Fenerbahçe (erkek atletizm takımı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fenerbahçe Atletizm Şubesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Fenerbahçe SK
Fenerbahçe (erkek atletizm takımı) logosu
Tam isim Fenerbahçe Spor Kulübü
Takma isim(ler) Sarı Kanaryalar
Renkler Solid yellow.pngLacivert.jpg Sarı-Lacivert
Kuruluş 1913
Stadyum Burhan Felek Spor Salonu,
İstanbul, Türkiye
(Kapasite: 2.500)
Başkan Türkiye Aziz Yıldırım
Teknik direktör Türkiye Turan Şahin
Lig Türkiye Atletizm Süper Ligi
2012 Şampiyon
Resmî site fenerbahce.org
Fenerbahçe SK'nın etkin şubeleri
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Erkek)
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Kadın)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Erkek)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Kadın)
Boxing pictogram.svg
Boks (Erkek)
Boxing pictogram.svg
Boks (Kadın)
Football pictogram.svg
Futbol
Football pictogram.svg
Futbol A2
Rowing pictogram.svg
Kürek (Erkek)
Rowing pictogram.svg
Kürek (Kadın)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Erkek)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Kadın)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Erkek)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Kadın)
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Erkek)
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Kadın)
Sailing pictogram.svg
Yelken
Controller.svg
eSpor
Fenerbahçe SK'nın geçmişteki şubeleri
Wrestling pictogram.svg
Güreş
Tennis pictogram.svg
Tenis
Cycling (road) pictogram.svg
Bisiklet

Fenerbahçe erkek atletizm takımı Fenerbahçe'nin erkek atletlerden oluşan şubesidir. Takım 2.500 oturma kapasitelik Burhan Felek Spor Salonu'nu kullanmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübe üye sporcular 1913 yılında ilk kez I. Dünya Savaşı öncesinde İstanbul'da düzenlenen şampiyonalarda aldıkları derecelerle dikkat çekmişlerdir. 1918'de atletizm şubesi resmi olarak kurulmuş, Paris'te düzenlenen 1924 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil eden sporculardan biri de sarı-lacivertli atlet Hüseyin Tarık olmuştur.

1928'de yeniden toparlanan atletizm şubesi 1932'de Galatasaray'ın "Geçilmez" denen bayrak takımını geride bırakarak şampiyonluğa ulaşmış, 1939'dan sonra ise İstanbul Şampiyonaları'na ve Gül Kupası'na, ayrıca 1951'de ilk kez düzenlenen Türkiye Kulüplerarası Atletizm Şampiyonaları'na da ambargo koymuştur. 1939'dan 1965'e kadar düzenlenen 22 İstanbul Birinciliği'nin 18'ini, yine 1951'den 1965'e kadar organize edilen 12 Türkiye Birinciliği'nin 8'ini şampiyon olarak tamamlamıştır.

Fenerbahçe'nin atletizmdeki bu altın dönemi Türk atletizminin de doruk yıllarına karşılık gelir. Türkiye'nin güreş sporu haricinde Olimpiyatlardaki (1948 Londra, üç adım atlama) ilk madalyasını kazandıran ve 1951 Avrupa Şampiyonası'nda aldığı madalyanın üzerine 1990'ların sonuna kadar bir tane bile eklenemeyen Ruhi Sarıalp, uzun mesafelerde Dünya Ordulararası, Akdeniz ve Balkan şampiyonluklarına ulaşan Ekrem Koçak, 1947'de Atina'da düzenlenen Doğu Akdeniz Şampiyonası'nda 4x400 metre bayrak yarışında son adam olarak yarışan ve 25 metre önündeki Yunan atleti bir sprintle sollayarak göğüs farkı ile yarışı kazanan ve bu başarısı bizzat dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu'nun telgrafıyla kutlanan Doğan Acarbay, BJK İnönü Stadyumu'nda 25.000 kişinin izlediği şampiyonada ise 1.97 cm ile Türkiye rekoru da kırarak şampiyon olan Erdal Akkan, yine Atina'da 200 metre Doğu Akdeniz şampiyonu olan Kemal Aksur, 1939'da Balkan Oyunları'nda 100 ve 200 metrelerde iki birincilik kazanarak Yunan Kralı'na iki defa İstiklal Marşı'nı dinletmek gururunu yaşatan Muzaffer Baloğlu, Ordulararası Dünya Şampiyonalarında Türkiye'ye atletizmde Dünya şampiyonlukları ve rekorları hediye eden Muharrem Dalkılıç, on defa İstiklal Marşı'nı çaldırtmış, on yedi defa Türk Bayrağı'nı göndere çektirmiş Osman Coşgül, aynı zamanda Dünya İstatistikçiler Birliği üyesi Turhan Göker, Amerika Kıtası'nda yılda bir defa yapılan Amerika Şampiyonası'nda 1947'de 5.000 metrede üçüncülük madalyası kazanan tek Türk atleti Eşref Aydın, 1956,57 ve 58 yıllarında Aydın Onur'u renklerine katan Fenerbahçe Onur ile birçok birinciliğe imza atmıştır. Aydın Onur 25 yıldır kırılamayan 100 mt Türkiye rekorunu 1960'da Kahire'de kırmıştır. Türkiye'ye Balkan şampiyonlukları yaşatan Melih Kotanca hep Fenerbahçeli atletlerdir.

1965'te yaşadığı maddi bunalım nedeniyle duraklama dönemine giren atletizm şubesi 1970'lerin ortasına kadar kros takımının Türkiye şampiyonluklarıyla teselli buldu. Mehmet Terzi ve Mehmet Yurdadön gibi son dönemin en önemli uzun mesafecilerinin de bulunduğu kros takımı 1979'da kısa bir aradan sonra yeniden ele geçirdiği Türkiye Şampiyonluğu'nu 1986'ya kadar bırakmadı ve atletizm takımının ikinci altın döneminin ateşini yaktı.

1984'te 18 yıl aradan sonra ezeli rakibi Galatasaray'ı geride bırakarak İstanbul ve Türkiye Şampiyonluğuna ulaşan takım 1985 ve 1987 şampiyonluklarını da kazandı. 1987'de son kez yapılan Türkiye Şampiyonası yerine aynı yıl ilk kez sekiz kademeli Deplasmanlı Atletizm Ligi düzenlendi. 1987'den beri her yıl düzenlenen Atletizm Ligi'nde sarı-lacivertliler 25 yılda 19 şampiyonluk kazanarak tam anlamıyla bir hegemonya kurdular. 1948 Londra Olimpiyatları'nda Ruhi Sarıalp tarafından kazanılan bronz madalyanın 2004'te bu defa bir başka Fenerbahçeli atlet Eşref Apak tarafından kazanılması sarı-lacivertli takım için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda Fenerbahçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Grup Derece
1985 İngiltere Birmingham B Katılamadı
1988 Portekiz Lizbon B 8.
1989 Türkiye İzmir B 4.*
1990 Avusturya Viyana B 4.
1991 Macaristan Budapeşte B 7.
1992 İtalya Rimini B Silver medal icon.svg
1993 Türkiye İstanbul B Gold medal icon.svg
1994 İspanya Malaga A 8.
1995 Portekiz Alverca B Silver medal icon.svg
1996 Türkiye İstanbul A 7.
1997 Yunanistan Atina B ?
1998 Sırbistan Belgrad B 7.
1999 Yunanistan Atina C Gold medal icon.svg
2006 Türkiye İstanbul B Silver medal icon.svg
2007 Portekiz Albufeira A 6.
2009 Slovakya Dubnica B Gold medal icon.svg
2010 Portekiz Vila Real A 7.
2013 Portekiz Vila Real A 7.

(*) Klasman dışı katıldı.

Genç Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Derece
2004 Birleşik Krallık Gateshead 5
2009 Rusya Moskova 5
2010 PolonyaBydgoszcz Silver medal icon.svg
2011 İspanya Valensiya Silver medal icon.svg
2013 Çek Cumhuriyeti Brno Gold medal icon.svg
2014 İspanya Castellon Gold medal icon.svg
2015 Türkiye İstanbul Silver medal icon.svg

Kros Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Derece
1985 Portekiz Alverca 8
1995 Portekiz Faro 12
1996 Fransa La Flêche 11

Genç Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Derece
2009 Türkiye İstanbul Gold medal icon.svg
2010 İspanya Bilbao Gold medal icon.svg
2011 İtalya Milano Gold medal icon.svg
2012 İspanya Valensiya Bronze medal icon.svg
2013 İspanya Castellon Silver medal icon.svg
2014 Portekiz Albufeira Silver medal icon.svg
2015 İspanya Guadalajara Silver medal icon.svg
2016 Türkiye Kastamonu Silver medal icon.svg
2017 Portekiz Albufeira Silver medal icon.svg

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ülke Görev
Turan Şahin Türkiye Menajer
Fikret Çetinkaya Türkiye Branş Kaptanı
Edip Akarsu Türkiye Kordinatör
Gürsel Özyurt Türkiye Koç
Ziya Özel Türkiye Koç
Mesut Tümay Türkiye Koç
Ramazan Kutlu Türkiye Koç
Artun Talay Türkiye Koç
Şenol Özdemir Türkiye Koç
Cahit Yüksel Türkiye Genç Takım Direktörü

2014-15 Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Atletin adı Branşı
Türkiye Ramil Guliyev 100 m, 200m, 4x100 m
Türkiye Tolga Yılmaz 110 m engelli
Beyaz Rusya Aliaksandr Linnik 400 m, 4x100 m bayrak, 4x400 m
Küba Yasmani Copello Escobar 400 m engelli
Türkiye Ömer Oti 1.500 m
Türkiye Ertan Özkan 4x100 m
Türkiye Halil Akkaş 1.500 m, 3.000 m engelli
Kenya Edwin Soi 3.000 m, 5.000 m
Türkiye Fatih Aktaş 4x100 m bayrak
Türkiye Hasan Basri Güdük 800 m
Türkiye Hakan Duvar 3.000 m engelli
Türkiye Ali Ekber Kayaş 4x400 m bayrak
Türkiye Alperen Acet Yüksek atlama
Türkiye Fatih Avan Cirit atma
Türkiye Ahmet Talha Kılıç Cirit atma
Türkiye Özkan Baltacı Çekiç atma
Türkiye İrfan Yıldırım Disk atma
Türkiye Osmancan Özdeveci Gülle atma
Türkiye Zekicem Tenekebüken Sırıkla yüksek atlama
Türkiye Mustafa Tilki Sırıkla yüksek atlama
Türkiye Burak Yılmaz Sırıkla yüksek atlama
Türkiye Alper Kulaksız Uzun Atlama
Türkiye Musa Tüzen Üç adım atlama
Türkiye Buğrahan Kocabeyoğlu 4x400 m
Türkiye Fahri Arsoy 4x400 m

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Atletizm Ligi (1987- )

  • Şampiyon (20): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2012
  • İkinci (9): 1988, 2000, 2002, 2007, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015

Türkiye Kulüplerarası Atletizm Şampiyonası (1951-1987)

  • Şampiyon (11): 1952, 1953, 1954, 1957, 1959, 1960, 1961, 1965, 1984, 1985, 1987
  • İkinci (9): 1951, 1958, 1964, 1968, 1969, 1970, 1979, 1980, 1986
  • Üçüncü (5): 1967, 1973, 1974, 1975, 1978
  • Dördüncü (5): 1971, 1972, 1976, 1977, 1982
  • Protesto (2): 1962, 1981
  • Katılamadı (3): 1963, 1966, 1983

İstanbul Kulüplerarası Atletizm Şampiyonası (1929-1987)

  • Şampiyon (24): 1939, 1940, 1943, 1944, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1959, 1961, 1962, 1964, 1968, 1984, 1985, 1987, 1988

Gül Kupası

  • Şampiyon (17): 1939, 1940, 1941, 1944, 1946, 1947, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1958, 1959, 1960

Türkiye Kros Şampiyonası

  • Şampiyon (15): 1954, 1957, 1959, 1963, 1966, 1967, 1972, 1974, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985

Türkiye Kros Ligi

  • Şampiyon (3): 1989, 1994, 1995
  • 'İkinci (4): 1996, 1998, 1999, 2008

İstanbul Kros Şampiyonası

  • Şampiyon (24): 1949, 1951, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1959, 1962, 1963, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1972, 1974, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985

Atmalar Ligi

  • Şampiyon (1): 2007

Avrupa'daki başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası

  • Şampiyon (3): 1993 (B Grubu), 1998 (C Grubu), 2009 (B Grubu)
  • İkinci (2): 1995 (B Grubu), 2006 (B Grubu)

Fenerbahçe Atletizm Altyapı Takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Erkekler Kros Yarışmaları

  • Şampiyon (3): 2009, 2010, 2011 (Gençler)
  • İkinci (3): 2013, 2014, 2015
  • Üçüncü (1): 2012

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Bayanlar Kros Yarışmaları

  • Şampiyon (1): 2015 (Gençler)
  • Üçüncü (1): 2009 (Gençler)

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Erkekler Pist Yarışmaları

  • Şampiyon (2): 2013, 2014 (Gençler)
  • İkinci (3): 2010, 2011, 2015

Türkiye Gençler Atletizm Şampiyonası

  • Şampiyon (10): 1985, 1986, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

Genç Erkekler Türkiye Kros Şampiyonası

  • Şampiyon (7): 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2016

Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası/Ligi

  • Şampiyon (6): 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2016

Yıldız Erkekler Atmalar Ligi

  • Şampiyon (1): 2011

Genç Erkekler İstanbul Şampiyonası

  • Şampiyon (12): 1947, 1949, 1950, 1951, 1954, 1959, 1960, 1968, 1972, 1980, 1985, 1986

Yıldız Erkekler İstanbul Şampiyonası

  • Şampiyon (13): 1947, 1949, 1954, 1959, 1960, 1961, 1968, 1969, 1970, 1972, 1973, 1980, 1990

Sporcu Başarıları [1][değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Branş
1948 Birleşik Krallık Londra Yaz Olimpiyatları Erkekler 33 Bronz Ruhi Sarıalp Üç adım atlama
2004 Yunanistan Atina Yaz Olimpiyatları Erkekler 33 Bronz Eşref Apak Çekiç atma
2016 Brezilya Rio Yaz Olimpiyatları Erkekler 33 Bronz Yasmani Copello Escobar 400 m engelli

Dünya Şampiyonaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Branş
1951 İtalya Roma Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ruhi Sarıalp Üç adım atlama
1951 İtalya Roma Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Osman Coşgül 3.000 m
1951 İtalya Roma Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Mustafa Batman 100 m engelli
1952 Danimarka Kopenhag Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ruhi Sarıalp Üç adım atlama
1952 Danimarka Kopenhag Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1952 Danimarka Kopenhag Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 22 Gümüş Ekrem Koçak 1.500 m
1953 Belçika Brüksel Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1953 Belçika Brüksel Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 1.500 m
1953 Belçika Brüksel Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 3.000 m engelli
1954 Hollanda Amsterdam Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 1.500 m
1954 Yunanistan Atina Dünya Ordulararası Şampiyonası Büyükler 11 Altın Ekrem Koçak 1.500 m
2009 Ürdün Amman Dünya Kros Şampiyonası Genç erkekler 33 Bronz Alper Demir Dağ koşusu
2009 Sırbistan Belgrad Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları Erkekler 11 Altın Halil Akkaş 5.000 m
2011 Çin Shenzhen Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2015 Güney Kore Daegu Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları Erkekler 33 Bronz Ramil Guliyev 100 m
2015 Güney Kore Daegu Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları Erkekler 33 Bronz Ramil Guliyev 200 m

Avrupa Şampiyonaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Branş
1950 Belçika Brüksel Avrupa Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Ruhi Sarıalp Üç adım atlama
2003 Polonya Bydgoszcz Avrupa 23 yaş altı Şampiyonası 23 yaş altı erkekler 22 Gümüş Eşref Apak Çekiç atma
2003 Malta Valetta Avrupa Atmalar Kış Kupası Erkekler 22 Gümüş Eşref Apak Çekiç atma
2007 Ukrayna Yalta Avrupa Atmalar Kış Kupası Erkekler 33 Bronz Ercüment Olgundeniz Disk atma
2007 Macaristan Debrecen Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası 23 Yaş altı erkekler 33 Bronz Kemal Koyuncu 5.000 m
2007 Sırbistan Belgrad Avrupa Olimpik Yaz Festivali Yıldız erkekler 22 Gümüş Emrah Çoban Cirit atma
2008 Almanya Zell Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası Erkekler 11 Altın Hasan Pak Cirit atma
2008 Belçika Brüksel Avrupa Kros Şampiyonası 23 Yaş altı erkekler 11 Altın Selim Bayrak Kros
2009 İspanya Tenerife Avrupa Atmalar Kış Kupası Erkekler 22 Gümüş Fatih Avan Cirit atma
2009 Sırbistan Novi Sad Avrupa Gençler Şampiyonası Genç erkekler 22 Gümüş Resul Çevik 1.500 m
2009 Avusturya Telfes Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası Genç erkekler 22 Gümüş Yusuf Alıcı 1.500 m
2009 Litvanya Kaunas Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası 23 Yaş altı erkekler 11 Altın Selim Bayrak 10.000 m
2011 Fransa Paris Avrupa Salon Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Halil Akkaş 3.000 m engelli
2011 Bulgaristan Sofya Avrupa Atmalar Kış Kupası Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2011 Çek Cumhuriyeti Ostrava Avrupa 23 Yaş Altı Şampiyonası 23 yaş altı erkekler 22 Gümüş Fatih Avan Cirit atma
2011 Estonya Tallinn Avrupa Gençler Şampiyonası Genç erkekler 22 Gümüş Muhammet Emin Tan 3.000 m engelli
2012 Karadağ Bar Avrupa Atmalar Kış Kupası Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2013 İtalya Rieta Avrupa Gençler Şampiyonası Genç erkekler 33 Bronz Ersin Tekal 3.000 m engelli

Akdeniz Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Branş
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 22 Gümüş Doğan Acarbay 400 m engelli
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 22 Gümüş Halil Zıraman Cirit atma
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Ekrem Koçak 800 m
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Mustafa Batman 110 m engelli
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Doğan Acarbay 4x400 m
1951 Mısır İskenderiye Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Ekrem Koçak 4x400 m
1955 İspanya Barselona Akdeniz Oyunları Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1955 İspanya Barselona Akdeniz Oyunları Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 1.500 m
1955 İspanya Barselona Akdeniz Oyunları Erkekler 22 Gümüş Osman Coşgül 5.000 m
1971 Türkiye İzmir Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Mehmet Tümkan 1.500 m
1983 Fas Kazablanka Akdeniz Oyunları Erkekler 11 Altın Mehmet Terzi 5.000 m
2005 İspanya Almeria Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Ercüment Olgundeniz Disk atma
2009 İtalya Pescara Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Halil Akkaş 3.000 m engelli
2009 İtalya Pescara Akdeniz Oyunları Erkekler 33 Bronz Selim Bayrak 10.000 m
2009 İtalya Pescara Akdeniz Oyunları Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2013 Türkiye Mersin Akdeniz Oyunları Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2013 Türkiye Mersin Akdeniz Oyunları Erkekler 22 Gümüş Ramil Guliyev 100 m
2013 Türkiye Mersin Akdeniz Oyunları Erkekler 22 Gümüş Ramil Guliyev 200 m

Balkan Şampiyonaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Branş
1930 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Ziya Atlet Balkan bayrak
1933 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Raif Emengen 4x100 m bayrak
1933 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Hilmi Alemdar 4x100 m bayrak
1933 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Ziya Atlet 400 m engelli
1933 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Tevfik Böke Uzun atlama
1935 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Raif Emengen 100 m
1935 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Raif Emengen 200 m
1935 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Raif Emengen 4x100 m bayrak
1937 Romanya Bükreş Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Füruzan Tekil Balkan bayrak
1937 Romanya Bükreş Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Raif Emengen Balkan bayrak
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muzaffer Baloğlu 100 m
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muzaffer Baloğlu 200 m
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Rıza Maksut İşman 1.500 m
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Melih Kotanca 4x400 m bayrak
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Melih Kotanca Balkan bayrak
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Rıza Maksut İşman Balkan bayrak
1939 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Muzaffer Baloğlu Balkan bayrak
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Melih Kotanca 200 m
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Muzaffer Baloğlu 200 m
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Melih Kotanca 400 m
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Rıza Maksut İşman 800 m
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Rıza Maksut İşman 1.500 m
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muzaffer Baloğlu 4x100 m bayrak
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Melih Kotanca 4x100 m bayrak
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Muzaffer Baloğlu Balkan bayrak
1940 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Rıza Maksut İşman 4x100 m bayrak
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Muzaffer Selvi 100 m
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Mustafa Batman 110 m engelli
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Ekrem Koçak 1.500 m
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Osman Coşgül 5.000 m
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Muzaffer Selvi 4x100 m bayrak
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Ekrem Koçak 4x400 m bayrak
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Doğan Acarbay 4x400 m bayrak
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Halil Zıraman Cirit atma
1953 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Osman Coşgül 10.000 m
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Muzaffer Selvi 100 m
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Mustafa Batman 110 m engelli
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Osman Coşgül 3.000 m engelli
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Muzaffer Selvi 4x100 m bayrak
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Doğan Acarbay 4x400 m bayrak
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Erdal Akkan Yüksek atlama
1954 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Halil Zıraman Cirit atma
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Ekrem Koçak 1.500 m bayrak
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Osman Coşgül 5.000 m
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Osman Coşgül 10.000 m
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Muzaffer Selvi 4x400 m bayrak
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 4x400 m bayrak
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Fahir Özgüden 4x400 m bayrak
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Erdal Akkan Yüksek atlama
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Avni Akgün Uzun atlama
1955 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Halil Zıraman Cirit atma
1956 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Aydın Onur 100 m
1956 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Fahir Özgüden 400 m engelli
1956 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Osman Coşgül Maraton
1958 Bulgaristan Sofya Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Aydın Onur 800 m
1961 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ekrem Koçak 800 m
1961 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Belgrad Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Şükrü Saban 10.000 m
1962 Yunanistan Atina Balkan Kros Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Muharrem Dalkılıç Kros
1962 Türkiye Ankara Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç 800 m
1962 Türkiye Ankara Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Şükrü Saban 10.000 m
1963 Bulgaristan Sofya Balkan Kros Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç Kros
1963 Bulgaristan Sofya Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç 5.000 m
1963 Türkiye İstanbul Balkan Kros Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç Kros
1964 Romanya Bükreş Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç 5.000 m
1964 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Vrnjacka Banja Balkan Kros Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Muharrem Dalkılıç Kros
1965 Romanya Bükreş Balkan Kros Şampiyonası Erkekler 11 Altın Muharrem Dalkılıç Kros
1972 Türkiye İzmir Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Mehmet Tümkan 400 m
1983 Türkiye İzmir Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Mehmet Terzi Maraton
1984 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Mehmet Terzi Maraton
1994 Yunanistan Tırhala Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Zeki Öztürk 1.500 m
1994 Yunanistan Tırhala Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Zeki Öztürk 5.000 m
1998 Yunanistan Pire Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Reşat Oğuz 200 m
1998 Yunanistan Pire Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ruhan Işım Sırıkla atlama
1998 Yunanistan Atina Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Metin Sazak 10.000 m
1999 Yunanistan Pire Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Reşat Oğuz 200 m
1999 Yunanistan Pire Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Metin Sazak 3.000 m
1999 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Metin Sazak 10.000 m
2004 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ercüment Olgundeniz Disk atma
2004 Türkiye İstanbul Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Eşref Apak Çekiç atma
2005 Yunanistan Peania Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Halil Akkaş 1.500 m
2005 Sırbistan Novi Sad Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ercüment Olgundeniz Disk atma
2006 Yunanistan Peania Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Halil Akkaş 1.500 m
2008 Yunanistan Atina Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Serdar Tamaç 400 m
2008 Yunanistan Atina Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Emrah Çoban 800 m
2008 Yunanistan Atina Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Yunus Emre Usluca Sırıkla atlama
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Mehmet Güzel 400 m
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Cihat Ulus 3.000 m
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Fatih Eryıldırım Çekiç atma
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Hüseyin Atıcı Gülle atma
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Aykut Ay 100 m
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Cihat Ulus 1.500 m
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Ümit Sungur Sırıkla atlama
2012 Türkiye Eskişehir Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Alper Kulaksız Uzun atlama
2013 Bulgaristan Eski Zağra Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın İrfan Yıldırım Disk atma
2013 Bulgaristan Eski Zağra Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Aşkın Karaca Üç adım atlama
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ramil Guliyev 100 m
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ramil Guliyev 200 m
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Fatih Avan Cirit atma
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 11 Altın Jasmani Escobar 4x400 m
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Jasmani Escobar 400 m
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 22 Gümüş Özkan Baltacı Çekiç atma
2014 Romanya Piteşti Balkan Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Alper Kulaksız Uzun atlama
2015 Türkiye İstanbul Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 11 Altın Ramazan Özdemir 1.500 m
2015 Türkiye İstanbul Balkan Salon Şampiyonası Erkekler 33 Bronz Hasan Basri Güdük 800 m

NOT: Milletler Kupası ile Liseler Dünya Şampiyonası'nda Fenerbahçeli atletlerin elde ettiği dereceler listeye dâhil edilmemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]