Fenerbahçe (erkek masa tenisi takımı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fenerbahçe SK
Fenerbahçe SK.png
Tam ad Fenerbahçe Spor Kulübü
Takma ad Sarı Kanaryalar
Fener
Renkler          Sarı-Lacivert
Kuruluş 1929
Stadyum Dereağzı Tesisleri,
İstanbul, Türkiye
(Kapasite: 2.500)
Başkan Türkiye Ali Koç
Teknik direktör Türkiye Babür Üstündağ
2020-21 Şampiyon
Resmî site [fenerbahce.org/masatenisi fenerbahce.org/masatenisi]
Fenerbahçe SK'nın etkin şubeleri
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Erkek)
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Kadın)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Erkek)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Kadın)
Boxing pictogram.svg
Boks (Erkek)
Boxing pictogram.svg
Boks (Kadın)
Controller.svg
e-Spor
Football pictogram.svg
Futbol (Erkek)
Football pictogram.svg
Futbol (Kadın)
Rowing pictogram.svg
Kürek (Erkek)
Rowing pictogram.svg
Kürek (Kadın)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Erkek)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Kadın)
Wheelchair basketball - Paralympic pictogram.svg
Tekerlekli Basketbol
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Erkek)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Kadın)
Sailing pictogram.svg
Yelken
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Erkek)
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Kadın)
Fenerbahçe SK'nın geçmişteki şubeleri
Cycling (road) pictogram.svg
Bisiklet
Wrestling pictogram.svg
Güreş
Tennis pictogram.svg
Tenis

Fenerbahçe erkek masa tenisi takımı Fenerbahçe Spor Kulübü'nün erkek sporcularından oluşan masa tenisi branşıdır. Takım, kulübün diğer branşlarına da ev sahipliğinde bulunan Dereağzı Tesisleri’nde çalışmalarını yapmaktadır.

1929 yılında kulübün çatısı altında oluşturulan branş, ilk başarısını 1930 yılında Türkiye'de düzenlenen ilk şampiyonada birinci olarak elde etmiştir. Ayrıca Fenerbahçe masa tenisi takımı, dünya çapındaki önemli organizasyonlardan birisi olan ETTU Kupası'nda, 2007-08 sezonunda ikinci olarak Türk takımlarının bu branşta Avrupa kupalarında ulaştığı en büyük başarıya kazanmıştır.[1]

Fenerbahçeli sporcu Gürhan Yaldız'ın 1982 yılında İzmir'de düzenlenen 19. Balkan Masa Tenisi Şampiyonası'nda aldığı gümüş madalya bu branşta bir Türk sporcunun uluslararası yarışmalarda aldığı ilk madalya olurken[2] Cem Zheng ayrıca Türkiye'yi bu spor dalında temsil eden ilk masa tenisçisi oldular.

Fenerbahçe erkek masatenisi takımı Türkiye Masatenisi Şampiyonası'nda 9, Türkiye Masatenisi Süper Ligi'nde ise 6 Türkiye şampiyonluğu alarak bu sporda en çok Türkiye şampiyonluğu kazanan takım oldu. Fenerbahçe son olarak 2020-21 sezonunda erkek kategorilerisinde namağlup şampiyon olmuştur.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş yılları ve ilk şampiyonluklar (1930-1958)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçe'de masa tenisi 1920'li yılların sonuna doğru oynanmaya başladı. İstanbulspor, Galatasaray, Fenerbahçe, Ortaköy ve Altınordu kulüplerine mensup sporcuların katılımıyla 7-14 Şubat 1930 tarihlerinde ilk kez düzenlenen İstanbul Şampiyonasında İstanbulsporlu rakibi Samih Duransoy'u finalde 3-0 (21-17, 21-14, 21-10) yenen aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Fenerbahçeli sporcu Raşit Bey Sarı-lacivertli kulübe bu sporda ilk şampiyon unvanını kazandırdı (Raşit Bey'in 1934 yılında yürürlüğe giren Soyadı Kanunu'ndan önce vefat emiş olması nedeniyle, soyadı bulunmamaktadır).

II. Dünya Savaşı sonlarına kadar ilgisizliğe mahkûm olan masatenisi sporu 1946'dan sonra yeniden canlandı ve İstanbul şampiyonluğu Fenerbahçeli Güneri Artunkal tarafından kazanıldı. 1 Temmuz 1947'de ise Kulüp bünyesinde masatenisi branşı resmen kuruldu. Sarı-lacivertliler 1948'den 1953'e kadar Güneri Artunkal, Hamit Pişkin, Aleko Morisis, Öjen Raad, Huber Falanger, Nejat Tulgar, Niko Magulas, Stefo Halaris, Hannanel ve Marulidis'ten kurulu kadrosuyla İstanbul Şampiyonaları ve Teşvik Turnuvalarında takım halinde seri şampiyonluklar kazanırken, ezelî rakibi Galatasaray'la yaptığı ilk dokuz karşılaşmanın sekizinden galip ayrıldı (iki ezelî rakibin 15 Ocak 1948'deki ilk karşılaşmalarında Fenerbahçe 4-1 galip geldi).

6-7 Eylül Olayları'ndan sonra bir kısım Rum sporcuların İstanbul'dan ayrılmaları, kudretli masatenisçilerin ise giderek güçlenen Beyoğluspor'da toplanmaları ve Fenerbahçe Kulübünün İstinye'deki tesislerinin İstanbul Belediyesi tarafından istimlak edilmesi Sarı-lacivertlilerin masatenisi faaliyetlerini zayıflattıysa da Şube Kaptanı Kostas Mauridis'in çabalarıyla 1956 yılında yeni bir atılım yapıldı. Öyle ki, Sarı-lacivertliler 9-11 Nisan 1956’da düzenlenen Şampiyonaya 30’u erkek ve 10’u kadın olmak üzere 40 kişilik dev bir kadroyla katıldı ve Galatasaray ile Beyoğluspor'u geride bırakmayı başardı. Bununla birlikte, bu atılım da uzun soluklu olmadı ve Fenerbahçe 1958'den itibaren bu spordan kaybolurken, 1966'ya kadar Beyoğluspor hegemonyası başladı.

Yeniden kuruluş ve Türkiye'nin zirvesine çıkış (1961-1972)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçe masatenisi şubesi 11 Kasım 1961'de Ali Dirikman'ın kaptanlığında yeniden faaliyete geçti. Bununla birlikte, Fenerbahçe Stadı'nın inşaat için Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne devredildikten sonra yıkılması nedeniyle takım düzenli çalışma olanağı da bulamadı. Ancak, Derağzı'nda kurulan yeni çalışma düzeni 1964-65 sezonundan itibaren kadınlarda İstanbul şampiyonluğunu getirdikten sonra 1965-66 sezonundan itibaren ise erkeklerde başarı dönemini başlattı. Nitekim, 21-24 Nisan 1966'da İzmir'de düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda Fenerbahçeli Kazım Osmanlı, Nazım Arpacı ve Ahmet'ten kurulu İstanbul takımı şampiyon olduğu gibi, Kazım Osmanlı ve Ümit Paker de Millî takımda yeralan ilk Fenerbahçeliler oldular.

1966-67 sezonunda Fenerbahçe Beyoğluspor'un üstünlüğünü sonlandırdı. 16 Mart 1967'de sonlanan İstanbul Şampiyonası'nda beş kategorinin dördünde (tek erkeklerde Ümit Paker, tek kadınlarda Aysan Edizkun, çift erkeklerde Şaban Selahattin-Ümit Paker ve karmalarda Şaban Selahattin-Aysan Edizkun) şampiyon olurken, müteakip sezondan itibaren ise Eczacıbaşı Fenerbahçe'nin rakibi olmaya başladı. 1967 yılında Türkiye şampiyonu olan İzmir takımını (Koço Yuvanidis, Erden Güney, Vehbi Tırnaklı ve Yavuz Karakaş) olduğu gibi transfer eden Eczacıbaşı'na karşı Sarı-lacivertliler 1968-1971 arasında İstanbul şampiyonluğunu, 1968, 1970 ve 1972'de Türkiye şampiyonluğunu, 1969, 1970 ve 1971'de (1968-69'da düzenlenmeye başlayan) Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası'nı ve 1969'da Federasyon Kupası'nı kazandı.

Fenerbahçe'nin bu dönemdeki son başarısı İzmit'te düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nın 2 Nisan 1972'deki finalinde Şaban Selahattin, Ümit Paker, Abdurrahman Dostoğlu, Remzi Sarıoğlu'dan oluşan kadrosuyla Eczacıbaşı'nı 5-4 yenerek kazandığı Türkiye şampiyonluğuydu.

Özkaynaklara dayalı şampiyonluklar (1973-1985)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçe masatenisi şubesi 1972'deki Türkiye şampiyonluğundan sonra bütçe daralması nedeniyle kadrosunun önemli bir bölümünü kaybetti. Aynı yıldan itibaren altyapıya daha fazla eğilmeye başladı. Bu hamlede yetişen Remzi Sarıoğlu, Abdurrahman Dostoğlu, Mahir Özbayraç ve Cem Avunduk'la dereceler almaya devam eden Fenerbahçe takım düzeyinde ise beklenen başarıyı sağlayamadı ve 1973'te Türkiye yedincisi olduktan sonra 1974'te ilk kez B grubuna düştü. Ancak, müteakip sezon altyapıya gösterilen ilgini sonuçları alınmaya başlandı ve sarı-lacivertliler 1975'te B grubu şampiyonu olup yeniden A grubuna yükselirken, genç erkekler de Denizli'de Türkiye şampiyonu oldular.

1973'ten itibaren Fenerbahçe'nin terk ettiği şampiyonlukları önce Eczacıbaşı, ardından ise 1976'dan itibaren Fanis ve Vasilis Aleksandridis gibi kendi yetiştirdiği sporcularla Beyoğluspor devraldı. 1978'den itibaren ise yeniden Fenerbahçe üstünlüğü başladı. Tuğrul Akas, Gürcan Karadede ve Gürhan Yaldız'dan kurulu kadro önce Federasyon Kupasında (Çorum, 28-29 Ekim 1978), ardından ise Türkiye Şampiyonasında (Adapazarı, 20-26 Mayıs 1979) özlediği şampiyonluklara ulaştı.

Sarı Kanaryalar, 24 Ekim 1979'da I. Teşvik Turnuvası, 1 Kasım'da Hatay'da Federasyon Kupası, 5 Aralık'ta II. Teşvik Turnuvası ve 29 Aralık'ta Konya'da Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası şampiyonu olurken, 7-9 Haziran 1980’de Eskişehir’de düzenlenen Türkiye Şampyonası'nda Gürhan Yaldız; tek erkeklerde, çift erkeklerde (Gürcan Karadede'yle) ve karmalarda (Demet Candemir'le) üç birincilik kazanarak rekor kırdı.

1981-1985 döneminde Fenerbahçe beş sezon üstüste İstanbul şampiyonu olup, Teşvik Turnuvası (16 Ağustos 1981), Federasyon Kupası (Denizli, 26 Kasım-1 Aralık 1981), Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası (İzmit, 25 Ocak-1 Şubat 1982) ve Türkiye şampiyonluklarını (Aydın, Mayıs 1983) sürdürürken, tarihinde ilk kez yurtdışına da açıldı. Antrenör Reşat Aydın yönetiminde Gürhan Yaldız, Can Ergir ve Turgay Altıok'tan kurulu kadro; 13 takımın katıldığı 13. Uluslararası Varna Turnuvası’nda (25 Haziran-2 Temmuz 1981) boy gösterip dördüncü olurken, çift erkeklerde Yaldız-Altıok ekibi şampiyon, tek erkeklerde ise Yaldız ikinci oldu. Sarı-lacivertliler bir sezon sonra bu defa Uluslararası Plevne Turnuvası’nda (20-23 Ağustos 1982) yedi ülke takımı arasında üçüncü oldu. Öte yandan, Fenerbahçe'de yetişerek Türkiye'nin bir numaralı masatenisçisi olan Gürhan Yaldız da 29 Eylül-2 Ekim 1982 tarihlerinde İzmir'de düzenlenen Balkan Şampiyonası'nda ikinci olarak Türkiye'ye ilk kez madalya kazandırdı.

Transferlerle ayakta duran takım ve gerileme (1986-1995)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçeli Veteran Masa Tenisçiler Derneği'nin desteği (1996-2003)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni altın dönem ve şampiyonluklar (2004-2021)[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ülke Görev
Babür Üstündağ Türkiye Koordinatör
Slavko İliç Flag of Serbia.svg Antrenör
Abdullah Karaoğlan Türkiye Salon Görevlisi
Gürhan Yaldız Türkiye Kaptan

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Ülke
Mustafa Eren Terzi Türkiye
Murat Eriş Türkiye
Salih Çiçek Türkiye
İrfan Tavukçuoğlu Türkiye
Cem Zeng TürkiyeÇin
Ling Weichao Çin
Slobodan Grujić Sırbistan

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Türkiye Masatenisi Süper Ligi
  • Şampiyon (6) (rekor): 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2015-16, 2018-19, 2020-21
  • İkinci (8): 1985-86, 1987-88, 2001-02, 2005-06, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15
  • Üçüncü (3): 1987-88, 1988-89, 1989-90
 • Türkiye Kupası
  • Şampiyon (5): 2005-06, 2006-07, 2008-09, 2011-12, 2014-15
  • İkinci (3): 1983-84, 1984-85, 2007-08
  • Üçüncü (2): 1985-86, 1999-00, 2010-11
 • Türkiye Masatenisi Şampiyonası
  • Şampiyon (12): 1961, 1962, 1963, 1964, 1967, 1968, 1969, 1970, 1972, 1978, 1979, 1983
  • İkinci (5): 1970-71, 1973-74, 1979-80, 1980-81, 1981-82
  • Üçüncü (2): 1975-76, 1976-77
 • İstanbul Şampiyonası/Ligi
  • Şampiyon (23) (rekor): 1930, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1962, 1963, 1964, 1965, 1968, 1969, 1970, 1973, 1978, 1979, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 2002

Uluslararası Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Masa Tenisi Alt Yapı Takımları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Genç Erkekler Masa Tenisi İstanbul Şampiyonası
  • Şampiyon (2): 2005, 2008

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Türkiye Masa Tenisi Federasyonu resmi sitesi, 19 Mayıs 2012[ölü/kırık bağlantı]
 2. ^ "Milliyet, 3 Ekim 1982". 22 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2012. 
 3. ^ "Kadın ve Erkek Masa Tenisi Takımlarımız, Süper Lig'de sezonu namağlup şampiyon tamamladı". Fenerbahçe S.K. Resmî İnternet Sitesi. Fenerbahçe S.K. 13 Haziran 2021. 13 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]