İçeriğe atla

Little, Brown and Company

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Little, Brown and Company
Kuruluş1837
KurucuCharles Coffin Little, James Brown
Genel merkezi,
SahibiHachette Book Group USA
Web sitesilittlebrown.com (ABD)
littlebrown.co.uk (BB)

Little, Brown and Company, Charles Coffin Little ve ortağı James Brown tarafından 1837 yılında kurulan yayınevi. Kuruluş 2006 yılından beri Hachette Book Group USA'in bir birimidir.[1]

Firma ilk günlerinde hakkında yasal mukaveleler ve ithal eserler hakkında uzmanlaşmıştı. Uzun yıllar boyunca ilk kez İngiltere'de basılmış kitapları ABD'de yayımladılar. Bu kitaplar arasında Encyclopædia Britannica ve William Smith'in sözlükleri de vardı.[2] Yayınevi, ilk senelerinde Daniel Webster, George Bancroft, William H. Prescott, Jones Very, James Russell Lowell ve Francis Parkman gibi yazarların eserlerini bastı.

1853 yılında Geoffrey Chaucer'dan William Wordsworth'e İngiliz şairlerin şiirlerini yayımlamaya başladılar. Beş sene süren bu serinin cilt sayısı doksan altıydı.

1859'da John Bartlett yayınevine ortak oldu. Bartlett'in elinde Familiar Quotations kitabının hakları vardı. Little, Brown and Company, bu kitabın on beşinci baskısını 1980 yılında (ilk baskısından 125 sene sonra) bastı. 1884 yılında şirketin başındaki Augustus Flagg emekli oldu. Yerine James Brown'un oğlu John Murray Brown geçti. 1890'larda kurgu eserler basmaya başladılar.

John Murray Brown'un 1908'de ölmesinden sonra şirketin başına James W. McIntyre geçti. McIntyre 1913'te öldü. 1925'te Atlantic Monthly dergisinin kitaplarını basmak için anlaşma imzaladılar. Bu anlaşma 1985 yılına kadar sordu. Bu anlaşmayla James Truslow Adams'ın The Adams Family, Charles Nordhoff ve James Norman Hall'un Mutiny on the Bounty, James Hilton'ın Goodbye, Mr. Chips, Walter D. Edmonds'ın Drums Along the Mohawk, William Least Heat-Moon'un Blue Highways, Tracy Kidder'ın The Soul of a New Machine ve J. D. Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar kitaplarını Little, Brown bastı.

Yirminci yüzyılda yayınevi tarafından kitapları yayımlanan diğer yazarlar arasında Nagaru Tanigawa, Donald Barthelme, Louisa M. Alcott, Catherine Drinker Bowen, Bernie Brillstein, Thornton Burgess, Hortense Calisher, Bruce Catton, A. J. Cronin, Peter De Vries, J. Frank Dobie, C. S. Forester, John Fowles, Malcolm Gladwell, Pete Hamill, Cynthia Harrod-Eagles, Lillian Hellman, Oliver Wendell Holmes, Sr., Henry Kissinger, Elizabeth Kostova, Norman Mailer, William Manchester, Nelson Mandela, John P. Marquand, Masters and Johnson, Stephenie Meyer, Rick Moody, Ogden Nash, Edwin O'Connor, Erich Maria Remarque, Alice Sebold, David Sedaris, George Stephanopoulos, Gore Vidal, David Foster Wallace, Evelyn Waugh, P. G. Wodehouse, James Patterson ve Herman Wouk vardır.

1968 yılında Time Inc. Little, Brown and Company'i satın aldı. 1989'da Time ve Warner Communications Time Warner ismiyle birleşince Little, Brown da Time Warner Book Group'un bir parçası oldu. TWBG, 1992 yılında Britanyalı bir yayınevi olan MacDonald & Co'yu satın alması Little, Brown Britanya'da da büyümesine sebep oldu.

2006'da Time Warner bir Fransız şirketi olan Hachette Livre'e satıldı. Little, Brown şu anda bu şirketin ABD'deki ayağı olan Hachette Book Group USA'e bağlıdır.

Harry Potter'ın yazarı J.K. Rowling'in ilk yetişkin romanı The Casual Vacancy 2012 yılında Little, Brown tarafından yayımlandı.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Company History". Hachette Company. 27 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. 
  2. ^ "Little, Charles Coffin". Appletons' Cyclopædia of American Biography. Appleton. 1892.