İçeriğe atla

Pac-Man

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pac-Man karakteri

Pac-Man ya da Türkçe piyasa adıyla Dobişko, Namco tarafından yapılmış bir oyundur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur.

Pac-Man'de oyuncu, yönettiği karakter ile bir labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır. Hedefi hayalet ve canavarlardan kaçarak tüm küçük diskleri toplamak olan oyuncu, tüm diskleri topladığında diğer aşamaya geçer. Labirent üzerinde beliren meyveleri toplamak oyuncuya fazladan puan kazandırır. Büyük sarı diskleri aldığında, canavar ve hayaletler maviye dönüşür ve bir süreliğine yenilebilir duruma gelirler.

Japonya'da Puck-Man olarak yayımlanmış olsa da; bazı vandalların "P" harfini "F" ile değiştirerek küfür oluşturması nedeniyle oyun Amerika'da Pac-Man olarak yayımlandı. Türkiye'de oyunun Atari 2600 kartuşları Dobişko[1] adıyla piyasa sürülmüştür. Pac-Man'in çeşitli sürümleri vardır

Google, 21 Mayıs 2010'da Pac-Man'in 30. yılı olması nedeniyle Pac-Man oynanabilen etkileşimli bir Doodle tasarlamıştır. Ayrıca 2010 ve 2015 yıllarında 2 ayrı film olan Pixels (2010) ve Pixels (2015)'e de konu olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]