Yaşa Fenerbahçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaşa Fenerbahçe
Nesrin Sipahi single
Yayımlanma 1974
Format CD, Kaset
Kaydedilme 1974
Tarz Marş, folk
Süre 2:30
Yazar Fecri Ebcioğlu

Yaşa Fenerbahçe, sözleri Fenerbahçe'nin eski kalecisi Fecri Ebcioğlu tarafından yazılan, müziği ise "Eviva España" şarkısından uyarlanan, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün sözlü marşıdır. Fenerbahçe 1973-74 kadrosu ile birlikte Nesrin Sipahi'nin söylediği marş günümüzde dahi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda çalmaktadır. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda her maçta İstiklâl Marşı okunmadan önce, takımların sahaya çıkması ile birlikte Fenerbahçe Marşı çalmaktadır. Bu zamanla gelenek halini almıştır.[1]

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon 4 kupa kazanan Fenerbahçe, yalnızca Türkiye Ligi şampiyonu değil 1973 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1973 Başbakanlık Kupası ve 1973-74 Türkiye Kupası'nın da sahibi olmuş, çok parlak bir dönem geçirmişti. 1974 yılında Fenerbahçe'nin lig şampiyonluğu anısına Fecri Ebcioğlu prodüktörlüğünde bir 45'lik hazırlanmış, sözleri ise yine Fecri Ebcioğlu tarafından yazılmıştır. Marş Nesrin Sipahi tarafından seslendirilmiştir. Koro olarak Fenerbahçeli futbolcular, teknik direktör Didi, başkan Emin Cankurtaran kayda dahil olmuşlardır.[2] Marş genel olarak o zamanlarki Fenerbahçe sempatisini ve başlangıç bölümündeki "Cihatlar..Lefterler..Canlar..Fikretler" Cihat Arman, Lefter Küçükandonyadis, Can Bartu, Fikret Kırcan ve Fikret Arıcan'dan bahsedilirken futbolcuların başarılarından söz etmektedir.

Takımlar marş eşliğinde seremoniye hazırlanırken.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fenerbahçe Marşı - Takımlar sahaya çıkarken". Youtube. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015. 
  2. ^ Sibel Kurt (16 Aralık 2009). "Fenerbahçe Aylık Resmi Dergisi Nisan 2007". sibelkurt.net. 22 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2015.