Türkiye Futbol Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı sayfasından yönlendirildi)
Türkiye Futbol Federasyonu
TFF logo.png
Kısaltma TFF
Kuruluş tarihi 23 Nisan 1923
Üyelik FIFA
Üyelik tarihi 21 Mayıs 1923
Bölgesel üyelik UEFA
Üyelik tarihi 1962
Başkan Türkiye Servet Yardımcı (vekâleten)
Başkanvekili Türkiye Mehmet Baykan
Türkiye Erhan Kamışlı
Türkiye Yılmaz Büyükaydın
Türkiye Ali Düşmez
Erkekler koçu Almanya Stefan Kuntz
Kadınlar koçu Türkiye Necla Güngör
Resmî internet sitesi
tff.org

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 23 Nisan 1923'te kurulan; Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla kuruldu. Ardından FIFA'ya başvuruldu ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi oldu.

FIFA üyesi Türkiye, ilk millî maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynadı. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlandı. Ardından gelen dönemde millî takımı 1924 Yaz Olimpiyatları'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirildi. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam oldu.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara millî takımın yurt dışındaki ilk maçı olarak geçti.

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ile ilk kez bir millî maçta Türk hakem görev yaptı. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlayarak, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Millî Küme maçları da yine bu dönemde tertip edildi.

1938 yılında Türk Spor Kurumu'nun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçmiş oldu.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcularla birlikte UEFA'ya üye yapıldı. 1962 yılında UEFA, Türkiye'nin tam üye olduğunu açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu, 1962-63 sezonundan itibaren Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılacak takımları belirlemek üzere Türkiye Kupası'nı organize etmeye başladı.

2012 yılında Federasyon başkanlığına gelen Yıldırım Demirören 2019 yılında yapılan İddaa ihalesinin ortaklığı olan şirket tarafından kazanılması sonucunda başkanlık görevinden istifa etti. Yerine 2019 yılının Haziran ayında yapılacak kongreye kadar Hüsnü Güreli geçici başkan olarak yönetim kurulu tarafından atandı.[1] 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan olağan seçim genel kurulda tek aday olan Nihat Özdemir TFF'nin 42. başkanı seçildi. Özdemir 2,5 yılı aşan başkanlık süresinin ardından 4 Nisan 2022 tarihinde görevinden istifa etti ve yerine Servet Yardımcı vekaleten başkanlık görevine getirildi.[2] Bu istifanın ardından Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu görevinden istifa etti.[3] Yerine Sabri Çelik'in geldiği açıklandı.[4]

Görev yapmış başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim kurulu ve bağlı kurullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Mart 2020 [5] itibarıyla
İsim Görev
Servet Yardımcı Başkan(vekaleten),FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkiler Sorumlusu
Mehmet Baykan Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, İdari ve Hukuk İşleri Sorumlusu
Erhan Kamışlı Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Mali İşler ve Kulüp Lisans İşleri Sorumlusu
Yılmaz Büyükaydın Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, 1. Lig-2. Lig-3. Lig Kulüpleri Sorumlusu
Ali Düşmez İcra Kurulu Üyesi, Amatör İşler Sorumlusu
Hamit Altıntop İcra Kurulu Üyesi, A Millî, Ümit Millî ve Genç Millî Takımlar Sorumlusu
Mustafa Çağlar Organizasyonlar Sorumlusu
İsmail Erdem Engelli Federasyonları Sorumlusu
Mustafa Hacıkerimoğlu E-Bilet ve Futbol Menajerleri Değerlendirme Komisyonu Sorumlusu
Nuri Akın Tesisler ve Yatırımlar Sorumlusu
Hasan Akıncıoğlu Süper Lig Kulüpleri ve Futbol Turizmi Geliştirme Sorumlusu
Onur Alkın Kalkavan Sponsorluklar ve Pazarlama Sorumlusu ve Dış İlişkiler Yardımcı Üye
Selim Soydan Üye
Mete Düren Yedek Üye
Ensar Saral Yedek Üye
Şahin Kartal Yedek Üye
İbrahim Şahinkaya Yedek Üye
Kamuran Yazıcı Yedek Üye
Mustafa Bozbağ Yedek Üye
Fatih Maden Yedek Üye
Mehmet Serdar Binnet Yedek Üye
İsmail Ergüneş Yedek Üye
Yakup Şimşek Yedek Üye
Şevki Bostan Yedek Üye
İlyas İleri Yedek Üye
Cevat Ay Yedek Üye
İnanç Erol Yedek Üye

Engelliler Koordinasyon Kurulu (EKK)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Görev
Ömer Gürsoy Başkan
Birol Aydın Üye
Muaz Ergezen Üye
Ayhan Yıldırım Üye
Kerim Vural Üye
Mehmet Alaattin Nalcıoğlu Üye
Ali Yazlı Üye
Savaş Ekin Üye

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TFF Başkanı Yıldırım Demirören istifa etti". Haberturk.com. 28 Şubat 2019. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2019. 
  2. ^ "Son Dakika: TFF Başkanı Nihat Özdemir istifa etti". Cumhuriyet. 4 Nisan 2022. 5 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2022. 
  3. ^ "MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu istifa etti!". Fanatik. 17 Nisan 2022. 17 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2022. 
  4. ^ "Son dakika! Yeni MHK Başkanı Sabri Çelik oldu". Fanatik. 18 Nisan 2022. 19 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2022. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2019. 

2. https://www.cumhuriyet.com.tr/spor/son-dakika-tff-baskani-nihat-ozdemir-istifa-etti-1922548 5 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TFF Başkanı Nihat Özdemir İstifa Etti!". 5 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2022.