Hakan Tartan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hakan Tartan (d. 1961, Ankara, Türkiye), DSP'li Türk siyasetçi.

Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. Aynı üniversitede Sosyal Politika, Sosyal Diyalog ve AB Uygulamaları konusunda yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli gazetelerde muhabirlik, yöneticilik ve yazarlık görevlerinde bulunan Tartan'ın 4'ü şiir olmak üzere 10 kitabı yayımlandı, 2 oyunu Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. 1992'de yeniden açılan CHP'ye İzmir'de kurucu oldu ve yönetimde yer aldı. 1995 ve 1999 yıllarında gerçekleşen genel seçimlerde iki kez İzmir'den milletvekili seçildi, XX. ve XXI. Dönem İzmir Milletvekilliği, TBMM başkanlık Divanı İdare Amirliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.
Çeşitli üniversitelerde ders veren Yrd. Doç. Dr. Hakan Tartan, Halkevleri anlayışı ile hizmet veren TÜLOV Vakfı'nın Kurucu Başkanı. Evli ve iki çocuk babası.Fransızca ve İngilizce biliyor. Dr. Tartan'ın eserleri şunlardır:
-Son CHP -Avrupa Birliği'nde Yasama Faaliyeti ve Tarafların Katılımı -Atatürk'ün İzmir'i -Ne Olacak Bu Memleketin Solu -Hortumun Ucundakiler -Beni Aşklar Büyütsün-Toplu Şiirler (Etki Yayınları) -Aşkım Karanlıktayım -Yakamozlu Sevişme Sürmanşete

2009 Türkiye yerel seçimleri'nde CHP'den Konak Belediye Başkan adaylığını koymuş ve seçilmiştir. 2014 Türkiye yerel seçimleri'nde CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını koymuştur. İzmir'de de, Konak'ta da aday gösterilmemesi sebebiyle Demokratik Sol Parti'ye geçiş yaptı ve Konak belediye başkan adayı olmuştur.

Siyasi görevi
Önce gelen:
İbrahim Nami Çağan
Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
24 Şubat 1999 - 28 Mayıs 1999
Sonra gelen:
Yaşar Okuyan