İçeriğe atla

Yardım:Tartışma sayfaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yardım:Tartışma sayfasını kullanmak sayfasından yönlendirildi)

Mesaj sayfası (ya da tartışma sayfası) kullanıcıların bir maddeye (makaleye) veya herhangi başka bir Vikipedi sayfasına yapılabilecek katkıları konuşmak ve tartışmak için kullanabilecekleri sayfadır.

Herhangi bir maddeyle (makaleyle) ilgili mesaj sayfası, "Tartışma:Örnek" ("Örnek" bahsi geçen maddenin adı olmak üzere) şeklinde adlandırılmıştır. Örnek olarak, Orhan Veli Kanık maddesinin tartışmalarının ve geliştirilmesine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı mesaj sayfası Tartışma:Orhan Veli Kanık'tır. Başka isim alanlarındaki sayfaların mesaj sayfaları ise o isim alanının adından sonra "tartışma" kelimesi eklenerek oluşturulmuştur. Mesela, Vikipedi:Topluluk_portali'nin mesaj sayfasıVikipedi_tartışma:Topluluk_portali'dir.

Kullanıcılar da kendi mesaj sayfalarına sahiptir (Kullanıcı_mesaj:Vito_Genovese gibi). Herhangi bir kayıtlı veya kayıtsız kullanıcı size ulaşmak istediğinde, genellikle bunu sizin mesaj sayfanıza bir mesaj bırakarak yapar. Bu şekilde birisi size mesaj bırakmışsa, başka bir sayfaya geçtiğinizde veya yeniden oturum açtığınızda sayfanın en üstünde turuncu bir bilgilendirme uyarısıyla haberdar edilirsiniz.


Tartışma sayfalarında mesajınızı mutlaka imzalayınız. Bakınız: Vikipedi'de imza kullanımı

Tartışma sayfalarının amacı, herhangi bir Vikipedi maddesinin içeriğini ansiklopedik bir bakış açısıyla geliştirmektir. Görülen yanlışlar alıntı yapılarak ya da yeri gösterilerek ele alınmalı ve yanlışın sebebi açıkca belirtilmelidir. Doğrusunun nasıl olacağı da belirtilmelidir. Geliştirmeye yönelik tartışmalarda, düşünülen plan açıkca ortaya konmalıdır. Maddenin sayfasında önemli bir değişiklik yapıldığında da bunun sebebini tartışma sayfasında belirtmeniz, sonradan bakacak kullanıcılara değişikliği anlamada kolaylık sağlayacaktır. Mesajınızın sonuna mutlaka imza atınız. Bakınız: Vikipedi'de imza kullanımı

Tartışma sayfalarının yanlış kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece konu hakkında taraflı fikirler dile getirmek için yapılmış tartışmalar Vikipedi sakinleri tarafından hoş karşılanmaz. Vikipedi bir ansiklopedidir, forum değil. (Bakınız:Vikipedi ne değildir?) Dolayısıyla, tartışmalar konu hakkında fikirler ya da yorumlar ya da sorular sormak için değil, maddenin içeriğini iyileştirme ve düzeltmek için varlardır. Eğer amacınız maddeyi düzeltmek değilde konu hakkında sohbet etmekse lütfen internette çeşitli sitelerde bulunan forumları, blogları ve benzeri siteleri deneyin. Burada bulunma sebebimiz sadece ansiklopedi yazmak.

Tüm Vikipedi genelinde olduğu gibi tartışma sayfalarında tartışmalar herhangi bir kullanıcıya ya da fikre hakaret ve kişisel saldırı içeremez. Tartışmalar maddenin içeriğini düzeltmenin ötesine gittiğinde müdahele söz konusu olabilir.

Bir sayfanın "Tartışma sayfası"nı kullanmak[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Makalenin üst kısmında bulunan "tartışma" bağlantısına tıklayın.
 • Tartışma sayfasının görüntüsü herhangi bir makaleyi değiştirirken karşınıza çıkan sayfaya benzer. Tartışılan makaleyi görmek için "makaleye" tıklayabilirsiniz.
 • Yazınızı ve Özetini yazıp "Sayfayı kaydet" tuşuna basın. Mutlaka yazınızın sonuna imzanızı atın. Bakınız: Vikipedi'de imza kullanımı

Tartışma sayfalarında yaptığınız değişiklikler, "son değişiklikler" bölümünde tüm kullanıcılar tarafından izlenebilir.

Kullanıcı mesaj sayfaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar arasında yapılacak özel yazışmalar için tasarlanmış bu sayfalar, tüm kullanıcılar tarafından görülebilir. Kendi özel Tartışma sayfanıza erişmek için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan isminizin yanındaki "mesaj sayfam" bağlantısını tıklamanız yeterli. Bu sayfaya bir ekleme ya da değişiklik yapıldığında ekranınızın üst kısmındaki "uyarılarınız" bölümünde bir uyarı belirecektir.

Örneğin, A kullanıcısına mesaj atmak için, Kullanıcı mesaj:A sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için

 • adresi doğrudan arama kutusuna yazabilirsiniz,
 • kullanıcının adını gördüğünüz bağlantıya tıklayarak onun kişisel sayfasına ulaştıktan sonra, üstte bulunan tartışma sekmesinden mesaj sayfasına gidebilirsiniz.
 • "Son değişiklikler" ve "İzleme listelerinde" kullanıcı adının yanında bulunan "Tartışma" bağlantısına tıklayarak tartışma sayfasına yine doğrudan ulaşabilirsiniz.

Mesaj sayfasına geldikten sonra,

 • yine sayfanın üstünde bulunan sekmelerden değiştir yazana tıklayın,
 • mesajınızı açılan kutuda en alta ekleyin
 • İmzanızı atın (Bakınız: Vikipedi'de imza kullanımı)
 • özet kutusuna mesajınızın konusu ile ilgili kısa bir özet yazın
 • Kaydet tuşuna basarak mesajınızı kaydedin.

Tebrikler, bir mesaj gönderdiniz!

Yazışmalarınızın diğer kullanıcılar tarafından görülmesini istemiyorsanız e-posta fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]