

--Dukeileti 18:32, 30 Aralık 2010 (UTC)

Resim Kaynak Bilgisi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, gördüğüm kadarıyla yüklediğiniz resimlerde kaynak belirtmiyorsunuz. Kaynak ve(ya) lisans bilgisi eksik olan resimler bir hafta içinde silinir. Lütfen yüklediğiniz resimlerde bu iki bilgiyi eksiksiz belirtmeye özen gösterin. İyi çalışmalar --taysin (mesaj) 15:53, 9 Mayıs 2011 (UTC)

Resim bilgilendirme uyarısı[kaynağı değiştir]

Commons-tan
Commons-tan
Resim bilgilendirme uyarısı
Yüklediğiniz bazı resim(ler)in, lisans (telif) ve/veya kaynak bilgisi eksik ya da yanlış olduğundan ötürü, silinme sürecine girmiştir.
Vikipedi, telif haklarına çok önem vermektedir. Bu nedenle, Vikipedi'de kullanılabilecek bir lisans ve kaynak bilgisine sahip olmayan ya da bu bilgileri yanlış girilmiş olan resimler silinmektedir. Yüklemiş olduğunuz resmin ya da resimlerin lisans ve kaynak bilgileri Vikipedi'nin telif hakları kurallarına uygun ise lütfen bu bilgileri ekleyiniz ya da düzeltiniz. Aksi durumda bu resim(ler) silinecektir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantılardan bilgi edinebilir ya da bu konuda deneyimli bir kullanıcıya veya medya inceleme timi üyelerine danışabilirsiniz: Resim yükleme yardım sayfası,

Resim Kullanım Politikası - Resim Telif Etiketleri - Telif hakları (SSS) - GNU Özgür Belgeleme Lisansı

Kolay gelsin, iyi çalışmalar... --taysin (mesaj) 19:57, 9 Haziran 2011 (UTC)

taysin (mesaj) 19:57, 9 Haziran 2011 (UTC)

Eklenen açıklamalar doğrultusunda bakım şablonu kaldırıldı. İyi çalışmalar --taysin (mesaj) 18:02, 10 Haziran 2011 (UTC)

Reality 21:05, 10 Temmuz 2011 (UTC)

Reality 21:07, 10 Temmuz 2011 (UTC)

Kazım Arslan[kaynağı değiştir]

Kazım Arslan maddesi www.news.kolonie-obozy.tgory.pl/?title=Kazım_Arslan adresinden aynen kopyalandığı için telif haklarını ihlal etmiş ve bu nedenle silinmiştir. Maddeyi kendi cümlelerinizle aynı anlama gelecek şekilde yeniden yazmanız tavsiye edilir...--вяí¢αи76ileti 17:55, 6 Eylül 2011 (UTC)

Reality 17:04, 21 Eylül 2011 (UTC)

Burhaneddin Rabbani[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Burhaneddin_Rabbani İlgili maddede yaptığımız değişiklikleri kontrol eder misiniz? Kaynak göstereceğiz. Tşk. Mehmet TORUN 14:56, 22 Eylül 2011 (UTC)

 • Değişikliklerde sorun yok gibi. Onayladım. İyi çalışmalar. --coolland 18:00, 22 Eylül 2011 (UTC)

İstanbul Buluşması Hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba Mehmettorun, öncelikle Vikipedi İstanbul Buluşması'na olan ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Buluşma yeri, yarın (24 Kasım 2011) netleşecek ve buluşma sayfasında belirtilecek. Bu sebeple lütfen düzenli aralıklarla buluşma sayfasını takip ediniz.

Toplantıya katılımınız için gerekli ve önemli olan bir hususu hatırlatmak istiyorum:

Güvenlik ve ulaşım kolaylığı açısından "isminizi, soyisminizi ve size ulaşmakta kullanacağımız telefon numaranızı ve e-posta adresinizi" lütfen en kısa süre içerisinde e-posta yoluyla bana ulaştırın.

Bu bilgileri ulaştırmayan kullanıcıların buluşmaya katılamayacağını üzülerek belirtmek istiyorum.

Sizin e-postanıza yanıt olarak kendi telefon numaramı size göndereceğim, böylece bana istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Cumartesi günü görüşmek üzere... Nazif İLBEK 17:26, 23 Kasım 2011 (UTC)

İstanbul Buluşması Hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba Mehmettorun, öncelikle Vikipedi İstanbul Buluşması'na olan ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Buluşma, Bahçeşehir Üniversitesi'nde yapılacak. Tam adres ve ulaşım haritası için buluşma sayfasını inceleyebilirsiniz.

Belirtilen buluşma saatinden önce buluşma mekanında olacak şekilde planlarınızı yapmanızı tavsiye ederim.

Toplantıya katılımınız için gerekli ve önemli olan birkaç hususu hatırlatmak istiyorum:

Eğer hâlen göndermediyseniz "isminizi, soyisminizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi" e-posta yoluyla bana ulaştırın.

Buluşma mekanına geldiğinizde kimlik kartınızın da yanınızda olduğundan emin olun.

Sizin e-postanıza yanıt olarak kendi telefon numaramı size göndereceğim, böylece bana istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Cumartesi günü görüşmek üzere... Nazif İLBEK 10:38, 24 Kasım 2011 (UTC)

Unfree picture grabbed from e.g. http://www.fussilet.com/index.php?topic=1516.0, deleted from Commons as obvious copyright infringement. --Martin H. (mesaj) 21:42, 4 Ağustos 2012 (UTC)

resim lisans sorunu[kaynağı değiştir]

AZADagaOgLU 14:01, 20 Eylül 2012 (UTC)

Numan Kurtulmuş[kaynağı değiştir]

Bir önceki sürüme döndürüyorum. Eklediğin resim o kadar da Numan Kurtulmuş'u göstermiyor. Değişiklik savaşına girmeyelim.--Aguzer (mesaj) 09:54, 9 Ekim 2012 (UTC)

Ben anladım ama eklediğin resim kırpılmış resim kadar açıklayıcı değil, onu maddeye ayrıca eklersen madde zenginleşir..--Aguzer (mesaj) 10:01, 9 Ekim 2012 (UTC)

Birde kendi çalışmam diye ekliyorsun ama fotoğraf makinesi bilgisi yok ortada. Başka yerden alınıp üzerinde oynama yapılan dosyalar kendi çalışmanız olarak gösterilemez..--Aguzer (mesaj) 10:21, 9 Ekim 2012 (UTC)

Merhaba. Yüklediğiniz dosyaların çoğu başka sitelerda varolduğu için telif ihlâli yaratıyor. Bu fotoğrafları lisansta belirttiğiniz gibi siz mi çektiniz? Eğer öyleyse öncelikle Vikipedi'den önce yüklenmiş sitelerdeki telif etiketlerinin değiştirilmesi ve ondan sonra Vikipedi'ye yüklenmesi gerekiyor. Ben bu fotoğrafları silinmesi için işaretliyorum. Telifle ilgili ayrıntılı bilgiye VP:Telif sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi günler, kolay gelsin. -- Güzelonlu (mesaj) 10:52, 11 Ekim 2012 (UTC)

Tekrar Merhaba. Dosya:Erol Erdoğan.jpeg, Dosya:Numan Kurtulmuş sahne.jpeg, Dosya:Numan Kurtulmuş AK Parti.jpeg, Dosya:Kazım Arslan.jpg dosyalara sil etiketini eklerken Vikipedi'den önce yüklenmiş oldukları teliflerini koruyan sitelerin fotoğrafların bulundukları sayfalarını da ekledim. Bu fotoğrafları siz mi çektiniz yoksa bu sitelerden mi aldınız? Eğer siz çektiyseniz bu sitelerdeki haklarını düzeltmeniz gerekiyor. Eğer siz çekmediyseniz telif haklarını koruyan sitelerden Vikipedi'ye bu şekilde fotoğraf ekleyemiyoruz. İyi günler, kolay gelsin. -- Güzelonlu (mesaj) 11:09, 11 Ekim 2012 (UTC)
Merhaba. Dediklerinizi anladım ama maalesef bu fotoğraflar başka sitelerde telifli olarak etiketlenmiş durumdalar. Yukarıda Yabancı'nın anlattığı gibi resmin kaynağı olan ana sitede mutlaka buraya yüklenebilecek bir lisansa sahip olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Eğer bunu yapabilirseniz sorun ortadan kalkar. Ya da eğer zor değilse başka bir yerde yayımlanmamış fotoğraflar varsa/çekebilirseniz onları doğru lisanslarla buraya yükleyebilirsiniz. İyi günler, kolay gelsin. -- Güzelonlu (mesaj) 14:03, 11 Ekim 2012 (UTC)
Tekrar merhaba. Fotoğrafları siz çektiyseniz ve başka sitelerde lisanslayarak yayımlamadıysanız sorun olmayacaktır. İlginiz için çok teşekkürler, iyi günler. -- Güzelonlu (mesaj) 18:11, 13 Ekim 2012 (UTC)

Eklemiş olduğun bu resme Kaynak eklermisin..--Aguzer (mesaj) 11:14, 11 Ekim 2012 (UTC)

Eklediğiniz Resimler[kaynağı değiştir]

Eklemiş olduğunuz resimlerin kaynaklar belirsiz, yada siz ekleyip kendi çalışmam diyorsanız Fotoğraf makinesi bilgisi yok. Bundan dolayı sorunlu dosyaya dönüşüyorlar..--Aguzer (mesaj) 14:35, 11 Ekim 2012 (UTC)

Kanıtlamak için resmi internet sitenizden veya buna benzer bir kaynaktan resmi yayınlayabilir ve belirlediğiniz bir lisans ile teliflemelisiniz. Ancak Viki'de yayınlanabilir bir Lisans seçmelisiniz..--Aguzer (mesaj) 14:40, 11 Ekim 2012 (UTC)

Kendi çekmiş olduğunu fotoğrafları Viki'ye eklemek ve gerekli açıklamayı yeterli olur. Ancak çalışma arkadaşınızın eğer bir çalışmasını eklemek istiyorsanız E-posta yoluyla arkadaşınızdan OTRS izni almak gerekir ki, OTRS izni nasıl alınır bunu tam olarak bilmiyorum. Bunun için Güzelonlu ile konuşmayı denersin..--Aguzer (mesaj) 14:44, 11 Ekim 2012 (UTC)


Güzelonlu (mesaj) 11:28, 20 Mart 2013 (UTC)

Halil İbrahim Özcan silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Halil İbrahim Özcan) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Halil İbrahim Özcan sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 ☾★ 10:44, 16 Mart 2017 (UTC)

Şehir (gazete) silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Şehir (gazete)) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Şehir (gazete) sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 ☾★ 19:41, 16 Mart 2017 (UTC)

Ayrıntılı telif açıklaması

Merhaba,
Vikipedi'ye katkıda bulunmak istemenizi takdir ve teşekkürle karşılıyorum; çünkü sayısız kişiye karşılıksız bilgi sunan bu ansiklopedi, gönüllülük kavramıyla ayakta durabilmektedir. Ve en önemli konulardan Beş temel taşımızdan üçüncüsü; telif hakları konusudur. Vikipedi; ana sloganı olan Özgür ansiklopedi kavramına yakışır bir şekilde yaşamak istediği için, telif konusuna özen göstermektedir. Herhangi bir kurum, kuruluş ya da kişinin, telif ihlali nedeniyle yasal yaptırım uygulama hakkının olmaması için, özgür içerik kullanmaya çalışıyoruz.

Eğer herhangi bir sitede; özgürce alıntı yapılabileceğine, değiştirilebileceğine ve ticari amaçla da olsa dahi kullanılabileceğine dair açık ve net bir ifade yoksa, kopyalama yapamamaktayız. Site sayfalarında bu konuda herhangi bir açıklama ya da uyarı yoksa, bu durum da onun yasalar tarafından otomatik olarak korunduğunun göstergesidir. Özellikle de, "Copyright, , Her hakkı saklıdır, TM" vb. yazı ve uyarı işaretleri varsa, zaten bu durumda kesinlikle o site sahibinin Vikipedi'ye izni olmadan alıntı, kopyalama yapamıyoruz. Unutmayın; alıntılarınıza kaynak göstermeniz tek başına yeterli değildir. Fakat alternatifler var elbet:

 • Alıntı yaptığınız site size aitse ya da site yetkililerinden izin aldıysanız; ilgili web sayfasının yüklü olduğu sunucuya bağlı yetkili bir e-posta adresinden, permissions-tr@wikimedia.org adresine; kendi web sayfalarından yapılacak her türlü içerik alıntısının Vikipedi'de kullanılmasına Creative Commons Atıf-BenzerPaylaşım lisansı çerçevesinde izin verildiğini belirten bir e-posta yazılması bir çözümdür. Ya da;
 • Gerek cümleleri değiştirerek, gerekse kendimizden birşeyler katıp, yeni cümleler oluşturarak o sayfayı yazabiliriz. Hem böylece emeğimiz geçerek gerçek bir katkıda bulunur, hem de telif hakları ihlali yapmamış oluruz.
 • Telif yasalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız.

İyi bir yazar olamayabiliriz, hatalardan da korkmamalıyız, çünkü her gün yüzlerce hatayı düzelten birçok vikipedist var.

Bu anlamda silinen (ya da geri alınan) maddeyi/içeriği yeniden kendiniz yazarak Vikipedi'ye katkıda bulunacağınızı umuyorum. Herhangi bir durumda yardım istemekten çekinmeyin. Ben ve diğer vikipedist arkadaşlarım her konuda elimizden gelen her şeyi yaparız. Tekrar hoş geldiniz, iyi çalışmalar.
Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.39, 26 Mart 2020 (UTC)Yanıtla


Resim lisansları hakkında.[kaynağı değiştir]

Merhaba. Makalelerde kullanacağımız foto/resim, başka kaynaklardaki özel görseller telif açısından aksi ifade edilmediği müddetçe açık kaynak olmadığından zorluk çekiyoruz. Vikipedi’nin lisans yönergelerine baktığımda kitap kapağı ve tv karelerinin lisans özelinde olmadığını düşünmüştüm. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Mehmet TORUN (mesaj) 12.02, 26 Mart 2020 (UTC)Yanıtla

Merhaba sayın Mehmettorun, İnternetteki fotoğraflar serbest kullanım olarak işaretlenmediği sürece telif hakları serbesttir diyemiyoruz. Kitap kapakları ile ilgili ilgili kitabın sayfasında tanıtım amacı ile kapak fotoğrafının adil kullanım kapsamında bulunmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ama yazarının sayfasında bunların olması uygun değildir. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 12.17, 26 Mart 2020 (UTC)Yanıtla
Daha önce uyarılmanıza rağmen, Vikipedi'ye ısrarla telif kurallarını ihlâl eden içerik ve/veya görsel eklemeniz nedeniyle geçici olarak engellendiniz. Eğer yararlı katkılarda bulunmak isterseniz, engellenme sürenizin sonunda tekrar geri gelebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 09.19, 5 Nisan 2020 (UTC)Yanıtla

Sayın @Sakhalinio oluşturduğum makale ile ilgili teşekkür beklerken cezai müeyyideyle karşılaşmak beni şaşırttı. Öncelikle “initihal”, bir bilgiyi başka bir surette aynıyla kullanmak demek. Yani ben “Mehmet’in Ulusal Pandemi Planı” deseydim ve ana metni kullanmış olsaydım bu initihal olurdu. Ben Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Pandemi Hazırlık Planı için madde açıp konuya mahsus metni dış kaynakla bildirdikten be harici bir çok kaynak ekledikten sonra burada çalıntı metinden değil ancak teknik bir sorundan söz edilebilir. Makaleyi silmek ve beni müeyyideyle muhatap kılmak yerine, “aşağıda başlıklarla plandan aktarılan kısımları “ ” içinde alıntılayın” deseydiniz, siz de bana bir katkı vermiş olurdunuz ve sorunu da böylece çözerdik. Bilginize. İyi çalışmalar. Mehmet TORUN (mesaj) 18.24, 6 Nisan 2020 (UTC)Yanıtla

başvurular[kaynağı değiştir]

merhaba. 6 ay sonra gelip ilk değişikliğinizi benim başvurularımda yaptığınızı görünce bir merhaba diyeyim dedim. şaibe olmaması açısından ve "aktif kullanıcı" statüsünde olmadığınızdan rica etsem bot ve hizmetlilik başvurumdaki görüşlerinizi yoruma çevirir misiniz? teşekkürler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.17, 8 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla

yorum derken görüşünüzü "destek" kısmından kaldırıp alttaki "yorumlar" kısmına taşımaktan bahsetmiştim..--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.40, 8 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla

Yukarıdaki tartışmaları okudum. Lakin şu var: Hizmetlilik başvurunuzda ‘kararsız’ beyan ettiğim gibi bot gelişimi fikrini destekliyorum. Kaygınızı bertaraf için destek mesajımı düşüncemle güncellendim. Mehmet TORUN (mesaj) 14.44, 8 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla

destek için teşekkürler. ancak 6 ay sonra birinin geri döner dönmez bir başvuruda görüş bildirmesi ve sonra hiç değişiklik yapmaması biraz ilginç.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.46, 8 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla

On yıl kadar önce ilk üyelik dönemlerimde oldukça aktiftim. Ardından bir süre ara verdim. Daha sonra yaptığım bir değişiklik üzerinden sayfam önyargıyla silindi. Yıllar sonra geri döndüm lakin hala aktif bir kullanıcı sayılmam. Sanıyorum bu konu motivasyonla ilgili. Yoksa her gün bir şekilde giriyor ve geziniyorum. Mehmet TORUN (mesaj) 14.52, 8 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla

Fatma el-Fihri maddwsi[kaynağı değiştir]

Merhaba. [Fatma el-Fihri] sayfasındaki değişikliği geri aldınız, lakin muteber kaynaklarla eklemiştim. Bahsi geçen üniversitenin öncülü medresedir ve bu sebepten UNESCO ilk üniversite olarak ilan etti. Burada bir kavram karmaşası yok esasen. Mehmet TORUN (mesaj) 18.40, 14 Haziran 2021 (UTC)Yanıtla

Medresenin öncülü olduğunu belirterek tekrar düzenleme yapabilirsiniz. Kolay gelsin.--Nushirevan11 19.01, 14 Haziran 2021 (UTC)Yanıtla

VPR:TRY Vikiprojesi maddelerinin toplanması.[kaynağı değiştir]

Selam, Vikiproje Türkiye Yangınları kapsamında proje ile ilgili maddelerin tartışma sayfalarına vikiproje şablonu ekleyebilirsiniz. Ayrıca projeye katılımda bulunmak için bu listeye kullanıcı ismini ekleyebilirsiniz. İletişim için Kullanıcı_mesaj:Mustafa_MVC, iyi günler.

Sevgi Kurtulmuş silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Sevgi Kurtulmuş) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sevgi Kurtulmuş sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler. --Kadı Mesaj 15.26, 12 Şubat 2023 (UTC)Yanıtla